Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualności

PRZYPOMINAMY O NASZYM E-DZIENNIKU!

Rodzicom przypominamy o możliwości korzystania z e-dziennika. Już wkrótce logowanie umożliwimy też rodzicom uczniów klas I.
✍ Logowanie do e-dziennika:
https://uonetplus.vulcan.net.pl/powiathrubieszowski/

✍ Instrukcja logowania dla rodzica:
https://www.vulcan.edu.pl/programy/e-dziennik-uonet-87#gotosekcja1631


08.09.2021

SPEKTAKL W RAMACH PROFILAKTYKI

"Alkohol szkodzi zdrowiu" - to i wiele podobnych ostrzeżeń możemy często zobaczyć w otaczającym nas świecie. Jednak to hasło nie przemawia do najbardziej narażonej na skutki spożywania alkoholu grupy - młodzieży. Jak uświadomić młodemu człowiekowi, że branie życia pełnymi garściami nie zawsze jest dobre, a stwierdzenia typu "młodość ma swoje prawa" lub tak popularne przy używkach: "wszystko jest dla ludzi" nie zawiera najważniejszego słowa - rozsądek.

Więcej/Mniej

W taki sposób promuje swój spektakl "Trzeźwe spojrzenie" - dotykający problem nadużywania alkoholu krakowski Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska", który 15 września, dzięki współpracy z PCPR w Hrubieszowie gościł w Zespole Szkół Nr 1 w Hrubieszowie. Uczniowie mieli okazję śledzić losy uczennicy klasy maturalnej, która odsuwając swoje problemy, ucieka w zabawę i alkohol. Na szczęście w życiu głównej bohaterki pojawia się punkt zwrotny. Przed młodzieżą wystąpili młodzi aktorzy prezentując problemy, z którymi młodzi mogą się identyfikować. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli spektakl.

Monika Jabłońska - pedagog szkolny
18.09.2021

DYŻUR PSYCHOLOGA

DYŻUR PSYCHOLOGA

Uczniów, Rodziców i Nauczycieli zapraszamy do skorzystania z nieodpłatnych konsultacji z psychologiem - pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Hrubieszowie. Specjalista będzie do Państwa dyspozycji w każdy poniedziałek od 20 września od godziny 7.45 do godziny 11.45 w budynku A - pokój nr 16.
Zapisy u wychowawcy klasowego bądź pedagoga szkolnego. Serdecznie zapraszamy!


17.09.2021

MŁODZIEŻ PAMIĘTA O BOHATERACH

10 września uczniowie klasy lIIt5f wraz ze swoim wychowawcą, udali się na cmentarz w Hrubieszowie, gdzie znajdują się groby legionistów i żołnierzy. Młodzież uporządkowała żołnierskie mogiły. Wygrabione zostały liście i zamiecione alejki. Otaczając pamięcią mogiły żołnierzy, młodzież oddała hołd ich bohaterskiej i ofiarnej służbie.

Info i foto: Katarzyna Skawińska
16.09.2021

KONKURS DOTYCZĄCY MEDIACJI

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie organizuje konkurs plastyczny "Mediacja sposobem na konflikt". Przedsięwzięcie odbywa się odbywa się pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Hrubieszowa Pani Marty Majewskiej oraz pod patronatem honorowym Prezesa Sądu Rejonowego w Hrubieszowie Pana Adama Pisiewicza.

Więcej/Mniej

Celem konkursu jest przede wszystkim popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat mediacji, jako konstruktywnego sposobu rozwiązywania konfliktów i sporów. Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonanie pracy plastycznej/plakatu promującego mediację jako jedną z form rozwiązywania konfliktów.
Format i technika pracy są dowolne. Na pracy mogą być umieszczone napisy i hasła promujące mediację, w tym mediacje rówieśnicze. Każda zgłoszona na konkurs praca powinna być pracą indywidualną, uczestnik może zgłosić jedną pracę konkursową.
Zachęcam wszystkich uczniów do udziału w konkursie, a nauczycieli do popularyzowania wiedzy o konkursie.
Prace konkursowe należy składać w gabinecie pedagoga szkolnego do 29 września.

Monika Jabłońska
12.09.2021

UDZIAŁ W NARODOWYM CZYTANIU 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej nadal bawi, ale i pobudza do refleksji na temat otaczającego nas świata. "Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne" - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Więcej/Mniej

Dziś, po raz kolejny, przedstawiciele naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w Narodowym Czytaniu 2021, które zorganizowała Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie wraz z Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Oprócz tradycyjnego czytania wybranej lektury, mogliśmy obejrzeć niezwykłą etiudę filmową w wykonaniu utalentowanego zespołu hrubieszowskiej biblioteki oraz uczestniczyć w minirecitalu Klubu Seniora CZAS. Atrakcji było znacznie więcej. Gratulujemy pomysłów, wspaniałej organizacji i dbałości o detale, co przełożyło się na wyjątkową atmosferę spotkania.

Info i foto: Daniel Buchowiecki/ PBP
07.09.2021

KOMUNIKAT DLA RODZICÓW

W dniu 7 września 2021r. (wtorek), o godz. 9.00 odbędzie się bezpłatne szkolenie on-line dotyczące szczepienia przeciw Covid-19, adresowane do uczniów i ich rodziców.

Osoby prowadzące:
- lek. med. Irena Soroka-Pukaluk,
- mgr pielęgniarstwa Ewa Kosakowska.

Wideokonferencja odbędzie się na platformie Microsoft Teams – nie jest wymagana instalacja programu – dołączenie do szkolenia możliwe będzie poprzez stronę internetową.
Link do szkolenia:
https://teams.live.com/meet/9441921002312

Serdecznie zapraszamy.


06.09.2021

LIST W SPRAWIE SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID-19 FUNDACJI "RODZICE SZKOLE"


06.09.2021

SZCZEPIENIA UCZNIÓW W WIEKU 12 - 18 LAT - REKOMENDACJE MINISTERSTWA EDUKACJI I NAUKI DLA RODZICÓW


06.09.2021

DULSKA W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Więcej/Mniej

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania, zapoczątkowanej już dziś przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu Filia w Hrubieszowie.
Spotkanie wzbogacone zostało o elementy teatralne, krzyżówkę i rozmowy na temat współczesnych przejawów dulszczyzny.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
04.09.2021

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

1 września 2021 roku, o godzinie 9.00, w hrubieszowskim Zespole Szkół Nr 1, odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022. Na początku wprowadzony został sztandar szkoły i odśpiewany hymn państwowy. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Aneta Karpiuk - Starosta Hrubieszowski, która podkreśliła, jak ważną rolę, w karierze zawodowej i rozwoju młodego człowieka, pełni szkoła.

Więcej/Mniej

W kontekście 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej, nawiązała także do ciągle cennej wartości, jaką jest wolność. Gościliśmy także Panią Teresę Perechubko-Mirosław - Przewodniczącą Zarządu Rady Rodziców. Obie Panie podziękowały za dobrą współpracę dotychczasowemu Dyrektorowi naszej szkoły - Panu Markowi Kozielewiczowi.
Złożyły także życzenia i gratulacje nowemu Dyrektorowi Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie - Pani Annie Wiśniewskiej, która od dziś pełni tę odpowiedzialną funkcję.
Montaż słowno - muzyczny, który przygotowali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, upamiętniał wydarzenia z 1 września 1939 roku, kiedy to wojska niemieckie przekroczyły granice Rzeczypospolitej.
Część artystyczna w humorystyczny sposób przypominała także o nowym roku szkolnym.
Jeszcze raz, wraz z Panią Anną Wiśniewską - Dyrektorem Szkoły, życzymy wszystkim, zwłaszcza uczniom klas pierwszych, aby znaleźli tu swoje miejsce, by odczuwali przyjazną, życzliwą atmosferę, która służy rozwijaniu wiedzy, umiejętności i zainteresowań oraz zawieraniu trwałych przyjaźni.

Info i foto: DB
03.09.2021

KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 w Zespole Szkół Nr 1 w Hrubieszowie odbędzie się 1 września 2021 o godz. 9.00.
Wszystkie klasy pierwsze spotkają się z dyrekcją szkoły i wychowawcami w sali gimnastycznej w budynku A.
Pozostałe klasy spotkają się z wychowawcami w salach, których wykaz będzie umieszczony na drzwiach wejściowych budynków A i B.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa, wszyscy muszą posiadać maseczki ochronne na nos i usta.


30.08.2021

OFERTA EDUKACYJNA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 W HRUBIESZOWIE NA ROK SZKOLNY 2021/2022

🟢 Ważne, by w życiu robić to, co przynosi satysfakcję, a gdy jest to opłacalne zajęcie, można mówić o sukcesie. Niestety, przez lata deprecjonowane szkolnictwo zawodowe i techniczne, przeżywało kryzys.
🟢W ostatnim jednak czasie można mówić o ponownym zainteresowaniu nauką w Technikach i Szkołach branżowych, których absolwenci - specjaliści w swoim zawodzie - są poszukiwani przez pracodawców, z powodzeniem prowadzą też własną działalność usługową, a zarobków zazdrości im niejeden absolwent szkoły wyższej.
🟢Technikum jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uzyskać kwalifikacje zawodowe, zdobyć wykształcenie średnie i zdać egzamin maturalny, a jeśli zechcą, mogą kształcić się na studiach.
🟢5-letnie Technikum to dobry czas na własny rozwój i w miarę dojrzałą decyzję, co do wyboru kariery zawodowej i przyszłości. W naszej szkole będziesz mógł rozwinąć skrzydła, kształcić się w wybranym przez siebie zawodzie, rozwijać zainteresowania i doskonalić umiejętności.

Pobierz podanie

Więcej/Mniej

👨🏻‍🎓Absolwencie szkoły podstawowej❗❗
Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022 w następujących typach szkół ponadpodstawowych:

Technikum - Zawód:


Branżowa Szkoła I stopnia o 3-letnim cyklu kształcenia, kształcąca w zawodach:

Dlaczego warto kształcić się w naszej szkole
🟢Różnorodność:
Do wyboru masz 2 typy szkół - Technikum, Szkoła branżowa I stopnia o 3-letnim cyklu kształcenia. Łącznie proponujemy ponad 12 różnych zawodów.
🟢Zawód:
Zdając egzaminy z kwalifikacji masz szansę na pracę w wybranym zawodzie na krajowym i europejskich rynkach pracy (np.: kucharz, kelner, informatyk, mechanik, sprzedawca). Pamiętaj, że możesz również kształcić się dalej.
🟢Wykształcenie i zawód:
Wybierając nasze Technikum otrzymujesz 2w1, zdobywasz konkretny zawód, możesz także przystąpić do egzaminu maturalnego, który pozwoli Ci kontynuować naukę na studiach. Nasza szkoła, co jakiś czas, zgodnie z możliwościami, organizuje wyjazdy na zagraniczne praktyki, które cieszą się ogromną popularnością.
🟢Kadra:
Nauczyciele uczący w tej szkole są profesjonalnie przygotowani do wykonywanego zawodu. Nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje przez doskonalenie zewnętrzne i wewnętrzne. Część z nich, to dawni uczniowie tej szkoły. Każdego ucznia traktują indywidualnie. Starają się wychodzić naprzeciw jego oczekiwaniom. Na bieżąco rozwiązują problemy młodzieży.
🟢Zajęcia dodatkowe:
Nauczyciele proponują dodatkowe zajęcia wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów. Prowadzą różnorodne koła zainteresowań. Przygotowują uczniów do konkursów i olimpiad. Nauczyciele wychowania fizycznego oferują młodzieży dodatkowe, nieodpłatne zajęcia sportowe. W szkole organizowana też jest pomoc psychologiczno – pedagogiczna i realizowane są zajęcia rewalidacyjne prowadzone przez nauczycieli oligofrenopedagogów.
🟢Wychowanie:
Nauczyciele dbają o wszechstronny rozwój uczniów.
W szkole zatrudniony jest pedagog, który na bieżąco rozwiązuje problemy uczniów.
Nasza szkoła uczy wrażliwości, otwartości na drugiego człowieka, rozwija pasje, przysposabia do samokształcenia, dlatego też funkcjonują w niej:
Szkolny Klub Wolontariatu, Szkolne Koło Caritas, Szkolne Koło PCK, Szkolne Koło Dziennikarskie, Samorząd Uczniowski, Szkolny Klub Przedsiębiorczości, Szkolne Radio "School" i gazeta internetowa. Zostały one stworzone z myślą o naszych uczniach, którzy mogą doskonalić tu swoją wiedzę i umiejętności przydatne w życiu i w pracy zawodowej oraz rozwijać swoje pasje.
🟢Ciekawe inicjatywy podejmowane przez szkołę:
Różnorodne akcje charytatywne, konkursy, wycieczki i spotkania z ciekawymi ludźmi to wynik dużego zaangażowania pracujących tu nauczycieli. Inicjatywy te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczniów, są też dowodem dobrej współpracy ze środowiskiem i niewątpliwie rozwijają młodzież. Do najważniejszych, cyklicznych akcji należą m.in.: Turniej "Młoda Krew Ratuje Życie" organizowany przez Szkolne Koło PCK, szkolne obchody "Światowego Dnia Zapobiegania AIDS", Turniej Motoryzacyjny, Szkolny Konkurs Polonistyczny czy kurs "Kelner Znakomity". Szkoła uczestniczy także w wielu akcjach lokalnych i ogólnopolskich np.: "Pomóż dzieciom przetrwać zimę", "Sprzątanie świata", czy "Światowy Tydzień Przedsiębiorczości". Nauczyciele wychowania fizycznego organizują również mistrzostwa szkoły w wielu dyscyplinach sportowych (np.: piłka nożna, piłka ręczna, tenis stołowy, szachy). W ramach wycieczek edukacyjnych młodzież poznaje zabytki i ciekawe miejsca naszego regionu. Odwiedza muzea, redakcje i wyższe uczelnie. Wraz z nauczycielami poznaje nowoczesne technologie, fabryki samochodów, centra naukowe i kulturalne w regionie, a także w całej Polsce.
🟢Wyposażenie:
Centrum Informacji Multimedialnej mieszczące się w szkole umożliwia bezpłatne korzystanie z Internetu i zbiorów multimedialnych biblioteki. W wielu salach znajdują się urządzenia multimedialne i dostęp do Internetu. Sale - językowe, informatyczne i gastronomiczne wyposażone są w profesjonalnie stanowiska pracy zapewniające optymalny rozwój ucznia. Sala do ćwiczeń siłowych pozwala młodzieży rozwijać się fizycznie.
🟢Bezpieczeństwo:
Nad bezpieczeństwem w szkole czuwa pedagog, dyrektor ds. wychowawczych oraz wszyscy nauczyciele pełniący dyżury w czasie przerw. Dodatkowo w placówce funkcjonuje monitoring.
🎓Absolwentom Szkoły branżowej I stopnia przypominamy, że mogą kontynuować naukę w Szkole branżowej II stopnia o 2-letnim cyklu kształcenia w zawodach technik pojazdów samochodowych oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

W Zespole Szkół Nr 1 masz szansę zdobyć wymarzony zawód, który może zagwarantować Ci pracę, a jeśli wybierzesz nasze Technikum - możesz przystąpić do egzaminu maturalnego i kontynuować naukę na studiach.
Zawód i wykształcenie nadal są w cenie, a my nieustannie kształcimy fachowców różnych dziedzin, poszukiwanych na krajowym i europejskich rynkach pracy!!
👨🏻‍🎓Absolwencie szkoły podstawowej❗❗
Pomyśl o swojej przyszłości ❗❗
👍Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej

Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie
ul. Zamojska 18 A
Telefon/fax: (84) 696-33-38
E-mail: [email protected]
ZS1 Facebook
Pobierz podanie


20.05.2021

"W CISZY ODKRYWAĆ NIEZNANE HISTORIE"

Iga Śnieg-Wójcicka, która jest bibliotekarzem, to bohaterka kolejnego wywiadu, które prezentujemy cyklicznie, w ramach przedstawiania losów absolwentów Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie.

Więcej/Mniej


- Jak wspominasz swoją dawną szkołę? Czy w jakiś sposób wpłynęła na Twoją karierę zawodową?

Bardzo dobrze ją wspominam. Nie żałuję, że ją ukończyłam. Uczyłam się w Technikum Odzieżowym, co w swoim czasie dało mi pracę krawcowej, potem zaczęłam pracować w Bibliotece w Czerniczynie. Umiejętność szycia wykorzystuje w codziennym życiu, ale przydaje się również w mojej teraźniejszej pracy, na przykład przydała się, kiedy to przygotowywaliśmy teatrzyk w związku z organizowanym w poprzednim roku Narodowym Czytaniem. Prezentowaliśmy fragment "Balladyny" Juliusza Słowackiego, a do przedstawienia wykonywałyśmy kukiełki, lalki i szyłyśmy im odpowiednie stroje.

- Twoją pasją jest rysunek, jak wykorzystujesz umiejętności plastyczne w pracy?

Tak, rysunek i malarstwo to moja pasja, choć na razie nie maluję obrazów z powodu braku czasu, to jednak umiejętność ta bardzo przydaje się w mojej pracy. Biblioteka w dzisiejszych czasach nie jest tylko miejscem, do którego przychodzi się wypożyczyć książkę, gdzie jest cicho i spokojnie. Stała się miejscem spotkań, w którym bywa "głośno" i jest kreatywnie. Tworzymy różne ciekawe projekty. To, co jest stałe to m.in.: akcja "Wakacje", zajęcia podczas ferii i różne konkursy dla dzieci. Jesteśmy w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury w Wołajowicach, a więc często współpracujemy z naszym GOK-iem, biorąc udział w różnych przedsięwzięciach.

- Jak to się stało, że zostałaś bibliotekarzem?

zasadzie przypadkiem, szukałam pracy i dowiedziałam się, że poszukują kogoś do pracy w Bibliotece Publicznej w Czerniczynie, więc skontaktowałam się z Dyrektorem GOK-u - Panią Aleksandrą Muzyczuk. Uwielbiam czytać książki i otaczać się nimi, bardzo dobrze czuję się w tej pracy, mogę tu realizować dwie swoje pasje, co daje dużą satysfakcję.

- Za co cenisz tę pracę i co ją wyróżnia?

Tę pracę wyróżnia chyba to, że można tu wykazać się wszechstronnością i kreatywnością, jest bardzo duże pole do popisu od znajomości literatury, poprzez teatr, sztukę, po zabawy i animację. W czasie pandemii nagrywałyśmy z koleżankami filmiki, były to inscenizacje bajek i wierszy. To nasze pierwsze kroki, ale wyszło chyba całkiem nieźle. To te nowe doświadczenia kulturalne dodają tej pracy uroku i sprawiają, że jest satysfakcjonująca. Praca z dziećmi też przynosi satysfakcję, zajęcia z nimi to sama przyjemność, zwłaszcza, gdy wychodzą z biblioteki zadowolone. Szkoda tylko, że życie kulturalne jest teraz tak mało popularne i czasami trudno namówić je do udziału w organizowanych przez nas zajęciach.

- Co wyróżnia Bibliotekę w Czerniczynie?

Nie wiem, czy coś wyróżnia tę bibliotekę, jest mała i przytulna, niezwykłych książek nie posiadamy, bo niestety, nie mamy możliwości archiwizacji starych wydań i po ubytkowaniu oddajemy je na makulaturę, zawsze szkoda każdej książki, ale niestety, musi być miejsce na nowe egzemplarze.

- Jaki rodzaj literatury cieszy się popularnością?

Największą zainteresowaniem cieszą się powieści obyczajowe, romanse historyczne, w następnej kolejności: kryminały, fantastyka, literatura dla dzieci i oczywiście lektury. Są osoby, które wypożyczają nawet 40 książek na miesiąc. Czytanie książek jest dla nich jak powietrze, bez nich czują się źle, co bardzo cieszy w czasach, kiedy technologia wywiera na nas tak ogromny wpływ i zapominamy jak przyjemnie usiąść z papierową książką, by w ciszy odkrywać nieznane historie.

Z Igą Śnieg-Wójcicką rozmawiał Daniel Buchowiecki
Foto: Biblioteka Publiczna w Czerniczynie/ DB
23.07.2021

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

Szanowni Państwo
Dyrektorzy, Nauczyciele i Wychowawcy,
Przedstawiciele organów prowadzących
Rodzice, Uczniowie i Absolwenci

Więcej/Mniej

Kończą się zajęcia dydaktyczne roku szkolnego 2020/ 2021 a ceremonia rozdania świadectw stanie się dla oświatowej społeczności symbolem skuteczności realizacji edukacyjnych planów i zamierzeń. O ile dla uczniów i rodziców szczególnie ważne będzie jedno świadectwo - mam nadzieję, że satysfakcjonujące i oddające efekty całorocznej pracy - o tyle dla dyrektorów i nauczycieli dopiero suma ich wszystkich pozwoli ocenić, czy mijający rok szkolny uznają za udany. Zdaję sobie sprawę, że wyznaczone cele najłatwiej jest mierzyć wynikami promocji, egzaminów czy konkursowych osiągnięć, nie sposób jednak nie wspomnieć o szczególnych warunkach nauczania i uczenia się jako jednym z najważniejszych wyzwań, którym nasza oświatowa społeczność kolejny już rok musiała sprostać. Pandemiczna rzeczywistość stała się dla nas swoistą szkołą życia, wymagającą lekcją pokory i odpowiedzialności, ponieważ robiliśmy wszystko, co możliwe w warunkach ograniczeń, aby realizować edukacyjne cele nie rezygnując jednocześnie z ambicji i ciekawości poznawczej właściwej nauczaniu. Serdecznie wszystkim Państwu za tę wielką odpowiedzialność dziękuję! Jestem wdzięczna za okazaną umiejętność współdziałania oraz poczucie wspólnoty celów, bez których nie udałoby się rozwiązywać wszystkich organizacyjnych, metodycznych i wychowawczych problemów, które generowały szczególne warunki nauki i pracy oraz niemożność bezpośrednich kontaktów. Paradoksalnie ta nowa dla nas forma nauczania i kryzys relacji wyzwoliły ogromną energię i kreatywność środowisk szkół oraz szczególnie mocno wyeksponowały rolę w systemie edukacji placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz uczelni wyższych wspierających nauczycieli, dyrektorów, rodziców i samych uczniów w przezwyciężaniu różnorodnych trudności. Coś jeszcze udało się nam uzyskać, jakby na przekór okolicznościom - doceniliśmy wartość wzajemnych relacji a światowy kryzys instytucji z ich tradycyjnymi formami istnienia pokazał, jak bardzo mocno potrzebujemy się nawzajem...

Szanowni Państwo Nauczyciele, Wychowawcy, Dyrektorzy, wyrażam Państwu wdzięczność za edukacyjną determinację, niegasnącą pasję i systematycznie podnoszone kompetencje, dziękuję za wszystkie niestandardowe działania i trud poszukiwania rozwiązań, dzięki którym przeniesione do sieci nauczanie i wzajemne kontakty stawały się skuteczne, jak tylko to w tych warunkach możliwe. Doceniam Państwa ogromny wysiłek, aby czas zdalnej nauki nie powodował kryzysu relacji, dziękuję za pozytywne motywowanie uczniów, za okazaną im pomoc i wsparcie. Wszystkim kończącym pracę w zawodzie składam najserdeczniejsze podziękowania za wieloletni wysiłek; ufam, że czas realizacji nauczycielskiego powołania był dla Państwa powodem do radości, źródłem wielu inspiracji i wyłącznie dobrych wspomnień.

Pragnę również gorąco podziękować wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizacji nauki oraz stworzenie odpowiednich warunków do zdobywania wiedzy na odległość - Państwa domy na wiele miesięcy zmieniły się przecież w małe przedszkola i szkoły. Przekazuję wyrazy wdzięczności za wyrozumiałość i współpracę w realizacji edukacyjnej misji; jestem przekonana, że osiągnięcia dzieci będą powodem do dumy a trud wychowawczy zaowocuje ich pomyślną przyszłością.

Ogromną wdzięczność wyrażam organom prowadzącym oraz licznym podmiotom kolejny już rok wspomagającym szkoły w realizacji zadań oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i pracownikom - służbom medycznym i sanitarnym, służbom mundurowym, organizacjom harcerskim, fundacjom i stowarzyszeniom. Bez Państwa wsparcia trudno byłoby sprostać obostrzeniom epidemicznym, wyposażyć uczniów i nauczycieli w niezbędne pomoce do nauki online, bezpiecznie przeprowadzić egzaminy czy akcję szczepień nauczycieli.

Drodzy Uczniowie,
wiem, jakiego zdyscyplinowania wymagała od Was nauka poza szkołą, jaką stratą był brak kontaktów rówieśniczych i doświadczeń, które można zdobyć wyłącznie w realnej, a nie wirtualnej rzeczywistości. Jako pedagodzy martwiliśmy się, że zagubicie się w nowej formie nauczania, a często to Wy stawaliście się dla nas przewodnikami po cyfrowej przestrzeni! Wykazaliście się siłą adaptacji, samodzielnością i odpowiedzialnością - przymiotami tak potrzebnymi w dynamicznie zmieniającym się świecie. Większość z Was ciężko pracowała, czego efektem są choćby świadectwa, wyniki konkursów czy olimpiad, w których tak chętnie braliście udział. Serdeczne gratulacje kieruję do absolwentów i wszystkich, którzy zdawali ważne egzaminy; jestem przekonana, że dobrze poradziliście sobie z wymaganiami i egzaminacyjną presją. Życzę Wam powodzenia i pomyślności w rekrutacyjnych zmaganiach do szkół ponadpodstawowych i na wyższe uczelnie.
Wam wszystkim, Drodzy Uczniowie, należy się teraz odpoczynek i zasłużone wakacje, nie zapominajcie jednak, że zagrożenia spowodowane pandemią nadal istnieją; nie lekceważcie ich, abyśmy mogli we wrześniu wszyscy się spotkać i w normalnym trybie rozpocząć kolejny rok szkolny. Nie zapominajcie też o innych zagrożeniach, jakie wiążą się z czasem wypoczynku i podróży czy też z podejmowaną przez wielu z Was w tym czasie pracą; zwracajcie uwagę tym, którzy swoją beztroską czy brawurą narażają siebie i innych.

Wszystkim Państwu składam życzenia bezpiecznych, pogodnych a przede wszystkim zdrowych dni należnego odpoczynku. Niech będą one czasem zasłużonego wytchnienia od zawodowych obowiązków i emocji a zgromadzona podczas wakacyjnych tygodni energia pozwoli nam na powrót do kolejnych zadań i planów w nowym roku szkolnym.

Niech wakacje roku 2021 będą dla wszystkich pod każdym względem udane!
Z gratulacjami i serdecznymi pozdrowieniami,
Teresa Misiuk
Lubelski Kurator Oświaty

_________
Podczas dzisiejszego uroczystego zakończenia roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkół Nr 1 w Hrubieszowie Wychowawcy wręczyli swoim Uczniom świadectwa, najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody książkowe m.in.: za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Wielu Rodzicom zostały przekazane też listy gratulacyjne, w których wyrażany jest szczególny szacunek za wzorowe wychowywanie reprezentantów młodego pokolenia.
Życzymy Wam udanych i przede wszystkim - bezpiecznych wakacji!

Zebrał: DB
30.06.2021

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ BOHATEREM!

W tej edycji akcji DKMS prowadzonej w naszej szkole, dzięki naszym działaniom, zarejestrowało się 4 osoby. Dziękujemy wychowawcom klas III za wszelką pomoc.
Jeszcze mogą Państwo pomóc korzystając z linku:
https://www.dkms.pl/dzialaj/wirtualne-dni-dawcy/zs-hrubieszow

Organizatorzy
23.06.2021

NASZE WARSZTATY

Warsztaty szkolne - pracownie: gastronomiczne, kelnerskie oraz obsługi i naprawy pojazdów samochodowych.

Więcej/Mniej

Daniel Buchowiecki
25.06.2021

FINAŁ SZKOLNEGO KONKURSU "DOSTRZEŻ PIĘKNO ŚWIATA"

18 czerwca rozstrzygnięto Szkolny Konkurs Artystyczny "Dostrzeż piękno świata", którego celem było dostrzeżenie i utrwalenie na fotografii, rysunku lub w wierszu tego, co daje ludziom szczęście, jest piękne i ma związek z uniwersalnymi wartościami.

Więcej/Mniej

Na nasz konkurs wpłynęło 45 prac od 25 uczniów. Komisja Konkursowa, którą tworzyli: Pani Anna Wiśniewska – Wicedyrektor, Pan Zbigniew Petruczynik – Wicedyrektor, Pan Marcin Bondyra – Kierownik marketu Carrefour oraz nauczyciele Pani Alicja Ryszkiewicz i Pan Daniel Buchowiecki, nie miała łatwego zadania. Wszystkie prace zachwycały kolorystyką i świadczyły o wrażliwości uczniów. Przyznane punkty pozwoliły wyłonić zwycięzców:

 • I miejsce – Weronika Hunia
 • II miejsce – Aleksandra Szykuła
 • III miejsce Paweł Szlachta</li>
Wyróżnienia otrzymali:
 • Aleksandra Mydlak
 • Mikołaj Saweczko
 • Kamil Janiszek
 • Krystian Kulas
 • Grzegorz Chmielowiec
 • Przemysław Niemczyk
 • Mateusz Bagiński
 • Mateusz Kot
Nagrody zostały ufundowane przez hrubieszowski market Carrefour i Wydawnictwo Stentor. Raz jeszcze gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy zechcieli wziąć udział w naszym konkursie.

Zespół Wychowawców Klasowych
23.06.2021

KONKURS "KSIĄŻKA W OBIEKTYWIE" ROZSTRZYGNIĘTY!

W dniach 15 V - 2 VI 2021 r. odbywał się konkurs fotograficzny, którego celem była popularyzacja czytelnictwa i wartości fotografii, jako dziedziny sztuki.
Zdjęcia zakwalifikowane do udziału były różnorodne, zarówno pod względem ujęcia tematu, stylu, jak i jakości wykonania.

Więcej/Mniej

Uczniowie wykazali się pomysłowością, w kadrze znalazły się książki, w ciekawych kontekstach, niekiedy nawet zabarwionych odrobiną humoru.
Komisja w składzie: Wicedyrektor szkoły – Pani Anna Wiśniewska oraz Pani Ewa Watras wyłoniły następujących laureatów konkursu:

 • I miejsce - Weronika Chimczuk z klasy I Tb
 • II miejsce - Natalia Kozdrój z klasy II d
 • III miejsce - Oliwia Fulara z klasy I Ta
 • Wyróżnieni zastali:
 • Malwina Czop z klasy I Ta
 • Andrzej Rędzia z klasy I Ta
 • Katarzyna Daciuk z klasy III c
 • Marcin Bielecki z klasy II d
 • Wiktoria Hulak z klasy III c
 • Kuba Jeczeń z klasy III c
 • Łukasz Adamowicz z klasy II Tb
 • Patrycja Matraszek z klasy I b
Dyplomy i nagrody wręczone zostaną przez wychowawców na zakończenie roku szkolnego. Dziękujemy młodzieży za udział w konkursie!

Organizatorzy
22.06.2021

WARTO ODWIEDZIĆ BIBLIOTEKĘ PEDAGOGICZNĄ

Gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych, z uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu, wypożyczanie książek do domu, popularyzacja informacji, wiedzy i czytelnictwa oraz współpraca ze szkołami to tylko niektóre z zadań, jakie pełnią biblioteki.

Więcej/Mniej

Dziś uczniowie klasy ITc odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu Filia w Hrubieszowie, by uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Pana Marcina Czubarę - Kierownika Filii, które to poświęcone były wzajemnemu poznawaniu się i integracji. Znalazł się też czas na obejrzenie wystawy rysunków lokalnego artysty.

Daniel Buchowiecki
21.06.2021

KONKURS DLA WOKALISTEK I WOKLISTÓW!

Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka organizowanym przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "MAZOWSZE" im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie. Patronem konkursu jest legendarny solista "Mazowsza" Stanisław Jopek, a w programie znajdą się utwory z repertuaru zespołu. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

Więcej/Mniej

Konkurs przeznaczony jest dla solistów w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26+.
I etap przesłuchań odbędzie się w 16 lokalnych Instytucjach Partnerskich w całej Polsce. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych zostaną zaproszeni do udziału w II etapie, który odbędzie się w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Otrębusach.
Laureaci konkursu wystąpią podczas koncertu galowego wraz z chórem, orkiestrą i baletem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze". Szczegóły dotyczące przedsięwzięcia znajdą Państwo na stronie:https://www.mazowsze.waw.pl/pl/konkurs/o-konkursie/ii-ogolnopolski-konkurs/1469,II-Ogolnopolski-Konkurs-Wokalny-im-Stanislawa-Jopka.html

Zebrał: DB
20.06.2021

SPECJALIŚCI OD HANDLU

Do głównych przedmiotów zawodowych realizowanych w trakcie kształcenia w zawodzie technik handlowiec należą m.in.: towar jako przedmiot handlu, obsługa klientów, czy organizacja i technika sprzedaży. Zawód technika handlowca ma za zadanie wykształcić w przyszłym absolwencie orientację marketingową, nauczyć go posługiwania się narzędziami marketingowymi, korzystania z urządzeń technicznych, posługiwania się przydatnymi w zawodzie programami komputerowymi, poznania nowoczesnej rachunkowości, zasad prawa, współpracy z kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. W trakcie nauki uczniowie odbywają zajęcia praktyczne w warsztatach szkolnych.

Więcej/Mniej

Zawód technika handlowca jest obecnie poszukiwanym zawodem na rynku pracy. Najwięcej ofert pracy przeznaczonych jest dla przedstawiciela handlowego. Można też znaleźć zatrudnienie jako dystrybutor produktów, telemarketer, sales manager (szef działu sprzedaży). Po ukończeniu szkoły nasz absolwent może podnosić swoje kwalifikacje na studiach.

Na zdjęciach technik handlowiec podczas realizacji zajęć: sprzedaż towarów.

Zebrała: Joanna Wawrzaszek
19.06.2021

UCZNIOWIE DOSTRZEGLI PIĘKNO ŚWIATA...

Przedstawiamy Państwu prace uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie – uczestników Szkolnego Konkursu

Więcej/Mniej

Artystycznego "Dostrzeż piękno świata". Zgodnie z jego założeniami, młodzież szukała różnorako pojmowanego piękna i uniwersalnych wartości. Już wkrótce uroczyste rozstrzygnięcie. Wybór, jak widać, wcale nie będzie prosty, bo prace są wyjątkowe.

Zespół Wychowawców Klasowych
Alicja Ryszkiewicz/Daniel Buchowiecki/ Czesław Mazek
18.06.2021

MOŻESZ ZOSTAĆ BOHATEREM! MOŻESZ POMÓC!

Ruszyła wirtualna akcja rejestracyjna potencjalnych Dawców komórek macierzystych, którą organizuje Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie. Fundacja DKMS przesłała nam link dedykowany naszej szkole, który umożliwia obserwowanie, ile osób dzięki inicjatywie, zgłosiło chęć bycia dawcą. Jest to też rodzaj konkursu - rywalizacji między szkołami w całej Polsce (na stronce jest licznik osób zarejestrowanych).

Więcej/Mniej

W ubiegłych latach nasza młodzież i nauczyciele, wykazali duże zainteresowanie niezwykle cenną inicjatywą, jaką jest pomoc chorym na nowotwory krwi. W tym roku, z wiadomych powodów, akcja przeniosła się do Internetu.
Niezmiennie zachęcamy uczniów klas III, nauczycieli, wszystkich pełnoletnich i zdrowych mieszkańców Hrubieszowa i całego powiatu, by wykorzystując nasz link rejestracyjny https://www.dkms.pl/dzialaj/wirtualne-dni-dawcy/ podjęli świadomą decyzję o przystąpieniu do programu pomocy.
Wystarczy dokonać rejestracji, a następnie oczekiwać na pakiet, pobrać wymaz z wewnętrznej części policzka i odesłać do Fundacji.
______________
Link rejestracyjny https://www.dkms.pl/dzialaj/wirtualne-dni-dawcy/

Numer naszej szkoły: PL-WPS-WDD016 - Wirtualny Dzień Dawcy Szpiku
Jeśli jesteś już zarejestrowany, pomóż nam szerzyć dobro i PODAJ DALEJ informację o naszym
Wirtualnym Dniu Dawcy Szpiku. Liczymy na Was!

Szkolni koordynatorzy akcji:
Joanna Wieczorek-Smerdel i Daniel Buchowiecki
16.06.2021

"SAŁATKA SŁOWNA", CZYLI KREATYWNE REFLEKSJE UCZNIÓW

Trochę starych gazet i kleju wystarczy, aby zaproponować młodzieży kreatywne ćwiczenia, podczas których formułują chociażby ciekawe refleksje.

Więcej/Mniej

Dzisiaj tego typu prace przygotowywali uczniowie klasy I Tc. Nie zabrakło interesujących przesłań i zabawnych stwierdzeń.
Było wzniośle - o miłości i innych wartościach, ale i cebularzu, kulinarnej wizytówce Lubelszczyzny.
Młodzież oceniała swoje wytwory, a uczeń, który otrzymał najwyższą notę zdobył nagrodę w postaci koszulki.

Daniel Buchowiecki
16.06.2021

KARTKI Z ŻYCZENIAMI DLA DZIECI

Młodzież z klas: Itb, IItb, IItc, IId oraz Ib przygotowała kartki dla dzieci z oddziału onkologicznego w Lublinie. Życzymy dzieciom sił w walce z chorobą, spełnienia najskrytszych marzeń, a przede wszystkim zdrowia.
Mamy nadzieję, że kolorowe kartki, które wykonali uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz Szkolnego Klubu Caritas wprawią dzieci w dobry nastrój. Przebieg szkolnej akcji koordynowali nauczyciele religii.

