ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI – „OTWARTA FIRMA”

Od 14 do 21 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XVI edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Jest to największe na świecie, organizowane w 170 krajach, wydarzenie promujące świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw.
Jako szkoła ponadpodstawowa uczestniczyliśmy w module ,,Otwarta Firma”. To projekt, który daje możliwość wzbogacenia oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy. W ramach projektu uczniowie klasy IVTb wzięli udział w ogólnopolskiej lekcji on-line ,,Wymarzony pracodawca – czy w pracy liczy się tylko kasa?”
Zajęcia prowadzili: prof. Witold Orłowski – wykładowca Akademii Vistula w Warszawie, Michał Mastalerz – prezes zarządu PwC Polska oraz Waldemar Zbytek – prezes zarządu Fundacji Warszawski Instytut Bankowości.
Główne zagadnienia, które były poruszane podczas tego spotkania to: Jak szef widzi pracownika i jak pracownik widzi szefa? Jak zmieniają się pracownicy z pokoleń X,Y, Z? Czym jest work-life balance? Czy w pracy zastąpią nas roboty?
Natomiast uczniowie klasy IIc podczas pobytu w Kawiarnio-Cukierni “Lalka” w Hrubieszowie poznali zasady funkcjonowania spółdzielni socjalnej. Przedstawicielki firmy: Sylwia Wójtowicz oraz Edyta Burdzy opowiedziały o współpracy z innymi spółdzielniami oraz zapoznały młodzież z zakresem świadczonych usług (min.: gastronomicznych, opiekuńczych, szkoleniowych). Uczniowie mieli możliwość poznania zaplecza produkcyjnego firmy. Spotkanie zakończyło się degustacją ciast.
Kolejną firmą, która wzięła udział w projekcie był Browar Sulewski. Przedstawiciel firmy – Krzysztof Wąsowski zapoznał młodzież klasy IVtb z przebiegiem procesu produkcyjnego piwa, wyposażeniem firmy i zakresem swoich obowiązków.
Do obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości dołączyła również firma PMB Szumiata. Podczas pobytu w firmie, młodzież z klasy IIb poznała historię powstania firmy oraz profil jej działalności.
Opiekunami młodzieży podczas spotkań z przedsiębiorcami byli nauczyciele: Joanna Koszerny, Joanna Wawrzaszek, Robert Kuzdra, Mariusz Dziadosz i Jacek Naja.
Firmom biorącym udział w programie oraz ich przedstawicielom dziękujemy za poświęcony czas i życzliwość oraz za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
Podziękowania składamy Sylwii Wójtowicz, Edycie Burdzy, Tomaszowi Sulewskiemu, Krzysztofowi Wąsowskiemu oraz Jackowi Szumiacie, który już od kilku lat uczestniczy w tym programie.

Info i foto: Szkolny koordynator programu – Joanna Wawrzaszek/Joanna Koszerny/Robert Kuzdra