Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualności

KOMUNIKAT DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW.

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie informuje, że z dniem 19.10.2020 r. szkoła przechodzi na system nauczania mieszanego. Zajęcia praktyczne w Technikum i Branżowej Szkole I Stopnia odbywać się będą każdego tygodnia według obecnego planu zajęć na warsztatach szkolnych. Pozostałe zajęcia prowadzone będą w formie stacjonarnej (w szkole, zgodnie z planem lekcji) oraz w formie zdalnej.

W dniach 19 - 23.10.2020 r. zajęcia stacjonarne w szkole prowadzone będą dla klas: I a, I b, II a, II b, III ta, III tb, III tc, IV ta, IV tb, IV tc, IV td, III Lo. Pozostałe klasy prowadzą naukę w trybie zdalnym (z wyjątkiem zajęć praktycznych, które odbywają się na warsztatach szkolnych).

Dyrekcja szkoły
17.10.2020

SĄD NAD EDYPEM

Dowody przestępstwa i winy: zdjęcia zabójstwa i transkrypcje rozmów przedstawiał oskarżyciel Edypa - bohatera dramatu Sofoklesa, które starał się obalić obrońca, aby sędzia wydał jak najbardziej sprawiedliwy wyrok. Taka nietypowa lekcja na pewno na długo postanie w pamięci uczniów.

Daniel Buchowiecki
18.10.2020

PRZED NAMI KONKURS "AKTYWNIE-BEZPIECZNIE-ZDROWO"!

Weź udział w konkursie plastycznym.
Szczegóły w regulaminie.
Karta i zgoda_uczestnika.


16.10.2020

PRZEDE WSZYSTKIM DUŻO ZDROWIA!

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie - Pan Marek Kozielewicz złożył życzenia wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi. Wręczył także nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym naszej placówki.

Więcej/Mniej

Dyrektor przekazał także serdeczne życzenia od Starosty Hrubieszowskiego - Pani Anety Karpiuk i Przewodniczącej Zarządu Rady Rodziców - Pani Teresy Perechubko-Mirosław. W tym dniu o nauczycielach pamiętał także Samorząd Uczniowski i młodzież.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
16.10.2020

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE "TWOJA DOBRA SZKOŁA"!"

Proponujemy Wam konkurs, w którym można wykazać się kreatywnością i talentem. Liczymy zwłaszcza na uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk, ale wierzymy, że i inni mogą przygotować naprawdę ciekawe prace, do czego namawiamy. Szczegóły w regulaminie. Powodzenia!.
REGULAMIN KONKURSU

Organizatorzy
15.10.2020

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

"Nauczyciel ociera się o wieczność. Nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ" (Henry Adams).
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy przede wszystkim dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości oraz sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

Redakcja
14.10.2020

KONKURS GRAFIKI KOMPUTEROWEJ "WYRAŹ TO W PIXEL-ACH!"

I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju już po raz czwarty zaprasza uczniów szkół podstawowych i średnich (ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych) do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Grafiki Komputerowej "Wyraź to w PIXEL-Ach!".

Więcej/Mniej

Czwarta edycja konkursu nosi tytuł: "Moja rodzina - moja nadzieja". Prace powinny dotyczyć czasu spędzonego w gronie rodziny i najbliższych w czasie pandemii.
Młodzi graficy mają podzielić się swoimi refleksjami, doświadczeniami i obserwacjami. Pokażą na kogo mogli liczyć w trudnych momentach. Niech podczas tworzenia prac towarzyszą słowa Richarda Paula Evansa - "Rodzina jest dla człowieka niczym płótno dla artysty. Przelewamy na nie nasze najwspanialsze marzenia."
Zachęcamy do udziału w konkursie.
Więcej informacji w załącznikach oraz na stronie www:
http://www.loonz.lbl.pl/wp-content/uploads/2020/09/IVRegulaminOKGKBilgoraj.pdf


13.10.2020

CHLEB NASZ POWSZEDNI...

Pieczywo z mąki i wody na drożdżach lub na zakwasie - to definicja słownikowa chleba. A co o chlebie mówią przedstawiciele piekarni, restauracji i szkoły, która kształci przyszłych kucharzy i techników żywienia?

Więcej/Mniej

"Chleb gości w naszej cywilizacji od wieków. Stał się naturalną i nierozłączną częścią kultury. Pierwsze wzmianki o nim sięgają 14 000 lat wstecz, jednak ten chleb znacząco odbiegał od tego, który znamy obecnie. Głównym składnikiem były wtedy grubo mielone ziarna zbóż, a wypiek odbywał się w gorącym popiele ognisk. Dzięki trwałości i cennym składnikom odżywczym taki podpłomyk zyskał dużą popularność na terenach Europy i Bliskiego Wschodu. Rozwój rolnictwa, wynalezienie pieca, w którym wypiek odbywał się w zamkniętej komorze oraz wykorzystanie fermentacji doprowadziły z czasem do stworzenia pulchnego i smacznego produktu. Składniki, proces wyrabiania ciasta oraz technologia wypieku są kluczowymi kwestiami.
Odpowiednie składniki, takie jak: mąka, woda, zakwas i sól są niezbędne do wyprodukowania pieczywa, zarówno w domu, jak i w piekarni. Podczas produkcji ważna jest jakość mąki, temperatura wody oraz zakwas, który odpowiada m.in.: za pulchność, zapach i smak chleba.

W piekarni ARS do produkcji pieczywa używamy mąki od lokalnych producentów oraz w głównej mierze zakwasu żytniego. Produkcja chleba jest podzielona na kilka etapów, w pierwszym z nich bierze udział piekarz ciastowy, to on jest odpowiedzialny za jakość ciasta, łączy ze sobą wszystkie składniki, ocenia elastyczność ciasta, temperaturę, a następnie dba o jego rozrost w odpowiednich warunkach. Kolejnym etapem produkcji jest dzielenie i formowanie, które zostało częściowo zautomatyzowane, choć nadal piekarze trzymają pieczę nad odpowiednim zaokrągleniem i ułożeniem ciasta w koszyczkach, aby mogły równomiernie rosnąć. Następnie odpowiedzialność przejmuje piekarz piecowy, do którego obowiązków należy wypieczenie pachnącego chleba z chrupiącą skórką. Nasz asortyment jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Obecnie szczególnie skupiamy się i promujemy produkty z czystą etykietą, między innymi chleby żytnie i chleb razowy. Obserwując tempo zmieniającego się świata, można zauważyć, że chleb również dynamicznie się zmienia, jednak nadal pozostaje podstawowym składnikiem, który gości w większości polskich domów" – informuje Pani Anita Skrzypa - współwłaściciel ARS Piekarnia Cukiernia Artur Skrzypa.

"W naszej kuchni przygotowujemy chleb sami i tak już od ponad 5 lat, dziennie wypiekamy około 30 bochenków. Wysublimowany, niepowtarzalny smak naszego chleba zawdzięczamy naszej unikalnej recepturze opracowanej na podstawie starych, wiejskich przepisów. Do produkcji używamy jedynie najlepszej jakości produktów. Receptura naszego chleba oparta jest na naturalnym zakwasie, produkowanym przez nas własnoręcznie. Połączenie zakwasu i mąki pszenno-żytniej w odpowiednich proporcjach pozwala uzyskać chrupiącą skórkę z supermiękkim wnętrzem. Aby uzyskać chrupiąca skórkę, do piekarnika w trakcie pieczenia należy wstawić naczynie z wodą" - radzi Pani Beata Czerepak-Załuska - menager ds. administracyjnych  Gniecki Hotel & Restaurant.