Info: Zofia Szwiec/Foto: Daniel Buchowiecki
15.06.2021

WARSZTATY REINTEGRACYJNE

Wraz z powrotem uczniów do nauki w systemie stacjonarnym na terenie Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie we współpracy z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Hrubieszowie realizowano zajęcia reintegracji i adaptacji szkolnej uczniów po okresie edukacji zdalnej. Zajęcia te były poprzedzone wcześniejszą diagnozą potrzeb uczniów przeprowadzoną w poszczególnych klasach.

Więcej/Mniej

Warsztaty, które prowadziła Pani Aneta Dyl - Tarnawska - psycholog z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, ukierunkowane były na minimalizację napięć, lęków i obaw związanych z powrotem uczniów do szkoły. Zwrócono także uwagę na możliwe trudności emocjonalne, które mogą występować u uczniów oraz odbudowywanie relacji i kontaktów interpersonalnych.
Dodatkowo pedagog szkolny w wybranych klasach przeprowadził zajęcia z młodzieżą "Porozmawiajmy o zdalnej szkole - integracja zespołu klasowego". Dla kadry pedagogicznej psycholog zrealizowała szkolenie "Wsparcie uczniów i nauczycieli w bezpiecznym powrocie do rzeczywistości szkolnej".

Monika Jabłońska - pedagog szkolny
14.06.2021

KOMUNIKAT - ZAJĘCIA OD 31 MAJA 2021 R.

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie informuje, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od dnia 31 maja 2021 r. wszystkie zajęcia dydaktyczne prowadzone będą w szkole systemie stacjonarnym według obowiązującego planu lekcji z zachowaniem reżimu sanitarnego, określonego wytycznymi MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Dyrekcja szkoły
27.05.2021

UDZIAŁ UCZNIA W REGIONALNYM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

Doradcy metodyczni - nauczyciele języka polskiego Maria Dworzycka i Beata Wasilewska-Wnuk oraz Kierownik Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu Artur Gontarz byli organizatorami Regionalnego Konkursu Recytatorsko – Fotograficznego inspirowanego twórczością Tadeusza Różewicza.

Więcej/Mniej

W konkursie tym uczestniczył uczeń, a w zasadzie już absolwent naszej szkoły - Jakub Ciotuski, którego zdjęcie umieszczone poniżej nawiązuje do tytułu publikacji Tadeusza Różewicza "Kup kota w worku. Work in progress".
Honorowy Patronat nad konkursem objęli Poseł na sejm RP Tomasz Zieliński oraz Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
07.06.2021

SKORZYSTAJ Z PORADY PSYCHOLOGA W ZS NR 1

Już w czerwcu na terenie Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Hrubieszowie zostały uruchomione dyżury specjalistów - psychologów, którzy swoje usługi świadczą nieodpłatnie, a porad udzielać będą w pokoju nr 16, w budynku A.

Więcej/Mniej

Harmonogram dyżurów specjalistów:

Pani Iga Barańska - psycholog, wtorek 08.06.2021 r.
godz. 12:15 - 16:15
Pani Anna Francuz – psycholog, wtorek 15.06.2021 r.
godz. 12:15 - 16:15
Pani Anna Francuz – psycholog, środa 23.06.2021 r.
godz. 7:45 - 11:45
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny celem umówienia terminu konsultacji z psychologiem - tel. 510 158 496. Chęć skorzystania z porady psychologa można też zgłosić wychowawcy.

Zebrała: Monika Jabłońska
07.06.2021

COŚ DLA ABSOLWENTÓW...

A może studia w Zamościu? Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu proponuje absolwentom szkół średnich wiele ciekawych kierunków. Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego rozwój bazy dydaktycznej UPZ:
https://www.facebook.com/uczelniapanstwowazamosc


07.06.2021


Żadna prawda nie może uleczyć smutku po stracie ukochanej osoby. Nie może go uleczyć żadna prawda, żadna uczciwość, żadna siła, żadna dobroć. Przeżywszy ten smutek w pełni, możemy się jedynie czegoś z niego nauczyć, lecz to, czego się nauczymy, wcale nam się nie przyda, kiedy nadejdzie następny, niemożliwy do przewidzenia smutek

- Haruki Murakami

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Ucznia -
Jakuba Ruszkiewicza. To wielka strata dla całej społeczności szkolnej.

Jakuba pamiętać będziemy jako wyjątkowego, spokojnego i dobrego Człowieka.

Przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia i głębokiego żalu Rodzinie zmarłego Jakuba.

Myślami i sercem jesteśmy z Wami.

Dyrektor, Wychowawca, Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice i Pracownicy
Zespołu Szkół Nr 1 w HrubieszowieMsza Święta Żałobna zostanie odprawiona w Kościele Przemienienia Pańskiego w Szpikołosach dnia 29.05.2021 r. o godzinie 12.00.


28.04.2021

DRODZY RODZICE !!!

Przypominam, że pedagog szkolny - Monika Jabłońska jest do dyspozycji Państwa i Państwa dzieci podczas pełnienia dyżuru stacjonarnie, telefonicznie (pod numerem 84 696 33 38) oraz on-line (w kontakcie przez dziennik elektroniczny oraz TEAMS) za pośrednictwem poczty e-mail (adres [email protected]) w godzinach pracy:

poniedziałek, środa, piątek od 8.00 do 12.00
wtorek, czwartek od 11.15 do 15.15

Więcej/Mniej

Jeśli macie Państwo jakieś potrzeby, niepokoje, obawy bądź trudności związane ze swoimi dziećmi i chcecie się nimi podzielić zachęcam do kontaktu. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!!!

Dyrekcja i nauczyciele szkoły starają się dostrzegać problemy uczniów oraz na bieżąco reagować na pojawiające się wyzwania i trudności. Dbając o dobro ucznia staramy się zapewniać pomoc psychogiczno-pedagogiczną zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami. Ponadto szkoła współpracuje z:

🗸 Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczna w Hrubieszowie

Poradnia świadczy pomoc i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla rodziców, uczniów w systemie pracy stacjonarnej jak i online od poniedziałku do piątku w godz.7:45-16:15. Podejmuje również działania w ramach interwencji kryzysowych. Kontakt pod nr tel. 695 407 361 oraz 84 696 29 07, adres: ul. Zamojska 16a, 22-500 Hrubieszów, email: [email protected] Specjaliści dostępni są dla nauczycieli, rodziców i uczniów również w ramach infolinii od poniedziałku do piątku w godz.7:45-16:15 pod nr 695 407 361 oraz 84 696 29 07.

🗸 Poradnią psychologiczną dla dzieci w Hrubieszowie

Adres: Zamojska 12, 22-500 Hrubieszów tel. 721 277 287

🗸 Poradnią Zdrowia Psychicznego

Adres: Mickiewicza 2, 22-500 Hrubieszów, tel. 84 6963007, pon. 8.00 - 14.00, wt – pt 8.00 - 14.00 (system pracy stacjonarnej)

🗸 Punktem Interwencji Kryzysowej Hrubieszów

Adres: Ceglana 58/1, 22-500 Hrubieszów, tel. 84 664 15 17, email: [email protected]

🗸 Punktem Konsultacyjny dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Adres: ul. Dobrzańskiego "Hubala"1, 22-500 Hrubieszów, tel: 84 696 23 80 śr. 15:30 – 17:30 email: [email protected] (poradnictwo prawne, psychologiczne)

🗸 Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Hrubieszowie

Adres: ul 3-go Maja 15, 22-500 Hrubieszów , tel. 84 696 55 60, pn – pt 7.30 – 15.30, email: [email protected]

🗸 Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Hrubieszowie

Adres: ul Bolesława Prusa 8, 22-500 Hrubieszów , tel. 84 696 58 57, pn – pt 7.30 – 15.30, email: [email protected]

🗸 Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie

Adres: ul Ceglana 58, 22-500 Hrubieszów, tel. 84 696 37 77, pn – pt 7.30 – 15.30, email: [email protected]

Instytucje ogólnopolskie świadczące pomoc specjalistyczną:
🗸 Bezpłatna infolinia 800 080 222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dodatkowo takie wsparcie oferuje również poradnia on-line "Zawsze Jest Jakieś Wyjście"

🗸 Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

Linia Wsparcia jest linią całodobową i bezpłatną dla osób dzwoniących. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA, udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie: Telefon: 800 70 2222

🗸 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Ogólnopolski, anonimowy i bezpłatny telefon zaufania prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę tel.: 116 111

🗸 Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci

Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania tel.: 800 100 100

🗸 Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"

Za pośrednictwem infolinii można uzyskać wsparcie psychologiczne, informacje na temat przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym o istniejących możliwościach prawno-proceduralnych oraz lokalnych placówkach pomocowych. Infolinia czynna przez całą dobę tel.: 800 12 00 02


27.05.2021

NAGRODA DLA MŁODEGO INFORMATYKA!

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny na plakat „230 lat Konstytucji 3 Maja”, który organizował Hrubieszowski Dom Kultury.
Wśród nagrodzonych prac znalazła się grafika Pawła Szlachty (technik informatyk).

Więcej/Mniej

Komisja Konkursowa, którą tworzyli instruktorzy Hrubieszowskiego Domu Kultury, uwzględniała m.in.: zgodność pracy z tematem, estetykę i gamę kolorystyczną.
Ideą konkursu było budowanie trwałej więzi z ojczyzną i regionem, wzmacnianie świadomości obywatelskiej i promowanie 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Konkurs został zorganizowany pod patronatem Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marty Majewskiej.

Zebrał: Daniel Buchowiecki/Foto: HDK
19.05.2021

DO MIŁEGO ZOBACZENIA JUŻ WKRÓTCE!

Drodzy Uczniowie,
wiemy, że nauczanie zdalne nie było dla Was, ani Waszych Rodziców łatwym doświadczeniem, dlatego też po Waszym powrocie zechcemy zadbać przede wszystkim o Wasz stan emocjonalny. Będziemy Was życzliwie motywować i zachęcać do pokonywania trudności, jakie pojawiły się w czasie nauczania on-line wymuszonego przez trudny czas pandemii.

Więcej/Mniej

Najważniejszym zadaniem będzie dla nas reintegracja klasy, stworzenie atmosfery spokoju, bezpieczeństwa oraz odbudowanie relacji, tak potrzebnych w szkole. Chcemy dać Wam czas na to, abyście spokojnie mogli zaadaptować się do nauki stacjonarnej. Nie obawiajcie się, nie zamierzamy obciążać Was nadmierną ilością sprawdzianów, dodatkowych kartkówek czy dodatkowym „odpytywaniem”. Nie zamierzamy na ocenę weryfikować zdobytej - podczas nauczania zdalnego - wiedzy i umiejętności.

Cieszymy się, że wracacie do szkoły i chcemy, byście czuli się tu dobrze i bezpiecznie.
Z tego miejsca dziękujemy Wam, Drodzy Uczniowie, za pracę, wytrwałość i systematyczność podczas nauki zdalnej.

Doceniamy także Waszych troskliwych Rodziców i Opiekunów zaangażowanych w pomoc w nauce i wspierających Was. Wszystkim Państwu życzymy przede wszystkim zdrowia i tak potrzebnej pogodny ducha.

Dyrekcja, Wychowawcy i Wasi Nauczyciele
14.05.2021

KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie informuje, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od dnia 17 do 28 maja 2021 r. zajęcia dydaktyczne prowadzone będą w systemie hybrydowym.

Część klas będzie miała zajęcia prowadzone stacjonarnie a część w systemie nauczania zdalnego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Więcej/Mniej

Dla wymienionych poniżej klas, w poszczególnych dniach tygodnia, zajęcia odbywać się będą w szkole w sposób stacjonarny z zachowaniem reżimu sanitarnego:
17.05.2021 r. (poniedziałek) - zajęcia stacjonarne w szkole dla klas: Ia, Ib, IIa, IIb, IIc, IId, IIIa, IIIb, IIIc, III tb
18.05.2021 r. (wtorek) - zajęcia stacjonarne w szkole dla klas: IIb, IIc, IIIa, IIIc, I ta, II ta, II tb, II t5d, II t5e, II t5f
19.05.2021 r. (środa) - zajęcia stacjonarne w szkole dla klas: IIIb, I ta, I tb, I tc, II tb, II tc, II t5e, III ta, III tb, III tc
20.05.2021 r. (czwartek) - zajęcia stacjonarne w szkole dla klas: Ia, Ib, IIa, IIb, IIc, IId, IIIa, IIIb, IIIc, II ta
21.05.2021 r. (piątek) - zajęcia stacjonarne w szkole dla klas: Ia, IIa, IId, I ta, I tb, II ta, II t5d, II t5e, II t5f, III ta
24.05.2021 r. (poniedziałek) - zajęcia stacjonarne w szkole dla klas: Ib, IIb, IIc, IIIa, IIIc, I tc, II tb, II tc, III tb, III tc
25.05.2021 r. (wtorek) - zajęcia stacjonarne w szkole dla klas: Ia, Ib, IIa, IIb, IIc, IId, IIIa, IIIb, IIIc, II tb,
26.05.2021 r. (środa) - zajęcia stacjonarne w szkole dla klas: IIIb, I ta, I tb, II ta, II tb, II t5d, II t5e, II t5f, III ta, III tb
27.05.2021 r. (czwartek) - zajęcia stacjonarne w szkole dla klas: Ia, Ib, IIa, IIb, IIc, IId, IIIb, I tc, II ta, III tc
28.05.2021 r. (piątek) - zajęcia stacjonarne w szkole dla klas: Ia, IIa, IId, IIIa, IIIb, IIIc, II tc, II t5d, II t5e, II t5f

Zajęcia praktycznej nauki zawodu odbywają się w pracowniach warsztatów szkolnych.
Zajęcia z grupy przedmiotów informatycznych prowadzone będą w pracowniach informatycznych.
Zajęcia dydaktyczne odbywać się będą w salach lekcyjnych, według poniższego przydziału:
- klasa I a - sala nr 103 (budynek B)
- klasa I a - sala nr 115 (budynek B – mechanik pojazdów samochodowych)
- klasa I b - sala nr 214 (budynek A)
- klasa II a - sala nr 112 (budynek B)
- klasa II a - sala nr 111 (budynek B – mechanik pojazdów samochodowych)
- klasa II b - sala nr 7 (budynek A)
- klasa II c - sala nr 209 (budynek B)
- klasa II d - sala nr 5 (budynek A)
- klasa II d - sala nr 217 (budynek B – kucharz)
- klasa III a - sala nr 108 (budynek B)
- klasa III b - sala nr 106 (budynek B)
- klasa III c - sala nr 118 (budynek B)
- klasa I ta - sala nr 6 (budynek A)
- klasa I ta - sala nr 17 (budynek B – technik pojazdów samochodowych)
- klasa I tb - sala nr 28 (budynek B)
- klasa I tc - sala nr 8 (budynek A)
- klasa II ta - sala nr 109 (budynek B)
- klasa II tb - sala nr 116 (budynek B)
- klasa II tc - sala nr 102 (budynek B)
- klasa II t5d - sala nr 216 (budynek B)
- klasa II t5e - sala nr 13 (budynek B)
- klasa II t5f - sala nr 117 (budynek B)
- klasa III ta - sala nr 107 (budynek B)
- klasa III tb - sala nr 207 (budynek B)
- klasa III tc - sala nr 210 (budynek B)

Dyrekcja szkoły
11.05.2021

KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie informuje, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od dnia 4 do 14 maja 2021 r. zajęcia dydaktyczne prowadzone są w systemie nauczania zdalnego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Wyjątkiem są zajęcia praktycznej nauki zawodu we wszystkich klasach Branżowej Szkoły I Stopnia (klasy I, II, III) oraz dwóch klasach Technikum: II ta i III ta, które realizowane będą w warsztatach szkolnych, przy zachowaniu reżimu sanitarnego według obowiązującego planu zajęć.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Szkoły, ze względu na rozpoczynające się egzaminy maturalne, 4 i 5 maja (wszystkie klasy) oraz 6 maja 2021 r. (klasy technikum), są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Dyrekcja szkoły
30.04.2021

DOSTRZEŻ PIĘKNO I UWIECZNIJ JE - KONKURS DLA UCZNIÓW!

Ten trudny i specyficzny czas pandemii nie sprzyja optymizmowi. Często nie dostrzegamy piękna otaczającego nas świata. Nie można jednak poddawać się zniechęceniu i smutkowi.
Należy za wszelką cenę poszukiwać wartości istotnych dla każdego człowieka.
Wartości, które czynią ten świat lepszym. Zatem do dzieła! Czekamy na Twoje prace ukazujące uniwersalne wartości, piękno i dobro.
REGULAMIN KONKURSU
ZGODA ORAZ RODO w PDF
ZGODA ORAZ RODO w png

Organizatorzy
11.05.2021

KONKURS "KSIĄŻKA W OBIEKTYWIE"

Biblioteka szkolna wraz z nauczycielami organizują Szkolny Konkurs Fotograficzny "Książka w obiektywie".

Więcej/Mniej

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie aparatem fotograficznym lub smartfonem zdjęcia książki w ciekawym otoczeniu i przesłanie go na adres e-mail wychowawcy, który przekaże zdjęcie Pani Joannie Błaszczuk. Do zdjęcia należy dołączyć także imię i nazwisko autora pracy oraz klasę. Samodzielnie wykonane fotografie należy przesłać do 2 czerwca 2021 roku. Prace zgłoszone do konkursu pozostaną własnością organizatorów. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone, a wyniki konkursu ogłoszone na stronie internetowej szkoły. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

Organizatorzy/ Foto: DB
10.05.2021

MŁODZI I PRZEDSIĘBIORCZY

Nasza szkoła cyklicznie bierze udział w programie "Dzień przedsiębiorczości", który organizuje Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Akcja odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy.

Więcej/Mniej

Celem projektu jest przygotowywanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w gospodarce rynkowej oraz umożliwianie młodym ludziom zdobywania wiedzy i umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. W związku z epidemią młodzież w tym roku nie mogła zrealizować jednodniowych praktyk w wybranych przez siebie firmach, dlatego też przedsiębiorcy zgodzili się na przeprowadzenie z nimi wywiadów. W ten sposób uzyskaliśmy odpowiedzi na wiele istotnych pytań dotyczących założenia firmy, problemów z jakimi się borykali czy źródeł finasowania. Lokalni przedsiębiorcy udzielili także cennych wskazówek uczniom, którzy kiedyś staną przed wyborem drogi życiowej.
Z treścią wywiadów uczniowie czterech klas zapoznawali się podczas zajęć, oceniając materiał jako interesujący.
W imieniu młodzieży i własnym dziękuję za udział w projekcie Panu Przemysławowi Gnieckiemu, Państwu Justynie i Danielowi Omelczukom oraz Panu Łukaszowi Kusiakowi.

Info: Joanna Wawrzaszek - opiekun Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości / Zdjęcie: DB
10.05.2021

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE NA EGZAMINIE MATURALNYM 2021
W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W HRUBIESZOWIE OPRACOWANE NA PODSTAWIE WYTYCZNYCH CKE, MEiN i GIS

Link do procedur

Dyrekcja szkoły
29.04.2021

JULIA JANIAK MISTRZYNIĄ POLSKI! GRATULUJEMY!

W dniach 23 - 25.04.2021 r. w Zamościu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów U20 w podnoszeniu ciężarów, w których uczestniczyli też reprezentanci Unii Hrubieszów, a zarazem uczniowie naszej szkoły. Miło nam poinformować Państwa, że Julia Janiak - uczennica III klasy Technikum zdobyła złoto w kat. +87 kg. Sukcesy osiągnęli też inni nasi uczniowie: Wiktoria Litwin - VI miejsce w kat. 64 kg oraz Bartłomiej Adamiak -XI miejsce w kategorii +109 kg.

Więcej/Mniej


Co o swojej karierze mówi Julia Janiak?
Zawsze interesował mnie sport. W wieku 11-12 lat grałam w piłkę nożną i piłkę ręczną. Nie mogłam się zdecydować na żadną z tych dyscyplin. Jakiś czas temu, gdy byłam na boisku i grałam w piłkę, trener Andrzej Lizun zawołał mnie do budynku, w którym znajdował się pomost. Trener powiedział, że mogę zrobić ciąga na sztandze i obserwować ćwiczących zawodników. Od razu stwierdził, że mam do tego jakieś predyspozycje. Wtedy wiedziałam, że odkryłam sport, w którym się odnajduję i dalej chcę się rozwijać jako zawodniczka podnosząca ciężary. Zainteresowałam się tym dlatego, że jest to sport niespotykany, zwłaszcza wśród kobiet. Ciekawiło mnie to, jak wyglądają zawody z takiej dyscypliny. Nawet wychodziło mi to i motywowało do dalszej pracy. Teraz mam bardzo dobre warunki do trenowania, mogę spokojnie przygotowywać się do zawodów każdej rangi. Dodatkowym elementem, który czyni trening lepszym jest miła i wesoła atmosfera na siłowni.
Miałam okazję reprezentować swój kraj podczas zawodów międzynarodowych. Gdyby nie trenerzy Antoni Czerniak, Leszek Tarnawski i Marcin Kusiak, nie osiągnęłabym żadnego z tytułów Mistrzyni Polski i nie byłabym tu, gdzie jestem, za co bardzo im dziękuję. Oczywiście, są wzloty i upadki, ale trenerzy zawsze podtrzymują mnie na duchu, dlatego nie poddaję się i trenuję dalej, by osiągać jeszcze lepsze wyniki.


O komentarz dotyczący tego, jak wyglądała droga do sukcesu Julii oraz tego, z czym wiążą się treningi, poprosiliśmy jednego z trenerów, a zarazem nauczyciela wychowania fizycznego naszej szkoły - Pana Leszka Tarnawskiego:
Julka jest absolwentką Gimnazjum w Mirczu, gdzie jako uczennica tej szkoły zdobyła swój pierwszy medal i od razu złoty w kategorii „młodziczek do lat 15”. W tej kategorii wiekowej była także rekordzistką Polski. Julka w swojej karierze zdobyła pięć medali Mistrzostw Polski i tu ciekawostka – wszystkie złote (złoty w kategorii „do lat 15”, dwa złote „do lat 17” i dwa złote „do lat 20”). W swojej karierze trzy razy reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy. Julka trenuje codziennie na sali ćwiczeń siłowych Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie. Można śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najlepiej wyposażonych i funkcjonalnych obiektów w województwie lubelskim. Sekcja podnoszenia ciężarów MKS „Unia” Hrubieszów od początku swojego istnienia związana jest z Zespołem Szkół Nr 1 w Hrubieszowie. W trakcie swojej działalności zdobyliśmy 155 medali rangi Mistrzostw Polski i Europy. Te medale zdobywali, w przeważającej większości, uczniowie naszej szkoły. Warto nadmienić, że absolwentką naszej Szkoły jest Ewa Mizdal (Usowska), jedyna Olimpijka z hrubieszowskiego klubu sportowego, gdzie na Igrzyskach Olimpijskich Londyn 2012 zajęła IV miejsce. Niewykluczone, że Julka pójdzie w jej ślady, ma do tego warunki, talent i predyspozycje.

Zebrał: Daniel Buchowiecki/Foto: Leszek Tarnawski (arch. prywatne)
Zdjęcia z Mistrzostwa Polski Juniorek i Mistrzostw Europy
05.05.2021

MŁODZI O PATRIOTYZMIE

Patriotyzm to „miłość do własnej ojczyzny i gotowość poświęcenia się dla własnego narodu”- to oczywiście definicja słownikowa tego ważnego pojęcia i ważnej postawy. W dzisiejszych czasach znaczenie patriotyzmu zmieniło się. Niestety, dziś niektórzy kojarzą poszczególne święta przede wszystkim z wolnym od pracy dniem.

Więcej/Mniej

Pewnie gdyby nie nauczyciele czy też rodzina, większość młodych ludzi nie wiedziałaby, dlaczego święta państwowe są dla Polaków tak ważne i dlaczego powinniśmy je celebrować. Kiedyś prawdziwy patriota walczył o Polskę i dumnie reprezentował jej barwy. Obecnie na szczęście nie musimy już udowadniać naszej miłości do kraju na polu bitwy, pozostaje nam uczestniczyć w różnych uroczystościach, pogłębiać wiedzę na temat historii Polski, poznawać polską kulturę, polskie dzieła i rozwijać język ojczysty. Bycie patriotą według mnie to miłość do ojczyzny i ludzi w niej żyjących. Nie można nikogo odtrącać, nawet wtedy, gdy nasze poglądy czy priorytety różnią się.
Wszyscy jesteśmy równi, bez względu na wiek, płeć czy też zawód, który wykonujemy. Jest wielu Polaków, którzy przynoszą chlubę naszemu państwu na forum światowym, chociażby poprzez pozytywne i wybitne działania na rzecz nauki, kultury, sportu czy też uczciwą pracę - zauważa Maciej.
Według mnie współczesny patriotyzm polega na pielęgnowaniu tradycji i trosce o kraj. Nie każdy musi udowadniać, że jest patriotą i za wszelką cenę pokazywać to. Przecież pielęgnowanie patriotyzmu "wewnątrz nas" też jest bardzo ważne - dodaje Milena.

______
Czy pamiętamy, jakie święta przed nami?
1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą
3 maja: Święto Narodowe 3 Maja – Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Tekst: Milena Rychel, Maciej Patyjewicz/Rysunek: Maciej Patyjewicz
02.05.2021

TEGOROCZNI ABSOLWENCI TECHNIKUM

Przeżyjmy to jeszcze raz, czyli 4 lata w Technikum i nasza fotorelacja. Na zdjęciach nasi uczniowie, a w zasadzie już absolwenci i różnorodne inicjatywy w których uczestniczyli.

Więcej/Mniej

Redakcja
02.05.2021

WCZORAJ UCZNIOWIE - DZISIAJ ABSOLWENCI

Dziś świadectwa ukończenia szkoły odebrali nasi uczniowie Technikum: IVta, IVtb, IVTc i IVTd oraz słuchacze III klasy Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.

Więcej/Mniej

Oprócz świadectw duża grupa uczniów, z rąk wychowawców, otrzymała nagrody książkowe za wysokie wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, 100% frekwencję, działalność na rzecz drugiego człowieka, aktywny udział w życiu szkoły, wydarzeniach artystycznych oraz symboliczne puchary za wyniki w sporcie. Nie zabrakło też listów gratulacyjnych za rodziców, które potwierdzają wzorowe wychowanie dzieci.

??Wszystkim absolwentom życzmy wspaniałych wyników z egzaminu maturalnego, mądrych i odpowiedzialnych decyzji w dorosłym życiu i wszelkiej pomyślności.

Wspominajcie nas dobrze!

Społeczność szkolna
01.05.2021

KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie informuje, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, od dnia 26 kwietnia 2021 r, do dnia 2 maja 2021 r. zostają przedłużone zajęcia dydaktyczne prowadzone w szkole w systemie nauczania zdalnego.
Wyjątkiem są zajęcia praktycznej nauki zawodu we wszystkich klasach Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 1 (klasy I, II, III), które realizowane będą stacjonarnie, w warsztatach szkolnych, z zachowaniem reżimu sanitarnego - według obowiązującego planu zajęć.

Dyrekcja szkoły
23.04.2021

JUŻ W PIĄTEK POŻEGNAMY KLASY MATURALNE

Już w najbliższy piątek zakończenie roku dla uczniów klas IV Technikum i słuchaczy III klasy LO dla Dorosłych.

Redakcja
28.04.2021

BARTKOWI ŻYCZYMY POWODZENIA!

21 marca ruszył 9. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA - "największe święto polskiej animacji". Do konkursu zgłoszonych zostało aż 299 filmów. Filmowa animacja naszego ucznia - Bartka Buczaka (technik informatyk) znalazła się w konkursie głównym w kategorii OFF&GO - filmy niezależne, powstałe poza szkołą/systemem producenckim.

Więcej/Mniej

Konkurs główny dzieli się także na 5 innych kategorii, m.in.: na profesjonalną i studencką. Nominowani zostali m.in. studenci i absolwenci szkół filmowych, studia producenckie i niezależni twórcy, tworzący filmy w różnych technikach.
Bartek odpowiadał za realizację (scenariusz, reżyserię, animację i montaż) powstałego we współpracy z aktorami głosowymi animowanego filmu fabularnego. Festiwal potrwa do końca kwietnia, a laureatów poznamy 8 maja 2021 roku. Życzymy powodzenia!

Zebrał: Daniel Buchowiecki
28.04.2021

TAK BYŁO...

Trochę miłych wspomnień z ubiegłych lat. Praktyki zawodowe w Grecji, czyli praca, nauka i rekreacja. Może jeszcze kiedyś uda się połączyć pracę i wypoczynek w tak urokliwym miejscu.

Redakcja
27.04.2021

KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie informuje, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 do dnia 25 kwietnia 2021 r. zostają przedłużone zajęcia dydaktyczne prowadzone w szkole w systemie nauczania zdalnego. Wyjątkiem są zajęcia praktycznej nauki zawodu w klasach trzecich Branżowej Szkoły I Stopnia, które realizowane będą w warsztatach szkolnych, przy zachowaniu reżimu sanitarnego według obowiązującego planu zajęć (dwa dni w tygodniu).

Dyrekcja szkoły
16.04.2021

"WSZYSCY JESTEŚMY OD SIEBIE ZALEŻNI"

Tym razem, w ramach projektu edukacyjnego "Dzień przedsiębiorczości", organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, prezentujemy wywiad, którego udzieliła Justyna Omelczuk, nasza absolwentka, która wraz z mężem Danielem, również absolwentem Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie, prowadzi firmę Justyna i Daniel Omelczuk Foto-Video

Więcej/Mniej


- Co było dla Państwa motywacją do rozpoczęcia działalności?

Motywacją dla nas, było to, że razem z mężem lubimy wyzwania. Oboje nie widzieliśmy siebie w roli pracownika, gdzie sprzedawalibyśmy nasz czas na godziny. Oczywiście, bardzo szanujemy każdą pracę wykonywaną przez człowieka na każdym stanowisku. Każda praca jest niesamowicie ważna. Nie wyobrażamy sobie życia bez piekarzy, dostawców, lekarzy, nauczycieli itp. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy od siebie zależni. Aktualnie naszą pracą jest usługa fotografii oraz videofilmowania imprez takich jak: wesela, komunie, chrzty, spoty reklamowe czy też zdjęcia do dokumentów.

- Dlaczego wybór padł na tę branżę?

Wybraliśmy tę branżę ponieważ uważaliśmy, że właśnie ten dział jest bardzo opłacalny. Mimo tego, że w Hrubieszowie były już podobne firmy, my chcieliśmy prowadzić ją w sposób innowacyjny i stawialiśmy na indywidualne podejście do klienta. Dodatkowo, bardzo lubimy kontakt z ludźmi, a ten rodzaj pracy nam to umożliwia. Jako małe dziecko miałam styczność z tym modelem pracy, mój tata hobbystycznie zajmował się filmowaniem wesel, więc w pewnym stopniu miałam nauczyciela w domu.

- Jakie umiejętności i predyspozycje są potrzebne do wykonywania tej profesji?

Umiejętności jakie są potrzebne do wykonywania tej pracy, to na pewno nie tylko to, że zostaliśmy obdarzeni przez Boga talentami. Tak naprawdę wszystko jest do wyuczenia. Wystarczy cel, chęci i zaangażowanie. Pasja związana z tym, co się robi. A polubić można naprawdę wszystko. Najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy zrozumieć to fakt, że nie możemy w pewnym wieku zatrzymać się. Całe życie uczymy się czegoś nowego i jestem pewna, że jesteśmy zdolni do wyedukowania się wszystkiego, czego zapragniemy. Do wykonywania zdjęć i filmów na pewno potrzebne jest to, aby zapoznać się z podstawami fotografii i filmowania. Później, to tylko kwestia naszej wyobraźni i tego, co chcemy przekazać ludziom, jakie chcemy, aby odczuwali emocje, kiedy oglądają gotowy materiał. Jak wiadomo, nic samo z siebie nie przychodzi, ale jesteśmy w stanie sami nauczyć się bardzo wiele.

- Z jakimi wyzwaniami musieliście się Państwo zmierzyć na początku działalności?

Kiedy zdecydowaliśmy się na otwarcie własnej działalności nie było łatwo. Niestety, w obecnym systemie jesteśmy wokoło zasypywani typową papierologią. Na początku musieliśmy zarejestrować własną firmę w urzędzie gminy, dzięki czemu mogliśmy ruszyć z naszą działalnością. Oczywiście na początku nie rozumieliśmy nic, jeśli chodzi o rozliczenia, podatki itp.:, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z doradcą finansowym. I po dziś dzień korzystamy z usług doświadczonych ludzi w tym zakresie.

- Skąd czerpali Państwo fundusze na rozpoczęcie działalności?

Kiedy postanowiliśmy, że otwieramy własną firmę, na naszej drodze nagle zaczynały pojawiać się różne fajne okazje do uzyskania funduszy. Postaraliśmy się o dotację dla młodych osób, którzy chcą otworzyć własną działalność. Jak wiemy, obecnie również są takie możliwości. Dodatkowo również, część funduszy na otwarcie firmy i zakup sprzętu, pożyczyliśmy. Uważam, że osobie młodej bez pożyczonych pieniążków będzie ciężko, ale po kilku latach pracy na etacie i mądrym zarządzaniu pieniążkami, można zrobić to bez problemu. Zaczynaliśmy od 2 wesel, nasi klienci zaufali naszej wizji. Jeszcze do niedawna mieliśmy do 35 wesel w roku. Niestety, przez obecną sytuację, wszystkie nasze zlecenia stoją pod znakiem zapytania.

- Co uważacie Państwo za swój największy sukces biznesowy?

Największym naszym sukcesem jest to, że mamy kontakt z naprawdę z niesamowitymi ludźmi. Każdy nasz klient pozostaje w naszej pamięci, bo każdy jest wyjątkowy. Naszym sukcesem jest również to, że dzięki tej pracy rozwijamy dalsze cele. Mamy możliwość zainwestowania w biznes, który da nam możliwość tworzenia kolejnych dochodów. Najbardziej nas satysfakcjonuje to, że klienci są bardzo zadowoleni z naszych usług. To jest najcenniejsza dla nas zapłata.

- Jakie są Państwa plany na najbliższą przyszłość?

Nasze plany na najbliższą przyszłość troszkę się zmieniły przez obecną sytuację. Jako osoby przedsiębiorcze nie zamknęliśmy się tylko w tej branży. Chcemy się przekwalifikować na branżę gastronomiczną i już jesteśmy w trakcie finansowania innego projektu.

- Co jest najważniejsze na początku każdej kariery zawodowej?

Najważniejsze według nas jest to, kogo słuchamy. Jeśli np. chcemy zostać niesamowitym szefem kuchni, słuchajmy porad takiej osoby. Jeśli chcemy zostać naprawdę dobrą fryzjerką, patrzmy na dobrą fryzjerkę i słuchajmy jej rad. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest nasz „indeks wyuczalności” - jaką jest chęć uczenia się nowych rzeczy (i tutaj nie mamy tylko na myśli lekcji w szkole), jaka jest chęć akceptacji zmiany, czyli ile jesteśmy w stanie poświęcić dla celu. Czy możemy zrezygnować z np. wieczornego oglądania netflixa w zamian za np. przeczytanie lub obejrzenie ciekawego, budującego nas materiału. Trzecia sprawa to „skala rozkładu treningu”. Nie myślmy jedynie w jaki sposób osiągnąć nasz cel, myślmy, dlaczego chcemy np. zostać fryzjerką, może chcemy mieć fajny samochód z zarobków, jeździć na wakacje, kupić fajny prezent dla ukochanej osoby itp.

- Jakich porad udzieliliby Państwo początkującym przedsiębiorcom?

Są 4 kroki, które przechodzisz, ucząc się nowych rzeczy. Na początku wiesz, że czegoś nie wiesz, ale kiedy zaczniesz się angażować, uczyć, przechodzisz do momentu, kiedy jest to dla Ciebie bardzo proste. Np. jako małe dziecko nie wiesz jak wiązać sznurówki i bardzo wiele energii tracisz na zawiązanie jednego buta, ale już po kilku tygodniach wychodzi Ci to coraz lepiej. Po roku robisz to zupełnie instynktownie. Podobnie było w moim przypadku. Kiedy zaczynałam przygodę z byciem fotografem. Na początku była to dla mnie czarna magia, ale już po kilku weselach robiłam to instynktownie, a dzisiaj jest to dla mnie czymś zupełnie normalnym. Wiem, że jeśli nadal chcę nadążać za innowacją, to wciąż muszę uczyć się czegoś nowego. Ogólnie to tak bardzo w skrócie przedstawiliśmy naszą drogę do osiągnięcia własnych celów. Wierzymy, że chociaż część z Was zainteresowała nasza historia. Życzymy Wam wielu sukcesów!

Zebrała: Joanna Wawrzaszek – opiekun Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości
21.04.2021

ZJAZD SZKOLNYCH KLUBÓW AKTYWNEGO EUROPEJCZYKA

15 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie wzięli udział w Zjeździe Szkolnych Klubów Aktywnego Europejczyka. Organizatorem wydarzenia był Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Lublin.

