DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

7 lutego 2023 r. Obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Poniżej przedstawiamy rozmowę z dr hab. inż. Krzysztofem Pancerzem – Prorektorem ds. nauki i rozwoju i Kierownikiem Zakładu Informatyki Akademii Zamojskiej, który odpowiedział na nasze pytania dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.
– Bardzo często słyszy się o kradzieży danych, pieniędzy z kont bankowych i innych oszustwach internetowych. Jak tego uniknąć?
– Niestety, z informacji, które przekazują media, za problemy, które zostały wymienione w pytaniu odpowiedzialni jesteśmy w większości przypadków my sami, a dokładnie, nasze zachowanie powoduje pojawienie się tych problemów. Oczywiście, nie ma idealnie zabezpieczonych systemów informatycznych. Każdy system, w większym lub mniejszym stopniu, podatny jest na zagrożenia związane z cyberprzestępstwami. Jednak, systemy finansowe, np. bankowe, mają cały szereg zabezpieczeń znacząco ograniczających te zagrożenia. Zabezpieczenia te nie uchronią nas bezpośrednio, jeśli nasze zachowanie będzie niewłaściwe. I tutaj leży problem nagłaśnianych problemów np. z kradzieżą danych lub kradzieżą pieniędzy. Jeśli my sami udostępniamy np. dane do logowania do konta bankowego osobom, których nie znamy, a które kontaktują się z nami elektronicznie (np. telefonicznie lub przez e-maila) podając fałszywe informacje o sobie, to zabezpieczenia systemów informatycznych nie pomogą. Uniknąć tych problemów można w prosty sposób. Nigdy nie udostępniajmy danych do logowania lub dostępu do naszego komputera (np. zdalnego dostępu do naszego pulpitu) osobom, które proszą o to drogą elektroniczną. Instytucje typu Polica, bank, itp. jasno informują, że nigdy w taki sposób nie działają. Takie prośby kierują do nas oszuści.
– Jeśli już doszło do tego typu przykrych sytuacji, co możemy zrobić i czy ważny jest tu czas naszej reakcji?
– Przede wszystkim trzeba jak najszybciej zablokować nasze konta internetowe (np. konto bankowe) i zastrzec karty kredytowe. Czas reakcji jest tutaj istotny. Musimy bowiem jak najszybciej uniemożliwić przestępcom realizowanie operacji finansowych w naszym imieniu. Można to zrobić np. telefonicznie dzwoniąc do naszego banku lub poprzez nasze internetowe konto bankowe. W następnej kolejności, jeśli doszło do niedozwolonych działań, należy poinformować o tym organy ścigania.
– Czy informatyka nadal pozostaje ciekawym i popularnym kierunkiem, którego ukończenie pozwala na podjęcie intratnej pracy? Czy Akademia Zamojska proponuje nowe specjalności związane ziInformatyką?
– Tak, informatyka jest nadal kierunkiem, którego absolwenci poszukiwani są na rynku pracy. Z informacji, które docierają do nas z branży IT wynika, że poziom zatrudnienia specjalistów IT w Polsce wciąż jest niewystarczający i wiele firm z tej branży na co dzień zmaga się z brakami kadrowymi. I taka sytuacja trwać będzie jeszcze wiele lat. Warto więc podjąć studia na kierunku Informatyka. Akademia Zamojska oferuje takie studia. Przede wszystkim, są to studia dające wraz z niezbędną wiedzą informatyczną wiele umiejętności praktycznych, które cenione są na rynku pracy. Studenci mogą wybierać pewne bloki przedmiotów wg. własnych zainteresowań. Na przykład, są to przedmioty związane z technologiami sieciowymi i bezpieczeństwem systemów informatycznych albo przedmioty związane z technologiami programistycznymi, webowymi i multimedialnymi albo przedmioty związane z analizą danych i sztuczną inteligencją.
 
Zebrał: Daniel Buchowiecki/Foto: UPZ
Na zdjęciu dr hab. inż. Krzysztof Pancerz – Prorektor ds. nauki i rozwoju i Kierownik Zakładu Informatyki Akademii Zamojskiej