"Najzdrowszym pieczywem dla człowieka jest chleb przygotowany na zakwasie. Są to żywe kultury bakterii i dzikich drożdży, dzięki którym pieczywo nabiera wyjątkowych walorów odżywczych i smakowych. Dzięki zakwasowi uzyskujemy również pulchne i wyrośnięte ciasto. Aby upiec zdrowy chleb żytni potrzebujemy zakwasu. Taki chleb zachowuje dłużej świeżość i jest po prostu smaczniejszy od tego upieczonego na drożdżach. Zrobienie zakwasu nie jest trudne lecz czasem te żywe organizmy, które go tworzą, mogą okazać się kapryśne i wymagające. Aby przygotować zakwas należy w umytym i wyparzonym słoju umieścić ok. 100 g mąki żytniej razowej (typ 2000) i wymieszać ją drewnianą łyżką z podobną ilością letniej wody. Nasza mikstura ma mieć konsystencję kwaśnej śmietany. Tak przygotowaną mieszankę przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce, np. w pobliżu grzejnika. Latem, gdy temperatura powietrza jest dość wysoka, słoik stawiamy po prostu na kuchennym blacie. Zimą musimy zadbać o żywe kultury organizmów, które obecne są w mące i stworzyć im optymalną temperaturę do namnażania i wzrostu. Po 12 godzinach należy zawartość naszego słoika dobrze przemieszać i odstawić na kolejne 12 godzin. I tak przez kolejne 4 - 5 dni powtarzamy dokarmianie mąką i wodą i mieszanie. Najlepsza temperatura do wzrostu naszego zakwasu oscyluje między 25° a 30° C. Jeżeli temperatura będzie za niska fermentacja znacznie się wydłuży, w za wysokiej całkowicie ustanie. Około 2 dnia hodowli zobaczymy pierwsze pęcherzyki na powierzchni zakwasu, to znak, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Wtedy też nasza mieszanka zacznie zmieniać swój zapach. Może to być lekko owocowy aromat, może pachnieć octem lub też alkoholem. Bez obaw, wszystko jest w porządku. Nasz zakwas to żywy twór, który powstał z różnych mieszanek zbóż, więc może się od siebie różnić i inaczej zachowywać. Po kilku dniach silnie bąbelkujący zakwas nadaje się do upieczenia pierwszego chleba. Przy pieczeniu chleba zawsze należy pamiętać aby odłożyć trochę zakwasu (2-3 łyżki) jako zaczątek do następnego wypieku i przechowywać go w lodówce.
Przepis na ten chleb zaczerpnęłam ze strony www.chleb.info.pl:
500g zakwasu
500g maki
ok. 200g do 250g wody (1 szklanka)
1 łyżka soli

Do odmierzonego zakwasu należy dodać 500g mąki. Może to być kombinacja 250g mąki pszennej (typ 550) oraz 250g żytniej (typ 720), bądź tez żytniej razowej. W ten sposób otrzymamy chleb mieszany.
Następnie dodajemy wodę o temperaturze pokojowej i sól. Przy dużej ilości mąki razowej, należy dodać trochę więcej wody, tak aby ciasto dało się jeszcze mieszać łyżką. Ciasto mieszamy do połączenia wszystkich składników. Możemy użyć do tego celu miksera z końcówkami do wyrabiania ciasta drożdżowego. Na samym końcu dodajemy sól, najlepiej rozpuszczoną w odrobinie wody. Jeszcze raz dokładnie mieszamy, przykrywamy w misce i odstawiamy na ok. 40 minut. Keksówkę smarujemy porządnie olejem i wysypujemy grubą mąką lub otrębami. Możemy też wyłożyć papierem do pieczenia.
Przekładamy ciasto łyżką do formy mniej więcej do połowy jej wysokości, lekko ugniatamy i wyrównujemy powierzchnię mokrą łyżką. Przykrywamy ściereczką i dodatkowo owijamy folią, aby powierzchnia chleba nie wyschła. Odstawiamy do wyrośnięcia na około 4-5 godzin. Im niższa temperatura w pomieszczeniu, tym chleb będzie rósł wolniej. Czekamy, aż wyrośnie prawie do brzegów formy. Należy pamiętać, aby nie wkładać do pieca chleba jeszcze nie wyrośniętego. Piekarnik nagrzewamy do temperatury ok. 230°C, jego wnętrze tuż przed włożeniem chleba naparowujemy, najlepiej przy użyciu spryskiwacza do kwiatów.
Po 15 minutach temperaturę obniżamy do ok. 200°C i dalej pieczemy aż do uzyskania brązowej skórki (20-30minut). Chleb jest upieczony, kiedy wyjęty z formy i postukamy od spodu wydaje głuchy dźwięk.
Zakwas i chleb robię z tych przepisów. Wszystkie materiały pochodzą ze strony www.chleb.info.pl" - informuje nas Pani Joanna Koszerny - nauczyciel przedmiotów gastronomicznych z Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie. Pozostaje nam życzyć smacznego!

Foto: Gniecki Hotel & Restaurant/ Joanna Koszerny
Zebrał: Daniel Buchowiecki
13.10.2020

OGRÓD, KTÓRY JEST PASJĄ I SPOSOBEM NA ŻYCIE

Małgorzata Pakuła jest absolwentką Zespołu Szkół Odzieżowych w Hrubieszowie. Ukończyła Technikum Odzieżowe i choć umie szyć i robi to do tej pory, jej podstawowym zajęciem i pasją stała się uprawa i sprzedaż roślin, które sprzedaje w Hrubieszowie.

Więcej/Mniej

"Bardzo miło wspominam swoich profesorów, zarówno tych, którzy uczyli mnie praktyki, jak i teorii: Panią Reginę Stipurę, Panią Marię Orzechowską, Panią Lucynę Piątkowską, Pana Adama Juszczaka i Pana Zbigniewa Petruczynika. To byli dobrzy nauczyciele, dzięki którym dobrze przygotowałam się do matury i obroniłam pracę dyplomową na piątkę z plusem" - mówi z uśmiechem i dumą.
Dzień naszej przedsiębiorczej bohaterki rozpoczyna się o 5.15 i na pewno nie kończy o 15. Większość roślin, które można kupić u Małgosi jest Jej produkcji. Wśród nich są warzywa i kwiaty.


Już niedługo kolejne relacje z naszymi absolwentami w roli głównej.

Zebrał: Daniel Buchowiecki/Foto: archiwum prywatne MP
12.10.2020

MAMY NOWY SAMORZĄD UCZNIOWSKI

8 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uprawnieni do głosowania byli członkowie Klasowych Samorządów, a kandydować mógł każdy uczeń naszej szkoły. W wyniku tajnego głosowania w skład Samorządu weszli:

Więcej/Mniej


Przewodnicząca: Milena Rychel IItc
Zastępcy Przewodniczącej: Łukasz Lesiuk IIItc, Patryk Pawlos IItc
Sekretarz: Kamila Grzeszczuk Itb
Skarbnik: Tomasz Gruszka Ita
Gratulujemy i liczymy na owocną współpracę.

Tekst i foto: Opiekunowie SU
11.10.2020

PRZEŚLIJ SWOJĄ PROPOZYCJĘ NAZWY

Szukamy nowej nazwy dla szkolnego radia. Powinna ona kojarzyć się technicznym profilem naszej szkoły i budzić pozytywne skojarzenia. Propozycje z nową nazwą należy przesyłać na adres e-mail: [email protected]
W treści wiadomości należy podać proponowaną nazwę szkolnej rozgłośni oraz imię i nazwisko ucznia ZS Nr 1 w Hrubieszowie, który jest autorem propozycji.
Dla autora najciekawszej propozycji przewidziano nagrodę.

Info: Opiekunowie Szkolnego Radia/ Foto: DB
05.10.2020

ZAJĘCIA INTEGRACYJNE DLA KLAS PIERWSZYCH

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego powitaliśmy w murach naszej szkoły uczniów klas pierwszych.
Nowy rok szkolny to dla nich nowi koledzy, nauczyciele, nowa klasa oraz nowe wymagania.

Więcej/Mniej


To także nowe plany, marzenia, ale też obawy i niepewność.
Aby pomóc młodym ludziom w lepszej adaptacji w nowym otoczeniu zorganizowaliśmy dla nich zajęcia integracyjne.
Warsztaty, których celem była integracja zespołu klasowego, to doskonała okazja do bliższego poznania się z innej perspektywy.
Podczas zajęć można było przełamać swoją nieśmiałość, zaprezentować siebie, swoje cechy charakteru, poczuć się pewniej w nowej grupie rówieśniczej.
Zajęcia były okazją do doskonalenia umiejętności wzajemnej współpracy i współdziałania w grupie.
Uczniowie wszystkich klas I w trakcie zajęć wykazali się aktywną i twórczą postawą.
Z dużym zainteresowaniem wykonywali wszystkie zaproponowane ćwiczenia i zabawy.
Były to również chwile relaksu na świeżym powietrzu przy pięknej, słonecznej pogodzie.