Więcej/Mniej

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Lublin, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Konsul Honorowy Austrii w Lublinie i Wojewoda Lubelski Lech Sprawka. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się on-line, a jej celem było ukazanie młodzieży możliwości, jakie oferuje Unia Europejska oraz szans, które niesie za sobą nowa perspektywa europejska. Podczas zjazdu młodzież mogła wysłuchać różnych prelegentów oraz uzyskać informacje na temat mobilności i inicjatyw międzynarodowych.
Spotkanie zakończyło się quizem wiedzy o Unii Europejskiej, a uczestniczyli w nim uczniowie z klas II t5f i IV tc.

Monika Jabłońska - pedagog szkolny
20.04.2021

"WARTO WDRAŻAĆ NOWE POMYSŁY"

Czas na kolejny materiał, który przygotowany został w ramach realizacji inicjatywy "Dzień przedsiębiorczości" organizowanej przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Dziś prezentujemy hrubieszowskiego przedsiębiorcę, którym jest Pan Łukasz Kusiak.

Więcej/Mniej


Z- Co zadecydowało o tym, że został Pan przedsiębiorcą?

Pasja związana z potrzebą kreowania i innowacyjności, marzenia o posiadaniu własnej firmy i chęć samorealizacji spowodowały, że podjąłem decyzję o tym, by być przedsiębiorcą.

- Jak długo prowadzi Pan swoją działalność gospodarczą i jaka jest to branża?

Własną działalność gospodarczą prowadzę od 2007 r. Najpierw była to branża handlowa (odzież, obuwie), natomiast od roku 2009 firma poszerzyła swoją działalność o budowę i sprzedaż myjni bezdotykowych, co sprawiło, że pracujemy na terenie całej Polski, a nawet jedna z naszych myjni powstała dla klienta na terenie Ukrainy.

- Ilu pracowników Pan zatrudnia?

Firma zatrudnia 10 osób. Są to pracownicy budowlani, operatorzy myjni, monterzy maszyn do składania i uruchamiania systemów myjących, elektrycy i serwisanci.

- Dlaczego zdecydował się Pan właśnie na tę branżę?

Myślę, że pomysł zrodził się podczas wyjazdów na różnego rodzaju targi do Niemiec i Belgii. Technika i innowacyjność zawsze były dla mnie motorem do działania. Moją pasją jest również projektowanie. Dlatego nie stanowi dla mnie problemu stworzenie wizualnej koncepcji projektu.

- Co według Pana należy robić, by wyróżniać się wśród konkurencji?

Trzeba iść z duchem czasu, dostarczać klientom nowych rozwiązań, czymś zaskakiwać, warto wdrażać nowe pomysły i kreować rozwój swojej firmy, której promocja też jest bardzo ważna.

- Co uważa Pan za swój największy sukces biznesowy, a co za największą porażkę?

Sukcesem jest dla mnie to, że realizuję swoje pasje, spełniam swoje marzenia. Stwarzam dla kogoś nowe miejsca pracy. Porażka? Wszystko jest dobrą lekcją, zawsze wyciągam wnioski. Jeśli coś nie wyszło mi tak, jak tego chciałem, to uważam, że za mało się do tego przyłożyłem.

- Czego Pan oczekuje od swoich pracowników?

Wszyscy nasi pracownicy muszą mieć jedną cechę – być przede wszystkim komunikatywni. Muszą umieć ze sobą konstruktywnie rozmawiać, by współpraca przebiegała w dobrej atmosferze. Kultura osobista i kultura słowa, szacunek do siebie i innych są także podstawą w każdej pracy.

- Jakie są Pana plany na przyszłość?

Czas pokaże. Budowa myjni to nie jedyne moje marzenie, czekają jeszcze inne do zrealizowania.

- I ostatnie pytanie – jakich rad udzieliłby Pan początkującym przedsiębiorcom?

By byli konsekwentni w dążeniu do celu, ważna też jest sumienność, szacunek do współpracowników, wyrozumiałość i zawsze szczera rozmowa.

Zebrała: Joanna Wawrzaszek – opiekun Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości
18.04.2021

"SUKCES, TO TY WYCHODZĄCY POZA SCHEMATY"

Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie cyklicznie bierze udział w programie "Dzień przedsiębiorczości", który organizuje Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, a Patronat Honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Więcej/Mniej

Z racji specyficznej sytuacji związanej z pandemią, podczas tegorocznej - 18. już edycji skupiliśmy się na zaprezentowaniu działalności firm i samych przedsiębiorców, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i odpowiedzieli na nasze pytania. Dziś przedstawimy firmę Gniecki Hotel & Restaurant, którą z powodzeniem prowadzi Przemysław Gniecki.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją.

Zebrała: Joanna Wawrzaszek – opiekun Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości
15.04.2021

DRUGIE ŻYCIE FILMÓW

Nasza młodzież po raz kolejny udowadnia, że potrafi być kreatywna. Uczniowie klasy I (technik informatyk) przygotowali własne, zabawne obrazy, wykorzystując kadry ze znanych filmów, będących ekranizacjami szkolnych lektur ("Pan Tadeusz" A. Mickiewicz i "Lalka" B. Prus).

Więcej/Mniej

Wykorzystano materiały: "Pan Tadeusz", reż. Andrzej Wajda, "Lalka", reż. Wojciech Jerzy Has, a także "Shrek", reż. Andrew Adamson / Vicky Jenson.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
14.04.2021


"Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią im się płaci"

- W. Szymborska

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w dniu 5 kwietnia 2021 r.

śp. Kazimierza Wesołowskiego


długoletniego Nauczyciela Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie,
dobrego człowieka, wychowawcę i pedagoga, przyjaciela naszego i młodzieży.

Pogoda ducha, optymizm i życzliwość wobec innych czyniły z Niego osobę powszechnie lubianą i szanowaną.


Będzie Nam Jego bardzo brakowało

Cześć JEGO Pamięci!Rodzinie Zmarłego wyrazy szczerego współczucia składają:

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie i rodzice
Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie


Msza Święta Żałobna zostanie odprawiona w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzyżowie dnia 07.04.2021 r. o godzinie 12.00.


05.04.2021

CZAS ŻYCZEŃ


Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i siłę człowieka
Niech Święta Wielkanocne przyniosą tak potrzebną radość
Uśmiech, pokój oraz wzajemną życzliwość...
Życzymy odpoczynku od zgiełku codzienności i dużo zdrowia

Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, uczniom i ich rodzinom oraz wszystkim naszym sympatykom i ludziom dobrej woli

Redakcja
01.04.2021

APEL DO MIESZKAŃCÓW POWIATU HRUBIESZOWSKIEGO


01.04.2021

KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI

Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie informuje, że od dnia 22.03.2021 r. do dnia 11.04.2021 r., zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, z dnia 18 marca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wszystkie zajęcia dydaktyczne w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie kontynuowane będą wyłącznie w systemie nauczania zdalnego, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Dyrekcja szkoły
19.03.2021

ZAJRZYJ DO "SKAFANDRA"

Jest już nowy "Skafander. Gazeta Akademicka", a w nim garść informacji z naszej szkoły - o sukcesie krwiodawców i "Szkolnym Tygodniu Profilaktyki" (str. 7-8). Życzymy miłej lektury. Link: https://upz.edu.pl

Dyrekcja szkoły
01.04.2021

JAK POKONAĆ STRES PRZED MATURĄ?

Czas do matury dla wszystkich uczniów klas IV biegnie bardzo szybko. A wraz z nim rośnie stres, który w języku potocznym kojarzy się z nieprzyjemnym stresem emocjonalnym związanym z przykrymi przeżyciami i trudnościami życia codziennego. Stres przed maturą, jak i podczas samego egzaminu dojrzałości jest zjawiskiem absolutnie naturalnym, a siła odczuć zależy od samych maturzystów, a dokładnie od tego, jak oceniają oni swoje możliwości i przygotowanie do egzaminu.

Więcej/Mniej

Od 23 do 30 marca dla uczniów klas IV Technikum zajęcia dotyczące tematyki stresu przeprowadziła Justyna Szeląg-psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Hrubieszowie. Młodzież miała okazję poznać nie tylko zagadnienia teoretyczne dotyczące stresu, ale także metody i techniki relaksacyjne i umiejętności koncentracji uwagi.

Monika Jabłońska – pedagog szkolny
31.03.2021

DWA PIERWSZE MIEJSCA DLA NASZEGO TECHNIKUM!

Miło nam poinformować, że w ogólnopolskiej XVII Edycji Turnieju "Młoda Krew Ratuje Życie" Technikum przy Zespole Szkół Nr 1 w Hrubieszowie zajęło dwa pierwsze miejsca w dwóch różnych kategoriach:
I miejsce w kategorii "Największa ilość oddanej krwi"
I miejsce w kategorii "Najwyższy wskaźnik aktywności szkoły".

Więcej/Mniej

Przypomnijmy, że misją i celem działalności SK PCK jest zapobieganie cierpieniom ludzkim i łagodzenie ich skutków w różnych okolicznościach i w każdym czasie, a opiekunem Szkolnego Koła PCK oraz grupy honorowych dawców krwi jest nauczyciel naszej szkoły - Joanna Wieczorek-Smerdel.

Warto dodać, że od 1 września 2019 roku do 30 czerwca 2020 roku uczniowie szkół ponadpodstawowych, policealnych, pomaturalnych oraz studenci oddali w całej Polsce łącznie 6 013 264 litrów krwi.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
26.03.2021

TWÓRZ Z NAMI MŁODZIEŻOWĄ GRUPĘ MEDIALNĄ!

Już wiecie, że z inicjatywy Starosty Hrubieszowskiego Pani Anety Karpiuk powstała Hrubieszowska Młodzieżowa Grupa Medialna, która będzie odkrywać i pokazywać potencjał Ziemi Hrubieszowskiej, ciekawych ludzi i interesujące miejsca. Poszukujemy w naszej szkole kreatywnych, pełnych energii i ambicji uczniów, którzy będą aktywnie współtworzyć grupę.
Osoby zainteresowane współpracą prosimy o kontakt z uczennicą - Mileną Rychel lub szkolnym koordynatorem grupy - Danielem Buchowieckim.

Foto: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie
26.03.2021

MŁODZIEŻ W UNII EUROPEJSKIEJ

Na temat możliwości edukacyjno – zawodowych w Unii Europejskiej mówiła Paulina Haratym-Niścior - Dyrektor działu międzynarodowego Europejskiego Domu Spotkań - Fundacja Nowy Staw podczas spotkań z młodzieżą z klas: IIITb, IIIc i IVTc, które odbyły się w marcu.
Prelegentka opowiedziała o projektach realizowanych przez fundację, udzieliła także praktycznych wskazówek, co do poszukiwania pracy za granicą.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
25.03.2021

TECHNIKUM NR 1 - OBEJRZYJ NASZ FILM!

Absolwencie szkoły podstawowej! Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022 do Technikum Nr 1: Zawód

 • technik informatyk
 • technik żywienia i usług gastronomicznych
 • technik mechanik
 • technik pojazdów samochodowych
 • technik handlowiec

Więcej/Mniej

Drodzy Ósmoklasiści!
Ważne, by w życiu robić to, co przynosi satysfakcję, a gdy jest to opłacalne zajęcie, można mówić o sukcesie. Niestety, przez lata deprecjonowane szkolnictwo zawodowe i techniczne, przeżywało kryzys. W ostatnim jednak czasie można mówić o ponownym zainteresowaniu nauką w Technikach i Szkołach branżowych, których absolwenci - specjaliści w swoim zawodzie - są poszukiwani przez pracodawców, powodzeniem prowadzą też własną działalność usługową, a zarobków zazdrości im niejeden absolwent szkoły wyższej.

Dlatego warto wybrać odpowiednią szkołę, która pozwoli Wam uzyskać nie tylko wykształcenie, ale i kwalifikacje zawodowe - do czego przekonywali prelegenci podczas spotkania on-line, które odbyło się 12 marca 2021 roku w ramach cyklicznej inicjatywy "Zawodowy strzał w 10!" organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegaturę w Zamościu.

Technikum wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uzyskać kwalifikacje zawodowe, zdobyć wykształcenie średnie i zdać egzamin maturalny, a jeśli zechcą, mogą kształcić się na studiach.
Każda ze szkół mogła zaprezentować jeden wybrany zawód. Technikum Nr 1 w Hrubieszowie szkoła, która wchodzi w skład Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie, ul. Zamojska 18A zaprezentowało zawód:

 • Technik żywienia i usług gastronomicznych.
Zapraszamy do wirtualnych odwiedzin: www.zs1hrubieszow.pl

Zespół ds. Promocji ZS Nr 1 w Hrubieszowie
23.03.2021

SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA NR 1 - OBEJRZYJ NASZ FILM!

Absolwencie szkoły podstawowej!
Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022 do Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 1:
Zawód

 • mechanik pojazdów samochodowych
 • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
 • kucharz
 • cukiernik
 • kelner
 • elektryk
 • klasa wielozawodowa
 • ślusarz

Więcej/Mniej

Drodzy Ósmoklasiści!
Ważne, by w życiu robić to, co przynosi satysfakcję, a gdy jest to opłacalne zajęcie, można mówić o sukcesie. Niestety, przez lata deprecjonowane szkolnictwo zawodowe i techniczne, przeżywało kryzys. W ostatnim jednak czasie można mówić o ponownym zainteresowaniu nauką w Technikach i Szkołach branżowych, których absolwenci - specjaliści w swoim zawodzie - są poszukiwani przez pracodawców, powodzeniem prowadzą też własną działalność usługową, a zarobków zazdrości im niejeden absolwent szkoły wyższej.

Dlatego warto wybrać odpowiednią szkołę, która pozwoli Wam uzyskać nie tylko wykształcenie, ale i kwalifikacje zawodowe - do czego przekonywali prelegenci podczas spotkania on-line, które odbyło się 12 marca 2021 roku w ramach cyklicznej inicjatywy "Zawodowy strzał w 10!" organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegaturę w Zamościu.

Szkoła Branżowa to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy chcą uzyskać kwalifikacje zawodowe. Każda ze szkół mogła zaprezentować jedną wybraną profesję. Szkoła Branżowa I Stopnia Nr 1 w Hrubieszowie szkoła, która wchodzi w skład Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie, ul. Zamojska 18A zaprezentowała zawód:

 • Mechanik pojazdów samochodowych.
Zapraszamy do wirtualnych odwiedzin: www.zs1hrubieszow.pl
A oto nasz film:

Zespół ds. Promocji ZS Nr 1 w Hrubieszowie
23.03.2021

PRZEŚLIJ SWOJE ŻYCZENIA

Na Stronie Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie uruchomiona zostanie zakładka, na której uczniowie szkół prowadzonych przez Powiat Hrubieszowski będą mogli złożyć życzenia Wielkanocne w formie wideo lub własnej kartki skierowane do swoich rówieśników, rodziny, osób starszych czy samotnych. Prosimy o przesyłanie takich życzeń na adres: [email protected] lub w przypadku dużego pliku poprzez profil
Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie.
Nadawca życzeń podaje swoje imię nazwisko, nazwę szkoły oraz klasę.

Info i foto: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie
19.03.2021

POWSTAŁA MŁODZIEŻOWA GRUPA MEDIALNA

Starosta Hrubieszowski Aneta Karpiuk wyszła z inicjatywą utworzenia Hrubieszowskiej Młodzieżowej Grupy Medialnej, której celem będzie przede wszystkim zachęcenie młodych mieszkańców do odkrycia na nowo potencjału Ziemi Hrubieszowskiej, jej dorobku i bogactwa kulturowego a także aktywizacja oraz zerwanie z utartym schematem braku perspektyw. Uczniowie szkół średnich, prowadzonych przez Powiat Hrubieszowski, od ponad roku kontynuują naukę w trybie zdalnym. Oczywistym jest fakt, że niesie to za sobą pewne konsekwencje w postaci braku bezpośredniego kontaktu ze swoimi rówieśnikami oraz nauczycielami.

Więcej/Mniej

Zadaniem Hrubieszowskiej Młodzieżowej Grupy Medialnej będzie odbudowanie tych relacji oraz stworzenie szansy na poznanie nowych osób spoza kręgu danej szkoły.
Starosta Hrubieszowski Aneta Karpiuk wyraziła szczerą nadzieję, że podjęcie takiej inicjatywy na nowo wzbudzi w młodzieży chęć zainteresowania naszym regionem, pozwoli odkrywać swoje pasje i zainteresowania, a także zbuduje tożsamość kulturową naszej Małej Ojczyzny. W wyniku tej aktywności młodzież będzie prężnie działać w hrubieszowskich social mediach, biorąc udział w warsztatach dziennikarskich, radiowych czy telewizyjnych. W założeniu projektu, będzie to swoisty kontakt młodych, pełnych energii i ambicji ludzi wśród swoich rówieśników, nie ograniczając się jedynie do zamkniętej grupy, ale poszerzając swoją działalność. Z nadzieją patrzymy w przyszłość i zapraszamy do działania! Szczegóły już wkrótce.

Info i foto: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie
18.03.2021

NASI ABSOLWENCI

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie może poszczycić się absolwentami, ludźmi z pasją, którzy lubią to, co robią i są w tym dobrzy. Wielu z nich przyjęło nasze zaproszenie i w ciągu kilku ostatnich lat odwiedziło naszą szkołę i uczniów lub udzieliło odpowiedzi na kilka pytań dotyczących wspomnień z ławy szkolnej i obecnej pracy. Wśród nich znaleźli się przedsiębiorcy, producenci, kucharz, terapeuci, wokalistka, konstruktor czy regionalista. Byli to: Barbara Pędrak, Małgorzata Pakuła, Anna Janicka, Basia Szatan, Tomasz Drączkowski, Andrzej Rosiński, Tomasz Kowalski, Michał Miścior, Michał Majewski, Robert Maciejczyk i Piotr Waleczko.

Więcej/Mniej

Wkrótce kolejne relacje, bo ciekawych absolwentów mamy niemało, a cieszymy się, gdy możemy pokazywać ich sukcesy oraz pracę, którą lubią.

Daniel Buchowiecki
17.03.2021

NASZ ABSOLWENT - INSTRUKTOR TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Tomasz Drączkowski jest absolwentem naszej szkoły, a obecnie pracuje jako instruktor terapii zajęciowej w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Alojzowie, gdzie prowadzi pracownię gospodarczą. Doskonale wykorzystuje swoje umiejętności techniczne, przygotowując wraz osobami z niepełnosprawnością rękodzieło artystyczne.

Więcej/Mniej

Nasz absolwent cieszy się sympatią współpracowników - "Zawsze uśmiechnięty, dowcipny i pomocny, złota rączka" - mówi o Nim jedna z koleżanek. Jest doceniany także przez kierownictwo: "Doskonale odnalazł się w roli osoby, która ma za zadanie asystować i wspierać rozwój osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pan Tomasz jest osobą empatyczną, otwartą na doświadczania związane z wykonywaniem tego zawodu. Pomimo niedługiego stażu pracy nawiązał bardzo dobry kontakt z uczestnikami WTZ. Jego odpowiedzialne i empatyczne podejście do obowiązków służbowych wpływa na to, że w bardzo krótkim czasie zintegrował się z kadrą i osobami z niepełnosprawnością. Jestem przekonana, że w perspektywie dalszej pracy zawodowej wpłynie to na osiąganie przez Pana Tomasza, jako instruktora terapii zajęciowej założonych celów w pracy rehabilitacyjnej i terapeutycznej w zakresie usprawniania i poszerzania umiejętności zawodowych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną" - ocenia Jego pracę Pani Marta Piotrowska-Lackowska - Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Alojzowie Polskim i Wiceprzewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Werbkowicach.
Prace uczestników WTZ i Tomka można podziwiać na wielu kiermaszach, a samo ich wykonanie, często niezwykle czasochłonne, uczy cierpliwości i pełni funkcję terapeutyczną. On sam cieszy się z faktu, że tak dobrze rozumie się i współpracuje z 6 uczestnikami, którzy tworzą Jego grupę.
Życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
14.03.2021

O NAS W "SKAFANDRZE"

Już jest nowy "Skafander. Gazeta Akademicka", a w niej sporo informacji z naszej szkoły.
Link: https://upz.edu.pl/data.../

Redakcja
14.03.2021

WYBIERZ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ


Drodzy Ósmoklasiści,
Istotne, by w życiu robić to, co przynosi satysfakcję, a gdy jest to opłacalne zajęcie, można mówić o pełnym sukcesie zawodowym.
Dlatego warto wybrać odpowiednią szkołę, która pozwoli Wam uzyskać nie tylko wykształcenie, ale i kwalifikacje zawodowe - do czego przekonywali prelegenci podczas dzisiejszego spotkania on-line "Zawodowy strzał w 10!", inicjatywy organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegaturę w Zamościu.

Więcej/Mniej


Absolwenci Techników i Szkół branżowych I stopnia - specjaliści w swoim zawodzie - są poszukiwani przez pracodawców, z powodzeniem prowadzą też własną działalność usługową, a zarobków zazdrości im niejeden absolwent szkoły wyższej.
Technikum wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uzyskać kwalifikacje zawodowe, zdobyć wykształcenie średnie i zdać egzamin maturalny, a jeśli zechcą, mogą kształcić się na studiach.
Szereg inicjatyw, które organizujemy, różnego rodzaju konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi, projekty pozwalające zdobyć Wam dodatkowe umiejętności i kwalifikacje, to dowód na to, że zależy nam, abyście byli nie tylko dobrymi fachowcami, ale i ciekawymi świata ludźmi, którzy poradzą sobie w zmieniającej się rzeczywistości.
Życzymy satysfakcjonujących wyborów!

Zespół ds. Promocji ZS Nr 1 w Hrubieszowie
13.03.2021

"SZKOLNY TYDZIEŃ PROFILAKTYKI" W ZSNR 1

Za nami "Szkolny Tydzień Profilaktyki". To cykliczna inicjatywa, której celem jest zapobieganie i przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym oraz kształtowanie postaw i zachowań prospołecznych.
W tym roku do wspólnych działań zaprosiliśmy wykładowców z Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu, którzy podzielili się z młodzieżą swoją rozległą wiedzą.

Więcej/Mniej

O tym, "Co robić, aby być młodym na starość?" opowiedziała dr nauk med. i nauk o zdrowiu - Pani Maria Dorota Kwika.
Dr inż. Pani Agata Waszek podczas kilku spotkań zaprezentowała następujące tematy: "Fake news i infoetyka", "Wpływ cyfryzacji na funkcjonowanie pokolenia C" oraz "Pokolenie C wyznacza przyszłość - styl życia", a mgr pielęgniarstwa - Pan Grzegorz Wojdyła wygłosił wykład: "Uzależnienia, czy daleka do nich droga?"
W spotkaniach on-line uczestniczyła młodzież z klas: I Tc, I Ta, II Ta, I b, III Tb, II T5f, II Tc, II d, III Tc i III Ta. Dodatkowo nasi nauczyciele: Magdalena Jędruszczak, Alicja Ryszkiewicz, Iwona Korońska i Daniel Buchowiecki, którzy prowadzą zajęcia rewalidacyjne przygotowali materiały związane z dysleksją, dyskalkulią, autyzmem i zespołem Aspergera, aby w ramach dzielenia się wiedzą przybliżyć innym nauczycielom różnego rodzaju problemy i dysfunkcje z jakimi zmagają się uczniowie.
Dziękujemy Bartłomiejowi Kusiakowi - nauczycielowi informatyki za techniczne wsparcie.

Zespół Wychowawców Klasowych
12.03.2021

"ZAWODOWY STRZAŁ W 10!" JUŻ 12 MARCA!!!

W imieniu Lubelskiego Kuratora Oświaty - Pani Teresy Misiuk oraz Dyrektora Delegatury w Zamościu - Pani Moniki Żur zapraszamy do udziału w inicjatywie "Zawodowy strzał w 10!", która służy promowaniu kształcenia zawodowego, a co za tym idzie, udziela pomocy uczniom najstarszych klas szkół podstawowych w dokonywaniu świadomego wyboru dalszej drogi edukacyjnej. Transmisja on-line odbędzie się 12 marca 2021 r., rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa ok. półtorej godziny. Umożliwi dotarcie do uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół podstawowych bez konieczności ponoszenia kosztów dojazdu, tak jak przy organizacji tradycyjnego spotkania. Dodatkowym atutem jest też możliwość zaproszenia do udziału w spotkaniu dużej liczby rodziców, którzy w znacznej mierze wpływają na wybory swoich dzieci.

Więcej/Mniej

Zapraszamy przede wszystkim uczniów klas VIII, ich rodziców, wychowawców tych klas, szkolnych doradców zawodowych oraz wszystkich zainteresowanych, którzy zechcą wziąć udział w spotkaniu.
Link do wydarzenia: https://teams.microsoft.com/l/.../

Szczegółowy plan spotkania:
"Zawodowy strzał w 10! - wybierz swoją przyszłość" - powiat hrubieszowski i tomaszowski 12 marca 2020 r.

 • 9.45 - 10.00 - logowanie gości do udziału w wydarzeniu
 • 10.00
  • rozpoczęcie wydarzenia – Dyrektor Delegatury w Zamościu Pani Monika Żur,
  • wystąpienie Lubelskiego Kuratora Oświaty Pani Teresy Misiuk.
 • 10.15
  • prezentacje zawodów znajdujących się w ofercie publicznych szkół ponadpodstawowych powiatu hrubieszowskiego i tomaszowskiego - starszy wizytator Pani Barbara Krawczyk
   • prezentacje zawodów znajdujących się w ofercie publicznych szkół ponadpodstawowych powiatu hrubieszowskiego,
   • prezentacje zawodów znajdujących się w ofercie publicznych szkół ponadpodstawowych powiatu tomaszowskiego. Ok. 11.00 (bez przerwy)
  • Prezentacja materiałów źródłowych (zasobów) stanowiących pomoc w wyborze zawodu - starszy wizytator - Pani Barbara Krawczyk
   • Prezentacja "Informatora o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2021/2022",
   • Prezentacja zaktualizowanego "Informatora o zawodach szkolnictwa branżowego" Ośrodka Rozwoju Edukacji.
 • 11.15
  • Podsumowanie wydarzenia - Dyrektor Delegatury w Zamościu Pani Monika Żur.

Zespół ds. Promocji ZS Nr 1 w Hrubieszowie
10.03.2021

JUŻ NIEDŁUGO...

Przed nami "Zawodowy Strzał w 10" - inicjatywa, która co roku popularyzuje szkolnictwo zawodowe i techniczne. Już wkrótce podamy więcej szczegółów.

Więcej/Mniej

Zespół ds. Promocji ZS Nr 1 w Hrubieszowie
09.03.2021

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Wszystkim Paniom życzymy dużo zdrowia, pogody ducha i wielu powodów do radości, spełnienia wszystkich marzeń i zadowolenia z siebie.

Redakcja
08.03.2021

MĘŻCZYŹNI Z ITC O KOBIETACH

Jak podaje "Wikipedia" kobieta to "żeński osobnik z rodzaju homo"... ale, ale... nie będziemy tu przytaczać formułek lub przedstawiać wyszukane fakty naukowe dotyczące kobiet, które w dodatku mają dziś swoje święto.

Więcej/Mniej

Przez laty Wasza rola była ograniczona z dzisiejszego punktu widzenia. Kto by pomyślał, że kiedyś nie miałyście prawa wyboru i głosu, byłyście wykorzystywane do gotowania, sprzątania i wychowywania dzieci! Na szczęście te czasy już dawno minęły i teraz jesteśmy równi we wszystkim, tak jak powinno być od początku. Same możecie wybrać to, co chcecie robić. Jesteście od nas lepsze praktycznie we wszystkim. Dziękujemy Wam, że pełnicie ważne role w naszym życiu, chociażby takie wychowywanie nas do późnych lat starości. Przecież same słusznie z resztą twierdzicie, że jesteśmy dużymi dziećmi, które potrzebują prostych i zrozumiałych poleceń, aby nasze mózgi się nie przegrzały. Ważne obowiązki też nie są naszą mocną stroną, dlatego w większości nas wyręczacie, za co Wam oczywiście bardzo dziękujemy. Nadajecie naszemu życiu dużo estetyki, bez Was nie wiedzielibyśmy, jak robi się pranie lub kiedy ubrania należy już lepiej zmienić... Co prawda czasem nie rozumiemy, dlaczego nasze ubrania, które są na pozór czyste, według Was nadają się już tylko do prania. Nie wiemy też, gdzie znikają nasze brudne skarpetki, które jeszcze wczoraj zostawiliśmy obok łóżka. Dziwna jest też sprawa naszych koszulek i bluz, które jakimś cudem znajdują się albo na Was albo w Waszej części szafy, ale mniejsza o to. Dzięki Wam ubrania w sklepach szybko się wyprzedają, a manikiurzystki mają co robić, chodź czasami jesteśmy źli, że spędzacie tam tyle czasu lecz później i tak podziwiamy Wasz wygląd i cała złość mija, tak szybko, jak się pojawiła. Trzymacie nas w garści przedłużonej o dobre kilka centymetrów przez Wasze śliczne i długie paznokcie. Naprawdę nie wiemy, jakim cudem jest na świecie tyle kombinacji kolorów i wzorów, bo za każdym razem, gdy wracacie odkrywamy inne kolory, a najczęściej mają one kolor nie do nazwania… oczywiście Wy, Drogie Panie i tak wiecie jak on dokładnie się nazywa. Jeśli już jesteśmy przy kolorach, to Wasze ubrania są śliczne i kolorowe jak kwiaty…i wtedy mniej się Was boimy, bo gdy zakładacie urania w ciemnych kolorach, to wiemy, że nie macie dobrego dnia i już czujemy zagrożenie, a pot spływa nam po skroni.
Podsumowując naszą listę skarg i zażaleń... ..yyy... to znaczy życzenia dla Was. Chcielibyśmy życzyć Wam dużo zdrowia i cierpliwości, abyście nadal dzielnie wypełniały pustkę w naszym życiu. Mnóstwo wolnego czasu i radości, aby nasze niedoskonałości były dla Was powodem do śmiechu, a nie płaczu i abyście nadal miały ochotę tłumaczyć nam proste rzeczy, które i tak, prędzej czy później, zapomnimy. Jednym słowem dziękujemy, że jesteście i już ostatnia raz to powtórzę.... WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO NASZYM KOBIETOM MŁODYM I MŁODYM.
PS
Dla nas zawsze będziecie piękne i młode.


Mam w rodzinie cztery pokolenia kobiet: prababcię, babcię, mamę i siostrę. Zaczynając od prababci - wychowywała się w czasie wojny, a jej obowiązkami były prace polowe i domowe oraz opieka nad dziećmi. Moja babcia również zajmowała się dziećmi i domem, ale mogła już chodzić do pracy. Mama już po zakończeniu nauki podjęła pracę, wychowuje dzieci oraz zajmuje się domem, umie też wykonywać pracę typowo męskie (np: rąbanie drzewa, malowanie mieszkania). Mama jest kobietą wyzwoloną i mówi, że żadnej pracy się nie boi. Moja siostra uczy się w szkole podstawowej, ale wykazuje duże zainteresowanie techniką komputerową. Na podstawie tych przykładów można wywnioskować, że rola kobiety na przestrzeni lat bardzo się zmieniła. Stereotypy, że kobieta jest stworzona do macierzyństwa i wychowywania dzieci oraz usługiwania mężowi są już przestarzałe. Kobiety mogą pracować w każdym zawodzie, są inżynierami, informatykami, lekarzami oraz kierowcami ciężkich maszyn, dosyć często są lepsze w swoim zawodzie od mężczyzn. Kobiety bywają też kruche, delikatne i wrażliwe, ale pod wpływem zagrażającego niebezpieczeństwa im lub ich rodzinom, potrafią być bezwzględne i bezlitosne. Napoleon Bonaparte powiedział: "Piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta - sercu. Pierwsza jest klejnotem, druga - skarbem". Wszystkie kobiety - starsze czy młode, zasługują na szacunek i uznanie ze strony mężczyzn. Jako przedstawiciel mężczyzn chciałbym z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet złożyć wszystkim kobietom małym i dużym najserdeczniejsze życzenia, szczęścia, zdrowia i wszelkiego powodzenia. Niech Wam słońce pięknie świeci i spokojnie życie przeleci, żyjcie długo i szczęśliwie, bo życie bez Was jest niemożliwe.
Kim jest kobieta? Kobieta jest praktycznie każdym - bohaterem, mamą, ciocią, babcią, naukowcem, a nawet przyjaciółką. Są ważne w naszym życiu, ponieważ bez nich byśmy nie żyli. Jako jedyne mogą wydać na świat potomstwo. To one o nas dbają, kochają i uczą miłości. Kobiety pełnią bardzo ważną rolę w społeczeństwie, ale przede wszystkim są matkami, które są przy nas od początku, kochają nas bezwarunkowo i zadbają aż do śmierci. Kobiety są zdolne do wszystkiego, czego dowodem może być to, że odnoszą wiele sukcesów w różnych dziedzinach nauki. Doskonałym przykładem kobiety sukcesu jest Maria Skłodowska-Curie, która zdobyła dwie nagrody Nobla w dziedzinach fizyki i chemii.
Podsumowując kobiety są jak kotlety - z zewnątrz piękne i chrupiące, a w środku przepyszne. Nie pełnią tylko roli matek, ale są też ważne dla społeczeństwa i wielu dziedzin nauki. W dzisiejszych czasach kobiety nie pełnią jednej roli, tak jak kiedyś i są bardziej doceniane.
Na koniec chciałbym złożyć życzenia i podziękować każdej kobiecie, która pomogła mi w życiu. Bez Was nie byłbym tu, gdzie jestem, więc z okazji Waszego święta chciałbym życzyć Wam, abyście żyły godnie, w szczęściu i miłości, jakie Wam się należą.
Kobiety uznawane są za tradycyjną strażniczkę domowego ogniska, poświęcającą się mężowi i dzieciom. Chociaż współczesna kobieta to nie tylko żona, matka, ale także pełnoetatowy pracownik. Doskonale wypełniają swoje obowiązki. Są silne, zmotywowane i potrafią walczyć o swoje. Dbają o detale, są większymi optymistkami niż mężczyźni. Potrafią innych wprowadzić w dobry nastrój, tworzyć miłą i serdeczną atmosferę. Do najczęściej wymienianych cech kobiet należą: empatia, pokora, wrażliwość, opiekuńczość, urokliwość, dobroczynność, delikatność, łagodność, ciepło, współpraca, ekspresywność, skromność, uczuciowość, czułość, bycie emocjonalnym, uprzejmym, pomocnym, oddanym i wyrozumiałym. Kobietom zazwyczaj bardziej zależy na relacjach, emocjonalnej więzi, dbają o atmosferę. Dlatego przeważnie kobiety zajmują się podtrzymywaniem tradycji rodzinnych, pielęgnowaniem zwyczajów.

Kobietom możemy podziękować za to, że pomimo natłoku różnych obowiązków i wciąż nierównej walki z mężczyznami, zachowują swoje cechy, bez których świat nie miałby żadnej wartości.

Autorzy: Mężczyźni z ITc Rysunek: Milena Rychel
07.03.2021

CERTYFIKAT DLA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1

Nasi nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu, który miał na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Szkoła otrzymała certyfikat poświadczający udział w inicjatywie.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
07.03.2021

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM!!!

Praca naszego ucznia Mateusza Lachowskiego z klasy II t5d otrzymała wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie na prezentację multimedialną „Chrzest Polski”, który organizowała Fundacja Słowo.

Więcej/Mniej

Chęć uczestnictwa w konkursie zgłosiło dwóch uczniów naszej szkoły: Mikołaj Papierz oraz Mateusz Lachowski. Na konkurs wpłynęło około 1400 prac z całej Polski. Serdecznie dziękujemy uczniom za udział, a Mateuszowi gratulujemy wyróżnienia. Link:
Wyniki oraz prezentacje nagrodzone w I Ogólnopolskim Konkursie na prezentację multimedialną "Chrzest Polski"

Zebrała: Zofia Szwiec
07.03.2021

NAUCZYCIELE POSZUKUJĄ NOWYCH METOD

25 lutego nauczyciele języka angielskiego wzięli udział w webinarze zorganizowanym przez wydawnictwo MM Pulications "How to get your vocational students to open their books?" ("Jak przekonać uczniów szkoły branżowej do otworzenia książek?").
Podczas spotkania nauczycieli z całej Polski dowiedzieliśmy się, jakie spostrzeżenia mają inni pedagodzy. Organizatorzy szkolenia podsunęli także kilka pomysłów, dotyczących tego, w jaki sposób motywować uczniów do większej aktywności podczas zajęć.

Nauczyciele języka angielskiego
06.03.2021

PRAKTYKI ZAWODOWE

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie informuje, że w roku szkolnym 2020/2021 praktyki zawodowe uczniów klas II i III technikum na podbudowie gimnazjum realizowane będą w formie projektu edukacyjnego w okresie od 05 do 30 kwietnia 2021 r. W tym czasie uczniowie nie uczestniczą w planowych zajęciach edukacyjnych. Szczegóły zawarte są w regulaminie praktyk zamieszczonym w zakładce "praktyki zawodowe krajowe".

Dyrekcja szkoły
03.03.2021

NASZA OFERTA EDUKACYJNA NA ROK 2021/2022

Ważne, by w życiu robić to, co przynosi satysfakcję, a gdy jest to opłacalne zajęcie, można mówić o sukcesie. Niestety, przez lata deprecjonowane szkolnictwo zawodowe i techniczne, przeżywało kryzys. W ostatnim jednak czasie można mówić o ponownym zainteresowaniu nauką w Technikach i Szkołach branżowych, których absolwenci - specjaliści w swoim zawodzie - są poszukiwani przez pracodawców, powodzeniem prowadzą też własną działalność usługową, a zarobków zazdrości im niejeden absolwent szkoły wyższej, których to w Polsce przybywa.

