PRZEZORNY NIE TYLKO TECHNIK INFORMATYK

Dziś, na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywie po raz kolejny przyświeca hasło „Działajmy razem!”. W założeniu ma promować bezpieczne zasady korzystania z sieci i przestrzec internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.

W ramach zajęć zdalnych z przedmiotu „Serwerowe Systemy Operacyjne”, uczniowie klasy III T5d (Technik informatyk) rozmawiali na temat bezpieczeństwa systemów informatycznych w szczególności sieci komputerowych, w których pracują systemy serwerowe Windows Serwer 2016 i Ubuntu Serwer 20.04 oraz inne systemy instalowane na komputerach klienckich. Podczas lekcji omówione zostały wbudowane w te systemy zabezpieczenia i ich optymalna konfiguracja. Przyszli informatycy dowiedzieli się również jakie są dobre praktyki w zawodzie administratora sieci, które zwiększają niezawodność i bezpieczeństwo sieci komputerowych. Elementem kluczowym zajęć było prezentowanie przez uczniów narzędzi poprawiających bezpieczeństwo korzystania z Internetu, które sami używają w domowych sieciach. Uczniowie udostępniali swoje ekrany i demonstrowali zabezpieczenia sprzętowe i programowe pomagające chronić ich komputery. Były to między innymi routery z funkcją firewalla, darmowe i płatne zapory sieciowe, antywirusy, usługi VPN, serwery proxy, aplikacje szyfrujące dane oraz bezpieczne przeglądarki – informuje Bartłomiej Kusiak – nauczyciel przedmiotów informatycznych.

Zadaniem uczniów II Tb (technik żywienia i usług gastronomicznych) było przygotowanie grafik, które wpisują się w obchody tej ogólnopolskiej inicjatywy – komunikuje Grzegorz Frączek – także nauczyciel przedmiotów informatycznych.

Materiały przesłali: Bartłomiej Kusiak/Grzegorz Frączek