Tekst i foto: Monika Jabłońska - pedagog szkolny
04.10.2020

WSPIERA NAS BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA

Miło nam poinformować, że w bieżącym roku szkolnym Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie objęła naszą szkołę wspomaganiem w zakresie biblioterapii, a także wsparciem w realizacji podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa. Mamy nadzieję, że współpraca zaowocuje ciekawymi przedsięwzięciami.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
23.09.2020

MAMY I MIEJSCE!

W dniach 19-20 września 2020 r., już po raz piąty, zorganizowano "Rubienalia". 20 września podczas "Potyczek żakowych o Berło Króla Władysława Jagiełły", rywalizowały ze sobą drużyny z wielu szkół i organizacji działających na terenie miasta. Uczestnicy wzięli udział w kilku konkurencjach - m.in. quizie dotyczącym wiedzy o Hrubieszowie czy "Teście na damę dworu".

Więcej/Mniej

Zespół Szkół Nr 1 reprezentowali: Milena Rychel, Sandra Różańska, Oliwia Kozdrój, Maciej Steciuk, Patryk Pawlos wraz z opiekunem - Agnieszką Mielniczuk.
Drużyna naszej szkoły zajęła I miejsce, wygrywając Berło króla Władysława Jagiełły oraz nagrodę finansową.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy pozostałym drużynom za rywalizację.

Info i foto: Agnieszka Mielniczuk
22.09.2020

RADIOWCY POSZUKIWANI!

Radio szkolne Radio School poszukuje kreatywnych i odpowiedzialnych osób do pracy w szkolnej rozgłośni. Dyżur to obsługa szkolnego radiowęzła na długiej przerwie, wybór i emitowanie piosenek zgodnie z zaplanowaną ramówką.

Więcej/Mniej
Poniedziałek - Polska klasyka

Wtorek - Uczymy się języków obcych - Piosenki angielskie i rosyjskie

Środa - Piosenki na życzenie

Czwartek - Muzyka filmowa

Piątek - Weekendowe granie – muzyka pop

Osoby, które chcą aktywnie spędzić czas w szkole i umilić naukę dobrymi piosenkami zapraszamy do współpracy. Proszę zgłaszać się do opiekunów szkolnego radia - Pani Anny Olko lub Pana Jacka Wieleby. Można też przyjść na długiej przerwie do siedziby radia, która znajduje się w budynku A.

Info: Anna Olko/Foto: Daniel Buchowiecki
16.09.2020

DOCENIONO PRACE UCZENNIC

Marta przygotowała rozprawkę, a Natalia wiersz - obie prace związane były z tematem konkursu "Cud nad Wisłą", który organizowany był przez Komitet Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Tomaszowie Lubelskim i Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu.

Więcej/Mniej

W dniu dzisiejszym Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie - Pan Marek Kozielewicz przekazał upominki ufundowane przez organizatorów Marcie Oksętiuk z klasy IIT5f i Natalii Usowskiej z klasy IVTc.
Szkolnymi koordynatorami konkursu byli: Ewa Kozaczuk, Katarzyna Skawińska i Daniel Buchowiecki.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
14.09.2020

PROJEKTOWALI I SZYLI...

W 1990 roku powstało 4-letnie Technikum Odzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej. Zmieniła się też nazwa szkoły - Zespół Szkół Odzieżowych. W skład zespołu wchodziły trzy szkoły: Zasadnicza Szkoła Odzieżowa i Wielozawodowa, Technikum Odzieżowe na podbudowie szkoły podstawowej i Technikum Odzieżowe dla Dorosłych. W czerwcu 1997 roku Zespół Szkół Odzieżowych, którego dyrektorem była Pani Lucyna Piątkowska, obchodził jubileusz 70-lecia istnienia szkoły.

Więcej/Mniej

Technik technologii odzieży i krawiec to dwa zawody, które kilkanaście lat temu cieszyły się popularnością. W ramach egzaminów zawodowych i przygotowywania prac dyplomowych uczniowie projektowali odzież, szyli różnorodne stroje, sporządzali różnorodne katalogi związane z konfekcją odzieżową. Prace powstawały pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych między innymi Pań: Anny Jańczuk, Henryki Zdziebłowskiej, Reginy Stipury, Ewy Szeweńko i Joanny Wawrzaszek.
„W zawodach związanych z krawiectwem liczyła się cierpliwość, dokładność, pracowitość, a nasi uczniowie te cechy posiadali.
Świadczyliśmy usługi krawieckie z materiałów własnych i powierzonych. Była to ciężka, ale satysfakcjonująca praca, bo efekty cieszyły oko. Wielokrotnie uczestniczyliśmy w turniejach związanych z branżą odzieżową, między innymi w Zwierzyńcu czy Płocku, braliśmy udział w regionalnych pokazach mody” – zgodnie twierdzą Panie - Ewa Szeweńko i Joanna Wawrzaszek.

Poniżej kilkanaście wybranych projektów, wykonanych przez uczniów. Ciekawe, czym dzisiaj zajmują się ich autorzy...

Zebrał: Daniel Buchowiecki
12.09.2020

JUŻ JUTRO EGZAMIN POPRAWKOWY!

JUŻ JUTRO EGZAMIN POPRAWKOWY!

Egzamin maturalny w sesji poprawkowej zostanie przeprowadzony 8 września 2020r. o godz. 14:00.
Język angielski - sala 11 A
Język polski - sala 8 A
Matematyka - sala 8 A

Więcej/Mniej


Egzamin zostanie przeprowadzony z zachowaniem wszystkich zasad obowiązujących w sesji głównej.
Wyniki egzaminu oraz świadectwa dojrzałości będą do odbioru w szkołach w dniu 30 września br. w godzinach ustalonych przez Dyrekcję.

Trzymamy za Was kciuki! Powodzenia!

Zebrał: Daniel Buchowiecki
05.09.2020

NARODOWE CZYTANIE - "BALLADYNA"

Dziewiąta odsłona Narodowego Czytania już za nami!
W tym roku czytaliśmy historię o miłości i żądzach, o pragnieniach i życiowych wyborach, jeden z najbardziej znanych dramatów Juliusza Słowackiego, czyli "Balladynę".

Więcej/Mniej


Był nóż, i były maliny.
W atmosferę lektury wprowadziła nas współczesna wersja "Balladyny", do której tekst napisał Daniel Buchowiecki. Pan Daniel wcielił się w narratora, a towarzyszyły mu: Emilia Tomaszewska (Balladyna) z Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie, Aleksandra Dzirba (Alina) oraz Małgorzata Pitus (Matka) z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
Następnie rozpoczęliśmy wspólne czytanie, które zainaugurowała Starosta Hrubieszowski - Aneta Karpiuk i tym samym zaprosiła do czytania kolejnych lektorów. Smaczkiem dzisiejszego wydarzenia było z pewnością premierowe wykonanie "Ballady o malinach" Wojciecha Młynarskiego w aranżacji Zespołu "Nasz CZAS" z Hrubieszowa pod opieką Doroty Stronkowskiej.
Podczas wydarzenia Starosta Hrubieszowski - Aneta Karpiuk wręczyła nagrody i podziękowania zwycięzcom i uczestnikom Powiatowego konkursu wiedzy z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II "Totus Tuus", który realizowany był pod Honorowym Patronatem Pani Starosty.
Był również czas, by powiedzieć słów kilka o najnowszej publikacji wydanej przez naszą bibliotekę. Mamy nadzieję, że "Świat wartości... w świetle słów Św. Jana Pawła II", pomysłu Mirosława Dąbrowskiego, z rysunkami Wiesława Jędruszczaka, w opracowaniu merytorycznym i graficznym wraz z przygotowaniem do druku przez zespół biblioteki, będzie szczególną pozycją w Państwa domowych biblioteczkach. Wydawnictwo otrzymało Honorowy Patronat Starosty Hrubieszowskiego - Anety Karpiuk i zostało wydane przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie.
Puentą naszego Narodowego Czytania była projekcja "Balladyny '68" duetu - Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, opowiedziana z charakterystycznym dla nich przymrużeniem oka.
Całości towarzyszyła wystawa, a każdy kto był dzisiaj z nami i współtworzył dzisiejsze wydarzenie otrzymał naszą publikację, coś słodkiego i nie tylko...
Wszystkim serdecznie dziękujemy...i do zobaczenia za rok!