Technikum wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uzyskać kwalifikacje zawodowe, zdobyć wykształcenie średnie i zdać egzamin maturalny, a jeśli zechcą, mogą kształcić się na studiach.

Więcej/Mniej

5-letnie Technikum to dobry czas na własny rozwój i w miarę dojrzałą decyzję, co do wyboru kariery zawodowej i przyszłości.

Właśnie w naszej szkole będziesz mógł rozwinąć skrzydła, kształcić się w wybranym przez siebie zawodzie, rozwijać zainteresowania i doskonalić umiejętności.

Absolwencie szkoły podstawowej! Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022 w następujących typach szkół ponadpodstawowych:

  Technikum
  • Zawód:
 • technik informatyk
 • technik żywienia i usług gastronomicznych
 • technik mechanik
 • technik pojazdów samochodowych
 • technik handlowiec
 • Szkoła branżowa I stopnia o 3-letnim cyklu kształcenia, kształcąca w zawodach:
  • Zawód:
 • mechanik pojazdów samochodowych
 • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
 • kucharz
 • cukiernik
 • kelner
 • elektryk
 • klasa wielozawodowa
 • ślusarz

  Dlaczego warto kształcić się w naszej szkole?

 • Różnorodność:
 • Do wyboru masz 2 typy szkół - Technikum, Szkoła branżowa I stopnia o 3-letnim cyklu kształcenia. Łącznie proponujemy ponad 12 różnych zawodów. Zawód: Zdając egzaminy z kwalifikacji masz szansę na pracę w wybranym zawodzie na krajowym i europejskich rynkach pracy (np.: kucharz, kelner, informatyk, mechanik, sprzedawca). Pamiętaj, że możesz również kształcić się dalej. Wykształcenie i zawód: Wybierając nasze Technikum otrzymujesz 2w1, zdobywasz konkretny zawód, możesz także przystąpić do egzaminu maturalnego, który pozwoli Ci kontynuować naukę na studiach. Nasza szkoła, co jakiś czas, organizuje wyjazdy na zagraniczne praktyki, które cieszą się ogromną popularnością.
 • Kadra:
 • Nauczyciele uczący w tej szkole są profesjonalnie przygotowani do wykonywanego zawodu. Nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje przez doskonalenie zewnętrzne i wewnętrzne. Część z nich, to dawni uczniowie tej szkoły. Każdego ucznia traktują indywidualnie. Starają się wychodzić naprzeciw jego oczekiwaniom. Na bieżąco rozwiązują problemy młodzieży. Zajęcia dodatkowe: Nauczyciele proponują dodatkowe zajęcia wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów. Prowadzą różnorodne koła zainteresowań. Przygotowują uczniów do konkursów i olimpiad. Nauczyciele wychowania fizycznego oferują młodzieży dodatkowe, nieodpłatne zajęcia sportowe. W szkole organizowana też jest pomoc psychologiczno – pedagogiczna i realizowane są zajęcia rewalidacyjne prowadzone przez nauczycieli oligofrenopedagogów.
 • Wychowanie:
 • Nauczyciele dbają o wszechstronny rozwój uczniów. W szkole zatrudniony jest pedagog, który na bieżąco rozwiązuje problemy uczniów. Nasza szkoła uczy wrażliwości, otwartości na drugiego człowieka, rozwija pasje, przysposabia do samokształcenia, dlatego też
 • funkcjonują w niej:
 • Szkolny Klub Wolontariatu, Szkolne Koło Caritas, Szkolne Koło PCK, Szkolne Koło Dziennikarskie, Samorząd Uczniowski, Szkolny Klub Przedsiębiorczości, Szkolne Radio „School” i gazeta internetowa. Zostały one stworzone z myślą o naszych uczniach, którzy mogą doskonalić tu swoją wiedzę i umiejętności przydatne w życiu i w pracy zawodowej oraz rozwijać swoje pasje.
 • Ciekawe inicjatywy podejmowane przez szkołę:
 • Różnorodne akcje charytatywne, konkursy, wycieczki i spotkania z ciekawymi ludźmi to wynik dużego zaangażowania pracujących tu nauczycieli. Inicjatywy te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczniów, są też dowodem dobrej współpracy ze środowiskiem i niewątpliwie rozwijają młodzież.
  Do najważniejszych, cyklicznych akcji należą m.in.: Turniej "Młoda Krew Ratuje Życie" organizowany przez Szkolne Koło PCK, szkolne obchody "Światowego Dnia Zapobiegania AIDS", Turniej Motoryzacyjny, Szkolny Konkurs Polonistyczny czy kurs "Kelner Znakomity".
  Szkoła uczestniczy także w wielu akcjach lokalnych i ogólnopolskich np.: "Pomóż dzieciom przetrwać zimę", "Sprzątanie świata", czy "Światowy Tydzień Przedsiębiorczości".
  Nauczyciele wychowania fizycznego organizują również mistrzostwa szkoły w wielu dyscyplinach sportowych (np.: piłka nożna, piłka ręczna, tenis stołowy, szachy).
  W ramach wycieczek edukacyjnych młodzież poznaje zabytki i ciekawe miejsca naszego regionu. Odwiedza muzea, redakcje i wyższe uczelnie. Wraz z nauczycielami poznaje nowoczesne technologie, fabryki samochodów, centra naukowe i kulturalne w regionie, a także w całej Polsce.
 • Wyposażenie:
 • Centrum Informacji Multimedialnej mieszczące się w szkole umożliwia bezpłatne korzystanie z Internetu i zbiorów multimedialnych biblioteki. W wielu salach znajdują się urządzenia multimedialne i dostęp do Internetu. Sale - językowe, informatyczne i gastronomiczne wyposażone są w profesjonalnie stanowiska pracy zapewniające optymalny rozwój ucznia. Sala do ćwiczeń siłowych pozwala młodzieży rozwijać się fizycznie.
 • Bezpieczeństwo:
 • Nad bezpieczeństwem w szkole czuwa pedagog, dyrektor ds. wychowawczych oraz wszyscy nauczyciele pełniący dyżury w czasie przerw. Dodatkowo w placówce funkcjonuje monitoring.

Absolwentom Szkoły branżowej I stopnia przypominamy, że mogą kontynuować naukę w Szkole branżowej II stopnia o 2-letnim cyklu kształcenia w zawodach technik pojazdów samochodowych oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

W Zespole Szkół Nr 1 masz szansę zdobyć wymarzony zawód, który może zagwarantować Ci pracę, a jeśli wybierzesz nasze Technikum - możesz przystąpić do egzaminu maturalnego i kontynuować naukę na studiach. Zawód i wykształcenie nadal są w cenie, a my nieustannie kształcimy fachowców różnych dziedzin, poszukiwanych na krajowym i europejskich rynkach pracy!

Absolwencie szkoły podstawowej!
Pomyśl o swojej przyszłości!
Odwiedź naszą stronę na Facebooku: zs1hrubieszow

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej!

Zespół ds. Promocji Szkoły
18.02.2021

UCZYMY SIĘ CAŁE ŻYCIE

Dyrekcja, duża grupa nauczycieli oraz uczniów uczestniczyła w programie "Szkoła Myślenia Pozytywnego - Komunikacja bez przemocy i Mediacje w szkole" zorganizowanym przez Instytut Edukacji Pozytywnej. Szkolnym koordynatorem projektu była Monika Jabłońska - pedagog.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
03.03.2021

TAJNIKI PRODUKCJI FILMOWEJ

Technikum, oprócz wyposażania ucznia w wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu zdobyć wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, powinno też dbać o rozwój zainteresowań, pokazując różnorodne formy aktywności zawodowej czy artystycznej.
W myśl tej zasady odbyło się dziś pierwsze, ale pewnie nie ostatnie, spotkanie on-line, którego temat dotyczył postprodukcji.

Więcej/Mniej

W projekcie, który realizuje Filmoteka Szkolna, uczestniczyli uczniowie klasy Itc (technik informatyk).
"Dowiedzieliśmy się tego, na czym polega obróbka filmów, z czego się składa i jak wyglądała kiedyś. Pani Anna Pokłosiewicz przekazała też wiele ciekawych informacji na temat historii filmu i jego metamorfoz. Dowiedzieliśmy się też, czym jest perspektywa, która dodaje ujęciu dramaturgii i jak ważną rolę w filmach odgrywa muzyka, która potrafi dodać więcej emocji i wprowadzić w nastrój sceny. Po tych zajęciach z pewnością zaczniemy zwracać więcej uwagi na różne szczegóły, ale także i na to, jakich środków i techniki użyto, aby zaciekawić widza" - komentuje Maciej Patyjewicz - uczeń tej klasy.
Część młodzieży już myśli o tworzeniu autorskich produkcji. Trzymamy kciuki!

Zebrał: Daniel Buchowiecki
24.02.2021

SALON EDUKACYJNY DLA MATURZYSTÓW ON-LINE!

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w XXXV Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym Perspektywy 2021, który w tym roku odbędzie się wyłącznie online, w trzy kolejne weekendy marca - co ułatwi maturzystom zapoznanie się z ofertą szkół wyższych.
Na każdej odsłonie Salonie prezentowana będzie oferta wszystkich uczestniczących uczelni, ale też szerzej promowane będą na scenie głównej poszczególne grupy kierunków studiów. Będą to:

Więcej/Mniej


6 marca - kierunki społeczne, ekonomiczne i humanistyczne
13 marca - kierunki techniczne, ścisłe i rolnicze
20 marca - kierunki medyczne, sportowe i przyrodnicze

W formule każdego wydarzenia są m.in. wykłady i spotkania inspiracyjne przydatne do wyboru studiów, webinaria maturalne przygotowane przez okręgowe komisje egzaminacyjne, Strefa Konsultacji na stoiskach uczelni, gdzie maturzyści kontaktować się będą ze studentami i absolwentami na temat interesujących ich kierunków studiów.
Salon wiosenny 2021 online odbywać się będzie w soboty w godz. 10.00-15.00, aby maturzyści nie musieli rezygnować z zajęć szkolnych, a także, by mogły wziąć w nich udział ich rodziny. http://salon.perspektywy.pl/2021/

Zebrał: Daniel Buchowiecki
23.02.2021

WALCZ Z DEPRESJĄ!

Utrata odczuwania przyjemności, większa męczliwość, spadek energii, zaburzenia koncentracji - to tylko niektóre syndromy depresji, choroby, która przez niektórych bywa lekceważona i bagatelizowana, choć występuje coraz częściej. Zadaliśmy pytania dotyczące depresji specjalistom - psychologom z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Hrubieszowie.

Więcej/Mniej


- Z czego bierze się depresja? Co ma wpływ na jej rozwój? Odpowiada: Iga Barańska

Od wielu lat prowadzone są badania nad uwarunkowaniem różnych chorób psychicznych. Nie można określić jednej przyczyny powstawania depresji. Przyczyną depresji klinicznej w różnych jej formach nie jest jedno zewnętrzne wydarzenie, ani pojedynczy czynnik biologiczny. U każdego człowieka może zostać wywołana przez różne czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Od niedawna posiadamy dowody na genetyczne, biochemiczne, biologiczne uwarunkowania depresji, jak i uwarunkowania środowiskowe. Ryzyko zachorowania na depresję rośnie, jeśli u rodziców wystąpiła depresja przed 20. rż. Z depresją u dzieci wiąże się często rozpad rodziny. Istnieje powiązanie miedzy negatywnym charakterem relacji między rodzicami a dzieckiem, a występowaniem depresji u tych dzieci. Depresyjni dorośli, wspominając swe dzieciństwo, często mówią o różnych problemach związanych z rodziną, takich jak odrzucenie przez rodziców, zaniedbywanie lub brak zainteresowania nimi, wrogość lub nadmierne kontrolowanie ich zachowani przez rodziców. U 72% dzieci w ciągu 5 lat następuje nawrót. Większość dzieci depresyjnych wyrasta na depresyjnych dorosłych (ponad 60%)- co najmniej jeden nawrót wielkiej depresji w dorosłości.

- Jakie są symptomy depresji? Odpowiada: Natalia Popko

Obecnie, w praktyce klinicznej do diagnozy nozologicznej depresji używane są klasyfikacje ICD-10 oraz DSM-5 Symptomy według ICD-10:

 1. A. Spełnione ogólne kryteria epizodu depresyjnego (F32)
 2. B. Występują co najmniej 2 z 3 objawów:
  1. a)depresyjny nastrój występujący przez większość dnia, prawie codziennie i bez względu na okoliczności
  2. b)utrata zainteresowania aktywnościami, które dotychczas uznawane były za przyjemne, utrata odczuwania przyjemności
  3. c)większa męczliwość lub spadek energii
  4. C. Dodatkowe objawy z listy poniżej dopełniające liczbę objawów do co najmniej czterech:
  5. a) spadek samooceny
  6. b) nieuzasadnione poczucie winy, wyrzuty sumienia
  7. c) nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie, albo jakiekolwiek zachowania samobójcze
  8. d) zaburzona zdolność myślenia, zaburzenia koncentracji uwagi, niezdecydowanie, wahanie się.
  9. e) zmiany w zakresie aktywności psychoruchowej, w postaci pobudzenia lub zahamowania (zauważalne subiektywnie lub obiektywnie)
  10. f) wszelkiego rodzaju zaburzenia snu
  11. g) zwiększenie lub zmniejszenie łaknienia oraz stosownie do tego: wzrost lub spadek masy ciała.

Epizody mogą zostać rozpoznane w zależności od stopnia nasilenia objawów jako:
Łagodne - minimum dwa objawy z grupy B oraz dwa objawy z grupy C. Ponadto ilość wszystkich objawów nie może być mniejsza niż cztery. Umiarkowane - występują przynajmniej dwa objawy z kryterium B i trzy lub cztery z kryterium C. Ilość wszystkich objawów powinna wynosić minimum sześć.
Ciężkie - muszą wystąpić przynajmniej trzy objawy kryterium B i dodatkowo minimum cztery z kryterium C. Ponadto całkowita liczba objawów musi wynosić dziewięć.
Symptomy według DSM -5: Większe zaburzenie depresyjne:
 1. A. 5 lub więcej objawów, występujących przez co najmniej 2 tygodnie i wywołujących zmianę w dotychczasowym funkcjonowaniu. Musi wystąpić przynajmniej jeden z objawów (1) lub (2):
  1. 1. Obniżony nastrój przez większość dnia.
  2. 2. Obniżenie zainteresowań i odczuwania przyjemności w stosunku do większości aktywności, przez większość dnia.
  3. 3. Spadek masy ciała, zwiększenie/zmniejszenie apetytu przez większość dnia.
  4. 4. Zaburzenia snu przez większość dni.
  5. 5. Zaburzenia popędu psychoruchowego niemal codziennie.
  6. 6. Zmęczenie, brak energii przez większość dni.
  7. 7. Brak poczucia własnej wartości lub wzmożone poczucie winy (może mieć charakter urojeniowy) niemal każdego dnia.
  8. 8. Trudności z myśleniem i koncentracją lub brak zdecydowania, prawie każdego dnia.
  9. 9. Nawracające myśli o śmierci, nieokreślone myśli samobójcze, próby samobójcze, plan samobójstwa.
 2. B. Objawy powodują istotne klinicznie cierpienie lub wpływają na funkcjonowanie społeczne, zawodowe lub w innym ważnym obszarze życia.
 3. C. Wykluczenie wpływu substancji lub innego stanu ogólnomedycznego.

- Czy da się wskazać różnicę między przebiegiem depresji u młodzieży szkolnej a dorosłych? Odpowiada: Anna Francuz

Obraz kliniczny depresji u młodzieży szkolnej (wiek adolescenta) nie różni się od depresji u dorosłych i spełnia diagnostyczne kryteria klasyfikacji (jak wyżej wymieniono). Natomiast obserwowane różnice w przejawach depresji będą dotyczyły m.in. nastroju. Młodzież szkolna częściej będzie miała nastrój dysforyczny (jednocześnie smutni, źli i rozdrażnieni), niż nastrój depresyjny. Nastrój drażliwy (złość, wybuchy krzyku, kłótliwość, niezrozumiałe rozdrażnienie, wrogość, znudzenie, zachowania agresywne) będą częstsze niż nastrój depresyjny (przygnębienie, smutek) charakterystyczny dla depresji u dorosłych. U nastolatków mogą być obecne również trudności z respektowaniem norm i zasad, bunt wobec rodziców i szkoły. U młodzieży szkolnej warto zwrócić uwagę na wypowiedzi rezygnacyjne, samouszkodzenia, ocenić ryzyko związane z próbami samobójczymi. Rzadziej będzie obecne u nich spowolnienie psychoruchowe a częściej będą doświadczać pobudzenia psychoruchowego wynikającego z przeżywanego napięcia. Także zaburzenia apetytu powinny być obecne w mniejszym stopniu niż u dorosłych. Problemy ze snem i wahania apetytu są bardziej typowe dla dziewcząt nastoletnich. Natomiast zdecydowanie więcej (dzieci, młodzież) będzie skarg somatycznych (np. ból brzucha, wymioty, bóle i zawroty głowy, duszności, kołatanie serca). Im młodsze dziecko, tym bardziej trudności w sferze psychicznej będą maskowane dolegliwościami somatycznymi. Tak, jak i u dorosłych na poziome poznawczym, będzie u młodzieży szkolnej występować depresyjne zaburzenie myślenia: negatywna ocena siebie, świata i swojej przyszłości, poczucie beznadziejności i bezradności: "Jestem do niczego", "Jestem beznadziejny", "Na nic nie zasługuję". Depresja u młodzieży w wieku szkolnym wiąże się z nadmierną wrażliwością na odrzucenie społeczne. Nastolatek może zmuszać się do spotkań z rówieśnikami i udawać dobry nastrój, bo boi się, że przyjaciele go odrzucą i zostanie sam. W środowisku szkolnym obserwowalna jest gorsza jakość funkcjonowania, która dotyczy m.in. (nieobecności, większej tendencji do wchodzenia w konflikty, kłótliwości, pogorszenia wyników w nauce). Obecna jest również anhedonia tj. brak lub utrata zdolności do przeżywania jakichkolwiek przyjemności, zmęczenie, trudności w koncentracji uwagi. Czasami nastolatek może podejmować pewne formy aktywności w nadmiarze np. przez wiele godzin w przesadny sposób gra na komputerze lub ogląda telewizję. Specjaliści podają, że obraz zaburzeń depresyjnych u młodzieży może mieć charakter atypowy tj. występuje wówczas hipersomnia (nadmierna senność), uczucie zmęczenia, ciężkości ciała, wzrost masy ciała.

- Jak możemy pomóc osobom chorym? Odpowiada: Iga Barańska

W okresie nasilenia depresji należy postępować z chorym jak z osobą chorą somatycznie. Dopiero poprawie samopoczucia może towarzyszyć zwiększanie zachęty do robienia różnych rzeczy przez chorego. Wszelkie "standardowe" pocieszania zwykle nie odniosą większego efektu, a niekiedy odwrotny do zamierzonego. Również wymuszanie na osobie z depresją aktywności nie przynosi jej ulgi. Pomoc osobie chorej wymaga cierpliwości i rozłożenia sił osób udzielających wsparcia. Osoby, które przeszły depresję, mówią, że najbardziej pomagała im spokojna i życzliwa obecność bliskich oraz ich wewnętrzne przekonanie, że ich depresja minie.

- Czy zawsze potrzebne są leki i terapia? Odpowiada: Anna Francuz

Depresja jest chorobą. Osoby nią dotknięte potrzebują pomocy specjalistów (lekarza psychiatry, psychoterapeuty, psychologa), żeby wyzdrowieć. To specjalista stawia diagnozę i pomaga opracować właściwy plan leczenia. Specjalista zdecyduje czy potrzebna jest farmakoterapia (lekarz psychiatra ) czy też wystarczy psychoterapia. Sposób leczenia powinien być dostosowany do wieku rozwojowego, uzależniony od czasu utrzymywania się i stopnia nasilenia objawów, ich ilości, natężenia i częstotliwości, obecności dodatkowych problemów, nasilonych myśli rezygnacyjnych i tendencji samobójczych. Leczenie farmakologiczne jest niezbędne np. w przypadku diagnozy ciężkiej depresji czy też w sytuacji nasilonych tendencji samobójczych. W innych przypadkach stosowanie leków może być pomocne w procesie terapeutycznym ale nie niezbędnym. Warto wiedzieć i pamiętać, leki antydepresyjne mają za zadanie zmniejszyć lub wyeliminować takie objawy, jak:, rozdrażnienie, przygnębienie, niepokój i lęki, problemy ze snem i apetytem. Natomiast u osób, które mają negatywne, pesymistyczne myślenie, zbyt wysokie wymagania wobec siebie, niską samoocenę, nie potrafią radzić sobie z trudnymi emocjami, sytuacjami, stresem, złością będą zdecydowanie mniej skuteczne. Tu będzie potrzebne wsparcie psychologiczne, praca psychoterapeutyczna. Często przyjmowanie leków i praca psychologiczna uzupełniają się.

- Czy można mówić o profilaktyce depresji? Czy można jej zapobiegać albo uniemożliwiać nawrót? Odpowiada: Justyna Szeląg

Oczywiście należy i trzeba mówić o profilaktyce przeciwdziałania depresji. Istniej przekonanie, że z depresji nie można się wyleczyć? Jeśli współtworzymy historię, tworzymy relacje ze samym sobą i innymi ludźmi, to musimy zrozumieć, że trudno jest przejść przez życie bez trosk, kłopotów i niepowodzeń. Nie można uciec od bólu po utracie bliskiej osoby, czy nie doznawać poczucia bezradności i zagubienia w sytuacji kiedy ktoś nas traktuje bezwzględnie i niesprawiedliwie. Czy istnieją rodzice, których dzieci nie dyskutują, albo ubierają się zgodnie z zapatrywaniami swoich rodziców? Czy istnieją ludzie, którzy nigdy nie doznali porażki? Czy jest ktoś kto się łudzi, że uniknie śmierci? Wymienione sytuacje, są stresorodne i jako takie są nieodłącznymi częściami naszego życia. Stres może działać na organizm w różny sposób – niekiedy korzystnie, a niekiedy destrukcyjnie. Nie da się go uniknąć, ale można nauczyć się jak sobie z nim radzić. Depresja jest równie nieunikniona jak stres. Niektóre jej objawy ustępują samoistnie, nawet jeśli osoba cierpiąca na nią nie podejmie leczenia - po jakimś czasie prawdopodobnie jej stan zdrowia i samopoczucie poprawi się. Czas trwania nie leczonego epizodu depresyjnego nie jest dokładnie określony i może trwać od dwóch tygodni do dwóch lat. Statystyki wskazują, że coraz większy jest procent ludzi u których depresja przechodzi w stan chroniczny. Są różne sposoby na radzenie sobie z depresją tj. np. leczenie farmakologiczne, psychoterapia, hipnoza, leczenie światłem i inne, których stosowanie zależy zarówno od klienta jak i osoby udzielającej pomocy. Jeśli postępowanie będzie umiejętne to cierpienie towarzyszące depresji będzie trwało krócej i będzie mniej dotkliwe. O skuteczności leczenia decyduje sposób w jaki terapeuta podchodzi do klienta szukającego pomocy. Często osiąganym się efektem tych działań jest niedopuszczenie do wystąpienia kolejnego epizodu tej choroby.

- Jakie stereotypy łączą się z depresją? Odpowiada: Justyna Szeląg

Bólu istnienia doświadczają codziennie setki milionów osób. To jedna z najczęstszych chorób. Na depresję cierpi dziś 350 mln ludzi, z czego w Polsce aż 1,5 mln. Depresja znajduje się na czwartym miejscu po chorobach kręgosłupa, anemii i chorobach płuc. Według ekspertyz WHO do 2030 roku wysunie się na pierwsze miejsce. W USA liczba zdiagnozowanych rośnie co roku o 20 proc. Dotyczy osób w każdym wieku, poczynając od nastolatków, a nawet dzieci, aż po seniorów. I w każdym przedziale wiekowym jej objawy charakteryzują się czymś innym. Tylko połowa chorych się leczy. Dlaczego? Otóż na temat depresji krąży wiele stereotypów i mitów. Jednym z nich jest powszechne mniemanie, że depresja to nie choroba tylko wymówka tych, którzy nie chcą się wziąć w garść! Nic bardziej mylnego. Depresja to w takim samym stopniu choroba jak choroba fizyczna. ,,Osoby cierpiące na depresję mają prawo do odpowiedniej opieki i terapii" – apeluje dr Saxena http://naukawpolsce.pap.pl/.../ Istnieje przekonanie, że na depresję cierpią głównie kobiety, a mężczyźni są w większym stopniu na nią odporni. Faktycznie depresję rozpoznaje się niemal dwukrotnie częściej u kobiet, niż u mężczyzn, ale to kobiety częściej niż mężczyźni diagnozują się i szukają pomocy u specjalisty. Wydaje się, że ryzyko wystąpienia tego schorzenia nie zależy od płci. Wiadomo, że depresja występuje często w postaci ,,maskowanej,” a więc przejawia się w formie innych zaburzeń psychicznych, czy somatycznych. Przyjrzyjmy się mechanizmowi uzależnienia, który w rzeczywistości może polegać na dążeniu do złagodzenia cierpienia, napięcia związanego z depresją. Tak więc każda forma uzależnienia może być formą swoistej autopomocy, której szkodliwe dla zdrowia efekty zwrotnie utrwalają depresję jako źródło problemu.

Kolejnym mitem utrudniającym leczenie tej choroby jest mniemanie, że zwiększona motywacja do działania, a nade wszystko chęć podjęcia działania oraz myślenie pozytywne są środkiem zaradczym na pojawiające się symptomy depresji. Przekonanie, że gdyby osoba tylko chciała się wziąć w garść, to na pewno poradziłaby sobie z depresją towarzyszy tym, których dobre rady typu: "weź się za siebie" "gdybyś chciał, to byś poradził sobie", "przesadzasz, inni mają gorzej" mają znikoma skuteczność, a wręcz przeciwnie pogłębiają cierpienie i intensyfikują poczucie bezradności i beznadziejności osoby cierpiącej.

W postrzeganiu i leczeniu depresji przyjmuje się, że jej kluczowym aspektem są zaburzenia emocjonalne i dominujący obniżony nastrój. Bez wątpienia u większości cierpiących na depresję rzeczywiście dominuje obniżony nastrój, ale należy pamiętać, że u niektórych osób element depresyjnych zaburzeń nastroju odgrywa małą rolę, a na pierwszy plan wysuwają się charakterystyczne dla depresji schematy myślenia i reagowania np. negatywne oczekiwania, trudności w podejmowaniu decyzji, kondycja fizyczna chociażby zaburzenia snu czy apatytu, wzorce związków i relacji z innymi np. znaczna zależność czy reaktywność na innych pomimo tego, że ta osoba nie czuje się przygnębiona ani nie skarży się na depresję.

- Czego nie robić i czego nie mówić w przypadku osoby z depresją?
Odpowiada: Natalia Popko


Pseudoporady nie pomagają osobom chorym na depresję, dlatego należy pamiętać, by nie zwracać się do nich stwierdzeniami typu: "Weź się w garść!", "Inni mają gorzej!", "Nie przesadzaj!", "Wyjdź do ludzi!", "Znajdź sobie zajęcie!", "Nie rób mi tego!", "Życie nie jest bajką!", "Inni mają gorzej!", "Próbowałaś rumianku?". Ważne jest, by nie bagatelizować choroby, być z osobą chorą na depresję, wspierać ją i zachęcać do odwiedzenia specjalisty.

Przygotowanie: Iga Barańska, Anna Francuz, Natalia Popko, Justyna Szeląg - psycholodzy z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Hrubieszowie oraz Daniel Buchowiecki
Foto: Milena Garncarz
21.02.2021

KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI

Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie informuje, że zgodnie z decyzją MEN nauka w formie nauczania zdalnego w dotychczasowej formie zostaje przedłużona do dnia 28 lutego 2021 roku.

Dyrekcja szkoły
13.02.2021

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym. Założeniem jest również łączenie zaangażowania wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Więcej/Mniej

Poniżej przedstawiamy rozmowę z dr hab. inż. Krzysztofem Pancerzem - Dyrektorem Instytutu Techniczno-Informatycznego i kierownikiem Zakładu Informatyki Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu,który odpowiedział na nasze pytania dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.

- Jakie podstawowe zasady bezpieczeństwa należy zachować w Internecie? Czego unikać?

Jedną z podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu jest ochrona swojej prywatności, przede wszystkim nie podawanie swoich danych osobowych (np. miejsca zamieszkania, numeru telefonu, stanu majątkowego) w ogólnodostępnych portalach, np. portalach społecznościowych. Poza tym, należy mieć ograniczone zaufanie do osób poznanych w Internecie, w szczególności, gdy domagają się od nas dziwnych lub podejrzanych zachowań. Należy unikać korzystania z podejrzanych linków, otwierania wiadomości od nieznajomych lub podejrzanych nadawców (np. posiadających dziwne adresy e-mailowe), otwierania załączników w takich wiadomościach, pobierania plików z podejrzanych miejsc w Internecie. Ponieważ wiele usług w Internecie wymaga założenia konta, należy szczególnie chronić dane do logowania do tych kont.

- Kiedy korzystanie z bankowego konta internetowego jest bezpieczne?

Korzystanie z bankowego konta internetowego jest bezpieczne, jeśli będzie się pamiętać o kilku ważnych zasadach postępowania. W pierwszej kolejności należy sprawdzić adres WWW strony logowania do bankowego konta internetowego. Oszuści są w stanie stworzyć identyczną stronę jak naszego banku, ale jest ona dostępna pod innym adresem WWW. Warto więc pamiętać poprawny adres WWW naszego banku. Poza tym, należy sprawdzić czy strona logowania korzysta z szyfrowania. Jeśli tak jest, przy adresie strony przeglądarka wyświetla zamkniętą kłódkę. Poza tym adres strony rozpoczyna się od https:// (oznacza to wykorzystanie szyfrowania w protokole HTTP). Nie należy dokonywać logowania do konta lub płatności poprzez otrzymywane w e-mailach linki. Należy chronić dane do logowania przed dostępem innych osób. Należy także unikać logowania do bankowego konta internetowego z nie swojego komputera (lub innego urządzenia). W przypadku własnego komputera należy zadbać o oprogramowanie antywirusowe, o posiadanie zaktualizowanego systemu operacyjnego oraz zaktualizowanej przeglądarki.

- Jak reagować na to, gdy ktoś kradnie wizerunek danej osoby i podszywa się pod nią?

Kradzież wizerunku danej osoby i podszywanie się pod nią w Internecie są karalne jeśli mają na celu wyrządzenie szkody (materialnej lub osobistej). Może to być np. wzięcie kredytu na taką osobę, wyłudzenie pieniędzy, ale również upokorzenie w sieci. Wówczas można dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

- Kiedy hejt i nieprzyjemne komentarze można potraktować jako złamanie prawa i co powinna zrobić ofiara?

Niestety granice pomiędzy hejtem lub nieprzyjemnymi komentarzami, a dozwoloną krytyką lub wyrażaniem swojej opinii nie są ostre. Zawsze w jakimś stopniu nasze odczucia są subiektywne. Jeżeli jednak sądzimy, że hejt lub nieprzyjemne komentarze łamią prawo, przede wszystkim należy kontaktować się z właścicielami portali z prośbą o zwrócenie uwagi na komentarze, ich ocenę, usunięcie lub jeśli wypełniają znamiona hejtu, zgłosić to organom ścigania. Taki kontakt z właścicielami portali jest szczególnie istotny w sytuacji, gdy osoba hejtująca lub pisząca nieprzyjemne komentarze jest dla nas anonimowa. Jeśli jednak, osoba nie jest anonimowa, można bezpośrednio dochodzić swoich praw.

- Często użytkownicy udostępniają grafiki i zdjęcia bez podawania autora lub oznaczania źródła, kiedy jest to niedopuszczalne?

Problem jest od strony prawnej bardziej złożony, ale z punktu widzenia praktycznego najlepiej jest zawsze sprawdzić jakimi prawami chronione są grafiki i zdjęcia. Zdecydowana większość zdjęć, które można znaleźć na rozmaitych stronach internetowych, objęta jest prawami autorskimi lub majątkowymi. Korzystanie z takich zdjęć jest niedopuszczalne bez zgody autorów lub podmiotów, którym przysługują takie prawa lub bez uiszczenia stosownych opłat. Korzystanie z grafiki lub zdjęć bez podawania autorów lub oznaczania źródeł jest dopuszczalne, jeśli wyraźnie podana licencja przy tych grafikach lub zdjęciach to umożliwia.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
Na zdjęciu dr hab. inż. Krzysztof Pancerz - Dyrektor Instytutu Techniczno-Informatycznego i kierownik Zakładu Informatyki Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu
Foto: UPZ
12.02.2021

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE WAŻNE NIE TYLKO DLA INFORMATYKA

W ramach obchodów dzisiejszego święta - Dnia Bezpiecznego Internetu, którego celem jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego i świadomego korzystania z sieci realizowano zajęcia związane z tematem. Podczas zajęć z przedmiotu "Bezpieczeństwo sieci komputerowych" uczniowie klasy I Tc dyskutowali o najczęściej występujących zagrożeniach w sieci, poruszali m.in. temat ataków sieciowych, wyłudzania danych, fake newsów czy cyberprzemocy. Młodzież rozwiązała również quiz dotyczący zasad zachowania w sieci. Podsumowaniem lekcji było stworzenie pracy graficznej na temat własnego podejścia do bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie klasy II T5d uczestniczyli w pogadance na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z różnego rodzaju usług sieciowych. Pokazany został też przykład próby wyłudzenia danych za pomocą poczty elektronicznej. Młodzież wymieniła się przykładami sytuacji, jakich sami doświadczyli, korzystając z Internetu. Jako podsumowanie zajęć uczniowie stworzyli prace graficzne nawiązujące do tematyki lekcji.
W klasie IIa poruszano temat właściwych zachowań w Internecie, czyli tzw. netykiety. Oto kilka ciekawszych wypowiedzi dotyczących hejtu i radzenia sobie z nim:

Więcej/Mniej


Mateusz: Hejt w Internecie to zjawisko społeczne o charakterze poniżającym lub ośmieszającym. Według słownika języka polskiego, jest to obraźliwy i zwykle agresywny komentarz internetowy lub mówienie w sposób wrogi i agresywny na jakiś temat lub o jakiejś osobie. Najlepszym sposobem na hejtera może być zablokowanie jego konta, tak, aby nas i naszej aktywności nie widział. Można również zgłaszać takie konto administratorom oraz właścicielom portali społecznościowych, którzy mogą zablokować lub usunąć hejtera.

Weronika: Osoba atakowana przede wszystkim powinna panować nad emocjami, przypomnieć innym, że też jest człowiekiem, powinna sobie zadać pytanie, co tak naprawdę robić i czy jest to już hejt czy uzasadniona krytyka? A przede wszystkim powinna nie pozwolić sobie na to, by robić innym to, co inni robią wobec niej. Powinniśmy zwracać uwagę na słowa, które kreują rzeczywistość, a nie krytykują innych. Język w Internecie jest przepełniony nienawiścią, złością, przekleństwami. Czy tego właśnie chcemy? Czy chcemy, aby nasze potomstwo właśnie tak rozmawiało z innymi? Walczmy o lepsze jutro innych i panujmy nad słowami i emocjami.

Diana: Irytuje mnie, gdy ktoś chwali się czymś... Po co komuś informacja, że np. kupił nowy samochód. Irytują mnie to, gdy pod postami pojawiają się wyznania miłosne i pary oznaczają się nawzajem. Według mnie to prywatna sprawa, ważna dla tych osób, a nie dla całego świata. To rodzaj chwalenia się.

A oto wypowiedź naszego pedagoga szkolnego:

Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną i wiążącą się z nią edukację zdalną, a co za tym idzie spędzanie przez młodzież znaczną ilość czasu przed komputerem, temat bezpiecznego dostępu do zasobów Internetu zasługuje w tym roku na miano szczególne. Korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga naukę i może też być świetną formą rozrywki, pod warunkiem, że uczniowie będą korzystać z sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Coraz częściej spotykamy się też z rosnącą ilością negatywnych zjawisk i internetowych zagrożeń. FOMO, flaming, sexting – zagrożenia w Internecie to coś więcej niż sieciowe zjawisko. Część z nich zaskakuje, inne – mogą poruszać. Natomiast wszystkie mają wspólną cechę.

