JAK NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ?

W grudniu młodzież naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielem Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Hrubieszowie. Zajęcia profilaktyczne miały na celu upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy na temat zjawiska handlu ludźmi oraz zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z nieostrożnym podejmowaniem aktywności zarobkowej za granicą. Niezwykle istotną kwestią było przedstawienie młodzieży mechanizmów stosowanych przez osoby zajmujące się handlem ludźmi w celu komercyjnego wykorzystania osób zwerbowanych. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jaka jest skala handlu ludźmi w Polsce, w jakich formach występuje i co ważne, u kogo szukać pomocy. Uzyskali informacje o systemie zapobiegania i zwalczania handlu ludźmi. Szczególna uwaga uczniów została skierowana na konieczność sprawdzania wiarygodności adresów firm zatrudniających do pracy za granicą.
Dodatkowo uczniowie obejrzeli film ukazujący jeden z mechanizmów werbowania ludzi, a następnie wykorzystywania ich do pracy przymusowej.
Info: Monika Jabłońska – Pedagog szkolny/ Foto: Daniel Buchowiecki