"Balladyna współczesna", tekst: Daniel Buchowiecki

Narrator

Choć "Balladyna" dawno powstała już
I książkę spowił czasu kurz
Sama opowieść jest ponadczasowa
Ciągle się tworzy historia nowa...
Przed Wami dwie siostry, tak różne
Balladyna dziewczę sprytne, złe i próżne
Alina dobra i pracowita dziewczyna...

Balladyna

Mamo, po co nauka, po co szkoła?
Ja mam inne aspiracje, mnie świat woła
Nie chcę być jak ta nudna Alina
Ja chcę coś więcej - to nie moja wina!
Do tej pory siostrę wykorzystywałam
I co? Zawsze miałam to, co chciałam!
Jedni są do ciężkiej pracy
Drudzy...no... nie są tacy!

Matka
Gdzie błąd popełniłam?
Co źle zrobiłam?
Jedną dobrze wychowałam
Na drugą wpływu nie miałam...
Och źle, bardzo źle
Tak bym chciała zmienić Cię...

Alina
Mamo, nie przejmuj się tak...
Może to po prostu taty brak
Zawsze dla nas dobra byłaś
Co mogłaś, to robiłaś...
Balladyna kiedyś zrozumie
Że tajemnica jest w pracy i w rozumie

B.
Co za sentymenty i żale
Ja Was nie rozumiem wcale
W życiu liczą się pieniądze i władza
Która na szczyt doprowadza...

M.
Dziecko, oj nie o to chodzi
Jak się komu powodzi
Ale jakim człowiek jest dla ludzi
Czy go sumienie w nocy nie budzi...

B.
Co za brednie i głupoty
Nie mam na nie ochoty...
Zwykła praca nie wzbogaca
Nie chcę tutaj wracać wcale
Wystawne życie, imprezy, bale...
Wyjeżdżam do wielkiego miasta
Hajs się liczy i basta...

N.
Matka ręce załamała
Bo, choć córka niesforna
Bardzo ją kochała
Smutno też było Alinie
Tej dobrej, skromnej dziewczynie
Balladyna robiła karierę w show biznesie
Rauty, castingi, tak jej żyć chce się
Potem były diety, dilerzy, role i seriale
Balladynka nie odpoczywała wcale

M.
Alino, dobra dziewczyno
Ty pracujesz, żyjesz uczciwie tak
A Balladyna? Ech, słów mi brak...

N.
A nasza celebrytka
Stała się jak nitka
Używki bardzo ją zmieniły
Urodę uszczupliły
Zniknęły propozycje
I tak straciła Balladyna wysoką pozycję
Pieniądze szybko się skończyły
Znajomości też fałszywe były
Ze wstydem do domu wraca
Mając moralnego kaca

B.
Przepraszam, żałuję...
Nawet nie wiecie jak się teraz czuję...

A.
Witaj siostro, nie przejmuj się wcale
My kochamy Ciebie stale

M.
Ważne, że żyjesz i wróciłaś
Oj, tak...zmartwień przysporzyłaś
Ale zrozumiałaś i teraz ....masz czas na poprawę
Już wiesz, że nie warto w życiu stawiać tylko na zabawę...
Pieniądze, kariera i władza
Czasem do ruiny człowieka doprowadza

Liczy się to, jakim człowiek jest dla ludzi
Czy go sumienie w nocy nie budzi...

Info i foto: Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie
06.09.2020

HISTORIA W WIERSZU

Uczennica naszej szkoły wzięła udział w konkursie historycznym „Cud nad Wisłą 1920”, który był organizowany pod patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów przez Komitet Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Tomaszowie Lubelskim i Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu.

Więcej/Mniej

Poniżej prezentujemy wiersz, którego autorem jest Natalia Usowska.

Sierpień 1920

Minął wiek, sto lat
Od tamtych wydarzeń
Lecz w pamięci nie zatarł się ślad...
Wspomnijmy je razem
W sierpniowym słońcu nad Warszawą
Ważył się los naszej ojczyzny
Obroniony Radzymin, walką krwawą
O Ciechanowie w naszej pamięci
Nie zatrze się ślad
Tam przekonał się wróg
Ile polski żołnierz jest wart
Tam zdobyta radiostacja wroga
Przez dwa dni słuchała Boga
Ani razu nie odebrali rozkazu
Ta bitwa ''cud nad Wisłą'',
18 przełomowa w historii świata
Zatrzymała bolszewicką inwazję
I walczył brat obok brata
Tak wielu tam zginęło
I wielu odniosło rany
Lecz dzielnie walczono
O kraj nasz ukochany
Minął wiek, sto lat
Od tamtych wydarzeń
Lecz w pamięci nie zatarł się ślad…

Zebrał: Daniel Buchowiecki
05.09.2020

PRZED NAMI NARODOWE CZYTANIE

Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie serdecznie serdecznie zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu 2020. Lekturą tegorocznej, 9. już odsłony akcji, będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Więcej/Mniej

Wydarzeniu towarzyszyć będzie między innymi: Promocja publikacji "Świat wartości... w świetle słów Św. Jana Pawła II" i prezentacja parafraza "Balladyny" we współczesnym ujęciu autorstwa Daniela Buchowieckiego, w wykonaniu uczennic z Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
05.09.2020

BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKÓŁ


04.09.2020

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021 W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W HRUBIESZOWIE

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie odbędzie się 01.09.2020 r.(wtorek) o godz. 9.00. Ze względu na obowiązujące zasady bezpieczeństwa związane z pandemią, nie będzie spotkania wszystkich uczniów z dyrekcją szkoły i nauczycielami w amfiteatrze szkolnym.

Więcej/Mniej

Uczniowie spotykają się tylko z wychowawcami w przydzielonych salach. Zgodnie z wytycznymi MEN i GIS do szkoły przychodzą tylko uczniowie zdrowi. Wszyscy muszą mieć założone maseczki i mają obowiązek dezynfekowania rąk przy wejściu do budynku szkoły.
Wykaz sal dla poszczególnych klas będzie wywieszony na drzwiach wejściowych do budynków A i B. Uczniom klas pierwszych w odszukaniu właściwej sali będą pomagali uczniowie z Samorządu Uczniowskiego, którzy będą posiadali odpowiednie identyfikatory.
Serdecznie zapraszamy!

WYKAZ SAL


29.08.2020

REKRUTACJA DO ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie informuje, że z dniem 22 kwietnia 2020r. rozpoczyna przyjmowanie podań do szkół ponadpodstawowych.
Nabór prowadzony jest do Technikum w zawodach:

Więcej/Mniej

 • technik handlowiec
 • technik informatyk
 • technik mechanik
 • technik pojazdów samochodowych
 • technik żywienia i usług gastronomicznych
oraz do Branżowej Szkoły I stopnia w zawodach:
 • cukiernik
 • elektryk
 • kelner
 • kucharz
 • mechanik pojazdów samochodowych
 • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
 • klasa wielozawodowa
Wypełnione i podpisane przez kandydata i jego rodzica (prawnego opiekuna) podania do szkoły należy przesłać w postaci skanu lub zdjęcia na adres: [email protected]

Potwierdzenie przyjęcia podania będzie przesłane drogą e-mailową na adres wysyłającego.
Pozostałe dokumenty dostarczane będą do szkoły w terminie późniejszym, zgodnie z wytycznymi MEN oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Podanie do szkoły znajdziesz tutaj:

Zostań uczniem naszej szkoły. Zapraszamy!

Dyrekcja ZS 1
21.04.2020

WYBIERZ NAUKĘ W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W HRUBIESZOWIE

W dzisiejszych czasach, oprócz wykształcenia, liczą się przede wszystkim kwalifikacje zawodowe. Współczesny rynek pracy potrzebuje dobrych kucharzy, informatyków czy mechaników. Przedsiębiorczy absolwenci szkół technicznych, branżowych nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Więcej/Mniej

Szkolnictwo zawodowe powoli wraca do łask, choć przez lata było deprecjonowane przez różne środowiska i to z wielu powodów. My jednak wykonujemy swoją pracę najlepiej, jak potrafimy, uczymy, wychowujemy, rozwijamy zainteresowania, poświęcając często swój wolny czas i cieszymy się, że duża grupa uczniów wybiera właśnie naszą szkołę!

