INWE$TUJ W PRZYSZŁOŚĆ – CZYTAJ KSIĄŻKI!

W ramach obchodów Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie klasy ITB mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panią Joanną Raczyńską-Kozińską – pracownikiem Biblioteki Pedagogicznej w Hrubieszowie, która starała się zmotywować młodzież do tego, by częściej sięgała po książki.
Pani Joanna podzieliła się swoimi doświadczeniami oraz sposobami na to, jak rozbudzić i rozwijać zainteresowania czytelnicze.
Zwróciła uwagę także na to, jak ważne jest czytanie zarówno w procesie edukacyjnym i osobistym rozwoju. Przekonywała, że książki poszerzają nasze horyzonty, pobudzają wyobraźnię i wzbogacają słownictwo.
Ponadto czytanie uczy empatii, rozwija zdolność do analizy tekstu i krytycznego myślenia.
W trakcie spotkania Pani Joanna zachęcała młodzież do dostrzeżenia piękna i wartości, jakie kryją się w książkach. Podkreślała, że czytanie to nie tylko forma spędzania czasu, ale również inwestycja w siebie i swoją edukację.
Dzięki książkom możemy podróżować w czasie i przestrzeni, poznawać różne kultury i światopoglądy, rozwijać swoje zainteresowania i pasje.
Nie zabrakło również praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak znaleźć czas na czytanie w codziennym zabieganiu. Nasz gość podzielił się swoimi ulubionymi tytułami książek. Zachęcał również uczniów do wymiany spostrzeżeń na temat książek i uczestniczenia w utworzonych już czytelniczych grupach dyskusyjnych, które mogą być doskonałą motywacją do sięgania po kolejne pozycje.
Spotkanie dostarczyło uczniom nie tylko nowych informacji, ale także skłoniło do refleksji nad własnym podejściem do czytania. Mamy nadzieję, że przekonujące słowa Pani Joanny zachęcą naszych uczniów do częstszego odkrywania magicznego świata literatury.
Dziękujemy za cenne wskazówki i inspirujące spotkanie.
Foto i tekst: nauczyciele bibliotekarze/nauczyciele języka polskiego