PRACA NA RZECZ MIESZKAŃCÓW GMINY HRUBIESZÓW

Kontynuujemy nasz nowy cykl, który będzie promował ciekawych i utalentowanych ludzi Powiatu Hrubieszowskiego oraz interesujące miejsca. Autorami materiałów są uczniowie naszej szkoły, tym razem w roli młodych dziennikarzy. Zapraszamy do lektury!
Chcę przedstawić postać mojego dziadka, długoletniego wójta gminy Hrubieszów, Jana Mołodeckiego. Jest osobą, która najdłużej sprawowała funkcję wójta w powiecie hrubieszowskim.
Mój dziadek od początku swoją pracę zawodową i społeczną związał z problemami mieszkańców gminy Hrubieszów, powiatu oraz województwa. Szczególne miejsce i znaczenie miała dla niego działalność zarówno zawodowa i społeczna na rzecz mieszkańców Gminy Hrubieszów, a także samorządu terytorialnego. Z pracą gminy Hrubieszów związany jest od lat 80- tych XX wieku. W latach 1988-1990 pełnił funkcję radnego Gminnej Rady Narodowej Gminy Hrubieszów, a w kadencji 1984-88 był członkiem Komisji Budżetu i Finansów, nie będąc radnym. W wyborach samorządowych 27 maja 1990 roku został wybrany na funkcję radnego Rady Gminy Hrubieszów, a następnie od czerwca 1990 do 1992 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Gminy oraz zastępcy Wójta Gminy. Od 1992 do wyborów w 2018 roku pełnił funkcję Wójta Gminy Hrubieszów. W roku 2018 odszedł na emeryturę.
W pracy zawsze cenił w sposób szczególny bliskie kontakty z mieszkańcami, stawiając na ich aktywizację, co – nie tylko jego zdaniem – przyniosło konkretne efekty.
Potwierdzeniem tego jest fakt, że na terenie gminy Hrubieszów powstało ponad 80 organizacji pozarządowych (Stowarzyszenia, KGW, OSP, kółka rolnicze i wiele innych).
Zaangażowanie mieszkańców, członków tych organizacji, które w wielu przypadkach realizowały zadania przypisane gminie, było upodmiotowienie członków gminnej wspólnoty i stanowiło fundament budowy społeczeństwa obywatelskiego, gdzie to mieszkańcy decydowali o kwestiach dotyczących codziennych spraw i problemów w swoich miejscowościach i gminie.
Dzięki aktywności mieszkańców skupionych w organizacjach społecznych, gmina Hrubieszów stawała się coraz bardziej rozpoznawalna na mapie powiatu, województwa czy kraju. Przykładem może być tutaj wspaniała działalność Masłomęckiego Stowarzyszenia “Wioska Gotów”, dzięki której Masłomęcz, ale i gmina oraz powiat stały się znane w Polsce, Europie i na świecie. Dobrym przykładem wspólnego działania jest powstanie i funkcjonowanie Wiosek Tematycznych np. Wioska Strachów w Moroczynie.
Oprócz pracy w gminie, mój dziadek wiele czasu poświęcał działalności samorządowej na terenie powiatu i województwa, pełniąc przez wiele lat funkcję Przewodniczącego Związku Gminy Lubelszczyzny oraz przewodniczącego zarządu Związku Gmin Ziemi Hrubieszowskiej.
Jednakże największą satysfakcję po wielu latach pracy w samorządzie, którą kontynuuje pełniąc mandat Radnego Rady Powiatu, przyniosła mu i przynosi możliwość bycia blisko codziennych ludzkich spraw naszych mieszkańców, którym jest ogromnie wdzięczny za zrozumienie i życzliwe traktowanie jego osoby, mimo, że nie wszystkie problemy udało mu się rozwiązać zgodnie z oczekiwaniami.
Cieszę się, że mogłam przedstawić mojego dziadka, którego uważam za wspaniałego i bardzo wartościowego człowieka.
 
Info i foto: Karolina Kodeniec