POZNAWALI LUDZI I MIEJSCA…

Henry Orenstein był twórcą popularnych Transformersów. Wiktor Zin w swoim programie „Piórkiem i węglem” przybliżał widzom osiągnięcia architektury polskiej i zagranicznej. Wybitny poeta, Bolesław Leśmian przez cztery lata próbował przekonać się do Hrubieszowa… To tylko niewielka część informacji i ciekawostek, które poznała młodzież z klasy IIITb podczas lekcji muzealnej przygotowanej przez Panią Dorotę Grzymałę – kustoszkę działu sztuki z Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, która 20 listopada spotkała się z uczniami naszej szkoły, by w związku z wystawą „Artyści i literaci wpisani w krajobraz ziemi hrubieszowskiej. Patriotyczne aspekty życia i twórczości na tle dziejów od Królestwa Polskiego do lat 80. XX wieku” opowiedzieć o ciekawych ludziach związanych z Hrubieszowem lub jego okolicami.
Wśród bohaterów ekspozycji znaleźć można: Pawła Gajewskiego, Wiktora Zina, Antoniego Łyżwańskiego, Władysława Czachórskiego, Franciszka Kostrzewskiego, Henry’ego Orensteina, Bolesława Prusa, Bolesława Leśmiana, Stanisława Karulaka, Kazimierę Wiśniewską, Stanisława Ciesielczuka i Stanisława Buczyńskiego.
Dziękujemy Pani Dorocie za kolejne, inspirujące spotkanie i ciekawe opowieści.
Info i foto: Daniel Buchowiecki