Absolwentom szkół podstawowych proponujemy edukację w Technikum nr 1 - nauka w 5-letnim cyklu nauczania umożliwia uzyskanie wykształcenia średniego, zdanie egzaminu maturalnego i zdobycie kwalifikacji zawodowych w wybranej przez siebie profesji.

Te pięć lat pozwala upewnić się, co do swojej przyszłości, wyboru drogi zawodowej, pozwala na bardziej świadome decyzje.

Nauka w Branżowej Szkole I stopnia nr 1 trwa 3 lata. Podczas nauki uczeń może zdobyć kwalifikacje zawodowe umożliwiające podjęcie pracy, zgodnej z wyuczonym zawodem. Absolwent może podjąć dalszą naukę w Branżowej Szkole II stopnia.

Absolwencie szkoły podstawowej! Oto oferta edukacyjna na rok szkolny 2020/2021.
Proponujemy Ci naukę w następujących typach szkół ponadpodstawowych:
Technikum
Zawód:

 • • technik informatyk
 • • technik żywienia i usług gastronomicznych
 • • technik mechanik
 • • technik pojazdów samochodowych
 • • technik handlowiec
Branżowa Szkoła I stopnia o 3-letnim cyklu kształcenia, kształcąca w zawodach:
 • • mechanik pojazdów samochodowych
 • • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
 • • kucharz
 • • cukiernik
 • • kelner
 • • elektryk
 • • klasa wielozawodowa
 • • ślusarz
Dlaczego warto kształcić się właśnie w naszej szkole?

Masz wybór:
Proponujemy Ci 3 typy szkół - Technikum, Branżowa Szkoła I stopnia o 3-letnim cyklu kształcenia i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Łącznie to ponad 12 różnych zawodów!
Konkretny zawód:
Zdając egzaminy zawodowe masz szansę na pracę w wybranym zawodzie na krajowym i europejskich rynkach pracy (np.: kucharz, kelner, informatyk, mechanik, sprzedawca).
Pamiętaj, że możesz również kształcić się dalej.

Wykształcenie i matura:
Wybierając nasze Technikum otrzymujesz 2w1, zdobywasz konkretny zawód, możesz także przystąpić do egzaminu maturalnego, który pozwoli Ci kontynuować naukę na studiach!
Nasza szkoła organizuje wyjazdy na zagraniczne praktyki, które cieszą się ogromną popularnością.

Przyjazna atmosfera:
Nauczyciele uczący w tej szkole są profesjonalnie przygotowani do wykonywanego zawodu. Nieustannie podnoszą kwalifikacje przez doskonalenie zewnętrzne i wewnętrzne. Część z nich, to dawni uczniowie tej szkoły. Każdego ucznia traktują indywidualnie i z szacunkiem. Starają się wychodzić na przeciw jego oczekiwaniom. Na bieżąco starają się rozwiązywać problemy młodzieży.

Zajęcia dodatkowe:
Nauczyciele proponują dodatkowe zajęcia wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów. Prowadzą różnorodne koła zainteresowań. Przygotowują uczniów do konkursów i olimpiad. Nauczyciele wychowania fizycznego oferują młodzieży dodatkowe, nieodpłatne zajęcia sportowe.

Wychowanie i rozwój:
Nauczyciele dbają o wszechstronny rozwój uczniów. W szkole zatrudniony jest pedagog, który służy pomocą i wsparciem.

Nasza szkoła stara się uczyć wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka. Rozwijamy różnorodne pasje, przysposabiamy do samokształcenia, dlatego też funkcjonują w niej: Szkolne Koło Caritas, Szkolne Koło PCK, Szkolny Klub Wolontariatu, Szkolne Koło Dziennikarskie, Samorząd Uczniowski, Szkolny Klub Przedsiębiorczości, Szkolne Radio "School" i gazeta internetowa. Zostały one stworzone z myślą o naszych uczniach, którzy mogą doskonalić tu swoją wiedzę i umiejętności przydatne w życiu i w przyszłej pracy zawodowej.

Ciekawe inicjatywy:
Różnorodne akcje charytatywne, konkursy, wycieczki i spotkania z ciekawymi ludźmi to wynik dużego zaangażowania pracujących tu nauczycieli. Inicjatywy te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczniów i środowiska, są dowodem dobrej współpracy ze środowiskiem i rozwijają młodzież.

Do najważniejszych, cyklicznych akcji należą m.in.: Turniej "Młoda Krew Ratuje Życie" organizowany przez Szkolne Koło PCK, szkolne obchody "Światowego Dnia Zapobiegania AIDS", Turniej Motoryzacyjny, Szkolny Konkurs Polonistyczny, kurs "Kelner Znakomity". Szkoła uczestniczy także w wielu akcjach lokalnych i ogólnopolskich np.: "Pomóż dzieciom przetrwać zimę", "Sprzątanie świata", czy "Światowy Tydzień Przedsiębiorczości".

Nauczyciele wychowania fizycznego organizują również mistrzostwa szkoły w wielu dyscyplinach sportowych (np.: piłka nożna, piłka ręczna, tenis stołowy, szachy).

W ramach wycieczek edukacyjnych młodzież poznaje zabytki i ciekawe miejsca naszego regionu. Odwiedza muzea, redakcje i wyższe uczelnie. Wraz z nauczycielami poznaje nowoczesne technologie, fabryki samochodów, centra naukowe i kulturalne w regionie, a także w całej Polsce. Bardzo lubimy, gdy odwiedzają nas absolwenci szkoły, często już jako właściciele firm, ludzie wykonujący swoją pracę z pasją. Podkreślają oni duże zaangażowanie nauczycieli w edukowanie i rozwój młodzieży.

Wyposażenie:
Centrum Informacji Multimedialnej mieszczące się w szkole umożliwia bezpłatne korzystanie z Internetu i zbiorów multimedialnych biblioteki. W wielu salach znajdują się urządzenia multimedialne i dostęp do Internetu. Sale: językowe, informatyczne i gastronomiczne wyposażone są w profesjonalnie stanowiska pracy zapewniające optymalny rozwój ucznia. Sala do ćwiczeń siłowych pozwala młodzieży rozwijać się fizycznie.

Bezpieczeństwo:
Nad bezpieczeństwem w szkole czuwa pedagog, dyrektor ds. wychowawczych oraz wszyscy nauczyciele pełniący dyżury w czasie przerw. Dodatkowo w placówce funkcjonuje monitoring.

________________
W Zespole Szkół nr 1 możesz zdobyć wymarzony zawód gwarantujący intratną pracę, a jeśli wybierzesz nasze Technikum - możesz przystąpić do egzaminu maturalnego i tak, jak wielu naszych absolwentów, kontynuować naukę na studiach.
Zawód i wykształcenie znowu są w cenie, a my kształcimy fachowców z różnych dziedzin, pracowników poszukiwanych na krajowym i europejskich rynkach pracy!
Istnieje również możliwości nauki w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych.
To szkoła dla absolwentów gimnazjum, 8-letniej szkoły podstawowej, zasadniczej szkoły zawodowej i absolwentów branżowej szkoły I stopnia.

Absolwencie szkoły podstawowej!
Pomyśl o swojej przyszłości!
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej!
Zespół Szkół nr 1
ul. Zamojska 18A
22-500 Hrubieszów
tel. (84) 696-33-38
E-mail: [email protected]
ZS1 Facebook

Zespół ds. Promocji Szkoły
17.04.2020

NIE TYLKO SUSŁY I ŻOŁNY...

