POZNAWALI HISTORIĘ

W miniony piątek, 16 czerwca wraz z 48 uczniami naszej szkoły zwiedzaliśmy Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dowiedzieliśmy się, że obóz na samym początku miał być przeznaczony tylko dla ludności polskiej. Pierwszy transport Polaków – 728 został tu przywieziony 14 czerwca 1940 roku. W transporcie tym było bardzo dużo młodych ludzi. Potem zaczęto przywozić ludzi różnych narodowości m.in. Żydów, Rosjan i Romów. Nie znamy dokładnej liczby ofiar, których życie zostało brutalnie przerwane przez Niemców, ponieważ zniszczono dokumenty zawierające te dane.
Człowiek w obozie był jedynie numerem, został pozbawiony wszystkiego, nawet godności.
Mieliśmy możliwość uczestniczenia w warsztacie „Ucieczki z KL Auschwitz”, który prowadziły Panie: Lucyna Filip oraz Adelina Hetnar-Michaldo. Warsztaty odbywały się w Centrum Edukacji „Stary Teatr”. Uczniowie dowiedzieli się, że w czasie funkcjonowania obozu byli śmiałkowie, którzy odważyli się uciec. Ucieczek było około 928, z czego 200 osobom ucieczka powiodła się, w dużej części byli to Polacy.
Jeśli jednak Niemcy złapali takie osoby, to skazywano je na karę śmierci. Egzekucji dokonywano w obecności wszystkich więźniów. Kiedy więźniowi udało się zbiec, Niemcy dokonywali represji chociażby na członkach rodzin uciekinierów, czy współtowarzyszach z bloku.
Uczniowie zapoznali się m.in. z ucieczką Jerzego Bieleckiego i Cyly Cybulskiej, Kazimierza Piechowskiego, Stanisława Jastera, Józefa Lemparta i Eugeniusza Bendera.
Nasza młodzież skorzystała z bezpłatnego pobytu studyjnego dla polskich uczniów.
W wycieczce brali udział uczniowie z klas: I ta, I tb, I tc, Ia, Ic, II ta, II tb, III ta, III tc, IV t5f, IV t5d i III b. Grupą opiekowały się Panie: Monika Kot, Ilona Gałczyńska, Katarzyna Skawińska i Zofia Szwiec.
Dziękujemy uczniom za kulturę i punktualność.
Cieszymy się, że chcieli bliżej poznać historię naszej Ojczyzny.
Info: Zofia Szwiec/Foto: ZSz/Maciej Majewski/Ilona Gałczyńska