MŁODZI INFORMATYCY DZIELĄ SIĘ WIEDZĄ

Uczniowie z klasy IITc, IIITa i IIITb kształcący się w zawodzie technik informatyk, podzielili się ze swoimi koleżankami i kolegami wiedzą i doświadczeniem zdobytymi podczas zagranicznego stażu w Grecji, przedstawiając prezentacje multimedialne.
Uczestnicy stażu mieli okazję pracować z firmami lokalnymi, zdobywając w ten sposób cenne doświadczenie zawodowe. Odwiedzali także grecką szkołę, gdzie mieli możliwość wymiany doświadczeń z uczniami i nauczycielami oraz poznania różnic w podejściu do nauczania i systemu edukacyjnego.
Wizyty te były okazją do zrozumienia kulturowych aspektów edukacji i nawiązania międzynarodowych kontaktów. Uczniowie podzieli się swoimi doświadczeniami w tworzeniu aplikacji mobilnych oraz integracji z istniejącymi systemami informatycznymi.
Pokazali, jakie nowości i trendy dominują obecnie na rynku i jakie umiejętności są szczególnie wartościowe dla przyszłych programistów. Następnie przedstawili projekty związane ze sztuczną inteligencją, nad którymi pracowali w czasie stażu. Zastosowanie sztucznej inteligencji w Grecji, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, były fascynującym doświadczeniem.
Kolejny temat prezentacji dotyczył zagadnień związanych z sieciami komputerowymi.
Uczniowie opowiedzieli także o budowie, konfiguracji, zarządzaniu i utrzymaniu sieci w greckich przedsiębiorstwach. Wskazali na różnice w podejściu do tego zagadnienia w Grecji w porównaniu do Polski oraz omówili wyzwania związane z rozwojem technologii sieciowych.
Dodatkowo opowiadali o odwiedzeniu wielu ciekawych miejsc w Grecji, charakteryzujących się malowniczym krajobrazem, bogatą historią i kulturą. Mieli także okazję obcować z dziedzictwem antycznym.
Podróże pozwoliły na poznanie lokalnych tradycji i zwyczajów przekazywanych przez lokalną społeczność.
Pozostali uczniowie nie tylko poszerzyli wiedzę z zakresu informatyki, ale również zyskali cenne wskazówki dotyczące umiejętności miękkich, takich jak współpraca międzykulturowa, efektywne komunikowanie się w zespole oraz elastyczność w rozwiązywaniu problemów. Zyskali też szerszy wgląd w świat informatyki i zdobyli umiejętności, które z pewnością przydadzą się w ich przyszłej karierze zawodowej.
Wyjazd obywał się w ramach realizacji projektu nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000140097, który przygotowywał Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie w ramach akredytowanego projektu realizowanego ze środków Unii Europejskiej Programu Erasmus+ sektora Kształcenie i Szkolenia.
Info: Grzegorz Frączek/Foto: GF, JŁ/Daniel Buchowiecki/Alicja Ryszkiewicz