1. FOMO - uzależnienie od dostępu do informacji
FOMO, z ang. fear of missing out, to strach przed tym, że ominie nas ważna informacja lub wydarzenie, które ma duże znaczenie. Strach i dyskomfort, spowodowany strachem przed przeoczeniem informacji, objawia się nieustannym sprawdzaniem ekranu telefonu. Dopiero kiedy dana osoba upewni się, że nie otrzymała żadnego powiadomienia (lub też przejrzy nowości w mediach społecznościowych), strach rozładowuje się... przynajmniej na chwilę.
2. MOMO - lalka, która zachęca do samobójstwa
MOMO Challenge to zjawisko, przed którym od pewnego czasu przestrzega policja. Jest zagrożeniem dla osób, które korzystają z aplikacji WhatsApp. Lalka wysyła zdjęcia do przypadkowych użytkowników, a kiedy zostanie dodana do grona znajomych, zaczyna niebezpieczną grę. MOMO zleca zadania do realizacji, które mają doprowadzić do popełnienia samobójstwa.
3. Cyberbullying - przemoc z użyciem nowoczesnych technologii
Cyberbullying to nowoczesna forma przemocy, w której wykorzystywany jest Internet. Celem działania jest wyrządzenie emocjonalnej szkody drugiej osobie. Polega ono na powtarzaniu aktów przemocy, takich jak dręczenie, groźby czy publikowanie ośmieszających treści. Problem ten jest o tyle groźny, że może dotyczyć nawet 50% dzieci i nastolatków.
4. Hejt - mowa nienawiści
Zjawisko hejtu stało się niemal powszechne. Polega ono na okazywaniu pogardy i złości w Internecie. Hejt może być skierowany do przedstawicieli danej płci czy narodowości, jednak jego ofiarą często padają przypadkowe osoby. Występuje przede wszystkim w mediach społecznościowych czy w serwisach, w których prowadzone są dyskusje światopoglądowe.
5. Trolling - celowe irytowanie innych użytkowników
Zjawisko trollingu stało się równie powszechne jak hejt internetowy. Trolling to antyspołeczne zachowanie, polegające głównie na obrażaniu i ośmieszaniu innych osób, stosowanie dezinformacji oraz uniemożliwianie prowadzenia normalnej dyskusji innym użytkownikom.
6. Flaming - sprowadzanie dyskusji na niebezpieczne tory
Kolejne zagrożeniem internetowym jest flaming. Zjawisko to związane jest z mową nienawiści i trollingiem. Polega na celowym zaognianiu dyskusji w celu wzbudzenia silnych, negatywnych emocji wśród innych użytkowników. Występuje przede wszystkim w mediach społecznościowych i w serwisach dyskusyjnych.
7. Patostreaming - niebezpieczne transmisje internetowe
Patostreamingu jest to transmisja internetowa, prowadzona w serwisach takich jak YouTube – udostępniających wideo strumieniowe. W trakcie transmisji publikowane są różnego typu zachowania, uznawane powszechnie za negatywne i patologiczne. To na przykład libacje alkoholowe, zażywanie narkotyków, przemoc, w tym przemoc domowa, wulgaryzmy czy transmitowanie niebezpiecznych zachowań w Internecie, na przykład nawoływania nieletnich do aktywności seksualnej.
8. Sexting - przekazywanie treści erotycznych
Sexting to forma komunikacji elektronicznej, w której przekazywane są treści o charakterze erotycznym. Zjawisko to jest coraz bardziej popularne wśród nastolatków, którzy przesyłają sobie erotyczne treści – często są to również własne, nagie zdjęcia. Często dzieje się to już na wczesnym etapie znajomości, a wiele osób wysyła tego rodzaju treści obcym osobom. Należy pamiętać o tym, że osoba po drugiej stronie może wykorzystać zdjęcia czy filmy w dowolny sposób. Takie zachowanie może być uznawane za nowoczesną odmianę pedofilii.
To tylko kilka z współcześnie dostrzeganych negatywnych zjawisk występujących w Internecie. Coraz bardziej niebezpiecznych, bo często odbywających się poza zasięgiem osób dorosłych.

Relacje przesłali: Monika Jabłońska, Bartłomiej Kusiak, Jarosław Łabański i Daniel Buchowiecki
Grafiki przygotowali uczniowie.
12.02.2021


Śmierć nie jest kresem naszego istnienia, żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach.
Albowiem to dalej my, a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia

- A. Einstein

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w dniu 6 lutego 2021 r.

ś.p. Renaty Szkudzińskiej

długoletniego Nauczyciela Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie,

wspaniałego człowieka, wychowawcę i pedagoga, przyjaciela naszego i młodzieży.

Pracowitość, pogoda ducha, życzliwość wobec innych oraz wysoka kultura osobista

czyniły z Niej osobę powszechnie lubianą i szanowaną.

Będzie Nam Jej bardzo brakowało.

Cześć JEJ Pamięci!

Mężowi, Synowi, Synowej, Wnukowi oraz dalszej Rodzinie Zmarłej wyrazy szczerego współczucia

składają:

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie i rodzice Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie
***
Msza Święta Żałobna zostanie odprawiona w Kościele pw. Świętego Mikołaja w Hrubieszowie dnia 11.02.2021 r. o godzinie 11.00.


08.02.2021

TECHNIKUM NR 1 W HRUBIESZOWIE W RANKINGU "PERSPEKTYW"

Znany portal edukacyjny Perspektywy.pl opublikował ranking Szkół Ponadgimnazjalnych. Technikum Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie uplasowało się na 38 miejscu, jeśli chodzi o lubelskie technika, których jest około 150 na Lubelszczyźnie.

Więcej/Mniej


Zgodnie z postanowieniem Kapituły, technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.
Przypominamy, że uczeń technikum, oprócz nauki przedmiotów ogólnokształcących, uczy się także przedmiotów związanych z zawodem, który wybrał. Uczestniczy także w zajęciach praktycznych.
Wysiłek wydaje się opłacalny, ponieważ pracodawcy poszukują wykwalifikowanych pracowników, oferując im dobre warunki zatrudnienia.
Przypomnijmy, że absolwent technikum, oprócz wykształcenia średniego, ma też szansę zdobyć kwalifikacje zawodowe i zdać egzamin maturalny, który pozwala kontynuować naukę na studiach.
Link do rankingu: https://2021.technika.perspektywy.pl/ran.../ranking-lubelski

Zebrał: Daniel Buchowiecki/ Foto: Screen strony RL
07.02.2021

CZŁOWIEK ORKIESTRA – WYWIAD Z ABSOLWENTEM ZSNR 1 W HRUBIESZOWIE

Andrzej Rosiński to absolwent naszej szkoły, a na co dzień funkcjonariusz Straży Granicznej, jeden z członków zespołu wokalnego "Hubal", członek Towarzystwa Przyjaciół Uchań i Okolic i sekretarz Koła Rejonowego AK, który dziś odpowiada na nasze pytania dotyczące szkoły i swoich licznych pasji.

Więcej/Mniej


- Jak wspominasz swoją szkołę średnią? Czego się w niej nauczyłeś?

Szkoła średnia to był czas bardzo ważny na mojej drodze życiowej. Pomimo, iż moim marzeniem nigdy nie było zostać mechanikiem samochodowym, to tak się złożyło, że trafiłem do Technikum Mechanicznego. Do szkoły uczęszczałem w latach 1994-1999. Była to klasa kształcąca w zawodzie: naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych. Dzięki temu nauczyłem się wielu rzeczy, które przydały mi się nieraz w codziennym życiu. Pamiętam to przechodzenie na zajęcia z budynku do budynku (śmiech), co nie było zbyt fajne, w szczególności w sezonie zimowym...
- Którego z nauczycieli wspominasz szczególnie miło i dlaczego?

Z nauczycieli to chyba najbardziej moją wychowawczynię, Panią Zofię Chmarzyńską, którą przy okazji bardzo serdecznie pozdrawiam - mam nadzieję, że mnie jeszcze pamięta. Dlaczego – no właśnie chyba za cierpliwość do naszej klasy. Wszystkie problemy potrafiła załatwić w naszej klasie. Nie przypominam sobie żeby jakiekolwiek problemy rozwiązywała u Dyrektora Szkoły. Po za tym z sympatią wspominam Pana Henryka Lebiedowicza i zajęcia z wychowania fizycznego, Pana Krzysztofa Borysa i zajęcia z historii, Panią Lucynę Zielińską i Jej cierpliwość na zajęciach z matematyki, Pana Czesława Mazka i zajęcia z geografii, Panią Ewę Krasińską i zajęcia z ekonomii, Pana Janusza Jędrzejewskiego i spokojne prowadzenie zajęć z przysposobienia obronnego oraz Pana Andrzeja Zańkę, Pana Józefa Dyńca i Pana obronnego oraz Pana Andrzeja Zańkę, Pana Józefa Dyńca i Pana Zygmunta Ryszkiewicza, którzy uczyli mnie przedmiotów zawodowych. Każdy z tych nauczycieli miał w sobie coś, co do dnia dzisiejszego mile się wspomina. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
- Jesteś człowiekiem bardzo aktywnym. Na co dzień mundur - bo pracujesz w Straży Granicznej, występujesz też w zespole wokalnym "Hubal", jesteś Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Uchań i Okolic, sekretarzem Koła Rejonowego AK. Skąd te zainteresowania?

Zespół "Hubal" - śpiewanie zawsze w większym lub w mniejszym gronie sprawiało mi ogromną przyjemność. Tak się złożyło, że około 2 lat temu ogłoszono nabór do zespołu "Hubal", zgłosiłem się na próbę i tak już zostałem. Bardzo mi się podoba patriotyczno-religijny repertuar i to, że występujemy jako zespół mundurowy. Bierzemy udział w różnego rodzaju uroczystościach, koncertach , konkursach piosenek na poziomie regionalnym, a także ogólnopolskim, gdzie odnosimy, jak na tak młody zespół, niemałe sukcesy. Towarzystwo Przyjaciół Uchań i Okolic zostało reaktywowane przez grupę osób, którym bardzo zależało i zależy, aby zachować to, co w Uchaniach i okolicach piękne i na tym, by nie dopuścić do tego, aby zostało to zapomniane. Naszą perełką jest Uchańska Izba Pamięci działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej, a w zeszłym roku, jako TPUiO pozyskaliśmy środki z Fundacji Orlen na odnowienie Kopca na cmentarzu Parafialnym w Uchaniach. Jeśli chodzi o stanowisko sekretarza Koła Rejonowego AK w Uchaniach, to ze względu na zainteresowania okresem wojennym, tym, co się działo na naszych terenach i nie tylko tu, w czasie II wojny światowej. Stanowisko to zaproponował mi Prezes Koła Pan Andrzej Jaroszyński. Koła rejonowe powoli zawieszają swoja działalność ze względu na brak członków, którzy odchodzą z tego świata. Mało jest osób młodych, których celem jest utrzymanie jak najdłużej pamięci o tych, którzy walczyli za naszą Ojczyznę i naszą wolność. Pomimo coraz mniejszej grupy, mamy nadzieję, że nasze Koło utrzyma się jeszcze długo, a ludzie zrozumieją, że jesteśmy właśnie po to, aby czcić pamięć tych, którzy ginęli za naszą Ojczyznę. Na terenie, który obejmuje działalność naszego Koła, mamy miejsca pamięci w miejscowości Rozkoszówka, Pielaki, Staszic oraz Kwatera Wojskowa na cmentarzu Parafialnym, o które co roku dbamy i przypominamy o tragicznych losach tych miejsc poprzez udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych. Ma to też związek z reaktywacją 3. Gromady Zuchowej oraz 9. Drużyny Harcerskiej im. Marii Konopnickiej. Prowadzimy ją wspólnie z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach Panią Agnieszką Włodarczyk, przy ośrodku tym działają też nasze drużyny, które współprowadzę z Elżbietą Szumiło, Joanną Panas, Justyną Hajduk i Moniką Guluk. Bardzo zależy nam na tym, aby dzieciaki interesowały się historią naszego regionu, co już teraz jest widoczne, ponieważ zawsze chętnie biorą udział w różnych uroczystościach czy sprzątaniu miejsc pamięci. Na dzień dzisiejszy wszystko jest bardzo utrudnione przez sytuację związaną z pandemią Covid-19. Także rozwijanie pasji i zainteresowań nie byłoby możliwe, gdybym nie spotkał na swojej drodze ludzi, z którymi te wszystkie działalności, bez żadnego wynagrodzenia, prowadzimy.
- Którą ze swoich licznych aktywności cenisz szczególnie i dlaczego?

Nie potrafię teraz powiedzieć i ocenić, na czym zależy mi bardziej, a na czym mniej. Każda z powyższym działalności jest dla mnie ważna i sprawia mi pewnego rodzaju przyjemność. Gdyby tak nie było, po prostu bym się tym nie zajmował.
- Jakim wartościom hołdujesz w życiu? Co starasz się przekazać własnym dzieciom?

Najważniejsze jest dla mnie być przez całe życie sobą. Ważne, by robić to, co się lubi. Mieć poszanowanie i pamięć dla tych, którzy ginęli za Ojczyznę i przekazywać to młodszym pokoleniom. Nie zostawiać w potrzebie ludzi, którzy potrzebują pomocy. Własne dzieci uczę tego, aby miały szacunek i poszanowanie do drugiej osoby, bez względu na poglądy, wyznanie, narodowość, kulturę czy płeć.

Z Andrzej Rosińskim rozmawiał Daniel Buchowiecki
Foto: archiwum prywatne AR
06.02.2021

LEKCJA Z REPORTAŻEM RADIOWYM W TLE

Choć radio od dawna jest wypierane przez inne media, to dla wielu nadal pozostaje niezwykle cennym źródłem informacji i rozrywki. Opiekunowie naszego Szkolnego Radia docenią wartość radia: "Ma unikatowy klimat. Słuchając programów radiowych uruchamiam wyobraźnię" - mówi Pani Anna Olko - jeden z opiekunów szkolnej rozgłośni.

Więcej/Mniej


"Kiedyś usłyszałem, że radio to taki teatr wyobraźni" - zauważa Pan Jacek Wieleba - drugi opiekun, który w eterze szuka przede wszystkim muzyki lat 80.
Dziś, podczas jednej z lekcji, próbowałem sprawdzić, na ile reportaż radiowy jest w stanie zaciekawić uczniów klasy II a.
Słuchaliśmy reportażu Pani Czesławy Borowik "Powołany do wierności", który udostępnia Radio Lublin. Bohaterem materiału jest hrubieszowski artysta malarz - Pan Stanisław Eugeniusz Bodes.
Zajęcia stały się okazją do wspólnych refleksji na temat wartości radia.
Oto, co o radiu i jego roli sądzą uczniowie:
Damian: "Z radia można na bieżąco dowiedzieć się wielu informacji z całego świata".
Sylwia: "Cenię radio za to, że można z niego dowiedzieć się, co takiego dzieje się na świecie".
Patryk: "To przede wszystkim źródło informacji, ale i rozrywki".
Rafał: "Jadąc autem, warto posłuchać radia i otrzymać informacje o sytuacji na drodze".
Norbert: "Radio jest po to, by umilić nam czas i zaciekawić jakimś tematem oraz poinformować o tym, co dzieje się na świecie".
Weronika: "Moim zdaniem radio w obecnych czasach nadal jest ważne. Zapewne wiele osób uważa, że słuchacze radia są w starszym wieku, ale tutaj się mylą. Jestem przykładem tego, że młodzież także je włącza. Radio umila czas, kiedy wykonujemy różne prace. Przekazuje informacje, ostrzega. Radio jest czymś wartościowym i przydatnym w życiu".
Link do reportażu:
https://radio.lublin.pl/2021/01/21-01-2021-czeslawa-borowik-powolany-do-wiernosci-2/

Zebrał: Daniel Buchowiecki/ Foto: Screen strony RL
03.02.2021

"SKAFANDER" O NAJZDOLNIEJSZYCH...

Gazeta Akademicka "Skafander" bardzo często prezentuje młodych, zdolnych i ambitnych ludzi. W nowym numerze przedstawiono także sukcesy naszych uczniów.

Link: https://upz.edu.pl

Zebrał: Daniel Buchowiecki
01.02.2021

PRACOWICI KUCHARZE

Uczniowie Ib (kucharz) podczas zajęć praktycznych przygotowują różnego rodzaju ciasta. Zdjęcia przesłała Pani Joanna Wawrzaszek - nauczyciel zajęć praktycznych.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
31.01.2021

KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie informuje, że zgodnie z rozporządzeniem MEN, do dnia 14 lutego 2021 r. zostają przedłużone zajęcia dydaktyczne prowadzone w szkole w systemie nauczania zdalnego. Zajęcia praktycznej nauki zawodu realizowane będą częściowo w formie stacjonarnej według dotychczasowego harmonogramu.
W szkole istnieje również możliwość zorganizowania egzaminów próbnych w ramach konsultacji z nauczycielami.

Dyrekcja szkoły
29.01.2021

1% DLA ANGELIKI

29.04.2018 r. Angelika Zińkiewicz urodziła córeczkę Olę. W wyniku powikłań poporodowych, 03.05.2018 r. została operowana w PSK nr 4 w Lublinie. Rozpoznanie - spontaniczny krwiak śródmózgowy lewej półkuli mózgu z przebiciem do układu komorowego.
Chora wymaga ciągłej opieki leczniczo-pielęgnacyjnej. Jest podopieczną fundacji "Światło" w Toruniu. Koszty leczenia i rehabilitacji są bardzo wysokie, dlatego w imieniu rodziny prosimy o nawet najdrobniejszą pomoc finansową.

Więcej/Mniej

Pieniążki można wpłacać na numer konta:
34 1240 4009 1111 0000 4490 9943 w tytule wpisując: dla Angelika Zińkiewicz.

Jeśli chcą Państwo przekazać swój 1 % podatku Angelice, wystarczy podać numer KRS 0000183283, a w miejscu "Cel szczegółowy 1%" wpisać: Angelika Zińkiewicz.

Zachęcamy do pomocy!


02.02.2020

1 % DLA JAROSŁAWA

"Nazywam się Jarosław Aleksandrowicz. Mieszkam w Hrubieszowie. Od ponad 20 lat jestem sparaliżowany po złamaniu kręgosłupa szyjnego. Zwracam się do Państwa o pomoc w zbiórce środków na rehabilitację i leczenie".
Pan Jarosław Aleksandrowicz jest synem długoletniego nauczyciela i wicedyrektora naszej szkoły - Pana Stanisława Aleksandrowicza.

Więcej/Mniej

Jeśli chcą Państwo przekazać swój 1 % podatku Jarosławowi, wystarczy podać numer KRS 0000270809, a w miejscu "Cel szczegółowy 1%" wpisać: Aleksandrowicz, 608.

Zachęcamy do pomocy!


02.02.2020

KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI

Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie informuje, że zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 13 stycznia 2021 r. od dnia 18.01.2021 r. (poniedziałek) do dnia 31.01.2021 r. zajęcia w szkole kontynuowane będą w systemie nauczania zdalnego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Wyjątek stanowią zajęcia praktycznej nauki zawodu, które częściowo realizowane będą w formie stacjonarnej w szkole według następującego harmonogramu:

 • Poniedziałek
  • I B - cała klasa
  • II B - grupa Pana M. Dziadosza i Pana R. Kuzdry
  • III A - grupa Pana T. Zinkiewicza
  • II C - grupa Pana K. Kozłowskiego
  • III C - grupa Pani A. Wiśniewskiej
 • Wtorek
  • II B - grupa Pana J. Steciuka
  • III A - grupa Pana J. Kuniczuka
  • II C - grupa Pana J. W. Wieleby
  • III C - grupa Pani A. Gałki i Pani J. Chwedczuk
 • Środa
  • III B - grupa Pana M. Dziadosza i Pana J. Steciuka
  • III TA - cała klasa
 • Czwartek
  • III B - grupa Pana R. Kuzdry
  • II A - grupa Pana J. Kuniczuka i Pani E. Szeweńko
  • II D - grupa Pani J. Koszerny i Pani M. Ciesielczuk
  • II TA - cała klasa
 • Piątek
  • IA - cała klasa
  • II D - grupa Pana M. Dziadosza, Pani J. Chwedczuk i Pani A. Gałki
  • II A - grupa Pana T. Zinkiewicz i Pani J. Wawrzaszek

Dyrekcja szkoły
15.01.2021

EGZAMIN ZAWODOWY - SESJA ZIMOWA

Dyrekcja Zespołu Szkól nr 1 w Hrubieszowie przypomina uczniom klas maturalnych, że egzamin zawodowy w sesji styczeń-luty 2021 odbędzie się zgodnie z podanym wcześniej harmonogramem:

Część pisemna: - 12 stycznia 2021 r. (wszystkie zawody)

Część praktyczna:
- 11 stycznia 2021 r. (technik pojazdów samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych
- 18 - 19 stycznia 2021 r. (technik informatyk)

Egzamin poprawkowy dla kwalifikacji E.14 (technik informatyk) odbędzie się w dniu 13 stycznia 2021 r.


11.01.2021

PAMIĘTAJMY O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA

Więcej info: https://www.gov.pl/web/zdrowie


29.12.2020

NAGRODY DLA STYPENDYSTÓW

Starosta Hrubieszowski - Aneta Karpiuk oraz Wicestarosta - Marek Kata wręczyli okolicznościowe dyplomy i nagrody za wybitne osiągnięcia w nauce uczniom szkół średnich z terenu Powiatu Hrubieszowskiego, którzy zostali wyróżnieni stypendiami przez Prezesa Rady Ministrów. Wśród nich są także uczennice naszej szkoły: Oliwia Laube - kl. II Tb i Marta Oksętiuk - kl. II T5f. Obie kształcą się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

Więcej/Mniej

Starosta Hrubieszowski - Aneta Karpiuk, gratulując wybitnie uzdolnionym uczniom, podziękowała za ciężką pracę i zaangażowanie. Starosta Hrubieszowski - Aneta Karpiuk oraz Wicestarosta - Marek Kata docenili także całe grono pedagogiczne - to dzięki Państwa zaangażowaniu, podejściu do uczniów oraz umiejętności przekazywania wiedzy, młodzi uczniowie mogą rozwijać swoje skrzydła i kształcić umiejętności. Raz jeszcze gratulujemy!

Info i foto: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie
28.12.2020

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym sympatykom życzymy przede wszystkim zdrowia, odpoczynku, uśmiechu oraz wszelkiej pomyślności. Oby nadchodzący 2021 obfitował w sukcesy i tylko dobre wiadomości.

Redakcja
23.12.2020

WIGILIJNE POTRAWY

Na zdjęciach imponujący efekt pracy naszych młodych kucharzy, którzy wigilijne potrawy przygotowywali podczas zajęć praktycznych. Zdjęcia przesłała Pani Ewa Szeweńko.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
23.12.2020

FILM BARTKA WŚRÓD WYRÓŻNIONYCH

Bartłomiej Buczak - uczeń IV klasy naszego Technikum (technik informatyk) znalazł się wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu filmowego Unia Film Festival UFF - official 2020.

Więcej/Mniej

Film Bartka "Dzień z życia kota" zdobył nagrodę specjalną za scenariusz, który - według Bartosza Kruhlika - reżysera i scenarzysty, wyróżniają bardzo pomysłowe dialogi. Dodatkowo, 7-osobowe jury składające się ze zwycięzców Grand Prix poprzednich edycji konkursu, wyróżniło film za udźwiękowienie, dubbing i foley. "W produkcji, która powstawała w 2019 i 2020 roku, odpowiadałem za produkcję, scenariusz, reżyserię, animację i montaż. W filmie wzięło 8 aktorów dubbingowych, w tym również osoby zawodowo związane z branżą filmową" - informuje Bartek.
Do konkursu zgłaszane są krótkometrażowe filmy fabularne, dokumentalne lub animowane z całej Polski.
Gala finałowa Unia Film Festival UFF - official w tym roku odbyła się 10 grudnia w formie on-line.
Jurorami głównymi byli: Karma Fryc, Agata Sotomska Michał Pokropek, Bartosz Kruhlik i Andrzej Rusin.
Organizatorzy konkursu: III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie, Stowarzyszenie Unia Absolwentów, Kinoteatr Projekt, Centrum Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin. Patroni medialni: Filmoteka Szkolna, FILMFORUM.PL, LAJF Magazyn Lubelski, TV UMCS, Radio Centrum, Radio Lublin, Nowy Tydzień i Kurier Lubelski. Link: https://www.youtube...

Zebrał: Daniel Buchowiecki/ Foto: archiwum prywatne BB/screen UFF.
22.12.2020

KOMUNIKAT DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie informuje, że zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 24 listopada 2020 r. od dnia 30.11.2020 r. (poniedziałek) zostają częściowo przywrócone zajęcia praktycznej nauki zawodu w formie stacjonarnej. Odbywać się one będą w warsztatach szkolnych według następującego harmonogramu:

 • poniedziałek - klasy Ib, IIb, IIIa
 • wtorek - klasy IIc, IIIc
 • środa - klasy IIIb, III ta
 • czwartek - klasy IIa, II ta
 • piątek - klasy Ia, IId
Pozostałe zajęcia do dnia 22.12.2020 r. (wtorek) kontynuowane będą w systemie nauczania zdalnego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.


27.11.2020

JESTEŚ W KRYZYSIE? ZAWSZE WARTO POROZMAWIAĆ!

Zważywszy na sytuację związaną z panującą pandemią koronawirusa oraz wiążącymi się z nią przymusem izolacji, ograniczenia kontaktów, w tym też utrudnionej możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym:

 • całodobowy (bezpłatny) Dziecięcy Telefon Zaufania - 800 12 12 12,
 • dedykowany młodym ludziom czat internetowy prowadzony przez profesjonalnych psychologów

Więcej/Mniej

Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji młody człowiek uzyskać może natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.Czat: https://brpd.gov.pl/sos-czat/
Strona internetowa: https://brpd.gov.pl/

Zebrał: Daniel Buchowiecki
15.12.2020

ŚWIĄTECZNE PIERNIKI

Podczas zajęć praktycznych, które odbywają się w pracowniach gastronomicznych, uczniowie klas Ib i IIa (kucharz) wykonywali pierniczki, które chyba wszystkim kojarzą z nadchodzącymi świętami. Zdjęcia przesłała Pani Joanna Wawrzaszek - nauczyciel zajęć praktycznych.

Więcej/Mniej

W tym celu stworzono kompleksową, interaktywną platformę e-learningową dla nauczycieli, dyrektorów szkół i przedstawicieli oświaty, a także rodziców i młodzieży. Program został stworzony z myślą o wspieraniu zdrowia psychicznego w rzeczywistości szkolnej. Nauczyciele i dyrekcja szkoły od października również biorą czynny udział w spotkaniach na żywo oraz wspólnie z młodzieżą wykonują zadania na platformie.

Info: Daniel Buchowiecki
15.12.2020

OLIWIA I MARTA STYPENDYSTKAMI PREZESA RADY MINISTRÓW

Wśród uczniów, których uhonorowano w 2020 roku Stypendium Prezesa Rady Ministrów są także dwie uczennice Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie: Oliwia Laube (średnia ocen za poprzedni rok - 5.4) i Marta Oksętiuk (średnia ocen - 5.1). W dniu dzisiejszym Pan Marek Kozielewicz - Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1, w obecności wychowawców, przekazał dyplomy naszym zdolnym i pracowitym stypendystkom, gratulując tego wspaniałego sukcesu.

Info i foto: D. Buchowiecki
09.12.2020

SZKOŁA POZYTYWNEGO MYŚLENIA

3 grudnia trzydziestoosobowa grupa młodzieży Zespołu Szkół Nr 1 uczestniczyła w warsztatach on-line w ramach Projektu "Szkoła Myślenia Pozytywnego - komunikacja bez przemocy i mediacje w szkole dbającej o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży". Jest to projekt partnerski Instytutu Edukacji Pozytywnej, Polskiego Centrum Mediacji i Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu, którego celem głównym jest upowszechnienie zasad prawidłowej komunikacji oraz mediacji szkolnej i rówieśniczej w szkołach i placówkach oświatowych, jako metod rozwiązywania sporów i konfliktów oraz przeciwdziałania agresji i przemocy poprzez doskonalenie kompetencji nauczycieli, wychowawców i rodziców.

Więcej/Mniej

W tym celu stworzono kompleksową, interaktywną platformę e-learningową dla nauczycieli, dyrektorów szkół i przedstawicieli oświaty, a także rodziców i młodzieży. Program został stworzony z myślą o wspieraniu zdrowia psychicznego w rzeczywistości szkolnej. Nauczyciele i dyrekcja szkoły od października również biorą czynny udział w spotkaniach na żywo oraz wspólnie z młodzieżą wykonują zadania na platformie.

Monika Jabłońska - pedagog szkolny
09.12.2020

TWORZYLI MEMY

To gatunek wypowiedzi internetowej i rodzaj komunikatu obrazkowego, który najczęściej wykorzystuje humor - tak najprościej zdefiniować memy, które tworzyli dziś uczniowie klasy Itc (technik informatyk) wykorzystując w tym celu wykonane przez siebie zdjęcia. Poniżej wybrane prace.

Więcej/Mniej

Daniel Buchowiecki
08.12.2020

BARTŁOMIEJ BUCZAK FINALISTĄ UNIA FILM FESTIVAL

Animowany film fabularny autorstwa Bartłomieja Buczaka, który jest uczniem naszej szkoły (technik informatyk) znalazł się wśród finałowych produkcji ogólnopolskiego konkursu filmowego - Unia Film Festival. Film powstał przy współpracy z 8-osobową obsadą aktorów dubbingowych. W produkcji głosu udzielił m.in. znany w środowisku filmowym i dubbingowym aktor śp. Mikołaj Klimek, a także Łukasz Górski.

Więcej/Mniej

Bartłomiej Buczak w swoich filmach odpowiada za animację, scenariusz, reżyserię i montaż. Współpracuje z aktorami dubbingowymi. W ubiegłym roku uczestniczył także w gali UFF w Lublinie. W 2019 został finalistą Grand Video Awards - ogólnopolskiego konkursu najlepszych twórców w sieci. Znalazł się wśród 57 nominowanych, spośród ponad 700 zgłoszeń, rywalizując z takimi twórcami jak: Grupa Filmowa Darwin czy Krzysztof Gonciarz. Gala finałowa odbyła się w Warszawie.

W składzie jury Unia Film Festival zasiadają m.in. specjaliści z dziedziny produkcji filmowej. Do konkursu zgłaszane są krótkometrażowe filmy fabularne, dokumentalne lub animowane z całej Polski. Pierwsza część nominowanej animacji - "Dzień z życia kota" powstała w ubiegłym roku, druga zaś w sierpniu tego roku. Zobaczymy tu perypetie “niewolniczego” życia miastowego kota. Z uwagi na pandemię gala konkursowa, którą co roku organizowano w Lublinie, tym razem odbędzie się on-line. Dla finalistów przewidziane są także warsztaty filmowe. http://uniaff.pl

Info i foto: BB
27.11.2020

ZDOLNE DZIEWCZYNY...

Już jest nowy "Skafander. Gazeta Akademicka", a w nim raz jeszcze o naszych stypendystkach. Link do e-wydania: https://upz.edu.pl

Daniel Buchowiecki
26.11.2020

KOMUNIKAT DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie informuje, że od poniedziałku 09.11.2020 r. do 29.11.2020 r. szkoła kontynuuje naukę w systemie nauczania zdalnego. Wszystkie zajęcia odbywać się będą z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.


06.11.2020

NAKRĘĆ FILMIK I WYGRAJ NAGRODĘ!

Fundacja Action - Life już po raz trzeci organizuje konkurs filmowy w ramach projektu Pozytywne Społeczeństwo. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie filmu trwającego od 1 do 5 minut, dotyczącego profilaktyki przemocy, agresji, przestępczości i uzależnień. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło "Zostańmy w kontakcie".

Więcej/Mniej

Konkurs kierowany jest do młodzieży w wieku 14-18 lat połączonej w zespoły od 2 do 5 osób. Prace powinny być artystyczną wypowiedzią uczestników konkursu i powstać przy zachowaniu obowiązujących zasad epidemicznych.
Dodatkowe informacje dostępne są na stronie:
https://www.pozytywnespoleczenstwo.pl
Zatem do dzieła...

Zebrał: Daniel Buchowiecki
14.11.2020

TY TEŻ MOŻESZ POMÓC!

W ubiegłych latach nasza młodzież i nauczyciele, dokonując rejestracji, wykazali duże zainteresowanie niezwykle cenną inicjatywą, jaką jest pomoc chorym na nowotwory krwi.

Więcej/Mniej

W obecnej sytuacji możemy jedynie zachęcić osoby pełnoletnie i zdrowie do samodzielnej rejestracji i podjęcia świadomej decyzji o przystąpieniu do programu pomocy. Wszystkie informacje znajdą Państwo na stronie: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca

"Poświęć kilka minut i sprawdź czy możesz zostać potencjalnym dawcą. Jeśli TAK to zamów pakiet rejestracyjny do domu (wyślemy go do Ciebie w ciągu 2 dni roboczych). Kiedy pakiet będzie już w Twoich rękach pobierz wymaz, wypełnij formularz i odeślij z powrotem do nas. Po przebadaniu przesłanych próbek i wprowadzeniu danych do bazy staniesz się aktywnym potencjalnym dawcą komórek macierzystych" - czytamy Fundacja DKMS.
Link: https://www.dkms.pl

Zebrał: Daniel Buchowiecki
14.11.2020

XXV EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY O ŻYWIENIU I ŻYWNOŚCI

23 października 2020 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Hrubieszowie odbyły się szkolne eliminacje do XXV edycji "Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności".

Więcej/Mniej

Uczestniczyło w nich 16 uczniów z klas o profilu gastronomicznym.
Celem olimpiady było m.in.: pobudzenie i rozwijanie zainteresowań uczniów problemami żywienia, upowszechnienie wzorców racjonalnego żywienia oraz promocja zdrowego trybu życia.
W etapie szkolnym największą liczbę punktów zdobyli:
Oliwia Laube - klasa II Tb - technik żywienia i usług gastronomicznych i Szymon Kuliński - klasa IV Tc - technik żywienia i usług gastronomicznych. Zwycięzcom gratulujemy doskonałej wiedzy z zakresu żywienia człowieka.
Koordynacją szkolnego etapu olimpiady zajęli się nauczyciele przedmiotów zawodowych: Pani Magdalena Jędruszczak i Pani Joanna Janicka.
W tym roku, ze względu na panującą sytuację epidemiczną w kraju, Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie nie będzie uczestniczył w eliminacjach okręgowych Olimpiady.

Organizatorzy
09.11.2020

GOTOWANIE ON-LINE

Tym razem młodzież przygotowywała potrawy z mięsa i drobiu...Zajęcia praktyczne też odbywają się on-line. Panie służą pomocą, podpowiadają, co zrobić, aby było pysznie i zdrowo. Zdjęcia potraw uczniów klasy II d (kucharz) przesłała Pani Justyna Chwedczuk - nauczyciel zajęć praktycznych.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
08.11.2020

KONKURS "GRZYBY - SKARBY NATURY"

Zapraszamy do udziału w konkursie "Grzyby - skarby natury". Należy wykonać fotografię grzyba lub grzybów występujących w ich naturalnym środowisku. Fotografia powinna przedstawiać owocniki grzybów nienaruszone, niezerwane, o zróżnicowanym wyglądzie, kształcie i kolorze.

Więcej/Mniej

Każde zdjęcie wraz z płytą w usztywnionej kopercie należy przesłać na adres Organizatora: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie Dział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia ul. Pielęgniarek 6, 20-708 Lublin z dopiskiem: Konkurs Fotograficzny "Grzyby - skarby natury" do 30 listopada.
Organizatorem Konkursu jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie zaś partnerami są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, Zarząd Okręgowy Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie oraz Lubelska Szkoła Fotografii.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
05.11.2020

"KUŹNIA SZANS W HRUBIESZOWIE" - PROJEKT DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

Powiat Hrubieszowski realizuje projekt realizowany z Funduszy Europejskich "Kuźnia szans w Hrubieszowie" w ramach którego, zaplanowano m.in.: kursy, szkolenia oraz doposażenie bazy dydaktycznej naszego Technikum i Branżowej Szkoły.
Realizacja projektu wzmocni znaczenie kształcenia zawodowego i uatrakcyjni naszą ofertę edukacyjną.
Uczniów zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o kontakt z wychowawcami klas.

Więcej/Mniej


05.11.2020

KOMUNIKAT DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie informuje, że od poniedziałku 26.10.2020 r. do 8.11.2020 r. szkoła przechodzi na system nauczania zdalnego. Wszystkie zajęcia odbywać się będą z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.


24.10.2020

NASZA STYPENDYSTKA

Marta Oksętiuk kształci się w zawodzie Technik żywienia i usług gastronomicznych. Jej średnia ocen za ubiegły rok wynosi 5.1. Stawia na systematyczność.

Więcej/Mniej

Oto, co odpowiedziała na pytania związane ze szkołą i przyszłością: "Staram się uczyć na bieżąco, aby nie mieć zaległości i to ułatwia mi naukę z tak wielu przedmiotów. Nie mam jako takiego sposobu na sukces. Po prostu jestem ambitną osobą, a sukces przychodzi sam. W wolnym czasie spotykam się ze znajomymi. Bardzo lubię sport. Dużo ćwiczę, tak dla siebie. Uwielbiam też oglądać filmy, głównie sensacyjne oraz fantastyczne. Lubię język rosyjski, łatwo przychodzi mi jego nauka i moim zdaniem jest interesujący. Lubię też gotować, a kierunek, który wybrałam, pozwala mi na zdobycie wiedzy kulinarnej. Uczę się bardzo ciekawych rzeczy, jeżeli chodzi o gotowanie i podawanie tych potraw. Nauka na tym kierunku naprawdę pozwala zgłębić tajniki gotowania. A co zamierzam robić po technikum? Dobre pytanie, tak szczerze nie zastanawiałam się nad tym jeszcze, na szczęście mam jeszcze trzy lata na podjęcie decyzji" - odpowiada Marta.

"Marta jest zawsze punktualna i zdyscyplinowana. Bardzo poważnie traktuje powierzone obowiązki. To kreatywna osoba, która chętnie podejmuje prace na rzecz klasy i szkoły. Cechuje ją wysoka kultura osobista. Jest solidna, ambitna, systematyczna i sumienna. Potrafi nieść pomoc innym w każdej sytuacji, a swoją otwartością zjednuje sympatię zarówno nauczycieli, jak i kolegów i koleżanek" - ocenia wychowawca – Katarzyna Skawińska.
Gratulujemy wyników i właściwej postawy.

