UZALEŻNIENIE OD INTERNETU

Przypadający na dziś Dzień Bezpiecznego Internetu stwarza okazję, aby przypomnieć o istniejących zagrożeniach związanych z niewłaściwym używaniem Internetu, który stał się w ostatnim czasie jednym z największych pożeraczy czasu. W dzisiejszej dobie, zwłaszcza nauczania zdalnego, nie da się żyć bez dostępu do Internetu, postępu technologicznego i różnego rodzaju mediów, a znajomość różnego rodzaju nowinek technologicznych jest ważny z punktu widzenia dorosłego życia i rozwoju człowieka. Warto zwrócić uwagę na to, czy młodzież potrafi świadomie korzystać z dobrodziejstw Internetu.O uzależnieniu od Internetu możemy mówić, gdy wystąpi równocześnie przynajmniej 3 z 6 opisanych poniżej objawów:

  • Silne pragnienie lub poczucie przymusu korzystania z dostępu do Internetu, bycia na portalach społecznościowych, ciągłego sprawdzania poczty elektronicznej, korzystania z gier on-line czy czatu.
  • Trudności z samokontrolą dotyczącą powstrzymania się od włączenia przeglądarki internetowej, komputera, sprawdzenia poczty, włączenia gry.
  • Wystąpienie zespołu abstynencyjnego (np. złe samopoczucie wywołane brakiem dostępu do Internetu, rozdrażnienie, złość, przygnębienie).
  • Zaistnienie tolerancji, tj. sytuacji, w której dla osiągnięcia zamierzonego efektu konieczne jest coraz częstsze i dłuższe korzystanie z Internetu (często zaniedbujemy przez to obowiązki, popadamy w konflikty z bliskimi).
  • Utrata zainteresowań oraz przyjemności istniejących przed uzależnieniem się, np. rezygnacja z hobby, z kontaktów z kolegami, z bliskimi.
  • Uporczywe korzystanie z dostępu do Internetu (w różny sposób) mimo bezspornych dowodów na destrukcyjny wpływ na zdrowie oraz stosunki społeczne.

Jeśli zauważyliście Państwo u swojego dziecka powyższe objawy, to znaczy, że korzysta z Internetu w sposób niewłaściwy i szkodliwy dla własnego zdrowia i funkcjonowania społecznego. Konieczne byłoby w tej sytuacji ograniczenie czasu spędzanego na grach internetowych, portalach społecznościowych, czy przeglądaniu stron. Jeśli Państwa dziecko nie jest w stanie samo zminimalizować aktywności w Internecie, musi to zrobić z Państwa pomocą lub zwrócić się o pomoc do wychowawcy w szkole, pedagoga szkolnego lub specjalisty leczenia uzależnień behawioralnych: terapeuty czy psychologa. Czasami pomoc ze strony profesjonalisty może okazać się konieczna i warto z niej skorzystać.

Uzależnienie od Internetu to duży problem i nie należy go lekceważyć, ponieważ, podobnie jak inne uzależnienia, ma poważne konsekwencje dla funkcjonowania człowieka.

Zebrała: Monika Jabłońska – pedagog szkolny