Urlopy sprzyjają podróżom. Czy jednak zawsze znamy swoje okolice i wiemy, jakie zwierzęta tu występują? Fauna powiatu hrubieszowskiego reprezentowana jest głównie przez gatunki środkowoeuropejskie, pospolite w całej Polsce. Występują tu:

Więcej/Mniej


jenot, borsuk, wydra, kuna leśna, kuna domowa, tchórz, łasica, gronostaj, dzik, łoś, sarna, jeleń i lis. Charakterystycznym gatunkiem wschodniej Zamojszczyzny jest suseł perełkowany - zwierzę z "Polskiej czerwonej księgi zwierząt". Jego występowanie stwierdzono na terenach gmin Dołhobyczów, Mircze i Uchanie. Zwierzętami związanymi ze środowiskiem wodnym występującymi na terenie powiatu są bóbr i wydra. Na terenie gmin powiatu licznie reprezentowane są drobne ssaki - krety, norniki, chomiki i łasice - drobne ssaki drapieżne. Ptaki w powiecie są najliczniejszą i najlepiej rozpoznaną gromadą kręgowców. Jednym z najcenniejszych środowisk awifauny jest dolina Bugu. Teren ten stanowi siedliska lęgowe wielu rzadkich gatunków: rycyka, krwawodzioba, zimorodka, płaskonosa, krakwy, cyranki, błotniaków łąkowego i stawowego, derkacza. Dla wielu gatunków rzadkich jak i pospolitych dolina Bugu stanowi ważne miejsce żerowania.


Należą do nich orlik krzykliwy, bocian czarny, czapla siwa, orzełek, gadożer, bocian biały. Ostoją fauny wodno - błotnej jest również śródpolne jezioro "Kacapka" koło Zosina. Szczególnie cenna jest lęgowa kolonia rybitwy białoskrzydłej. Występują tu również rybitwa czarna, bąk, perkozek, perkoz rdzawoszyi i łabędź niemy. Do bardzo cennych gatunków leśnych zaliczany jest także bocian czarny. Zarówno bocian czarny jak i orlik krzykliwy to gatunki ptaków, wokół gniazd których wyznacza się strefy ochronne zabezpieczające ich stanowiska. Bardzo ważną ostoję dla ptaków stanowią Lasy Strzeleckie. Wyjątkowo wysokie w skali kraju zagęszczenia osiąga zgrupowanie lęgowych ptaków drapieżnych oraz sów. Gatunkami charakterystycznymi tej ostoi są puchacz, bielik i jarząbek.
W powiecie hrubieszowskim charakter gleb sprzyja powstawaniu naturalnych lub sztucznych stromych ścian. Należą do nich brzegi Bugu i przydrożne skarpy. Tu gnieżdżą się brzegówki, zimorodki oraz charakterystyczne dla południowo - wschodniej Polski - żołny.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
Fotografie: Marek Ryś i Mirosław Teterycz
15.08.2020

JESZCZE O EGZAMINIE MATURALNYM...

Wszystkim maturzystom, którzy zdali egzamin maturalny serdecznie gratulujemy! Innym przypominamy o możliwości przystąpienia do egzaminu poprawkowego. Na stronie http://www.oke.krakow.pl/inf/ czytamy:

Więcej/Mniej


Maturzysta, który uzyskał mniej niż 30% punktów z jednego z egzaminów obowiązkowych (w części pisemnej), może przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w sesji poprawkowej we wrześniu.
Aby przystąpić do tego egzaminu, niezbędne jest złożenie pisemnego oświadczenia. Dokument ten absolwent musi złożyć nie później niż do 14 sierpnia 2020 r. (piątek) do dyrektora szkoły, którą ukończył (lub do dyrektora OKE, jeżeli szkoła została zlikwidowana).
Wzór oświadczenia jest załączony do niniejszej informacji (dla egzaminu w "nowej" i "starej" formule).
Informacja o tym, gdzie egzamin poprawkowy się odbędzie, zostanie opublikowana na stronie internetowej macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 31 sierpnia br. Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym odbędzie się 8 września 2020 r. o godz. 14:00.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
14.08.2020

CZAS NA WAKACYJNY ODPOCZYNEK!

Między innymi świadectwa z czerwonym paskiem, wyróżnienia, nagrody i dyplomy za aktywną pracę na rzecz szkoły, drugiego człowieka i wzorowe zachowanie z rąk swoich wychowawców odebrali 26 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie. Były także listy gratulacyjne dla Rodziców.

Dyrekcja, Nauczyciele oraz Pracownicy administracji i obsługi życzą wszystkim uczniom spokojnego i bezpiecznego wypoczynku, tak, abyśmy jesienią mogli spotkać się wszyscy zdrowi i zadowoleni.

Daniel Buchowiecki
29.06.2020

ZAPRASZAMY DO SZKOŁY BRANŻOWEJ II STOPNIA NR 1 W HRUBIESZOWIE

Szkoła Branżowa II Stopnia Nr 1 w Hrubieszowie to propozycja dla osób, które ukończyły szkołę branżową I stopnia. Kształcenie w tej placówce będzie kontynuacją kwalifikacji z poprzedniej szkoły i trwać będzie dwa lata.

Więcej/Mniej

Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Może też przystąpić do zdawania egzaminu maturalnego, co wiąże się z możliwością podjęcia studiów.
W Szkole Branżowej II Stopnia Nr 1 w Hrubieszowie proponujemy naukę m.in. tegorocznym absolwentom Szkoły Branżowej I stopnia Nr 1 (kucharz i mechanik pojazdów samochodowych).

Na semestr pierwszy klasy Branżowej Szkoły II stopnia Nr 1 przyjmuje się:

 • absolwentów Branżowej Szkoły I Stopnia, którzy ukończyli szkołę w okresie 5 lat szkolnych poprzedzających rok szkolny, na który ubiegają się o przyjęcie.
 • kandydatów będących absolwentami dotychczasowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej, którzy rozpoczęli kształcenie w tej szkole począwszy od roku szkolnego 2012/2013.
Zapraszamy! Zadbaj o swój rozwój. Zdobądź wiedzę i podnieś kwalifikacje zawodowe.

Daniel Buchowiecki
29.06.2020

"SZKOŁA Z ŻYCIEM"

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie otrzymał właśnie certyfikat SZKOŁA Z ŻYCIEM, który przyznała nam Fundacja DKMS za aktywną pomoc, wsparcie i zaangażowanie w organizację akcji #KOMÓRKOMANIA.

Więcej/Mniej

Imienne certyfikaty otrzymają też nasi wolontariusze: Natalia Frąckiewicz, Miranda Brzozowska, Natalia Usowska, Oliwia Myszak, Kacper Sochan i Maciej Wyżyn oraz nauczyciele, którzy włączyli się tegoroczną edycję akcji, która ma na celu budowanie świadomości młodzieży w zakresie walki z nowotworami krwi oraz powiększenie bazy potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Daniel Buchowiecki
22.06.2020

MILENA MA TALENT...

Lubimy i chętnie prezentujemy prace uczniów z pasją. Dziś przedstawiamy rysunki Mileny Rychel.

Więcej/Mniej

"To jedyna dziewczyna w tak licznej klasie (technik informatyk), ale radzi sobie bardzo dobrze, jest sumienna i pracowita, przy tym zawsze uśmiechnięta. Chętnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w szkole i poza nią" - zaznacza Agnieszka Mielniczuk wychowawczyni Mileny.
Wystawa prac naszej uczennicy znajduje się w jednym z budynków naszej szkoły. Życzymy dalszego rozwijania talentu.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
09.06.2020

PRACA KAMILA W II ETAPIE KONKURSU OGÓLNOPOLSKIEGO!

"Biegnij szybko na peron marzeń, żeby zdążyć na pociąg, bo odjedzie nim ktoś inny" ... To jedna z poetyckich myśli naszego ucznia - Kamila Koszałki, która została dostrzeżona przez komisję konkursową X Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "LITERACKI SMS - POEZJA I PROZA NA 160 ZNAKÓW".

Więcej/Mniej

Przemek Niemczyk ułożył hasło: "Dużo łatwiej można stracić szczęście niż je zdobyć", Ernest Kawarski był autorem myśli: "Człowiek jest jak drzewo, byle wiatr go nie złamie, ale już byle pilarz zetnie", Michał Pąk napisał: "Życie jest jak zeszyt, kiedyś ci się skończy", a Kacper Zdunek postawił na rym:
"Życie jest jak obręcz w kole, raz na górze, raz na dole".
Refleksja Kamila znalazła się w II etapie konkursu.
Tegoroczna edycja konkursu odbywała się m.in. pod patronatem: Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty.

Daniel Buchowiecki
30.05.2020

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM!

