Szkolne koło PCK przy Zespole Szkół Nr 1 w Hrubieszowie liczy 17 członków oraz ponad 40 honorowych dawców krwi. Koło ściśle współpracuje ze Szkolnym Kołem Wolontariatu.

Opiekunem Szkolnego Koła PCK oraz grupy honorowych dawców krwi jest Joanna Wieczorek-Smerdel.

Misją i celem działalności SK PCK jest zapobieganie cierpieniom ludzkim i łagodzenie ich skutków w każdych okolicznościach i w każdym czasie. Członkowie tego ruchu pracują społecznie dla innych i z pracy tej czerpią radość i satysfakcję.

Szkolne Koło PCK poprzez swą działalność: angażuje młodzież do pomocy bliźniemu m.in.: poprzez honorowe ofiarowanie cennego daru w postaci krwi, budzi poczucie solidarności i współdziałania, kształtuje wrażliwość i ofiarność na potrzeby innych.

W październiku odbyło się zebranie Koła, na którym wybrano nowych członków, wybrano zarząd oraz i opracowano plan pracy koła na bieżący rok szkolny.

Zarząd Koła PCK uczestniczył w Młodzieżowej Konferencji Powiatowej Rady Młodzieży PCK.

Ewelina Jagiełło i Marta Garbacz znalazły się w składzie Młodzieżowej Powiatowej Rady Młodzieży PCK i będą reprezentowały powiat na Konferencji Okręgowej Rady Młodzieży PCK w Lublinie. Obie uczennice uczestniczyły w szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy, zdały egzamin z oceną pozytywną i otrzymały certyfikat.

Skład zarządu przygotowywał uroczystości związane z 50 rocznicą Honorowych Dawców Krwi oraz 90-leciem PCK.Główne kierunki działalności Szkolnego Koła PCK:

Świadczenie pomocy osobom potrzebującym wsparcia:
  • Działalność opiekuńcza i socjalna
    • udział w akcji Wyprawka dla Żaka,
    • udział w Kampanii Walka z głodem,
    • udział w akcji Czerwonokrzyska Gwiazdka,
    • udział w akcji Pomóż dzieciom przetrwać zimę,
    • rozładunek darów z Lubelskiego Banku Żywności,
    • pomoc mieszkańcom Ukrainy dotkniętych grypą A/H1N1,
    • uczestnictwo w kwestach charytatywnych,
    • włączanie się do wielu akcji charytatywnych organizowanych na terenie szkoły i miasta.
Promocja i ochrona zdrowia:
  • Zapobieganie uzależnieniom
    • współorganizowanie imprezy profilaktycznej z okazji Światowego Dnia AIDS
    • spotkania z p. Bronisławą Ziębą z Poradni POWRÓT Z “U”
  • Edukacja w zakresie zdrowego stylu życia
    • udział w Olimpiadzie Promocja Zdrowia z PCK(III miesjce w etapie powiatowym),
    • opracowanie informacji dotyczących profilaktyki wirusa grypy A/H1N1 na prośbę Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologiczną w Hrubieszowie,
    • zorganizowanie spotkania uczniów z lekarzem i pielęgniarką na temat Propagowanie HDK,
    • zorganizowanie spotkania uczniów z przedstawicielem transplantologii.
  • Pomoc w ratowaniu życia
    • szkolenia dotyczące udzielania pierwszej pomocy (na lekcjach Przysposobienia obronnego)
    • udział młodzieży w Rejonowych Mistrzostwach Udzielania Pierwszej Pomocy
  • Propagowanie idei honorowego krwiodawstwa
    • systematyczne oddawanie krwi
    • organizowanie pogadanek
    • przystąpienie do VII Edycji Turnieju Młoda Krew Ratuje Życie zorganizowanego przez Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej,
    • odznaczenie Pamiątkowym Medalem dla: Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie, opiekuna PCK – Joanny Wieczorek – Smerdel oraz dyr. Zbigniewa Petruczynika za osiągnięcia w realizacji Programu aktywizującego lokalne środowiska społeczne do działań związanych z honorowym krwiodawstwem połączonego z akcjami oddawania krwi i pozyskiwania nowych honorowych dawców krwi,
    • odznaczenie Zespółu Szkół nr 1 w Hrubieszowie Odznaką Honorową PCK III Stopnia za całokształt pracy na rzecz PCK.
Promocja i upowszechnianie misji, podstawowych zasad i wartości ruchu
  • Upowszechnianie zasad ruchu
    • włączanie się Szkolnego Koła PCK do akcji ogólnokrajowych,
    • redagowanie gazetek szkolnych,
    • przygotowanie uroczystej akademii z okazji 90-lecia PCK.
  • Promocja wewnętrzna i zewnętrzna
    • aktywna i systematyczna współpraca ze Szkolnym Klubem Wolontariatu, ZR PCK, GOPS, SP ZOZ, Rejonową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Powiatowym Zespołem ds. Promocji Zdrowia, pielęgniarką szkolną i wychowawcami klas