Zebrał: Daniel Buchowiecki/ Foto: archiwum prywatne MO
01.11.2020

JEDNA Z NASZYCH STYPENDYSTEK

Oliwia Laube kształci się w Technikum, w zawodzie Technik żywienia i usług gastronomicznych. Jej średnia ocen za poprzedni rok szkolny to 5.40. Twierdzi, że aby osiągnąć taki wynik, wystarczy powtarzać omówiony materiał i przygotowywać się do bieżących lekcji.

Więcej/Mniej

Jej ulubionymi przedmiotami w szkole są: Matematyka i Technologia gastronomiczna. W wolnym czasie odpoczywa, spotyka się ze znajomymi i rodziną. Jest zadowolona z wybranego zawodu, ponieważ bardzo lubi gotować i poznawać nowe przepisy z których powstają pyszne potrawy. Po ukończeniu Technikum zamierza kontynuować naukę na studiach związanych z gastronomią i dietetyką. "Oliwia jest osobą sympatyczną, koleżeńską, wrażliwą na potrzeby innych osób. Kocha zwierzęta. Bierze udział udział w konkursach i olimpiadach. Jest bardzo lubiana w klasie, której jest dobrym duchem. To wzorowa uczennica" - ocenia wychowawca - Magdalena Jędruszczak.
Gratulujemy wyniku i takiej postawy!

Zebrał: Daniel Buchowiecki/ Foto: archiwum prywatne OL
28.10.2020

SĄD NAD EDYPEM

Dowody przestępstwa i winy: zdjęcia zabójstwa i transkrypcje rozmów przedstawiał oskarżyciel Edypa - bohatera dramatu Sofoklesa, które starał się obalić obrońca, aby sędzia wydał jak najbardziej sprawiedliwy wyrok. Taka nietypowa lekcja na pewno na długo postanie w pamięci uczniów.

Daniel Buchowiecki
18.10.2020

KOMUNIKAT DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW

Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie informuje, że z dniem 19.10.2020 r. szkoła przechodzi na system nauczania mieszanego. Zajęcia praktyczne w Technikum i Branżowej Szkole I Stopnia odbywać się będą każdego tygodnia według obecnego planu zajęć na warsztatach szkolnych. Pozostałe zajęcia prowadzone będą w formie stacjonarnej (w szkole, zgodnie z planem lekcji) oraz w formie zdalnej.

W dniach 19 - 23.10.2020 r. zajęcia stacjonarne w szkole prowadzone będą dla klas: I a, I b, II a, II b, III ta, III tb, III tc, IV ta, IV tb, IV tc, IV td, III Lo. Pozostałe klasy prowadzą naukę w trybie zdalnym (z wyjątkiem zajęć praktycznych, które odbywają się na warsztatach szkolnych).


17.10.2020

PRZED NAMI KONKURS "AKTYWNIE-BEZPIECZNIE-ZDROWO"!

[Edit: 28.10.2020 r.]
Z uwagi na obecną sytuację organizator informuje o przesunięciu terminu składania prac konkursowych dotyczących konkursu profilaktycznego: ""AKTYWNIE - BEZPIECZNIE - ZDROWO". Informacja o ostatecznym terminie będzie zamieszczona na stronie internetowej szkoły po powrocie do szkoły.

Weź udział w konkursie plastycznym.
Szczegóły w regulaminie.
Karta i zgoda_uczestnika.


16.10.2020

PRZEDE WSZYSTKIM DUŻO ZDROWIA!

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie - Pan Marek Kozielewicz złożył życzenia wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi. Wręczył także nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym naszej placówki.

Więcej/Mniej

Dyrektor przekazał także serdeczne życzenia od Starosty Hrubieszowskiego - Pani Anety Karpiuk i Przewodniczącej Zarządu Rady Rodziców - Pani Teresy Perechubko-Mirosław. W tym dniu o nauczycielach pamiętał także Samorząd Uczniowski i młodzież.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
16.10.2020

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE "TWOJA DOBRA SZKOŁA"!"

Proponujemy Wam konkurs, w którym można wykazać się kreatywnością i talentem. Liczymy zwłaszcza na uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk, ale wierzymy, że i inni mogą przygotować naprawdę ciekawe prace, do czego namawiamy. Szczegóły w regulaminie. Powodzenia!.
REGULAMIN KONKURSU

Organizatorzy
15.10.2020

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

"Nauczyciel ociera się o wieczność. Nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ" (Henry Adams).
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy przede wszystkim dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości oraz sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

Redakcja
14.10.2020

KONKURS GRAFIKI KOMPUTEROWEJ "WYRAŹ TO W PIXEL-ACH!"

I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju już po raz czwarty zaprasza uczniów szkół podstawowych i średnich (ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych) do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Grafiki Komputerowej "Wyraź to w PIXEL-Ach!".

Więcej/Mniej

Czwarta edycja konkursu nosi tytuł: "Moja rodzina - moja nadzieja". Prace powinny dotyczyć czasu spędzonego w gronie rodziny i najbliższych w czasie pandemii.
Młodzi graficy mają podzielić się swoimi refleksjami, doświadczeniami i obserwacjami. Pokażą na kogo mogli liczyć w trudnych momentach. Niech podczas tworzenia prac towarzyszą słowa Richarda Paula Evansa - "Rodzina jest dla człowieka niczym płótno dla artysty. Przelewamy na nie nasze najwspanialsze marzenia."
Zachęcamy do udziału w konkursie.
Więcej informacji w załącznikach oraz na stronie www:
http://www.loonz.lbl.pl/wp-content/uploads/2020/09/IVRegulaminOKGKBilgoraj.pdf


13.10.2020

CHLEB NASZ POWSZEDNI...

Pieczywo z mąki i wody na drożdżach lub na zakwasie - to definicja słownikowa chleba. A co o chlebie mówią przedstawiciele piekarni, restauracji i szkoły, która kształci przyszłych kucharzy i techników żywienia?

Więcej/Mniej

"Chleb gości w naszej cywilizacji od wieków. Stał się naturalną i nierozłączną częścią kultury. Pierwsze wzmianki o nim sięgają 14 000 lat wstecz, jednak ten chleb znacząco odbiegał od tego, który znamy obecnie. Głównym składnikiem były wtedy grubo mielone ziarna zbóż, a wypiek odbywał się w gorącym popiele ognisk. Dzięki trwałości i cennym składnikom odżywczym taki podpłomyk zyskał dużą popularność na terenach Europy i Bliskiego Wschodu. Rozwój rolnictwa, wynalezienie pieca, w którym wypiek odbywał się w zamkniętej komorze oraz wykorzystanie fermentacji doprowadziły z czasem do stworzenia pulchnego i smacznego produktu. Składniki, proces wyrabiania ciasta oraz technologia wypieku są kluczowymi kwestiami.
Odpowiednie składniki, takie jak: mąka, woda, zakwas i sól są niezbędne do wyprodukowania pieczywa, zarówno w domu, jak i w piekarni. Podczas produkcji ważna jest jakość mąki, temperatura wody oraz zakwas, który odpowiada m.in.: za pulchność, zapach i smak chleba.

W piekarni ARS do produkcji pieczywa używamy mąki od lokalnych producentów oraz w głównej mierze zakwasu żytniego. Produkcja chleba jest podzielona na kilka etapów, w pierwszym z nich bierze udział piekarz ciastowy, to on jest odpowiedzialny za jakość ciasta, łączy ze sobą wszystkie składniki, ocenia elastyczność ciasta, temperaturę, a następnie dba o jego rozrost w odpowiednich warunkach. Kolejnym etapem produkcji jest dzielenie i formowanie, które zostało częściowo zautomatyzowane, choć nadal piekarze trzymają pieczę nad odpowiednim zaokrągleniem i ułożeniem ciasta w koszyczkach, aby mogły równomiernie rosnąć. Następnie odpowiedzialność przejmuje piekarz piecowy, do którego obowiązków należy wypieczenie pachnącego chleba z chrupiącą skórką. Nasz asortyment jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Obecnie szczególnie skupiamy się i promujemy produkty z czystą etykietą, między innymi chleby żytnie i chleb razowy. Obserwując tempo zmieniającego się świata, można zauważyć, że chleb również dynamicznie się zmienia, jednak nadal pozostaje podstawowym składnikiem, który gości w większości polskich domów" – informuje Pani Anita Skrzypa - współwłaściciel ARS Piekarnia Cukiernia Artur Skrzypa.

"W naszej kuchni przygotowujemy chleb sami i tak już od ponad 5 lat, dziennie wypiekamy około 30 bochenków. Wysublimowany, niepowtarzalny smak naszego chleba zawdzięczamy naszej unikalnej recepturze opracowanej na podstawie starych, wiejskich przepisów. Do produkcji używamy jedynie najlepszej jakości produktów. Receptura naszego chleba oparta jest na naturalnym zakwasie, produkowanym przez nas własnoręcznie. Połączenie zakwasu i mąki pszenno-żytniej w odpowiednich proporcjach pozwala uzyskać chrupiącą skórkę z supermiękkim wnętrzem. Aby uzyskać chrupiąca skórkę, do piekarnika w trakcie pieczenia należy wstawić naczynie z wodą" - radzi Pani Beata Czerepak-Załuska - menager ds. administracyjnych  Gniecki Hotel & Restaurant.

"Najzdrowszym pieczywem dla człowieka jest chleb przygotowany na zakwasie. Są to żywe kultury bakterii i dzikich drożdży, dzięki którym pieczywo nabiera wyjątkowych walorów odżywczych i smakowych. Dzięki zakwasowi uzyskujemy również pulchne i wyrośnięte ciasto. Aby upiec zdrowy chleb żytni potrzebujemy zakwasu. Taki chleb zachowuje dłużej świeżość i jest po prostu smaczniejszy od tego upieczonego na drożdżach. Zrobienie zakwasu nie jest trudne lecz czasem te żywe organizmy, które go tworzą, mogą okazać się kapryśne i wymagające. Aby przygotować zakwas należy w umytym i wyparzonym słoju umieścić ok. 100 g mąki żytniej razowej (typ 2000) i wymieszać ją drewnianą łyżką z podobną ilością letniej wody. Nasza mikstura ma mieć konsystencję kwaśnej śmietany. Tak przygotowaną mieszankę przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce, np. w pobliżu grzejnika. Latem, gdy temperatura powietrza jest dość wysoka, słoik stawiamy po prostu na kuchennym blacie. Zimą musimy zadbać o żywe kultury organizmów, które obecne są w mące i stworzyć im optymalną temperaturę do namnażania i wzrostu. Po 12 godzinach należy zawartość naszego słoika dobrze przemieszać i odstawić na kolejne 12 godzin. I tak przez kolejne 4 - 5 dni powtarzamy dokarmianie mąką i wodą i mieszanie. Najlepsza temperatura do wzrostu naszego zakwasu oscyluje między 25° a 30° C. Jeżeli temperatura będzie za niska fermentacja znacznie się wydłuży, w za wysokiej całkowicie ustanie. Około 2 dnia hodowli zobaczymy pierwsze pęcherzyki na powierzchni zakwasu, to znak, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Wtedy też nasza mieszanka zacznie zmieniać swój zapach. Może to być lekko owocowy aromat, może pachnieć octem lub też alkoholem. Bez obaw, wszystko jest w porządku. Nasz zakwas to żywy twór, który powstał z różnych mieszanek zbóż, więc może się od siebie różnić i inaczej zachowywać. Po kilku dniach silnie bąbelkujący zakwas nadaje się do upieczenia pierwszego chleba. Przy pieczeniu chleba zawsze należy pamiętać aby odłożyć trochę zakwasu (2-3 łyżki) jako zaczątek do następnego wypieku i przechowywać go w lodówce.
Przepis na ten chleb zaczerpnęłam ze strony www.chleb.info.pl:
500g zakwasu
500g maki
ok. 200g do 250g wody (1 szklanka)
1 łyżka soli

Do odmierzonego zakwasu należy dodać 500g mąki. Może to być kombinacja 250g mąki pszennej (typ 550) oraz 250g żytniej (typ 720), bądź tez żytniej razowej. W ten sposób otrzymamy chleb mieszany.
Następnie dodajemy wodę o temperaturze pokojowej i sól. Przy dużej ilości mąki razowej, należy dodać trochę więcej wody, tak aby ciasto dało się jeszcze mieszać łyżką. Ciasto mieszamy do połączenia wszystkich składników. Możemy użyć do tego celu miksera z końcówkami do wyrabiania ciasta drożdżowego. Na samym końcu dodajemy sól, najlepiej rozpuszczoną w odrobinie wody. Jeszcze raz dokładnie mieszamy, przykrywamy w misce i odstawiamy na ok. 40 minut. Keksówkę smarujemy porządnie olejem i wysypujemy grubą mąką lub otrębami. Możemy też wyłożyć papierem do pieczenia.
Przekładamy ciasto łyżką do formy mniej więcej do połowy jej wysokości, lekko ugniatamy i wyrównujemy powierzchnię mokrą łyżką. Przykrywamy ściereczką i dodatkowo owijamy folią, aby powierzchnia chleba nie wyschła. Odstawiamy do wyrośnięcia na około 4-5 godzin. Im niższa temperatura w pomieszczeniu, tym chleb będzie rósł wolniej. Czekamy, aż wyrośnie prawie do brzegów formy. Należy pamiętać, aby nie wkładać do pieca chleba jeszcze nie wyrośniętego. Piekarnik nagrzewamy do temperatury ok. 230°C, jego wnętrze tuż przed włożeniem chleba naparowujemy, najlepiej przy użyciu spryskiwacza do kwiatów.
Po 15 minutach temperaturę obniżamy do ok. 200°C i dalej pieczemy aż do uzyskania brązowej skórki (20-30minut). Chleb jest upieczony, kiedy wyjęty z formy i postukamy od spodu wydaje głuchy dźwięk.
Zakwas i chleb robię z tych przepisów. Wszystkie materiały pochodzą ze strony www.chleb.info.pl" - informuje nas Pani Joanna Koszerny - nauczyciel przedmiotów gastronomicznych z Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie. Pozostaje nam życzyć smacznego!

Foto: Gniecki Hotel & Restaurant/ Joanna Koszerny
Zebrał: Daniel Buchowiecki
13.10.2020

OGRÓD, KTÓRY JEST PASJĄ I SPOSOBEM NA ŻYCIE

Małgorzata Pakuła jest absolwentką Zespołu Szkół Odzieżowych w Hrubieszowie. Ukończyła Technikum Odzieżowe i choć umie szyć i robi to do tej pory, jej podstawowym zajęciem i pasją stała się uprawa i sprzedaż roślin, które sprzedaje w Hrubieszowie.

Więcej/Mniej

"Bardzo miło wspominam swoich profesorów, zarówno tych, którzy uczyli mnie praktyki, jak i teorii: Panią Reginę Stipurę, Panią Marię Orzechowską, Panią Lucynę Piątkowską, Pana Adama Juszczaka i Pana Zbigniewa Petruczynika. To byli dobrzy nauczyciele, dzięki którym dobrze przygotowałam się do matury i obroniłam pracę dyplomową na piątkę z plusem" - mówi z uśmiechem i dumą.
Dzień naszej przedsiębiorczej bohaterki rozpoczyna się o 5.15 i na pewno nie kończy o 15. Większość roślin, które można kupić u Małgosi jest Jej produkcji. Wśród nich są warzywa i kwiaty.


Już niedługo kolejne relacje z naszymi absolwentami w roli głównej.

Zebrał: Daniel Buchowiecki/Foto: archiwum prywatne MP
12.10.2020

PRZEŚLIJ SWOJĄ PROPOZYCJĘ NAZWY

Szukamy nowej nazwy dla szkolnego radia. Powinna ona kojarzyć się technicznym profilem naszej szkoły i budzić pozytywne skojarzenia. Propozycje z nową nazwą należy przesyłać na adres e-mail: [email protected]
W treści wiadomości należy podać proponowaną nazwę szkolnej rozgłośni oraz imię i nazwisko ucznia ZS Nr 1 w Hrubieszowie, który jest autorem propozycji.
Dla autora najciekawszej propozycji przewidziano nagrodę.

Info: Opiekunowie Szkolnego Radia/ Foto: DB
05.10.2020

ZAJĘCIA INTEGRACYJNE DLA KLAS PIERWSZYCH

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego powitaliśmy w murach naszej szkoły uczniów klas pierwszych.
Nowy rok szkolny to dla nich nowi koledzy, nauczyciele, nowa klasa oraz nowe wymagania.

Więcej/Mniej


To także nowe plany, marzenia, ale też obawy i niepewność.
Aby pomóc młodym ludziom w lepszej adaptacji w nowym otoczeniu zorganizowaliśmy dla nich zajęcia integracyjne.
Warsztaty, których celem była integracja zespołu klasowego, to doskonała okazja do bliższego poznania się z innej perspektywy.
Podczas zajęć można było przełamać swoją nieśmiałość, zaprezentować siebie, swoje cechy charakteru, poczuć się pewniej w nowej grupie rówieśniczej.
Zajęcia były okazją do doskonalenia umiejętności wzajemnej współpracy i współdziałania w grupie.
Uczniowie wszystkich klas I w trakcie zajęć wykazali się aktywną i twórczą postawą.
Z dużym zainteresowaniem wykonywali wszystkie zaproponowane ćwiczenia i zabawy.
Były to również chwile relaksu na świeżym powietrzu przy pięknej, słonecznej pogodzie.

Tekst i foto: Monika Jabłońska - pedagog szkolny
04.10.2020

WSPIERA NAS BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA

Miło nam poinformować, że w bieżącym roku szkolnym Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie objęła naszą szkołę wspomaganiem w zakresie biblioterapii, a także wsparciem w realizacji podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa. Mamy nadzieję, że współpraca zaowocuje ciekawymi przedsięwzięciami.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
23.09.2020

MAMY I MIEJSCE!

W dniach 19-20 września 2020 r., już po raz piąty, zorganizowano "Rubienalia". 20 września podczas "Potyczek żakowych o Berło Króla Władysława Jagiełły", rywalizowały ze sobą drużyny z wielu szkół i organizacji działających na terenie miasta. Uczestnicy wzięli udział w kilku konkurencjach - m.in. quizie dotyczącym wiedzy o Hrubieszowie czy "Teście na damę dworu".

Więcej/Mniej

Zespół Szkół Nr 1 reprezentowali: Milena Rychel, Sandra Różańska, Oliwia Kozdrój, Maciej Steciuk, Patryk Pawlos wraz z opiekunem - Agnieszką Mielniczuk.
Drużyna naszej szkoły zajęła I miejsce, wygrywając Berło króla Władysława Jagiełły oraz nagrodę finansową.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy pozostałym drużynom za rywalizację.

Info i foto: Agnieszka Mielniczuk
22.09.2020

RADIOWCY POSZUKIWANI!

Radio szkolne Radio School poszukuje kreatywnych i odpowiedzialnych osób do pracy w szkolnej rozgłośni. Dyżur to obsługa szkolnego radiowęzła na długiej przerwie, wybór i emitowanie piosenek zgodnie z zaplanowaną ramówką.

Więcej/Mniej
Poniedziałek - Polska klasyka

Wtorek - Uczymy się języków obcych - Piosenki angielskie i rosyjskie

Środa - Piosenki na życzenie

Czwartek - Muzyka filmowa

Piątek - Weekendowe granie – muzyka pop

Osoby, które chcą aktywnie spędzić czas w szkole i umilić naukę dobrymi piosenkami zapraszamy do współpracy. Proszę zgłaszać się do opiekunów szkolnego radia - Pani Anny Olko lub Pana Jacka Wieleby. Można też przyjść na długiej przerwie do siedziby radia, która znajduje się w budynku A.

Info: Anna Olko/Foto: Daniel Buchowiecki
16.09.2020

DOCENIONO PRACE UCZENNIC

Marta przygotowała rozprawkę, a Natalia wiersz - obie prace związane były z tematem konkursu "Cud nad Wisłą", który organizowany był przez Komitet Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Tomaszowie Lubelskim i Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu.

Więcej/Mniej

W dniu dzisiejszym Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie - Pan Marek Kozielewicz przekazał upominki ufundowane przez organizatorów Marcie Oksętiuk z klasy IIT5f i Natalii Usowskiej z klasy IVTc.
Szkolnymi koordynatorami konkursu byli: Ewa Kozaczuk, Katarzyna Skawińska i Daniel Buchowiecki.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
14.09.2020

PROJEKTOWALI I SZYLI...

W 1990 roku powstało 4-letnie Technikum Odzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej. Zmieniła się też nazwa szkoły - Zespół Szkół Odzieżowych. W skład zespołu wchodziły trzy szkoły: Zasadnicza Szkoła Odzieżowa i Wielozawodowa, Technikum Odzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej i Technikum Odzieżowe dla Dorosłych. W czerwcu 1997 roku Zespół Szkół Odzieżowych, którego dyrektorem była Pani Lucyna Piątkowska, obchodził jubileusz 70-lecia istnienia szkoły.

Więcej/Mniej

Technik technologii odzieży i krawiec to dwa zawody, które kilkanaście lat temu cieszyły się popularnością. W ramach egzaminów zawodowych i przygotowywania prac dyplomowych uczniowie projektowali odzież, szyli różnorodne stroje, sporządzali różnorodne katalogi związane z konfekcją odzieżową. Prace powstawały pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych między innymi Pań: Anny Jańczuk, Henryki Zdziebłowskiej, Reginy Stipury, Ewy Szeweńko i Joanny Wawrzaszek.
„W zawodach związanych z krawiectwem liczyła się cierpliwość, dokładność, pracowitość, a nasi uczniowie te cechy posiadali.
Świadczyliśmy usługi krawieckie z materiałów własnych i powierzonych. Była to ciężka, ale satysfakcjonująca praca, bo efekty cieszyły oko. Wielokrotnie uczestniczyliśmy w turniejach związanych z branżą odzieżową, między innymi w Zwierzyńcu czy Płocku, braliśmy udział w regionalnych pokazach mody” – zgodnie twierdzą Panie - Ewa Szeweńko i Joanna Wawrzaszek.

Poniżej kilkanaście wybranych projektów, wykonanych przez uczniów. Ciekawe, czym dzisiaj zajmują się ich autorzy...

Zebrał: Daniel Buchowiecki
12.09.2020

JUŻ JUTRO EGZAMIN POPRAWKOWY!

JUŻ JUTRO EGZAMIN POPRAWKOWY!

Egzamin maturalny w sesji poprawkowej zostanie przeprowadzony 8 września 2020r. o godz. 14:00.
Język angielski - sala 11 A
Język polski - sala 8 A
Matematyka - sala 8 A

Więcej/Mniej


Egzamin zostanie przeprowadzony z zachowaniem wszystkich zasad obowiązujących w sesji głównej.
Wyniki egzaminu oraz świadectwa dojrzałości będą do odbioru w szkołach w dniu 30 września br. w godzinach ustalonych przez Dyrekcję.

Trzymamy za Was kciuki! Powodzenia!

Zebrał: Daniel Buchowiecki
05.09.2020

NARODOWE CZYTANIE - "BALLADYNA"

Dziewiąta odsłona Narodowego Czytania już za nami!
W tym roku czytaliśmy historię o miłości i żądzach, o pragnieniach i życiowych wyborach, jeden z najbardziej znanych dramatów Juliusza Słowackiego, czyli "Balladynę".

Więcej/Mniej


Był nóż, i były maliny.
W atmosferę lektury wprowadziła nas współczesna wersja "Balladyny", do której tekst napisał Daniel Buchowiecki. Pan Daniel wcielił się w narratora, a towarzyszyły mu: Emilia Tomaszewska (Balladyna) z Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie, Aleksandra Dzirba (Alina) oraz Małgorzata Pitus (Matka) z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
Następnie rozpoczęliśmy wspólne czytanie, które zainaugurowała Starosta Hrubieszowski - Aneta Karpiuk i tym samym zaprosiła do czytania kolejnych lektorów. Smaczkiem dzisiejszego wydarzenia było z pewnością premierowe wykonanie "Ballady o malinach" Wojciecha Młynarskiego w aranżacji Zespołu "Nasz CZAS" z Hrubieszowa pod opieką Doroty Stronkowskiej.
Podczas wydarzenia Starosta Hrubieszowski - Aneta Karpiuk wręczyła nagrody i podziękowania zwycięzcom i uczestnikom Powiatowego konkursu wiedzy z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II "Totus Tuus", który realizowany był pod Honorowym Patronatem Pani Starosty.
Był również czas, by powiedzieć słów kilka o najnowszej publikacji wydanej przez naszą bibliotekę. Mamy nadzieję, że "Świat wartości... w świetle słów Św. Jana Pawła II", pomysłu Mirosława Dąbrowskiego, z rysunkami Wiesława Jędruszczaka, w opracowaniu merytorycznym i graficznym wraz z przygotowaniem do druku przez zespół biblioteki, będzie szczególną pozycją w Państwa domowych biblioteczkach. Wydawnictwo otrzymało Honorowy Patronat Starosty Hrubieszowskiego - Anety Karpiuk i zostało wydane przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie.
Puentą naszego Narodowego Czytania była projekcja "Balladyny '68" duetu - Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, opowiedziana z charakterystycznym dla nich przymrużeniem oka.
Całości towarzyszyła wystawa, a każdy kto był dzisiaj z nami i współtworzył dzisiejsze wydarzenie otrzymał naszą publikację, coś słodkiego i nie tylko...
Wszystkim serdecznie dziękujemy...i do zobaczenia za rok!

"Balladyna współczesna", tekst: Daniel Buchowiecki

Narrator

Choć "Balladyna" dawno powstała już
I książkę spowił czasu kurz
Sama opowieść jest ponadczasowa
Ciągle się tworzy historia nowa...
Przed Wami dwie siostry, tak różne
Balladyna dziewczę sprytne, złe i próżne
Alina dobra i pracowita dziewczyna...

Balladyna

Mamo, po co nauka, po co szkoła?
Ja mam inne aspiracje, mnie świat woła
Nie chcę być jak ta nudna Alina
Ja chcę coś więcej - to nie moja wina!
Do tej pory siostrę wykorzystywałam
I co? Zawsze miałam to, co chciałam!
Jedni są do ciężkiej pracy
Drudzy...no... nie są tacy!

Matka
Gdzie błąd popełniłam?
Co źle zrobiłam?
Jedną dobrze wychowałam
Na drugą wpływu nie miałam...
Och źle, bardzo źle
Tak bym chciała zmienić Cię...

Alina
Mamo, nie przejmuj się tak...
Może to po prostu taty brak
Zawsze dla nas dobra byłaś
Co mogłaś, to robiłaś...
Balladyna kiedyś zrozumie
Że tajemnica jest w pracy i w rozumie

B.
Co za sentymenty i żale
Ja Was nie rozumiem wcale
W życiu liczą się pieniądze i władza
Która na szczyt doprowadza...

M.
Dziecko, oj nie o to chodzi
Jak się komu powodzi
Ale jakim człowiek jest dla ludzi
Czy go sumienie w nocy nie budzi...

B.
Co za brednie i głupoty
Nie mam na nie ochoty...
Zwykła praca nie wzbogaca
Nie chcę tutaj wracać wcale
Wystawne życie, imprezy, bale...
Wyjeżdżam do wielkiego miasta
Hajs się liczy i basta...

N.
Matka ręce załamała
Bo, choć córka niesforna
Bardzo ją kochała
Smutno też było Alinie
Tej dobrej, skromnej dziewczynie
Balladyna robiła karierę w show biznesie
Rauty, castingi, tak jej żyć chce się
Potem były diety, dilerzy, role i seriale
Balladynka nie odpoczywała wcale

M.
Alino, dobra dziewczyno
Ty pracujesz, żyjesz uczciwie tak
A Balladyna? Ech, słów mi brak...

N.
A nasza celebrytka
Stała się jak nitka
Używki bardzo ją zmieniły
Urodę uszczupliły
Zniknęły propozycje
I tak straciła Balladyna wysoką pozycję
Pieniądze szybko się skończyły
Znajomości też fałszywe były
Ze wstydem do domu wraca
Mając moralnego kaca

B.
Przepraszam, żałuję...
Nawet nie wiecie jak się teraz czuję...

A.
Witaj siostro, nie przejmuj się wcale
My kochamy Ciebie stale

M.
Ważne, że żyjesz i wróciłaś
Oj, tak...zmartwień przysporzyłaś
Ale zrozumiałaś i teraz ....masz czas na poprawę
Już wiesz, że nie warto w życiu stawiać tylko na zabawę...
Pieniądze, kariera i władza
Czasem do ruiny człowieka doprowadza

Liczy się to, jakim człowiek jest dla ludzi
Czy go sumienie w nocy nie budzi...

Info i foto: Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie
06.09.2020

HISTORIA W WIERSZU

Uczennica naszej szkoły wzięła udział w konkursie historycznym „Cud nad Wisłą 1920”, który był organizowany pod patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów przez Komitet Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Tomaszowie Lubelskim i Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu.

Więcej/Mniej

Poniżej prezentujemy wiersz, którego autorem jest Natalia Usowska.

Sierpień 1920

Minął wiek, sto lat
Od tamtych wydarzeń
Lecz w pamięci nie zatarł się ślad...
Wspomnijmy je razem
W sierpniowym słońcu nad Warszawą
Ważył się los naszej ojczyzny
Obroniony Radzymin, walką krwawą
O Ciechanowie w naszej pamięci
Nie zatrze się ślad
Tam przekonał się wróg
Ile polski żołnierz jest wart
Tam zdobyta radiostacja wroga
Przez dwa dni słuchała Boga
Ani razu nie odebrali rozkazu
Ta bitwa ''cud nad Wisłą'',
18 przełomowa w historii świata
Zatrzymała bolszewicką inwazję
I walczył brat obok brata
Tak wielu tam zginęło
I wielu odniosło rany
Lecz dzielnie walczono
O kraj nasz ukochany
Minął wiek, sto lat
Od tamtych wydarzeń
Lecz w pamięci nie zatarł się ślad…

Zebrał: Daniel Buchowiecki
05.09.2020

PRZED NAMI NARODOWE CZYTANIE

Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie serdecznie serdecznie zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu 2020. Lekturą tegorocznej, 9. już odsłony akcji, będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Więcej/Mniej

Wydarzeniu towarzyszyć będzie między innymi: Promocja publikacji "Świat wartości... w świetle słów Św. Jana Pawła II" i prezentacja parafraza "Balladyny" we współczesnym ujęciu autorstwa Daniela Buchowieckiego, w wykonaniu uczennic z Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
05.09.2020

BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKÓŁ


04.09.2020

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W HRUBIESZOWIE

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie odbędzie się 01.09.2020 r.(wtorek) o godz. 9.00. Ze względu na obowiązujące zasady bezpieczeństwa związane z pandemią, nie będzie spotkania wszystkich uczniów z dyrekcją szkoły i nauczycielami w amfiteatrze szkolnym.

Więcej/Mniej

Uczniowie spotykają się tylko z wychowawcami w przydzielonych salach. Zgodnie z wytycznymi MEN i GIS do szkoły przychodzą tylko uczniowie zdrowi. Wszyscy muszą mieć założone maseczki i mają obowiązek dezynfekowania rąk przy wejściu do budynku szkoły.
Wykaz sal dla poszczególnych klas będzie wywieszony na drzwiach wejściowych do budynków A i B. Uczniom klas pierwszych w odszukaniu właściwej sali będą pomagali uczniowie z Samorządu Uczniowskiego, którzy będą posiadali odpowiednie identyfikatory.
Serdecznie zapraszamy!

WYKAZ SAL


29.08.2020

REKRUTACJA DO ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie informuje, że z dniem 22 kwietnia 2020r. rozpoczyna przyjmowanie podań do szkół ponadpodstawowych.
Nabór prowadzony jest do Technikum w zawodach:

Więcej/Mniej

 • technik handlowiec
 • technik informatyk
 • technik mechanik
 • technik pojazdów samochodowych
 • technik żywienia i usług gastronomicznych
oraz do Branżowej Szkoły I stopnia w zawodach:
 • cukiernik
 • elektryk
 • kelner
 • kucharz
 • mechanik pojazdów samochodowych
 • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
 • klasa wielozawodowa
Wypełnione i podpisane przez kandydata i jego rodzica (prawnego opiekuna) podania do szkoły należy przesłać w postaci skanu lub zdjęcia na adres: [email protected]

Potwierdzenie przyjęcia podania będzie przesłane drogą e-mailową na adres wysyłającego.
Pozostałe dokumenty dostarczane będą do szkoły w terminie późniejszym, zgodnie z wytycznymi MEN oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Podanie do szkoły znajdziesz tutaj:

Zostań uczniem naszej szkoły. Zapraszamy!

Dyrekcja ZS 1
21.04.2020

WYBIERZ NAUKĘ W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W HRUBIESZOWIE

W dzisiejszych czasach, oprócz wykształcenia, liczą się przede wszystkim kwalifikacje zawodowe. Współczesny rynek pracy potrzebuje dobrych kucharzy, informatyków czy mechaników. Przedsiębiorczy absolwenci szkół technicznych, branżowych nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Więcej/Mniej

Szkolnictwo zawodowe powoli wraca do łask, choć przez lata było deprecjonowane przez różne środowiska i to z wielu powodów. My jednak wykonujemy swoją pracę najlepiej, jak potrafimy, uczymy, wychowujemy, rozwijamy zainteresowania, poświęcając często swój wolny czas i cieszymy się, że duża grupa uczniów wybiera właśnie naszą szkołę!

Absolwentom szkół podstawowych proponujemy edukację w Technikum nr 1 - nauka w 5-letnim cyklu nauczania umożliwia uzyskanie wykształcenia średniego, zdanie egzaminu maturalnego i zdobycie kwalifikacji zawodowych w wybranej przez siebie profesji.

Te pięć lat pozwala upewnić się, co do swojej przyszłości, wyboru drogi zawodowej, pozwala na bardziej świadome decyzje.

Nauka w Branżowej Szkole I stopnia nr 1 trwa 3 lata. Podczas nauki uczeń może zdobyć kwalifikacje zawodowe umożliwiające podjęcie pracy, zgodnej z wyuczonym zawodem. Absolwent może podjąć dalszą naukę w Branżowej Szkole II stopnia.

Absolwencie szkoły podstawowej! Oto oferta edukacyjna na rok szkolny 2020/2021.
Proponujemy Ci naukę w następujących typach szkół ponadpodstawowych:
Technikum
Zawód:

 • • technik informatyk
 • • technik żywienia i usług gastronomicznych
 • • technik mechanik
 • • technik pojazdów samochodowych
 • • technik handlowiec
Branżowa Szkoła I stopnia o 3-letnim cyklu kształcenia, kształcąca w zawodach:
 • • mechanik pojazdów samochodowych
 • • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
 • • kucharz
 • • cukiernik
 • • kelner
 • • elektryk
 • • klasa wielozawodowa
 • • ślusarz
Dlaczego warto kształcić się właśnie w naszej szkole?

Masz wybór:
Proponujemy Ci 3 typy szkół - Technikum, Branżowa Szkoła I stopnia o 3-letnim cyklu kształcenia i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Łącznie to ponad 12 różnych zawodów!
Konkretny zawód:
Zdając egzaminy zawodowe masz szansę na pracę w wybranym zawodzie na krajowym i europejskich rynkach pracy (np.: kucharz, kelner, informatyk, mechanik, sprzedawca).
Pamiętaj, że możesz również kształcić się dalej.

Wykształcenie i matura:
Wybierając nasze Technikum otrzymujesz 2w1, zdobywasz konkretny zawód, możesz także przystąpić do egzaminu maturalnego, który pozwoli Ci kontynuować naukę na studiach!
Nasza szkoła organizuje wyjazdy na zagraniczne praktyki, które cieszą się ogromną popularnością.

Przyjazna atmosfera:
Nauczyciele uczący w tej szkole są profesjonalnie przygotowani do wykonywanego zawodu. Nieustannie podnoszą kwalifikacje przez doskonalenie zewnętrzne i wewnętrzne. Część z nich, to dawni uczniowie tej szkoły. Każdego ucznia traktują indywidualnie i z szacunkiem. Starają się wychodzić na przeciw jego oczekiwaniom. Na bieżąco starają się rozwiązywać problemy młodzieży.

Zajęcia dodatkowe:
Nauczyciele proponują dodatkowe zajęcia wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów. Prowadzą różnorodne koła zainteresowań. Przygotowują uczniów do konkursów i olimpiad. Nauczyciele wychowania fizycznego oferują młodzieży dodatkowe, nieodpłatne zajęcia sportowe.

Wychowanie i rozwój:
Nauczyciele dbają o wszechstronny rozwój uczniów. W szkole zatrudniony jest pedagog, który służy pomocą i wsparciem.

Nasza szkoła stara się uczyć wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka. Rozwijamy różnorodne pasje, przysposabiamy do samokształcenia, dlatego też funkcjonują w niej: Szkolne Koło Caritas, Szkolne Koło PCK, Szkolny Klub Wolontariatu, Szkolne Koło Dziennikarskie, Samorząd Uczniowski, Szkolny Klub Przedsiębiorczości, Szkolne Radio "School" i gazeta internetowa. Zostały one stworzone z myślą o naszych uczniach, którzy mogą doskonalić tu swoją wiedzę i umiejętności przydatne w życiu i w przyszłej pracy zawodowej.

Ciekawe inicjatywy:
Różnorodne akcje charytatywne, konkursy, wycieczki i spotkania z ciekawymi ludźmi to wynik dużego zaangażowania pracujących tu nauczycieli. Inicjatywy te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczniów i środowiska, są dowodem dobrej współpracy ze środowiskiem i rozwijają młodzież.

