22 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 20. edycji programu „Dzień Przedsiębiorczości” źródłem świadomości! Organizatorem tego programu jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta RP.
Jest to projekt sprzyjający podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Jego ideą jest włączenie środowisk przedsiębiorców w edukację młodzieży. Dzięki temu uczniowie mają szansę zweryfikować swoje wyobrażenia o konkretnym zawodzie, zapoznać się w praktyce z jego specyfiką oraz pozyskać informacje o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania.
Uczniowie, odbywając jednodniowe praktyki w wybranych przez siebie firmach, mogli zobaczyć jak wygląda zwykły dzień pracy w danej firmie, pomóc w prostych czynnościach, poznać obsługę sprzętu, porozmawiać z konsultantem, opiekunem jednodniowej praktyki.
To wspólne działanie buduje też tak ważne relacje w aspekcie pracodawca – pracownik, które mogą zaowocować zawodową współpracą.
Do programu przyłączyło się 17 firm i instytucji funkcjonujących w Hrubieszowie, wśród nich:
- Szkoła Podstawowa Nr 1 im. B. Prusa
- Szkoła Podstawowa Nr 3 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego
- Hrubieszowski Dom Kultury
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego
- Lidl Sp. z o.o. Sp. k.
- Kraina Ciast i Tortów Agnieszka Strzelecka
- Hurtownia Filper Radosław Kaniosz
- Restauracja & Pensjonat Szamanko Kamil Nowosad,
- Firma Sławex Zb. Sławiński PSB MRÓWKA
- Nowa Technika mgr inż. Michał Miścior
- METAL – PLAST Kowalstwo Artystyczne – Metaloplastyka
- Gniecki Hotel & Restaurant
- Bosch Service Zaprzała Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów,
- P. H. U. Valentino
- AGAL Agnieszka Lewicka
- Sklep Belfast
- Salon fryzjerski “Mila”
oraz 2 firmy, które znajdują się poza Hrubieszowem: - Piekarnia Trzeszczany Dariusz Skiba
- Lewiatan Mircze
Młodzież odbywała praktyki na różnych stanowiskach, byli między innymi: pomocnikami kucharza, asystentami: nauczyciela świetlicy, bibliotekarza, pracownika obsługi klienta, sprzedawcy, kasjera, informatyka, pracownika biurowego, doradcy klienta i szlifierza.
Uczniowie musieli wykazać się: punktualnością, dokładnością, kulturą osobistą, zaangażowaniem, zdyscyplinowaniem i umiejętnością współpracy.
Serdeczne podziękowania składamy na ręce dyrekcji instytucji oraz właścicieli firm biorących udział w programie za poświęcony czas, opiekę nad uczniami, podzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Dziękujemy za to, że każdego roku angażują się Państwo w przedsiębiorczą edukację młodych ludzi.
Młodzież uczestnicząca w Dniu Przedsiębiorczości po zalogowaniu się na stronie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości również będzie miała możliwość pobrania imiennego certyfikatu za udział w programie.
Tekst: Joanna Wawrzaszek – Szkolny Koordynator Dnia Przedsiębiorczości
Foto: Rafał Dubik i Maciej Patyjewicz