100-LECIE SZKOŁY – OKOLICZNOŚCIOWA TABLICA INFORMACYJNA

W związku ze 100-leciem Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie w budynku B pojawiała się okolicznościowa tablica informacyjna, która przypomina o długiej i bogatej historii naszej szkoły, przedstawionej w szkolnych kronikach:
1 września 1925 roku została otwarta Rzemieślnicza Szkoła Męska Sejmiku Powiatowego i Towarzystwa Prywatnych Szkół w Hrubieszowie. Jej inicjatorem i założycielem był mieszkaniec Hrubieszowa, historyk i miłośnik zabytków regionalnych – Antoni Wiatrowski.
Szkoła posiadała 3 działy: mechaniczny, stolarski i kowalski. W roku szkolnym 1925/1926 dokonano pierwszego naboru młodzieży do dwóch klas. Spośród 70 zgłoszonych kandydatów przyjęto 50 uczniów, do klasy pierwszej i klasy wstępnej. Warunkiem przyjęcia do szkoły było ukończenie 7 klas szkoły powszechnej lub 3 klas gimnazjum do klasy pierwszej, a do klasy wstępnej 4-5 klas szkoły powszechnej.
Naukę teoretyczną uczniowie pobierali w budynku Państwowego Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, a naukę praktyczną w prowizorycznym budynku będącym własnością ówczesnego dyrektora szkoły.
Rok 1934 – Zmiana nazwy na Szkołę Mechaniczną – o trzyletnim okresie nauczania. Przygotowywała młodzież w trzech specjalnościach: ślusarz, mechanik i tokarz.
Rok 1944 – Szkoła otrzymuje nazwę Gimnazjum Mechaniczne , o czteroletnim okresie nauczania
Rok 1948 – przemianowanie Szkoły na Liceum Mechaniczne I-go stopnia
Rok 1950 – połączenie Szkoły z Publiczną Średnią Szkołą Zawodową w Hrubieszowie i mianowanie na Zasadniczą Szkołę Metalowo-Odlewniczą
Rok 1954 – kolejna zmiana nazwy Szkoły na Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Rolnictwa
Po zniszczeniach wojennych Szkoła przeprowadzała remonty młynów, tartaków, elektrowni miejskiej i maszyn rolniczych.
W 1969 roku oddano do użytku ostatni z budynków należący do kompleksu nowych obiektów szkolnych przy ulicy Zamojskiej, wybudowanych za kwotę 28 mln złotych.
Na osuszonym, bagnistym terenie powstał szkolny stadion sportowy z zespołem boisk, urządzeń lekkoatletycznych i trybuną na 700 miejsc.
Warsztaty szkolne współpracowały z dużymi zakładami przemysłowymi: Cementownią Chełm, Zakładem Automatyki Przemysłowej w Przemyślu, Zakładem Proodlew w Warszawie. Powstawały tu nie produkowane na skalę przemysłową maszyny i urządzenia takie jak: maszyna do wydobywania nasion z ogórków, urządzenie do automatycznego lasowania wapna, samochód ratowniczy dla PKS. Warsztaty wykonywały w szerokim zakresie usługi mechaniczne i motoryzacyjne.
Szkoła posiadała jedyną w Hrubieszowie stację diagnostyczną samochodów osobowych i motocykli.
Zebrała: Joanna Kliszcz