Czas zrobić coś dobrego dla siebie i innych. Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzi rekrutację do II tury projektu Aktywni na 100 lat.

Więcej/Mniej

Już 210 osób skorzystało z programu wolontariackiego PCK.
Teraz szukamy kolejnych uczestników w aż 14 miastach Lubelszczyzny:
Biłgoraj, Chełm, Dęblin, Hrubieszów, Kraśnik, Lubartów, Lublin, Łuków, Opole Lubelskie, Puławy, Radzyń Podlaski, Tomaszów Lubelski, Włodawa, Zamość.

 • Masz 15-29 lat?
 • Chcesz poznać fajnych ludzi i zaangażować się w działania charytatywne?
 • Lubisz wyzwania, chcesz wziąć udział w ciekawych szkoleniach i podnieść swoje szanse na znalezienie dobrej pracy w przyszłości?
W ramach projektu zapewniamy:
 • 1. Szkolenia o zarządzaniu projektem, wolontariacie, akcjach i programach PCK.
 • 2. Wolontariat w Grupie Społecznych Instruktorów Młodzieżowych.
 • 3. Warsztaty tematyczne – od Kompetencji miękkich po Nowe technologie.
 • 4. Coaching indywidualny.
 • 5. 2 000,00 zł dla grupy na organizację własnych miniprojektów lokalnych.
 • 6. 4-dniowe wyjazdowe szkolenia liderów/ek.
 • 7. Uroczysta Gala wolontariatu i certyfikat poświadczający zdobyte kompetencje.
"Ten projekt to wspaniała przygoda. Na początku byłam trochę przerażona i nie wiedziałam, jak to wszystko będzie wyglądać. Jednak poprzez udział w szkoleniach z wspaniałymi ludźmi stałam się inną osobą, bardziej pewniejszą siebie. Biorąc udział w tym programie dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o PCK I jego działaniach. Nauczyłam się pracy w grupie, kierowaniem różnymi akcjami, organizowaniem ich" - mówi Małgorzata Drozdek, jedna z uczestniczek z Radzynia Podlaskiego.
"Od pierwszego dnia, kiedy poznałam jak ma wyglądać projekt zauważyłam, że to, co robię ma naprawdę sens. Warsztaty pokazały mi zupełnie inną drogę, widzę, że dzięki zajęciom mogę i potrafię zrobić więcej dla innych. Instruktorzy pokazali mi, że moja przyszłość już teraz zależy ode mnie" - dzieli się swoim doświadczeniem Gosia Sobuś z Tomaszowa Lubelskiego.

Jak się zgłosić?

Wejdź na stronę www i uzupełnij formularz zgłoszeniowy:
www.pck.lublin.pl/zostan-wolontariuszem

Dowiedz się więcej:

dołącz do live streamu w czwartek 4 czerwca o godz. 15:00 na stronie
www.facebook.pl/PCKLublin

Posłuchaj:
spot promocyjny projektu: https://linkd.pl/uarz

Koordynator projektu - Joanna Kornicka
30.05.2020

HERBERT INSPIRUJE

Twórczość Zbigniewa Herberta, poety, eseisty, dramaturga, twórcy słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito” jest od lat inspiracją dla młodzieży, która uczestniczy w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. W tegorocznej XX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego uczestniczyli też nasi uczniowie z klas: Ia, ITa i IIITc.

Więcej/Mniej

Oto Ich prace plastyczne i zdjęcia, które nawiązywały do wybranych wierszy poety.

Info: Daniel Buchowiecki/Foto: Uczniowie
20.05.2020

SZUKAMY WŁAŚNIE CIEBIE! DOŁĄCZ DO AKTYWNYCH!

Rusza druga tura projektu "Aktywni na 100 lat" Polskiego Czerwonego Krzyża. W ramach tego przedsięwzięcia szukamy osób w wieku 15-29 lat.

Więcej/Mniej


Projekt przewiduje:

 1. Szkolenia wstępne - 64 godziny (w podziale na 8-godzinne dni, łącznie - 8 dni szkoleń w okresie czerwiec - wrzesień)
 2. Wolontariat i zaangażowanie w działalność Grupy SIM PCK - 10 miesięcy
 3. Warsztaty tematyczne w podzielone na 9 bloków:
  • Kompetencje miękkie
  • Warsztaty aktywistyczne jak organizować wydarzenia na rzecz pomocy innym
  • Kompetencje międzykulturowe
  • Kompetencje społeczne w pracy wolontariusza
  • Narzędzia i technologie multimedialne w pracy w NGO
  • Tolerancja i akceptacja
  • Zdrowie i zdrowy styl życia
  • Pierwsza Pomoc
  • Warsztaty manualne i rękodzielnicze
  4. Zajęcia z coachingu. 5. Organizacja projektów lokalnych - 2 000 zł na organizację własnych mini projektów lokalnych.
Szukamy młodych, aktywnych, kreatywnych osób. Jeśli chcecie zrobić coś wartościowego, poznać ciekawych ludzi, pobyć w grupie - to serdecznie zapraszamy do współpracy. Czeka na Was cykl bezpłatnych szkoleń i udział w projekcie lokalnym.
Dołączcie do grupy wolontariuszy PCK, najstarszej polskiej organizacji humanitarnej.
Pomóż innym! Zainwestuj w siebie (bezpłatne szkolenia i nawiązanie nowych kontaktów, dodatkowo współpraca z PCK w CV wygląda całkiem nieźle).
Jak się zgłosić? Rekrutacja trwa do końca maja 2020 roku. Nie czekaj! Zgłoś się już dziś! Przeczytaj instrukcję: https://pck.lublin.pl/rekrutacja-do-projektu-aktywni-na-100-lat/

Koordynator projektu - Joanna Kornicka
12.05.2020

HRUBIESZÓW I OKOLICE W OBIEKTYWIE UCZNIÓW

W ramach zajęć z przedmiotu Wiedza o kulturze uczniowie klasy ITa wykonali ciekawe zdjęcia swojej okolicy. Oto fotografie wykonane przez: Maćka, Ernesta, Mateusza, Kamila, Rafała, Adriana i Jakuba. Zachęcamy innych do przesyłania interesujących zdjęć.

Więcej/Mniej

Info: Daniel Buchowiecki/ Foto: uczniowie
11.05.2020

EGZAMINY MATURALNE ROZPOCZNĄ SIĘ 8 CZERWCA!

Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 24 kwietnia 2020 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2020 roku:
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej


26.04.2020

ŻEGNAMY NASZYCH ABSOLWENTÓW!

Za Nimi 4 lata nauki w Technikum, setki godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, praca w agendach, udział w wielu różnorodnych inicjatywach oraz przyjaźnie na całe życie i piękne wspomnienia. Technikum Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie kończy 87 Uczniów. Blisko 1/3 z tej grupy otrzymała nagrody między innymi za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, 100% frekwencję, osiągnięcia sportowe czy aktywność w szkolnych agendach. Wielu Rodzicom przekazaliśmy też listy gratulacyjne, w których wyrażamy szczególny szacunek za wzorowe wychowywanie reprezentantów młodego pokolenia.

Więcej/Mniej

Naszym absolwentom życzymy powodzenia podczas egzaminów maturalnych, dalszego rozwoju, ciekawej pracy, spełnienia marzeń i pięknego życia. Mamy nadzieję, że właściwie wykorzystacie zdobytą w szkole wiedzę i umiejętności podejmując studia, pracę lub własną działalność.
"To, co możesz uczynić
nie jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu,
ale jest właśnie tym,
co nadaje znaczenie twojemu życiu" (Albert Schweitzer)

Bądźcie dobrymi ludźmi i bądźcie zawsze szczęśliwi!

Społeczność Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie
Foto: Janblad - Studia filmu i fotografii artystycznej.
26 .04.2020

BYĆ MIŁOSIERNYM...

Niosąc bezinteresowną pomoc sprawiamy, że świat staje się bardziej ludzki. Powinniśmy zawsze być podporą dla innych, szerząc miłość i budując lepsze jutro.

Więcej/Mniej

Mając na uwadze ludzi potrzebujących, zwłaszcza seniorów, wolontariusze Caritas 18 kwietnia 2020r. w ramach projektu "Pomoc dla seniora" przeprowadzili akcję pod hasłem: "Miłosierdzie wobec ubogich (...) czyni duszę piękną". Przygotowano 41 Toreb Miłosierdzia i przekazano je osobom starszym z naszego rejonu.