Do najważniejszych, cyklicznych akcji należą m.in.: Turniej "Młoda Krew Ratuje Życie" organizowany przez Szkolne Koło PCK, szkolne obchody "Światowego Dnia Zapobiegania AIDS", Turniej Motoryzacyjny, Szkolny Konkurs Polonistyczny, kurs "Kelner Znakomity". Szkoła uczestniczy także w wielu akcjach lokalnych i ogólnopolskich np.: "Pomóż dzieciom przetrwać zimę", "Sprzątanie świata", czy "Światowy Tydzień Przedsiębiorczości".

Nauczyciele wychowania fizycznego organizują również mistrzostwa szkoły w wielu dyscyplinach sportowych (np.: piłka nożna, piłka ręczna, tenis stołowy, szachy).

W ramach wycieczek edukacyjnych młodzież poznaje zabytki i ciekawe miejsca naszego regionu. Odwiedza muzea, redakcje i wyższe uczelnie. Wraz z nauczycielami poznaje nowoczesne technologie, fabryki samochodów, centra naukowe i kulturalne w regionie, a także w całej Polsce. Bardzo lubimy, gdy odwiedzają nas absolwenci szkoły, często już jako właściciele firm, ludzie wykonujący swoją pracę z pasją. Podkreślają oni duże zaangażowanie nauczycieli w edukowanie i rozwój młodzieży.

Wyposażenie:
Centrum Informacji Multimedialnej mieszczące się w szkole umożliwia bezpłatne korzystanie z Internetu i zbiorów multimedialnych biblioteki. W wielu salach znajdują się urządzenia multimedialne i dostęp do Internetu. Sale: językowe, informatyczne i gastronomiczne wyposażone są w profesjonalnie stanowiska pracy zapewniające optymalny rozwój ucznia. Sala do ćwiczeń siłowych pozwala młodzieży rozwijać się fizycznie.

Bezpieczeństwo:
Nad bezpieczeństwem w szkole czuwa pedagog, dyrektor ds. wychowawczych oraz wszyscy nauczyciele pełniący dyżury w czasie przerw. Dodatkowo w placówce funkcjonuje monitoring.

________________
W Zespole Szkół nr 1 możesz zdobyć wymarzony zawód gwarantujący intratną pracę, a jeśli wybierzesz nasze Technikum - możesz przystąpić do egzaminu maturalnego i tak, jak wielu naszych absolwentów, kontynuować naukę na studiach.
Zawód i wykształcenie znowu są w cenie, a my kształcimy fachowców z różnych dziedzin, pracowników poszukiwanych na krajowym i europejskich rynkach pracy!
Istnieje również możliwości nauki w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych.
To szkoła dla absolwentów gimnazjum, 8-letniej szkoły podstawowej, zasadniczej szkoły zawodowej i absolwentów branżowej szkoły I stopnia.

Absolwencie szkoły podstawowej!
Pomyśl o swojej przyszłości!
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej!
Zespół Szkół nr 1
ul. Zamojska 18A
22-500 Hrubieszów
tel. (84) 696-33-38
E-mail: [email protected]
ZS1 Facebook

Zespół ds. Promocji Szkoły
17.04.2020

NIE TYLKO SUSŁY I ŻOŁNY...

Urlopy sprzyjają podróżom. Czy jednak zawsze znamy swoje okolice i wiemy, jakie zwierzęta tu występują? Fauna powiatu hrubieszowskiego reprezentowana jest głównie przez gatunki środkowoeuropejskie, pospolite w całej Polsce. Występują tu:

Więcej/Mniej


jenot, borsuk, wydra, kuna leśna, kuna domowa, tchórz, łasica, gronostaj, dzik, łoś, sarna, jeleń i lis. Charakterystycznym gatunkiem wschodniej Zamojszczyzny jest suseł perełkowany - zwierzę z "Polskiej czerwonej księgi zwierząt". Jego występowanie stwierdzono na terenach gmin Dołhobyczów, Mircze i Uchanie. Zwierzętami związanymi ze środowiskiem wodnym występującymi na terenie powiatu są bóbr i wydra. Na terenie gmin powiatu licznie reprezentowane są drobne ssaki - krety, norniki, chomiki i łasice - drobne ssaki drapieżne. Ptaki w powiecie są najliczniejszą i najlepiej rozpoznaną gromadą kręgowców. Jednym z najcenniejszych środowisk awifauny jest dolina Bugu. Teren ten stanowi siedliska lęgowe wielu rzadkich gatunków: rycyka, krwawodzioba, zimorodka, płaskonosa, krakwy, cyranki, błotniaków łąkowego i stawowego, derkacza. Dla wielu gatunków rzadkich jak i pospolitych dolina Bugu stanowi ważne miejsce żerowania.


Należą do nich orlik krzykliwy, bocian czarny, czapla siwa, orzełek, gadożer, bocian biały. Ostoją fauny wodno - błotnej jest również śródpolne jezioro "Kacapka" koło Zosina. Szczególnie cenna jest lęgowa kolonia rybitwy białoskrzydłej. Występują tu również rybitwa czarna, bąk, perkozek, perkoz rdzawoszyi i łabędź niemy. Do bardzo cennych gatunków leśnych zaliczany jest także bocian czarny. Zarówno bocian czarny jak i orlik krzykliwy to gatunki ptaków, wokół gniazd których wyznacza się strefy ochronne zabezpieczające ich stanowiska. Bardzo ważną ostoję dla ptaków stanowią Lasy Strzeleckie. Wyjątkowo wysokie w skali kraju zagęszczenia osiąga zgrupowanie lęgowych ptaków drapieżnych oraz sów. Gatunkami charakterystycznymi tej ostoi są puchacz, bielik i jarząbek.
W powiecie hrubieszowskim charakter gleb sprzyja powstawaniu naturalnych lub sztucznych stromych ścian. Należą do nich brzegi Bugu i przydrożne skarpy. Tu gnieżdżą się brzegówki, zimorodki oraz charakterystyczne dla południowo - wschodniej Polski - żołny.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
Fotografie: Marek Ryś i Mirosław Teterycz
15.08.2020

JESZCZE O EGZAMINIE MATURALNYM...

Wszystkim maturzystom, którzy zdali egzamin maturalny serdecznie gratulujemy! Innym przypominamy o możliwości przystąpienia do egzaminu poprawkowego. Na stronie http://www.oke.krakow.pl/inf/ czytamy:

Więcej/Mniej


Maturzysta, który uzyskał mniej niż 30% punktów z jednego z egzaminów obowiązkowych (w części pisemnej), może przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w sesji poprawkowej we wrześniu.
Aby przystąpić do tego egzaminu, niezbędne jest złożenie pisemnego oświadczenia. Dokument ten absolwent musi złożyć nie później niż do 14 sierpnia 2020 r. (piątek) do dyrektora szkoły, którą ukończył (lub do dyrektora OKE, jeżeli szkoła została zlikwidowana).
Wzór oświadczenia jest załączony do niniejszej informacji (dla egzaminu w "nowej" i "starej" formule).
Informacja o tym, gdzie egzamin poprawkowy się odbędzie, zostanie opublikowana na stronie internetowej macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 31 sierpnia br. Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym odbędzie się 8 września 2020 r. o godz. 14:00.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
14.08.2020

CZAS NA WAKACYJNY ODPOCZYNEK!

Między innymi świadectwa z czerwonym paskiem, wyróżnienia, nagrody i dyplomy za aktywną pracę na rzecz szkoły, drugiego człowieka i wzorowe zachowanie z rąk swoich wychowawców odebrali 26 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie. Były także listy gratulacyjne dla Rodziców.

Dyrekcja, Nauczyciele oraz Pracownicy administracji i obsługi życzą wszystkim uczniom spokojnego i bezpiecznego wypoczynku, tak, abyśmy jesienią mogli spotkać się wszyscy zdrowi i zadowoleni.

Daniel Buchowiecki
29.06.2020

ZAPRASZAMY DO SZKOŁY BRANŻOWEJ II STOPNIA NR 1 W HRUBIESZOWIE

Szkoła Branżowa II Stopnia Nr 1 w Hrubieszowie to propozycja dla osób, które ukończyły szkołę branżową I stopnia. Kształcenie w tej placówce będzie kontynuacją kwalifikacji z poprzedniej szkoły i trwać będzie dwa lata.

Więcej/Mniej

Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Może też przystąpić do zdawania egzaminu maturalnego, co wiąże się z możliwością podjęcia studiów.
W Szkole Branżowej II Stopnia Nr 1 w Hrubieszowie proponujemy naukę m.in. tegorocznym absolwentom Szkoły Branżowej I stopnia Nr 1 (kucharz i mechanik pojazdów samochodowych).

Na semestr pierwszy klasy Branżowej Szkoły II stopnia Nr 1 przyjmuje się:

 • absolwentów Branżowej Szkoły I Stopnia, którzy ukończyli szkołę w okresie 5 lat szkolnych poprzedzających rok szkolny, na który ubiegają się o przyjęcie.
 • kandydatów będących absolwentami dotychczasowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej, którzy rozpoczęli kształcenie w tej szkole począwszy od roku szkolnego 2012/2013.
Zapraszamy! Zadbaj o swój rozwój. Zdobądź wiedzę i podnieś kwalifikacje zawodowe.

Daniel Buchowiecki
29.06.2020

"SZKOŁA Z ŻYCIEM"

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie otrzymał właśnie certyfikat SZKOŁA Z ŻYCIEM, który przyznała nam Fundacja DKMS za aktywną pomoc, wsparcie i zaangażowanie w organizację akcji #KOMÓRKOMANIA.

Więcej/Mniej

Imienne certyfikaty otrzymają też nasi wolontariusze: Natalia Frąckiewicz, Miranda Brzozowska, Natalia Usowska, Oliwia Myszak, Kacper Sochan i Maciej Wyżyn oraz nauczyciele, którzy włączyli się tegoroczną edycję akcji, która ma na celu budowanie świadomości młodzieży w zakresie walki z nowotworami krwi oraz powiększenie bazy potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Daniel Buchowiecki
22.06.2020

MILENA MA TALENT...

Lubimy i chętnie prezentujemy prace uczniów z pasją. Dziś przedstawiamy rysunki Mileny Rychel.

Więcej/Mniej

"To jedyna dziewczyna w tak licznej klasie (technik informatyk), ale radzi sobie bardzo dobrze, jest sumienna i pracowita, przy tym zawsze uśmiechnięta. Chętnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w szkole i poza nią" - zaznacza Agnieszka Mielniczuk wychowawczyni Mileny.
Wystawa prac naszej uczennicy znajduje się w jednym z budynków naszej szkoły. Życzymy dalszego rozwijania talentu.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
09.06.2020

PRACA KAMILA W II ETAPIE KONKURSU OGÓLNOPOLSKIEGO!

"Biegnij szybko na peron marzeń, żeby zdążyć na pociąg, bo odjedzie nim ktoś inny" ... To jedna z poetyckich myśli naszego ucznia - Kamila Koszałki, która została dostrzeżona przez komisję konkursową X Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "LITERACKI SMS - POEZJA I PROZA NA 160 ZNAKÓW".

Więcej/Mniej

Przemek Niemczyk ułożył hasło: "Dużo łatwiej można stracić szczęście niż je zdobyć", Ernest Kawarski był autorem myśli: "Człowiek jest jak drzewo, byle wiatr go nie złamie, ale już byle pilarz zetnie", Michał Pąk napisał: "Życie jest jak zeszyt, kiedyś ci się skończy", a Kacper Zdunek postawił na rym:
"Życie jest jak obręcz w kole, raz na górze, raz na dole".
Refleksja Kamila znalazła się w II etapie konkursu.
Tegoroczna edycja konkursu odbywała się m.in. pod patronatem: Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty.

Daniel Buchowiecki
30.05.2020

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM!

Czas zrobić coś dobrego dla siebie i innych. Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzi rekrutację do II tury projektu Aktywni na 100 lat.

Więcej/Mniej

Już 210 osób skorzystało z programu wolontariackiego PCK.
Teraz szukamy kolejnych uczestników w aż 14 miastach Lubelszczyzny:
Biłgoraj, Chełm, Dęblin, Hrubieszów, Kraśnik, Lubartów, Lublin, Łuków, Opole Lubelskie, Puławy, Radzyń Podlaski, Tomaszów Lubelski, Włodawa, Zamość.

 • Masz 15-29 lat?
 • Chcesz poznać fajnych ludzi i zaangażować się w działania charytatywne?
 • Lubisz wyzwania, chcesz wziąć udział w ciekawych szkoleniach i podnieść swoje szanse na znalezienie dobrej pracy w przyszłości?
W ramach projektu zapewniamy:
 • 1. Szkolenia o zarządzaniu projektem, wolontariacie, akcjach i programach PCK.
 • 2. Wolontariat w Grupie Społecznych Instruktorów Młodzieżowych.
 • 3. Warsztaty tematyczne – od Kompetencji miękkich po Nowe technologie.
 • 4. Coaching indywidualny.
 • 5. 2 000,00 zł dla grupy na organizację własnych miniprojektów lokalnych.
 • 6. 4-dniowe wyjazdowe szkolenia liderów/ek.
 • 7. Uroczysta Gala wolontariatu i certyfikat poświadczający zdobyte kompetencje.
"Ten projekt to wspaniała przygoda. Na początku byłam trochę przerażona i nie wiedziałam, jak to wszystko będzie wyglądać. Jednak poprzez udział w szkoleniach z wspaniałymi ludźmi stałam się inną osobą, bardziej pewniejszą siebie. Biorąc udział w tym programie dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o PCK I jego działaniach. Nauczyłam się pracy w grupie, kierowaniem różnymi akcjami, organizowaniem ich" - mówi Małgorzata Drozdek, jedna z uczestniczek z Radzynia Podlaskiego.
"Od pierwszego dnia, kiedy poznałam jak ma wyglądać projekt zauważyłam, że to, co robię ma naprawdę sens. Warsztaty pokazały mi zupełnie inną drogę, widzę, że dzięki zajęciom mogę i potrafię zrobić więcej dla innych. Instruktorzy pokazali mi, że moja przyszłość już teraz zależy ode mnie" - dzieli się swoim doświadczeniem Gosia Sobuś z Tomaszowa Lubelskiego.

Jak się zgłosić?

Wejdź na stronę www i uzupełnij formularz zgłoszeniowy:
www.pck.lublin.pl/zostan-wolontariuszem

Dowiedz się więcej:

dołącz do live streamu w czwartek 4 czerwca o godz. 15:00 na stronie
www.facebook.pl/PCKLublin

Posłuchaj:
spot promocyjny projektu: https://linkd.pl/uarz

Koordynator projektu - Joanna Kornicka
30.05.2020

HERBERT INSPIRUJE

Twórczość Zbigniewa Herberta, poety, eseisty, dramaturga, twórcy słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito” jest od lat inspiracją dla młodzieży, która uczestniczy w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. W tegorocznej XX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego uczestniczyli też nasi uczniowie z klas: Ia, ITa i IIITc.

Więcej/Mniej

Oto Ich prace plastyczne i zdjęcia, które nawiązywały do wybranych wierszy poety.

Info: Daniel Buchowiecki/Foto: Uczniowie
20.05.2020

SZUKAMY WŁAŚNIE CIEBIE! DOŁĄCZ DO AKTYWNYCH!

Rusza druga tura projektu "Aktywni na 100 lat" Polskiego Czerwonego Krzyża. W ramach tego przedsięwzięcia szukamy osób w wieku 15-29 lat.

Więcej/Mniej


Projekt przewiduje:

 1. Szkolenia wstępne - 64 godziny (w podziale na 8-godzinne dni, łącznie - 8 dni szkoleń w okresie czerwiec - wrzesień)
 2. Wolontariat i zaangażowanie w działalność Grupy SIM PCK - 10 miesięcy
 3. Warsztaty tematyczne w podzielone na 9 bloków:
  • Kompetencje miękkie
  • Warsztaty aktywistyczne jak organizować wydarzenia na rzecz pomocy innym
  • Kompetencje międzykulturowe
  • Kompetencje społeczne w pracy wolontariusza
  • Narzędzia i technologie multimedialne w pracy w NGO
  • Tolerancja i akceptacja
  • Zdrowie i zdrowy styl życia
  • Pierwsza Pomoc
  • Warsztaty manualne i rękodzielnicze
  4. Zajęcia z coachingu. 5. Organizacja projektów lokalnych - 2 000 zł na organizację własnych mini projektów lokalnych.
Szukamy młodych, aktywnych, kreatywnych osób. Jeśli chcecie zrobić coś wartościowego, poznać ciekawych ludzi, pobyć w grupie - to serdecznie zapraszamy do współpracy. Czeka na Was cykl bezpłatnych szkoleń i udział w projekcie lokalnym.
Dołączcie do grupy wolontariuszy PCK, najstarszej polskiej organizacji humanitarnej.
Pomóż innym! Zainwestuj w siebie (bezpłatne szkolenia i nawiązanie nowych kontaktów, dodatkowo współpraca z PCK w CV wygląda całkiem nieźle).
Jak się zgłosić? Rekrutacja trwa do końca maja 2020 roku. Nie czekaj! Zgłoś się już dziś! Przeczytaj instrukcję: https://pck.lublin.pl/rekrutacja-do-projektu-aktywni-na-100-lat/

Koordynator projektu - Joanna Kornicka
12.05.2020

HRUBIESZÓW I OKOLICE W OBIEKTYWIE UCZNIÓW

W ramach zajęć z przedmiotu Wiedza o kulturze uczniowie klasy ITa wykonali ciekawe zdjęcia swojej okolicy. Oto fotografie wykonane przez: Maćka, Ernesta, Mateusza, Kamila, Rafała, Adriana i Jakuba. Zachęcamy innych do przesyłania interesujących zdjęć.

Więcej/Mniej

Info: Daniel Buchowiecki/ Foto: uczniowie
11.05.2020

EGZAMINY MATURALNE ROZPOCZNĄ SIĘ 8 CZERWCA!

Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 24 kwietnia 2020 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2020 roku:
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej


26.04.2020

ŻEGNAMY NASZYCH ABSOLWENTÓW!

Za Nimi 4 lata nauki w Technikum, setki godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, praca w agendach, udział w wielu różnorodnych inicjatywach oraz przyjaźnie na całe życie i piękne wspomnienia. Technikum Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie kończy 87 Uczniów. Blisko 1/3 z tej grupy otrzymała nagrody między innymi za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, 100% frekwencję, osiągnięcia sportowe czy aktywność w szkolnych agendach. Wielu Rodzicom przekazaliśmy też listy gratulacyjne, w których wyrażamy szczególny szacunek za wzorowe wychowywanie reprezentantów młodego pokolenia.

Więcej/Mniej

Naszym absolwentom życzymy powodzenia podczas egzaminów maturalnych, dalszego rozwoju, ciekawej pracy, spełnienia marzeń i pięknego życia. Mamy nadzieję, że właściwie wykorzystacie zdobytą w szkole wiedzę i umiejętności podejmując studia, pracę lub własną działalność.
"To, co możesz uczynić
nie jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu,
ale jest właśnie tym,
co nadaje znaczenie twojemu życiu" (Albert Schweitzer)

Bądźcie dobrymi ludźmi i bądźcie zawsze szczęśliwi!

Społeczność Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie
Foto: Janblad - Studia filmu i fotografii artystycznej.
26 .04.2020

BYĆ MIŁOSIERNYM...

Niosąc bezinteresowną pomoc sprawiamy, że świat staje się bardziej ludzki. Powinniśmy zawsze być podporą dla innych, szerząc miłość i budując lepsze jutro.

Więcej/Mniej

Mając na uwadze ludzi potrzebujących, zwłaszcza seniorów, wolontariusze Caritas 18 kwietnia 2020r. w ramach projektu "Pomoc dla seniora" przeprowadzili akcję pod hasłem: "Miłosierdzie wobec ubogich (...) czyni duszę piękną". Przygotowano 41 Toreb Miłosierdzia i przekazano je osobom starszym z naszego rejonu.

Wolontariusze
23.04.2020

DZIĘKUJEMY ZA LAPTOPY I TABLETY DLA UCZNIÓW!

20 laptopów z oprogramowaniem otrzymał Zespół Szkół nr 1 od Powiatu Hrubieszowskiego. Laptopy zostaną użyczone uczniom, którzy mają utrudniony dostęp do nauki zdalnej (12 trafi do uczniów Szkoły Branżowej, a 8 do uczniów Technikum). Po zakończeniu projektu sprzęt pozostanie w szkołach, wzbogacając pracownie informatyczne.

Więcej/Mniej

Zakup w całości został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020, a dotyczy wsparcia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego, do którego przystąpiło Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie.

W ramach akcji "Lubelskie Wspiera Uczniów", zorganizowanej przez Zarząd Województwa Lubelskiego do Powiatu Hrubieszowskiego trafiło 35 tabletów z dostępem do Internetu. 6 z nich przekazano uczniom naszej szkoły (4 dla uczniów Technikum, 2 dla uczniów Szkoły Branżowej).

"W obliczu stanu epidemii, niewątpliwie ciężkim dla nas wszystkich, zapewniamy równe szanse oraz środki, do nieprzerwanej realizacji zadań programowych uczniów i nauczycieli" - mówi Starosta Powiatu Hrubieszowskiego Maryla Symczuk.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy uczniom: Marszałkowi Województwa Lubelskiego - Panu Jarosławowi Stawiarskiemu, Wicemarszałkowi - Panu Michałowi Mulawie, Zarządowi Województwa Lubelskiego oraz Staroście Hrubieszowskiemu - Pani Maryli Symczuk.

Społeczność Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie
Źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie
17.04.2020

KOMUNIKAT DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW - NAUCZANIE ZDALNE PRZEDŁUŻONE DO 26 KWIETNIA 2020R., MATURY NAJWCZEŚNIEJ W CZERWCU

Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w podpisanym 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. Premier Mateusz Morawiecki i Minister Edukacji Narodowej Dariusz Pionkowski poinformowali także, że przesunięte zostaną terminy egzaminów maturalnych i odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, najprawdopodobniej w drugiej połowie. Nowy termin egzaminów zostanie podany co najmniej na trzy tygodnie przed nim.

Dyrekcja ZS1
10.04.2020

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA


Wielkanoc to czas nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa...
Życzymy, aby Święta Wielkanocne
przyniosły, tak potrzebną, radość i wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania sił...
Niech Zmartwychwstanie, niosące odrodzenie,
napełni Was pokojem i wiarą,
niech da siłę, która pokonuje codzienne trudności
i pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość...

Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie
09.04.2020

KAŻDY MA COŚ, CO MOŻE DAĆ INNYM

Pomaganie potrzebującym z pewnością oznacza czynienie dobra, które prędzej czy później do nas wróci.

Więcej/Mniej

Mając na uwadze te słowa, wolontariusze Caritas Zespołu Szkól nr 1 i Parafialnego Zespołu przygotowali kilkadziesiąt świątecznych paczek dla oczekujących naszej pomocy seniorów. Akcja została przeprowadzona 6 kwietnia 2020 roku pod hasłem : "Pomagając seniorom, pomagasz sobie".

Barbara Żeromska
06.04.2020

DOCENIAJMY...

Drodzy!

Przyszło nam nagle pracować w całkiem innej rzeczywistości – nam nauczycielom i Wam uczniom. Uczymy się obecnie prowadzić nauczanie zdalne, wykorzystując dostępne formy i narzędzia.

Więcej/Mniej

Mamy nadzieję, że udaje się Wam znaleźć czas nie tylko na naukę, ale i na odpoczynek, tak potrzebny w tym trudnym dla wszystkich czasie oraz życzliwy uśmiech.
Pamiętajcie, że zawsze możecie napisać do nauczyciela, który zapewne wykaże się zrozumieniem i pomoże w zrozumieniu nowego materiału. Lubelska Kurator Oświaty – Pani Teresa Misiuk sugeruje, aby „ocenianie miało bardziej charakter doceniania, pozytywnego wzmacniania, motywowania oraz przyzwyczajania młodych ludzi do brania odpowiedzialności za własną edukację. Tutaj też ogromna prośba do rodziców. Zawsze powinniśmy wspierać nasze dzieci, co nie znaczy, że wyręczać” (źródło cytatu: Radio Lublin).

Wierzymy, że tak właśnie będzie! Zadbajcie o bezpieczeństwo i dobre zdrowie, wykazujcie się rozsądkiem i odpowiedzialnością – zostańcie w domu!


06.04.2020

UWAGA MATURZYŚCI!

Nasza szkoła przystępuje do próbnego egzaminu maturalnego, który będzie trwał od 02.04.2020r. do 08.04.2020r. Proszę zapoznać się z zasadami tego egzaminu opracowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Próbny egzamin maturalny - informacja MEN i CKE

Dyrekcja ZS1
30.03.2020

KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ - PORADNIK DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW

Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało i przekazuje do wykorzystania materiał:

"Kształcenie na odległość – poradnik dla szkół".

Dyrekcja ZS1
27.03.2020

PAMIĘTAJ O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM KORONAWIRUSEM

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie przypomina o wytycznych Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących zasad postępowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Gdzie szukać informacji na temat koronawirusa?
Informacja GIS w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego

Dyrekcja ZS1
27.03.2020

KOMUNIKAT PEDAGOGA

Drodzy Uczniowie! Pamiętajcie, że możecie zwracać się do mnie, kiedy będziecie chcieli z kimś porozmawiać, otrzymać wsparcie w tej trudnej sytuacji, bądź też kiedy będziecie szukali pomysłów na to, jak spędzić ten czas. Wiem, że są to dla Was niełatwe chwile, kiedy to sami musicie dokładnie zaplanować swój cykl dnia oraz wykazać się wewnętrzną dyscypliną i motywacją, by poświęcić czas na odrabianie lekcji i naukę w domu.

Więcej/Mniej

Wiem również, że macie dużo pracy w związku z zaistniałą sytuacją i nowym sposobem nauki. Pamiętajcie jednak, że ważny jest także odpoczynek i relaks. Słuchajcie muzyki, odpoczywajcie z ulubioną książką w ręku, poświęćcie czas na aktywność fizyczną, spędźcie czas z rodziną, a jeżeli macie taką możliwość, wyjdźcie do ogrodu czy na balkon, by pooddychać świeżym powietrzem. Myślami jestem z Wami!
Informuję, że jestem dostępna dla Rodziców, Uczniów i Nauczycieli w godzinach pracy:
poniedziałek, środa, piątek od 8.00 do 12.00
wtorek, czwartek od 11.15 do 15.15
Można napisać do mnie, adres e-mail: [email protected]

Jestem też na Facebooku https://www.facebook.com

Pedagog szkolny
Monika Jabłońska
25.03.2020

KOMUNIKAT DLA NAUCZYCIELI

W dniu 24 marca 2020r. zostało przesłane na Państwa adresy e-mailowe Zarządzenie nr 3/2020 Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie w sprawie przygotowania do realizowania zadań szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Proszę o zapoznanie się z jego treścią.

Dyrekcja ZS1
24.03.2020

KOMUNIKAT DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW - NAUCZANIE ZDALNE PRZEDŁUŻONE DO 10 KWIETNIA 2020R.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej nauczanie zdalne zostało wydłużone do dnia 10 kwietnia 2020 r. Od 25 marca 2020 r. nauczyciele rozpoczynają realizacje nowych tematów i będą oceniali zlecone zadania. Proszę systematycznie sprawdzać swoją pocztę e-mailową.

Dyrekcja ZS1
23.03.2020

INFORMACJA DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW NA TEMAT KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ Z UWZGLĘDNIENIEM HIGIENY PRACY UCZNIÓW I NAUCZYCIELI ORAZ ZASAD BEZPIECZEŃSTWA W SIECI

Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie !

Planowe zajęcia szkolne zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej zostały zawieszone. Naukę będziemy kontynuować zdalnie. Jest to dla nas wszystkich: Uczniów, Nauczycieli, Rodziców nowa sytuacja, z którą musimy się zmierzyć.

Więcej/Mniej

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie już rozpoczął działania związane z przekazywaniem uczniom materiałów w powtórzeniu i utrwaleniu już zrealizowanych treści nauczania. Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie regulujące organizację zajęć edukacyjnych na odległość. W trakcie kształcenia na odległość należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie nauki przy komputerze lub urządzeniu mobilnym oraz zasadach bezpieczeństwa w sieci.

Informacja dla nauczycieli uczniów i rodziców -bhp i bezpieczeństwo w sieci
informacja dla rodziców jak zorganizować warunki pracy w domu

Dyrekcja ZS1
20.03.2020

KOMUNIKAT MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej od dnia 12 do 25 marca 2020 roku zostają zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie.

Proszę obserwować stronę internetową szkoły, na której będą pojawiały się kolejne komunikaty.


11.03.2020

"TO NIE SĄ KORONAFERIE..."

O sytuacji - z perspektywy uczniów - mówi przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie - Bartłomiej Buczak - "Jest to przede wszystkim duży eksperyment dla całego szkolnictwa. Dzieje się coś, czego do tej pory nie było. Większość uczniów, którzy mają czas wolny wie, że nie jest to czas tzw. koronaferii, tylko jest to czas, który powinniśmy mądrze wykorzystać. Moim zdaniem ta obowiązkowa przerwa może nam troszkę zdezorganizować przygotowania np. do matury czy egzaminów zawodowych, dlatego w tej chwili bardzo ważna jest samoorganizacja i umiejętne zarządzanie swoim czasem" - mówi nasz uczeń w wywiadzie przygotowanym przez Radio Lublin.

Więcej/Mniej
Link: https://radio.lublin.pl/…/szkoly-zamkniete-ale-to-nie-fer

Nasi uczniowie otrzymali już materiały przygotowane przez swoich nauczycieli, którzy do kontaktu wykorzystują e-mail i Facebook. Każdy uczeń może zadać pytanie, poprosić o dodatkową konsultację. Pomocą służą też wychowawcy.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
20.03.2020

JESTEŚMY ON-LINE!

Zgodnie z zaleceniami Ministra Edukacji Narodowej - Pana Dariusza Piontkowskiego wdrożyliśmy nauczanie zdalne. Uczniów zachęcamy do regularnego sprawdzania swoich skrzynek e-mailowych na które nauczyciele przesyłają różnego rodzaju materiały dydaktyczne służące lepszemu przyswojeniu treści. Część z nich do tego celu wykorzystuje również Facebook. Pamiętamy też o maturzystach, którzy otrzymują od nas zadania egzaminacyjne! Pozdrawiamy serdecznie i życzymy Wam wszystkim zdrowia!

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie
17.03.2020

O RYNKU PRACY...

W minionym tygodniu pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Hrubieszowie spotkali się z uczniami klas III i IV Technikum Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie.

Więcej/Mniej

Doradca zawodowy - Pani Renata Koralewska i pośrednik pracy - Pani Magdalena Załuska przeprowadziły zajęcia z młodzieżą dotyczące rynku pracy, problemu bezrobocia i form pomocy oferowanych przez urząd pracy. Prelegentki przedstawiły młodzieży aktualne potrzeby lokalnego rynku pracy. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie zawody są najczęściej poszukiwane oraz jakich umiejętności oczekują pracodawcy od kandydatów do pracy. Szczególną uwagę pracownicy urzędu zwrócili młodzieży na możliwość skorzystania ze staży, jako pomocy w wejściu na rynek pracy, bonu na zasiedlenie dla osoby bezrobotnej do 30 roku życia, który stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania oraz możliwości pozyskania jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Tekst: Monika Jabłońska - pedagog szkolny/Foto: Joanna Wieczorek-Smerdel
17.03.2020

KILKA PYTAŃ DO STYPENDYSTKI..

Natalia Usowska jest obecnie uczennicą III klasy Technikum i kształci się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. W ubiegłym roku szkolnym uzyskała najwyższą średnią ocen w szkole (5.0) oraz wzorowe zachowanie. 10 stycznia 2020 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Prezesa Rady Ministrów stypendystom z województwa lubelskiego. Wśród nich była i nasza Natalia.

Więcej/Mniej

Natalia jest skromną, pracowitą i ambitną uczennicą, konsekwentnie realizującą swoje plany.
Zawsze uśmiechnięta i pomocna – zauważają Jej koleżanki i koledzy.
Tradycyjnie, zadaliśmy naszej stypendystce kilka pytań związanych z edukacją.
- Jakie są Twoje plany na przyszłość?
Moje plany na przyszłość są zapewne takie, jak u większości ludzi w moim wieku. Chciałabym ukończyć Technikum, do którego uczęszczam z dobrymi wynikami i zdać egzamin maturalny. Dzięki temu mogłabym się wybrać na wymarzone studia pielęgniarskie.
- Twoje ulubiony przedmioty to...?
Mam dwa ulubione przedmioty. Są to matematyka i chemia. Bardzo łatwo przyswajam wiedzę z nich, głównie dzięki nauczycielom, którzy w jasny i przystępny sposób wyjaśniają różne zagadnienia i zawsze są otwarci na wszelkie pytania, pozostając do naszej dyspozycji.
- Twój sposób na naukę?
Staram się uważnie i z zaangażowaniem uczestniczyć w lekcjach, dlatego dość mało czasu poświęcam na naukę w domu. Najczęściej wygląda to tak, że powtarzam materiał z lekcji, gdy mam zaplanowany sprawdzian bądź kartkówkę. Do nauki najczęściej wykorzystuję własne notatki. Starannie prowadzę zeszyty i staram się notować jak najwięcej. Zdarza mi się także korzystać z internetu. Najczęściej jest to w sytuacjach, gdy czegoś nie rozumiem.
- Kształcisz się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, czy jesteś zadowolona z wyboru zawodu?
Dzięki zawodowi, w którym zdobywam kwalifikacje, mam dużo więcej możliwości w życiu. Myślę, że wiedza, którą zdobywam w Technikum na pewno przyda mi się, nawet w życiu codziennym.

Z Natalią Usowską rozmawiał Daniel Buchowiecki
Foto: Archiwum prywatne NU
17.03.2020

WDRAŻAMY NAUCZANIE ON-LINE!

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej wdrażamy nauczanie zdalne.
Już wkrótce nasi uczniowie na swoje adresy e-mail będą otrzymywali materiały dydaktyczne przygotowane przez nauczycieli.

Więcej/Mniej

Przypominamy też o możliwości korzystania ze stron internetowych, na których można odnaleźć materiały do nauki i powtórek:

 1. 1 Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:
  https://cke.gov.pl/egzamin-matu…/egzamin-w-starej-formule/…/
 2. 2 Strona Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie:
  http://www.oke.krakow.pl/inf/staticpages/index.php…
 3. 3 Strona Ośrodka Rozwoju Edukacji:
  https://www.ore.edu.pl/
 4. 4 Strona Wydawnictwo Operon:
  https://operon.pl/O…/Egzaminy/Matura-z-Operonem/Baza-arkuszy

ZS nr 1 w Hrubieszowie
14.03.2020

WOJSKO CZEKA!

Żołnierze z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu spotkali się dziś z uczniami klas maturalnych i słuchaczami II klasy Liceum dla Dorosłych, aby opowiedzieć o specyfice swojej służby i zachęcić do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
12.03.2020

SPRAWDŹ SIĘ W ROLI PRACOWNIKA!

Już 2 kwietnia 2020 r. odbędzie się 17. edycja programu "Dzień Przedsiębiorczości", który organizuje Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Więcej/Mniej

Jak co roku, zadeklarowaliśmy swój udział w tej akcji. Jednodniowa praktyka pomaga młodym ludziom zweryfikować swoje wyobrażenia o pracy w wybranej przez siebie firmie. Zapraszamy chętnych uczniów do włączenia się w akcję. Zgłoszenia przyjmuje Pani Joanna Wawrzaszek - szkolny koordynator programu do 20 marca.

Tekst i foto: Joanna Wawrzaszek
11.03.2020

SZUKAMY WŁAŚNIE CIEBIE! DOŁĄCZ DO AKTYWNYCH!

Rusza druga tura projektu "Aktywni na 100 lat" Polskiego Czerwonego Krzyża. W ramach tego przedsięwzięcia szukamy 20 osób w wieku 15-29 lat.

Więcej/Mniej

Projekt przewiduje:

 1. 1 Szkolenia wstępne - 64 godziny (w podziale na 8 godzinne dni, łącznie - 8 dni szkoleń w okresie czerwiec - wrzesień)
 2. 2. Wolontariat i zaangażowanie w działalność Grupy SIM PCK - 10 miesięcy
 3. 3. Warsztaty tematyczne w podzielone na 9 bloków:
  • - Kompetencje miękkie
  • - Warsztaty aktywistyczne jak organizować wydarzenia na rzecz pomocy innym
  • - Kompetencje międzykulturowe
  • - Kompetencje społeczne w pracy wolontariusza
  • - Narzędzia i technologie multimedialne w pracy w NGO
  • - Tolerancja i akceptacja
  • - Zdrowie i zdrowy styl życia
  • - Pierwsza Pomoc
  • - Warsztaty manualne i rękodzielnicze
 4. 4. Zajęcia z coachingu.
 5. 5. Organizacja projektów lokalnych - 2 000 zł na organizację własnych mini projektów lokalnych.
Szukamy młodych, aktywnych, kreatywnych osób. Jeśli chcecie zrobić coś wartościowego, poznać ciekawych ludzi, pobyć w grupie - to serdecznie zapraszamy do współpracy. Czeka na Was cykl bezpłatnych szkoleń i udział w projekcie lokalnym.
Dołączcie do grupy wolontariuszy PCK, najstarszej polskiej organizacji humanitarnej.
Pomóż innym!
Zainwestuj w siebie (bezpłatne szkolenia i nawiązanie nowych kontaktów, dodatkowo współpraca z PCK w CV wygląda całkiem nieźle)!
Jak się zgłosić?
 • - Pobierz formularz zgłoszeniowy
 • - Uzupełnij formularz
 • - Dostarcz go do oddziału PCK w Hrubieszowie
Rekrutacja trwa do końca marca 2020 roku. Nie czekaj! Zgłoś się już dziś! Wejdź i przeczytaj instrukcję na
https://pck.lublin.pl/rekrutacja-do-projektu-aktywni-na-100-lat/

Deklaracja uczestnictwa
Formularz zgloszeniowy
Regulamin Rekrutacji i uczestnictwa

Koordynator projektu - Joanna Kornicka
11.03.2020

ŚWIAT ZAPACHÓW - POMYSŁ NA BIZNES

Jak być zadowolonym z tego, co się robi? Jak rozwijać własny biznes? W jaki sposób działa MLM? Między innymi odpowiedzi na te pytania poznali uczniowie klasy III tc z którymi w zeszły wtorek spotkały się: absolwentka naszej szkoły - Basia Szatan i Anna Naklicka zajmujące się sprzedażą naturalnych kosmetyków i popularnego ostatnio kolagenu.

