ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W HRUBIESZOWIE UCZESTNIKIEM PROGRAMU ,,OTWARTA FIRMA”

Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
Udział w programie ,,Otwarta firma” dla przedsiębiorstwa jest okazją do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, a szkole daje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.
Patronat honorowy nad programem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
W ramach obchodów ŚTP odbyło się kilka spotkań z przedstawicielami firm.
We wtorek, 15 listopada uczniowie kl IIIb (kucharz) odwiedzili restaurację Shalom w Hrubieszowie. Poznali historię restauracji, zakres usług żywieniowych, asortyment serwowanych potraw i zaplecze produkcyjne. Pan Dariusz Nowak – właściciel restauracji – wyjaśnił również, co oznacza w tradycji i kulturze żydowskiej słowo ,,shalom”, będące formą pozdrowienia, przekazujące życzenia zdrowia, harmonii, wyciszenia i spokoju tym, do których jest kierowane.
Restauracja, oprócz potraw kuchni żydowskiej, serwuje również dania kuchni polskiej. Młodzież degustowała potrawy i napoje na koszt firmy. Był to czas relaksu i odprężenia w pięknych wnętrzach restauracji. Na tę wyjątkową atmosferę niewątpliwie miały wpływ wystrój wnętrz, styl mebli, dekoracje, wygląd i estetyka serwowanych potraw oraz profesjonalna i miła obsługa.
Kolejną firmą, która dołączyła do obchodów ŚTP było Bricomarche Hrubieszów. Firmę reprezentowały: Prezes Pani Anna Bieńkowska oraz Kierownik Pani Katarzyna Kowalska. W spotkaniu brała udział klasa IIITa (handlowiec). Młodzież poznała strukturę organizacyjną marketu, poszczególne działy: ogród, dekoracje oraz dział budowlany. Zapoznała się również ze sposobami rozmieszczania towarów w sali sprzedażowej, sposobami zabezpieczania i ochrony towarów przed kradzieżą. Uczniowie poznali procedury postępowania reklamacyjnego oraz podstawowe obowiązki pracowników i kadry kierowniczej.
Kolejne spotkanie odbyło się w piątek, 18 listopada. Gościliśmy przedstawicieli firmy Warta Agencji Autoryzowanej PW ,,MAX” w Hrubieszowie. W spotkaniu brała udział kl. IIITc (technik informatyk).
Firmę reprezentowali: Pani Beata Santarek oraz Pan Eugeniusz Księżyk.
Młodzież w trakcie spotkania uzyskała informacje, czym są ubezpieczenia, jakie rodzaje ubezpieczeń majątkowych i osobowych można zawrzeć. Szczegółowo zostały omówione ubezpieczenia: na życie, zdrowotne, posagowe oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków. Młodzież dowiedziała się również, na czym polega proces likwidacji szkody i jakie są jego etapy. Po spotkaniu uczniowie otrzymali ulotki oraz gadżety firmowe.
Do obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości dołączyła również firma PMB Jacek Szumiata. Firmę odwiedzili uczniowie z klas: IIa (I gr), IIb oraz kl IVt5e (I gr) wraz z opiekunami: Panem Jackiem Wielebą, Panem Mariuszem Dziadoszem, Panem Robertem Kuzdrą oraz Panem Krzysztofem Kozłowskim.
Pan Jacek Szumiata przedstawił uczniom profil swojej działalności, zapoznał ich z historią powstania firmy. Zaprezentował bardzo ciekawe, nowoczesne rozwiązania budowlane i technologiczne.
Firmom biorącym udział w programie oraz ich przedstawicielom, dziękujemy za poświęcony czas i życzliwość, podzielenie się wiedzą i doświadczeniem z młodym pokoleniem.
Podziękowania składamy Pani Annie Bieńkowskiej, Pani Katarzynie Kowalskiej, Pani Beacie Santarek, Panu Dariuszowi Nowakowi, Panu Eugeniuszowi Księżykowi oraz Panu Jackowi Szumiacie.
Info i foto: Joanna Wawrzaszek