Więcej/Mniej

Basia, bardzo dobrze wspomina swoją szkołę, która jak twierdzi - nauczyła ją życia. Z szacunkiem mówi także o wszystkich nauczycielach, szczególnie dobrze wspominając wychowawcę - Joannę Wawrzaszek.
Pracę etatową w markecie Kaufland z powodzeniem łączy ze sprzedażą kosmetyków.
Młodzieży podobała się szczególnie możliwość wypróbowania kosmetyków na własnej skórze, o których z prawdziwą pasją opowiadała Anna Naklicka - prowadząca stronę "Sekret Urody".
Uczniów interesowały także zasady ewentualnej współpracy.
Naszych gościom dziękujemy za ciekawe spotkanie promujące przedsiębiorczość.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
10.03.2020

WEŹ UDZIAŁ W VI EDYCJI SZKOLNEGO KONKURSU POLONISTYCZNEGO
"QL-TURA JĘZYKA NA CO DZIEŃ"!

Chart czy hart? Emancypacja, czyli? Co oznacza frazeologizm madejowe łoże? Co to jest peryfraza? Czym jest kolokwializm? Takich pytań mogą spodziewać się uczestnicy naszego konkursu. Zapraszamy do udziału! Szczegóły w regulaminie.

Organizatorzy
10.03.2020

ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ POŚWIĘCONEJ DZIAŁACZOWI PODZIEMIA

2 marca 2020 roku w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej działaczowi Podziemnej Organizacji Młodzieży Polskiej (POMP) - byłemu uczniowi Technikum Mechanicznego - Bronisławowi Sarzyńskiemu "Kmicicowi". Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej - podziemne organizacje młodzieżowe stanowiły ważny element tzw. II (antykomunistycznej) konspiracji. Były one spontaniczną odpowiedzią na niszczenie przez komunistów niezależności i niepodległości Państwa Polskiego oraz wartości chrześcijańskich. Młodzi mieszkańcy Lubelszczyzny także przyłączyli się do tych działań (...) Podziemna Organizacja Młodzieży Polskiej (POMP) działała od września 1949 r. do sierpnia 1950 r.

Więcej/Mniej

Nowa władza była surowo nastawiona do rolników mających więcej ziemi. Nazywano ich kułakami. Partia twierdziła, że dają oni zły przykład mniejszym gospodarstwom. Powstało nawet takie hasło: na kułaka tylko kułaka. Patrzyliśmy na to, jak niszczy się rolnictwo, walczy się z Kościołem, religią, wypacza się historię, a wpaja się młodzieży szkolnej ideały komsomołu.
W odpowiedzi na te represje w 1949 r. (daty dokładnej nie znam), chyba w sierpniu lub wrześniu, z inspiracji Bronisława Sarzyńskiego ps. "Wichura", później "Kmicic", powstała organizacja niepodległościowa, która przyjęła nazwę Podziemna Organizacja Młodzieży Polskiej. Zastępcą zostali Zygmunt Urbaniak i Zygfryd Kuźmiński. Przysięgę składałem u Józefa Borzęckiego, który mieszkał na stancji przy ul. 3 Maja w Hrubieszowie. Na ścianie był zawieszony krzyż. Przykładając palec prawej ręki złożyłem przysięgę na wierność organizacji, której celem była nieugięta walka z komunizmem panującym w Polsce. Jako hasło organizacyjno-programowe przyjęto słowa: "Wiara, Niezawisłość, Wolność". Natychmiast po zawiązaniu organizacji zaczęto rozwieszać plakaty oraz ulotki przeciwko ustrojowi komunistycznemu. Pisano "precz ze Stalinem i jego kołchozami", piętnowano terror ubecki, walkę z Kościołem i wiarą oraz zakłamaną propagandę. Ulotki pojawiły się w Czortowicach, Wojsławicach, Żwiatowie oraz Hrubieszowie. 20 grudnia 1949 r., w rocznicę urodzin Józefa Stalina, Bronisław Sarzyński, Zygmunt Urbaniak i Zygfryd Kuźmiński zniszczyli dekorację na cześć Stalina wywieszoną przed gmachem na zewnątrz naszego gimnazjum, umieszczoną w oknie klatki schodowej. Wielkich rozmiarów portret Stalina uderzony cegłą klinkierową rozleciał się na drobne kawałki. Zniszczono w tym samym czasie wielki transparent na frontonie Urzędu Skarbowego oraz transparent wywieszony na Inspektoracie Szkolnym. Akcja ta była w tym czasie tak duża, że postawiła na nogi UB, MO i ORMO na terenie całego powiatu hrubieszowskiego oraz tomaszowskiego. Po akcji ulotkowej Bronisław Sarzyński oznajmił, że Podziemna Organizacja Młodzieży Polskiej przechodzi do akcji czynnej - do rozbrajania MO i ORMO w celu zdobycia broni. W lipcu 1950 r. Bronisław Sarzyński wyjechał na stałe do Szczecina, a dowództwo organizacji przekazał Tadeuszowi Pachli. Przekazał mu także powielacz i wykonane już ulotki oraz całe archiwum. Z całą mocą już po wielu latach muszę stwierdzić, że organizacja miała charakter militarny związany z walką o wolną i suwerenną Polskę, a ulotki i listy z pogróżkami były tylko ostrzeżeniem, gdyż przez cały czas gromadziliśmy broń do walki orężnej, która była celem statutowym naszej organizacji. Chcę wspomnieć, że Bronisław Sarzyński posiadał pistolet VIS, ja natomiast miałem pistolet Nagant nr 4734, siedmiostrzałowy. Podsumowując, wydarzenia związane z działalnością organizacji chcę stwierdzić, że ulotki, jakie były rozwieszane w wielu miejscowościach, dodawały społeczeństwu otuchy, wiary i nadziei. Świadczyły o tym, że istnieje jeszcze w kraju jakaś siła, która jest w stanie przeciwstawić się systemowi, który zniewala Polskę – wspomina Kpt. Tadeusz Kosik "Zapałka" w wywiadzie, który odnajdziemy w Ogólnopolskim Kwartalniku "WYKLĘCI" nr 3(15) lipiec-wrzesień 2019 r.

Odsłonięcia tablicy ufundowanej przez IPN dokonał Starosta Hrubieszowski - Pani Maryla Symczuk, Dyrektor Biura Organizacji i Budżetu Urzędu Marszałkowskiego - Pan Sebastian Paul oraz Kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Zamościu - Pan Mariusz Tłuczek.

Tablica została poświęcona przez zaprzyjaźnionych księży. Uroczystość odsłonięcia tablicy połączona została z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święta, które jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata" powiedział Lech Kaczyński. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych przywrócono dopiero po kilkudziesięciu latach, dzięki staraniom wielu osób: rodzin, dawnych towarzyszy broni, dziennikarzy, naukowców i społeczników. Wraz z rosnącym zainteresowaniem historią podziemia niepodległościowego pojawiła się potrzeba godnego upamiętnienia tysięcy ludzi, którzy za swoją postawę zapłacili wysoką – nieraz ostateczną cenę - czytamy na stronie IPN.

Dyrektor lubelskiego Oddziału IPN Lublin - Pan Marcin Krzysztofik i Dyrektor szkoły - Pan Marek Kozielewicz przypomnieli historię Bronisława Sarzyńskiego. Urodził się 10 XI 1931 w Szpikołosach k. Hrubieszowa. Był on absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej i studentem Wydz. Matematyczno-Fizycznego i Wydz. Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego. Od VI 1946 do IV 1947 sprawował funkcję łącznika i zwiadowcy oddziału WiN pod dowództwem Alojzego Smaleja (ps. Witold). W roku 1949-1950 (w czasie nauki w Technikum Mechanicznym w Hrubieszowie został przywódcą Podziemnej Organizacji Młodzieży Polskiej w Hrubieszowie. Od VIII 1950 pracował jako ślusarz w Fabryce Okuć Metalowych w Szczecinie, a w IX 1950 został aresztowany przez UB, konwojowany do Hrubieszowa. W nocy 3/4 IX 1950 wyskoczył z pędzącego pociągu.16 II 1951 został aresztowany podczas obławy grupy operacyjnej UB-KBW w okolicy Białegostoku, następnie więziony w ZK w Białymstoku, a potem w Lublinie. 27 VI 1951 skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie na 12 lat więzienia, osadzony w ZK we Wronkach, następnie w Strzelcach Opolskich, w 1956 zwolniony na mocy amnestii. 1956–1960 prowadził warsztat mechaniczny w Szczecinie, następnie w Olsztynie, od 1960 w Gdyni. Od 1968 pracował jako nauczyciel w III LO w Gdańsku-Nowym Porcie. W VIII 1980 podjął pracę w IX LO w Gdańsku.Od IX 1980 w "S", założyciel "S" w IX LO. Od II 1981 przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania "S", od IV 1981 wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sekcji Oświaty i Wychowania "S"; uczestnik rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Oświaty i Wychowania ws. Karty Nauczyciela; w 1981 współzałożyciel niezależnego pisma oświatowego "Wiatr od Morza". 13–16 XII 1981 był współorganizatorem strajku w Stoczni Gdańskiej, członkiem Krajowego KS. W II 1982 nawiązał współpracę z Eugeniuszem Szumiejką i Bogdanem Borusewiczem. Został również współpracownikiem Ogólnopolskiego Komitetu Oporu, 1982–1988 RKK "S" w Gdańsku. W 1982 w swoim domu w Małym Kacku w Gdyni ukrywał B. Borusewicza i Alinę Pienkowską, następnie na potrzeby RKK zbudował drukarnię, w której do 1988 drukował (m.in. z synem Jarosławem Sarzyńskim i Bogdanem Borusewiczem) komunikaty, ulotki, książki, karty okolicznościowe. W 1987 był wydawcą i drukarzem podziemnej edycji pisma "Wiatr od Morza".W XII 1988 wyjechał z rodziną do USA i został zatrudniony w zakładach EDRO w Los Angeles na stanowisku konstruktora. 30 VIII 2000 mianowany przez prezydenta RP podporucznikiem Wojska Polskiego. W 2002 wrócił do Polski. Zmarł 5 IX 2003 w Gdyni - podają źródła historyczne.

Dyrektor szkoły wręczył też zachowane w szkole 70 - letnie świadectwo (VI 1950 r.) Pana Tadeusza Kosika - działacza Podziemnej Organizacji Młodzieży Polskiej Pani Helenie Kosik - wdowie po Tadeuszu Kosiku.

W uroczystości uczestniczyli znamienici goście. Wojewodę Lubelskiego reprezentował Dyrektor Biura Organizacji i Budżetu - Pan Sebastian Paul, Marszałka Województwa Lubelskiego reprezentował Pan Mariusz Tłuczek - kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Zamościu, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Dyrektor Oddziału IPN Lublin - Pan Marcin Krzysztofik oraz Pan Rafał Drabik i Pan Jacek Romanek, Starosta Hrubieszowski - Pani Maryla Symczuk, Przewodnicząca Rady Powiatu - Pani Aneta Karpiuk wraz z radnymi, Członek Zarządu Powiatu - Pani Marcelina Pogódz-Kukiełka, Dyrektor Wydziału Edukacji - Pan Dariusz Czujkowski, Przewodnicząca Rady Miasta - Pani Anna Naja, Burmistrz Miasta Hrubieszowa - Pani Marta Majewska. 25 Batalion Lekkiej Piechoty Zamość reprezentował Ppłk Wojciech Brykner, Dowódca 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego płk Jakub Garbowski oraz ppłk Mirosław Biszczat, Komendant Powiatowy Policji podinspektor Ryszard Wasiak, Komendant Straży Granicznej ppłk Dariusz Łopocki, Komendant Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Piotr Gronowicz, Komendant Straży Miejskiej - Pan Tadeusz Wdowiak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce - Pan Mariusz Nagadowski, Księża Parafii pw. MBNP - Ks. Prałat Andrzej Puzon, Parafii Św. Mikołaja - Ks. Grzegorz Szlązak, Parafii pw. Ducha Św. - Ks. Marek Giergiel, Parafii prawosławnej pw. ZNMP - Ks. Jan Kot, Wicedyrektor I LO im. Stanisława Staszica - Pan Jarosław Grzeszczuk, Wicedyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych - Pani Edyta Targońska. Środowisko Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie reprezentowali: Pan Wacław Mucha, Pani Lucyna Mosiądz reprezentująca Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Pan Ryszard Płonkowski - przedstawiciel Polskiej Młodzieży Walczącej, Pani Maryla Mielniczuk, Pani Stanisława Pisiewicz, "Solidarność" reprezentowała Pani Jadwiga Mazur, Pani Helena Kosik - żona Tadeusza Kosika "Zapałka" (zm. 07.10.2018) członka POMP, Komendant Hufca Hrubieszów - Związek Harcerstwa Polskiego - Pani Anna Kozar. Hrubieszowskie Środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej - Pan Bogumił Jakubowski - Jednostka Strzelecka 2020 im. 15 Pułku Piechoty "Wilków", Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Edyta Piwko.

Na szkolnym korytarzu pojawiła się także wystawa okolicznościowa przygotowana przez IPN, poświęcona działalności konspiracyjnej. Uroczystą akademię, na którą składały się recytacje i wokalne prezentacje, przybliżające ideę walki i niezłomną postawę żołnierzy zaprezentowała młodzież naszej szkoły przygotowana pod kierunkiem nauczycieli - Pana Leszka Tarnawskiego i Pana Krzysztofa Mazura. Wystąpili w niej: śpiew - Edyta Kowalczuk kl. III tb i Rafał Knysz - kl. I tc, muzyka - Paweł Guzik i Kacper Górak - kl. I tc oraz Wiktoria Gancarz - kl. II tb, Łukasz Baran, Krzysztof Gałan, Kamil Wiejak, Sebastian Szewczuk, Kędziora Karol, Sobczuk Norbert - kl. IV td. O przygotowanie dekoracji i sali zadbały: Pani Zofia Szwiec, Pani Anna Sioma-Krempla, Pani Dorota Bartko, Pani Joanna Błaszczuk i Pani Katarzyna Skawińska.

Uroczystość przebiegała w podniosłej i wzruszającej atmosferze.

Opracowanie: Społeczność szkolna ZS nr 1 w Hrubieszowie/ Foto: Daniel Buchowiecki
09.03.2020

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom, małym i dużym, życzymy pogody ducha, spełnienia marzeń, dużo miłości i wielu powodów do miłych wzruszeń.

Redakcja
08.03.2020

PROMUJ SWOJĄ MARKĘ!

Zbliża się szósta edycja przedsięwzięcia "Zawodowy strzał w 10! - wybierz swoją przyszłość".
Celem inicjatywy organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Lublinie - Delegatura w Zamościu jest pomoc uczniom najstarszych klas szkół podstawowych w świadomym wyborze dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej, a także wzmacnianie prestiżu szkolnictwa branżowego.

Więcej/Mniej

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zaprezentować lokalną firmę zajmującą się działalnością usługową lub produkcyjną do aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięciu, które odbędzie się 26 marca na terenie HOSIR-u. Wszelkich informacji odnośnie udziału w wydarzeniu udziela Wicedyrektor - Pan Zygmunt Ryszkiewicz - tel. (84) 696-33-38 Zdjęcia pochodzą z poprzedniej edycji "Zawodowego Strzału w 10"

Info i foto: Organizatorzy
06.03.2020

WYLOSUJ ANIOŁA

Wolontariusze SKC wraz z uczniami ZS nr 1 w Hrubieszowie włączyli się do akcji "Wylosuj Anioła dla dziecka z oddziału onkologicznego".

Więcej/Mniej

Jej celem była zbiórka artykułów szkolnych, książek, gier planszowych, poduszek i kocyków. Wielkie serce okazała uczennica Julia Łukaszczyk z klasy IIIb, która otrzymane w dniu ślubu pluszaki przekazała na rzecz akcji.
Zebrane artykuły zostały przekazane dzieciom przebywającym na oddziale onkologicznym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Anna Sioma-Krempla
06.03.2020

PETER BLACK W HDK-U

21 lutego uczniowie naszej szkoły wybrali się do Hrubieszowskiego Domu Kultury na spektakl "Peter Black". To artystyczne widowisko było wyjątkowe, ponieważ większość tekstów, które prezentowali aktorzy, było w języku angielskim.

Więcej/Mniej

Spektakl opowiadał historię człowieka, który w ciągu jednego dnia stracił wszystko i musiał zacząć od zera. Motywowany podstawowymi ludzkimi potrzebami nauczył się doceniać to, co w życiu jest najważniejsze.

Tekst i foto: AM
05.03.2020

LAS BLIŻEJ NAS...

Dziś uczniów klas III Tc i IV Ta odwiedził leśnik - Pani Patrycja Jakubowska, aby opowiedzieć o swojej pracy.
Pani Patrycja mówiła m.in.: o zmianach, jakie zachodzą w polskich lasach, o chorobach, szkodnikach i nierównej walce z nimi oraz gatunkach ptaków - chociażby żołnie, zimorodku czy orliku krzykliwym, które można spotkać w pobliżu Hrubieszowa.

Więcej/Mniej

Zwróciła uwagę na problem śmieci, które wywożone są właśnie do lasu. Chętnie odpowiadała na wszystkie pytania dotyczące zarówno zawodu leśnika, jak i leśnego ekosystemu, dzieląc się swoją pasją i wiedzą. Dziękujemy za miłe spotkanie.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
28.02.2020

CHCĄ POKONAĆ NOWOTWORY KRWI!

Kończymy tegoroczną edycję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, która przeprowadzana była w naszej szkole już po raz kolejny.

Więcej/Mniej

Wychowawcy klas III, IV i II LO dla Dorosłych przeprowadzili w swoich klasach zajęcia dotyczące celu kampanii #KOMÓRKOMANIA organizowanej przez Fundację DKMS, a w mijającym tygodniu nasi niezawodni i pracowici wolontariusze: Natalia Frąckiewicz, Miranda Brzozowska, Natalia Usowska, Oliwia Myszak, Kacper Sochan i Maciej Wyżyn zarejestrowali zainteresowanych pomocą uczniów.
Łącznie zgłosiło się 36 osób, które zadeklarowały swoją pomoc chorym na nowotwory krwi.

Koordynatorami akcji byli: Joanna Kornicka, Joanna Wieczorek-Smerdel i Daniel Buchowiecki.

Info i foto: Organizatorzy i wolontariusze
27.02.2020

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

"Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!" - to hasło tegorocznej kampanii kontynuowanej od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Więcej/Mniej

Celem jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego i świadomego korzystania z sieci.
W ramach obchodów tego wydarzenia na zajęciach z przedmiotu Bezpieczeństwo sieci komputerowych - uczniowie klasy IT5d (technik informatyk) wzięli udział w pogadance dotyczącej zagrożeń czyhających na młodych ludzi w Internecie oraz możliwych sposobów ochrony przed nimi.
Podsumowaniem lekcji było rozwiązanie quizu pod tytułem "Bezpieczeństwo w sieci." Uczniowie otrzymali naklejki, które na co dzień mają im przypominać o dobrych praktykach korzystania z Internetu.

Tekst i foto: Bartłomiej Kusiak
25.02.2020

WKRÓTCE ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ

"Podziemne organizacje młodzieżowe stanowiły ważny element tzw. II (antykomunistycznej) konspiracji. Były one spontaniczną odpowiedzią na niszczenie przez komunistów niezależności i niepodległości Państwa Polskiego oraz wartości chrześcijańskich.

Więcej/Mniej

Młodzi mieszkańcy Lubelszczyzny także przyłączyli się do tych działań (...) Hrubieszowscy uczniowie stworzyli dwa tajne związki: Polską Młodzież Walczącą oraz Podziemną Organizację Młodzieży Polskiej. Podziemna Organizacja Młodzieży Polskiej (POMP) działała od września 1949 r. do sierpnia 1950 r. Na jej czele stał uczeń hrubieszowskiego Technikum Mechanicznego Bronisław Sarzyński Kmicic, a jego zastępcą został Zygmunt Urbaniak" (informacja z broszury).
Już 2 marca w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność naszych byłych uczniów w wyżej wymienionej organizacji.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
21.02.2020

DRUKARKA 3D JUŻ I W NASZEJ SZKOLE

Drukarki 3D to urządzenia, które umożliwiają produkcję elementów i detali konstrukcyjnych systemów i urządzeń od podstaw, wykorzystując jako informacje źródłowe pliki cyfrowe. Drukują one trójwymiarowe przedmioty zwykle z tworzyw sztucznych. Takie urządzenie znajduje się w jednej z naszych pracowni informatycznych.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
21.02.2020

WALENTYNKOWY KONKURS

Walentynkowy Konkurs z Języka Angielskiego "All You Need is Love" zorganizowany w ZS nr 1 w Hrubieszowie cieszył się olbrzymim powodzeniem.

Więcej/Mniej

Przystąpiło do niego 11 trzyosobowych drużyn z klas: IV TD, IVTC, IIITC, IIITB, IIIA, II A, IT5F i IT5C. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy musieli zmierzyć się z rozwiązaniem walentynkowej krzyżówki, wyszukaniem prawdziwych i fałszywych informacji na temat historii Dnia Świętego Walentego, uzupełnić luki w walentynkowym tekście, dokończyć wierszyki - walentynki , a na koniec rozszyfrować walentynkowe sekretne skróty , a nawet ułożyć własne sekretne wiadomości tekstowe, z możliwością wysłania ich do ukochanej osoby (oczywiście po zakończonym konkursie).
Do drugiego etapu zakwalifikowało się 6 drużyn z największą ilością punktów. Tym razem drużyny musiały wykazać się znajomością walentynkowych idiomów. Najlepiej zadania rozwiązała grupa z klasy III A w składzie: Wiśniewski Brandon, Grech Przemysław, Dąbrowski Bartosz, zajmując I miejsce w konkursie.
II miejsce zajęła drużyna z kl. IVTC: Bednarek Gabriel, Sagadyn Krystian, Wioleta Paszczuk i kolejno - III miejsce kl. IVTD w składzie: Gałan Krzysztof, Kanadys Paweł, Szewczuk Sebastian.
W walentynkowy nastrój wprowadzały nas utwory zaśpiewane przez uczennice naszej szkoły: Edytę Kowalczuk i Wiolettę Paszczuk oraz muzyczne przeboje przygotowane przez Szkolne Radio "School".
Na zakończenie Dyrektor szkoły - Pan Marek Kozielewicz wręczył nagrody, poprzedzając ten moment krótką, lecz piękną przemową na temat ważności przekazywania i wyrażania uczucia miłości do drugiej osoby w obecnym świecie.

A oto przykłady utworów naszych uczniów:
I think of you day and night
Will you be my valentine? (IVTC)

I think of you each day and night
Your smile is so bright
My heart makes me want to fight (II A)

I am yours,
You are mine
You love me
So do I. (II A)

I am yours,
you are mine
We are together
So it’s fine (II A)

I am yours
You are mine
Come to me
we are gonna have a good time! (IVTC)

My love, I miss you every day
My heart follows you all the way
Because you are my bear (II A)

My love, I miss you every day
When I’m sad and I see your smile Everything is gonna be okay (IVTC)

Tekst: Organizatorzy/ Foto: Jakub Lisiewicz
20.02.2020

ROZWÓJ HRUBIESZOWA - UDZIAŁ W ANKIECIE

Gmina Miejska Hrubieszów realizuje projekt mający na celu opracowanie koncepcji pn. "Rozwój lokalny Hrubieszowa - od partycypacji do realizacji" w II etapie konkursu organizowanego w ramach Programu "Rozwój lokalny". Projekt współfinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Więcej/Mniej

Badania ankietowe, które są przeprowadzane on-line odbywają się również w naszej szkole i dotyczą planów zawodowych młodzieży uczącej się w ostatnich klasach Technikum i Szkoły Branżowej I stopnia.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
12.02.2020

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Internet to obecnie symbol najnowocześniejszej technologii, wkraczającej do życia milionów użytkowników.
To szansa na rozwój, podniesienie kwalifikacji, kontakty, pracę, ale też miejsce, w którym coraz częściej łamane jest prawo i dochodzi do przestępstw.

Więcej/Mniej

11 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu 2020.
Już wkrótce przedstawimy relację z wybranych zajęć, podczas których omawiano zagadnienie.
Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są: Facebook Polska oraz Google Polska.
Patronatem honorowym akcję objęło: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Komenda Główna Policji.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
11.02.2020

KOMÓRKOMANIA

Kilka lat tamu zorganizowaliśmy ją jako pierwsi w powiecie, teraz powracamy do niej po raz kolejny, licząc na pozytywny odbiór i świadomy udział chętnych, których pomoc może uratować czyjeś życie. Mowa o kampanii #KOMÓRKOMANIA skierowanej do uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli organizowanej przez Fundacja DKMS.

Więcej/Mniej

Jej celem jest przeprowadzenie akcji edukacyjno - informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji.
Zainteresowani wychowawcy otrzymają materiały edukacyjne, a już od 17 do 21 lutego w klasach III i IV i w Liceum dla Dorosłych pojawią się wolontariusze PCK.
Koordynatorami akcji są: Joanna Kornicka Wolontariat PCK Hrubieszów, Joanna Wieczorek-Smerdel i Daniel Buchowiecki. Jeden z filmów kampanii: KOMÓRKOMANIA

Organizatorzy
04.02.2020

CO SŁYCHAĆ W RADIU?

Szkolne Radio "School" w swej działalności wspiera dydaktyczno - wychowawczą rolę szkoły. Emitowane audycje radiowe są zgodne z zainteresowaniami i potrzebami całej społeczności szkolnej. Praca w radiu dotyczy przede wszystkim technicznej obsługi nagłośnienia i szkolnego radiowęzła. Poza tym uczniowie dokonują selekcji i wyboru odpowiednich piosenek emitowanych na długiej przerwie zgodnie z zaplanowaną ramówką.

Więcej/Mniej


Poniedziałek - Znamy języki obce
Wtorek - Rockowe granie
Środa - Piosenki na życzenie
Czwartek - Muzyka filmowa
Piątek - Ponadczasowe hity
Praca w radiu kształci kreatywność, rozwija umiejętności pracy w zespole, uczy odpowiedzialności i dbałości o szkolne mienie.
Radio szkolne angażuje się w obsługę nagłośnienia podczas akademii, uroczystości i innych szkolnych inicjatyw. Emituje ogłoszenia i audycje poświęcone ważnym wydarzeniom.
W celu usprawnienia funkcjonowania radia wyznaczone zostały dyżury uczniów na każdy dzień tygodnia. Dzięki nim na długiej przerwie możemy usłyszeć piosenki, które uprzyjemniają pobyt w szkole.
Redakcję radia tworzą:
Jan Pańko, Norbert Sobczuk, Kamil Wiejak - IV td
Adrian Wiązanka, Jakub Lisiewicz, Jakub Ciotuski, Piotr Buchajczuk, Dawid Wiśniewski, Paweł Solak - III tc
Stadnicki Jakub, Tuzin Kacper - II tb
Wiktoria Złotko - I tb.
Opiekunami szkolnego radia są nauczyciele naszej szkoły: Anna Olko i Jacek Wieleba.

Info: Szkolne Radio "School"/Foto: Daniel Buchowiecki/ Kamil Wiejak
10.02.2020

WALENTYNKOWY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Sprawdź swoją wiedzę dotyczącą języka angielskiego. Weź udział w konkursie. Szczegóły w regulaminie.
Zapraszamy!

Organizatorzy
04.02.2020

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE JĘZYKOWYM "MY TRIP TO LONDON"!

Szczegóły w regulaminie.
Zapraszamy!

Nauczyciele języka angielskiego/nauczyciele bibliotekarze
04.02.2020

IX EDYCJA OLIMPIADY "BUDUJ Z PASJĄ"

30 stycznia 2020 r. w Zespole Szkół Budowlanych w Lublinie odbyły się eliminacje wojewódzkie w IX edycji olimpiady budowlanej "Buduj z pasją". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Szymon Góral i Jakub Ostasz. Startowali w kwalifikacji BD04 - wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych. Obaj uczniowie kształcą się w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Więcej/Mniej

IX edycja olimpiady została zorganizowana przez Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej z siedzibą w Wieluniu, którego głównym celem jest promowanie edukacji zawodowej poprzez organizację kolejnych edycji zmagań adeptów branży budowlanych w ramach olimpiady. W olimpiadzie mogą brać udział uczniowie Technikum i Branżowej Szkoły I stopnia, kształcący się w zawodach budowlanych.

Formuła olimpiady na szczeblu regionalnym obejmowała: część teoretyczną-test - praca indywidualna i część praktyczną-zadanie problemowe, opisowo-obliczeniowe - praca w zespole dwuosobowym Wyniki olimpiady ogłoszone zostaną w lutym. Do etapu centralnego awansują dwie najlepsze drużyny z etapów wojewódzkich. Trzymamy kciuki za reprezentantów naszej szkoły! Uczniów do etapu wojewódzkiego Olimpiady przygotowywał Jacek Naja.

Tekst i foto: Jacek Naja
04.02.2020

WIELKI FINAŁ GORĄCYCH SERC

12 stycznia 2020r. odbył się 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie naszej szkoły, jak każdego roku, przyłączyli się do akcji.
Na terenie szkoły w piątek 10 stycznia przeprowadzono zbiórkę pieniędzy do puszek i rozdano serduszka, natomiast w niedzielę zbierano pieniądze na ulicach Hrubieszowa. Grupa SIM PCK Hrubieszów wspierała akcję WOŚP "Wiatr w żagle", w związku z tym przeprowadziła pokazy RKO oraz pozycji bocznej.

Więcej/Mniej

Z naszej szkoły kwestowały: Oliwia Kostrubiec IV tb, Natalia Frąckiewicz IV tc, Miranda Brzozowska IV tc i Wiktoria Rozwadowska III tb.
Dziewczęta łącznie zebrały kwotę 3 178 88 zł, która została przekazana na szczytny cel - na dziecięcą medycynę zabiegową na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.
Wolontariuszki WOŚP twierdzą, że kwestując, same wiele zyskały. Doświadczyły bowiem bezinteresownej życzliwości, wielu dobrych słów, uśmiechów od wszystkich tych, którzy poprzez wrzucenie do puszki choćby symbolicznej złotówki (a bywało, że i stu złotych) zdecydowali się wesprzeć najmłodszych.
Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda się również pozyskać fundusze na podobny, szczytny cel.

Samorząd UczniowskI
03.02.2020

SPOTKANIE Z FIZJOTERAPEUTĄ - ABSOLWENTEM NASZEJ SZKOŁY!

Rehabilitacja potrzebna jest pacjentom z ciężkimi dysfunkcjami narządu ruchu, głównie po urazach wielonarządowych, uszkodzeniach układu nerwowego lub po udarach mózgowych. Dzięki niej można odzyskać sprawność fizyczną i psychiczną, a także zdolność do pracy. Może ona zdecydowanie poprawić jakość życia.

Więcej/Mniej

Dziś uczniów klasy III Tc odwiedził absolwent szkoły Michał Majewski, który od kilkunastu lat z powodzeniem wykonuje zawód fizjoterapeuty.
Nasz gość obecnie współpracuje z OREW w Alojzowie.
Podczas zajęć, które odbyły się 29 stycznia, Michał omawiał m.in.: problemy dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, problemy związane ze skoliozami, informował także w jakich okolicznościach może dojść do udaru mózgu. Na koniec jeden z uczniów mógł na własnej skórze odczuć, w jaki sposób masaż klasyczny i techniki terapii manualnej pomagają i na doraźne bóle.
Michałowi dziękujemy za poświęcony czas i ciekawe spotkanie. Kto wie, może wśród uczniów jest przyszły fizjoterapeuta?

Tekst i foto: Daniel Buchowiecki
01.02.2020

STYPENDYSTKA PREZESA RADY MINISTRÓW

10 stycznia 2020 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Prezesa Rady Ministrów stypendystom z województwa lubelskiego.

Więcej/Mniej

Dyplomy z rąk Wojewody Lubelskiego Pana Lech Sprawka i Kuratora Oświaty Pani Teresy Misiuk otrzymało 234 uczniów. Jedną ze stypendystek jest uczennica naszego technikum Natalia Usowska, która kształci się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.
Przypomnijmy, że stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen w danej szkole. Natalia może poszczycić się wysoką średnią ocen (5.0) uzyskaną w roku szkolnym 2018/2019 i wzorowym zachowaniem.
Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy sukcesu, który potwierdza Jej pracowitość.

Zebrał: Daniel Buchowiecki/ Foto: Grzegorz Siek
15.01.2020

ETAP OKRĘGOWY OLIMPIADY WIEDZY O ŻYWIENIU I ŻYWNOŚCI

3 stycznia 2020 r. w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie odbyły się eliminacje okręgowe XXIV Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności.

Więcej/Mniej

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie reprezentowali:
Natalia Usowska (klasa IIITc) oraz Beniamin Błocian uczniowie (klasa: IVTb) kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Tematem wiodącym tegorocznej, XXIV edycji było "Żywienie a profilaktyka nadwagi i otyłości".
Głównym zadaniem olimpiady jest upowszechnianie szeroko rozumianej wiedzy o żywieniu i żywności, a także rozwijanie zainteresowań uczniów zagadnieniem. Program olimpiady obejmuje wiadomości z zakresu nauki o żywieniu i żywności, zaawansowaną wiedzę dotyczącą biologiczno-chemicznych aspektów żywienia, technologii żywności, technologii gastronomicznej z towaroznawstwem, a także wiadomości z zakresu gastronomii.
Harmonogram olimpiady obejmował m.in.: spotkanie organizacyjne uczestników i opiekunów z Komisją Okręgową reprezentowaną przez dr inż. Agnieszkę Malik - pracownika naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz mgr Beatę Filipkowską - starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Lublinie, eliminacje pisemne, które polegały na rozwiązaniu testu, na który składają się zadania z tematyki wiodącej i zadania z zakresu gastronomii i żywności i żywienia oraz wykład dr Katarzyny Skrzypczak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie "Znaczenie technologii gastronomicznej w racjonalnym żywieniu człowieka".
Od tej edycji, zgodnie z regulaminem, Komisja Okręgowa po zakończeniu eliminacji okręgowych pakuje karty odpowiedzi wraz z protokołem do bezpiecznej koperty i przesyła do Komitetu Głównego. Prace uczestników eliminacji okręgowych sprawdza Komisja Oceniająca powołana przez Przewodniczącego Komitetu Głównego. Wyniki olimpiady ogłoszone będą pod koniec stycznia. Trzymamy kciuki za reprezentantów naszej szkoły! Uczniów do Etapu Okręgowego Olimpiady przygotowywały: Joanna Janicka i Magdalena Jędruszczak.

Magdalena Jędruszczak
15.01.2020

XLIX EDYCJA TURNIEJU BUDOWLANEGO "ZŁOTA KIELNIA"

11 stycznia 2020 r. w Zespole Szkół Budowlanych w Lublinie odbyły się eliminacje okręgowe w XLIX edycji Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Dawid Pokrywka, Dawid Sadowski, Szymon Góral i Paweł Wroński. Startowali w kwalifikacjach: montaż systemów suchej zabudowy oraz wykonywanie robót posadzkarsko - okładzinowych. Wszyscy uczniowie kształcąc się w Szkole Branżowej i zdobywają zawód monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Więcej/Mniej

Etap okręgowy przygotowywany i przeprowadzany jest przez Komitety okręgowe w Gliwicach, Lublinie, Kędzierzynie-Koźlu, Poznaniu, Mińsku Mazowieckim i Toruniu. Zestawy zadań testowych i zadań praktycznych przygotowywane są przez Komitet Główny.
Formuła rywalizacji zbliżona jest do formuły zewnętrznych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Treści wiedzy zawodowej, zarówno teoretycznej jak i umiejętności praktycznych oparte są na standardach obowiązujących w każdym z zawodów.
Wyniki olimpiady ogłoszone będą w styczniu. Do etapu centralnego w danej kwalifikacji awansuje sześciu uczestników, którzy uzyskają najlepsze wyniki w cały kraju. Trzymamy kciuki za reprezentantów naszej szkoły!
Uczniów do Etapu Okręgowego Olimpiady przygotowywał Jacek Naja.

Tekst i foto: Jacek Naja
14.01.2020


STARSZE WIADOMOŚCI

↑ Powrót na początek

Projekt i wykonanie: Tomasz Pałyga
Kl. II SPa  2009r.
22-500 Hrubieszów ul. Zamojska 18a tel/fax (0-84)696-33-38