Wolontariusze
23.04.2020

DZIĘKUJEMY ZA LAPTOPY I TABLETY DLA UCZNIÓW!

20 laptopów z oprogramowaniem otrzymał Zespół Szkół nr 1 od Powiatu Hrubieszowskiego. Laptopy zostaną użyczone uczniom, którzy mają utrudniony dostęp do nauki zdalnej (12 trafi do uczniów Szkoły Branżowej, a 8 do uczniów Technikum). Po zakończeniu projektu sprzęt pozostanie w szkołach, wzbogacając pracownie informatyczne.

Więcej/Mniej

Zakup w całości został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020, a dotyczy wsparcia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego, do którego przystąpiło Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie.

W ramach akcji "Lubelskie Wspiera Uczniów", zorganizowanej przez Zarząd Województwa Lubelskiego do Powiatu Hrubieszowskiego trafiło 35 tabletów z dostępem do Internetu. 6 z nich przekazano uczniom naszej szkoły (4 dla uczniów Technikum, 2 dla uczniów Szkoły Branżowej).

"W obliczu stanu epidemii, niewątpliwie ciężkim dla nas wszystkich, zapewniamy równe szanse oraz środki, do nieprzerwanej realizacji zadań programowych uczniów i nauczycieli" - mówi Starosta Powiatu Hrubieszowskiego Maryla Symczuk.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy uczniom: Marszałkowi Województwa Lubelskiego - Panu Jarosławowi Stawiarskiemu, Wicemarszałkowi - Panu Michałowi Mulawie, Zarządowi Województwa Lubelskiego oraz Staroście Hrubieszowskiemu - Pani Maryli Symczuk.

Społeczność Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie
Źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie
17.04.2020

KOMUNIKAT DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW - NAUCZANIE ZDALNE PRZEDŁUŻONE DO 26 KWIETNIA 2020R., MATURY NAJWCZEŚNIEJ W CZERWCU

Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w podpisanym 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. Premier Mateusz Morawiecki i Minister Edukacji Narodowej Dariusz Pionkowski poinformowali także, że przesunięte zostaną terminy egzaminów maturalnych i odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, najprawdopodobniej w drugiej połowie. Nowy termin egzaminów zostanie podany co najmniej na trzy tygodnie przed nim.

Dyrekcja ZS1
10.04.2020

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA


Wielkanoc to czas nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa...
Życzymy, aby Święta Wielkanocne
przyniosły, tak potrzebną, radość i wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania sił...
Niech Zmartwychwstanie, niosące odrodzenie,
napełni Was pokojem i wiarą,
niech da siłę, która pokonuje codzienne trudności
i pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość...

Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie
09.04.2020

KAŻDY MA COŚ, CO MOŻE DAĆ INNYM

Pomaganie potrzebującym z pewnością oznacza czynienie dobra, które prędzej czy później do nas wróci.

Więcej/Mniej

Mając na uwadze te słowa, wolontariusze Caritas Zespołu Szkól nr 1 i Parafialnego Zespołu przygotowali kilkadziesiąt świątecznych paczek dla oczekujących naszej pomocy seniorów. Akcja została przeprowadzona 6 kwietnia 2020 roku pod hasłem : "Pomagając seniorom, pomagasz sobie".

Barbara Żeromska
06.04.2020

DOCENIAJMY...

Drodzy!

Przyszło nam nagle pracować w całkiem innej rzeczywistości – nam nauczycielom i Wam uczniom. Uczymy się obecnie prowadzić nauczanie zdalne, wykorzystując dostępne formy i narzędzia.

Więcej/Mniej

Mamy nadzieję, że udaje się Wam znaleźć czas nie tylko na naukę, ale i na odpoczynek, tak potrzebny w tym trudnym dla wszystkich czasie oraz życzliwy uśmiech.
Pamiętajcie, że zawsze możecie napisać do nauczyciela, który zapewne wykaże się zrozumieniem i pomoże w zrozumieniu nowego materiału. Lubelska Kurator Oświaty – Pani Teresa Misiuk sugeruje, aby „ocenianie miało bardziej charakter doceniania, pozytywnego wzmacniania, motywowania oraz przyzwyczajania młodych ludzi do brania odpowiedzialności za własną edukację. Tutaj też ogromna prośba do rodziców. Zawsze powinniśmy wspierać nasze dzieci, co nie znaczy, że wyręczać” (źródło cytatu: Radio Lublin).

Wierzymy, że tak właśnie będzie! Zadbajcie o bezpieczeństwo i dobre zdrowie, wykazujcie się rozsądkiem i odpowiedzialnością – zostańcie w domu!


06.04.2020

UWAGA MATURZYŚCI!

Nasza szkoła przystępuje do próbnego egzaminu maturalnego, który będzie trwał od 02.04.2020r. do 08.04.2020r. Proszę zapoznać się z zasadami tego egzaminu opracowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Próbny egzamin maturalny - informacja MEN i CKE

Dyrekcja ZS1
30.03.2020

KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ - PORADNIK DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW

Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało i przekazuje do wykorzystania materiał:

"Kształcenie na odległość – poradnik dla szkół".

Dyrekcja ZS1
27.03.2020

PAMIĘTAJ O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM KORONAWIRUSEM

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie przypomina o wytycznych Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących zasad postępowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Gdzie szukać informacji na temat koronawirusa?
Informacja GIS w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego

Dyrekcja ZS1
27.03.2020

KOMUNIKAT PEDAGOGA

Drodzy Uczniowie! Pamiętajcie, że możecie zwracać się do mnie, kiedy będziecie chcieli z kimś porozmawiać, otrzymać wsparcie w tej trudnej sytuacji, bądź też kiedy będziecie szukali pomysłów na to, jak spędzić ten czas. Wiem, że są to dla Was niełatwe chwile, kiedy to sami musicie dokładnie zaplanować swój cykl dnia oraz wykazać się wewnętrzną dyscypliną i motywacją, by poświęcić czas na odrabianie lekcji i naukę w domu.

Więcej/Mniej

Wiem również, że macie dużo pracy w związku z zaistniałą sytuacją i nowym sposobem nauki. Pamiętajcie jednak, że ważny jest także odpoczynek i relaks. Słuchajcie muzyki, odpoczywajcie z ulubioną książką w ręku, poświęćcie czas na aktywność fizyczną, spędźcie czas z rodziną, a jeżeli macie taką możliwość, wyjdźcie do ogrodu czy na balkon, by pooddychać świeżym powietrzem. Myślami jestem z Wami!
Informuję, że jestem dostępna dla Rodziców, Uczniów i Nauczycieli w godzinach pracy:
poniedziałek, środa, piątek od 8.00 do 12.00
wtorek, czwartek od 11.15 do 15.15
Można napisać do mnie, adres e-mail: [email protected]

Jestem też na Facebooku https://www.facebook.com

Pedagog szkolny
Monika Jabłońska
25.03.2020

KOMUNIKAT DLA NAUCZYCIELI

W dniu 24 marca 2020r. zostało przesłane na Państwa adresy e-mailowe Zarządzenie nr 3/2020 Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie w sprawie przygotowania do realizowania zadań szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Proszę o zapoznanie się z jego treścią.

Dyrekcja ZS1
24.03.2020

KOMUNIKAT DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW - NAUCZANIE ZDALNE PRZEDŁUŻONE DO 10 KWIETNIA 2020R.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej nauczanie zdalne zostało wydłużone do dnia 10 kwietnia 2020 r. Od 25 marca 2020 r. nauczyciele rozpoczynają realizacje nowych tematów i będą oceniali zlecone zadania. Proszę systematycznie sprawdzać swoją pocztę e-mailową.

Dyrekcja ZS1
23.03.2020

INFORMACJA DLA NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I RODZICÓW NA TEMAT KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ Z UWZGLĘDNIENIEM HIGIENY PRACY UCZNIÓW I NAUCZYCIELI ORAZ ZASAD BEZPIECZEŃSTWA W SIECI

Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie !

Planowe zajęcia szkolne zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej zostały zawieszone. Naukę będziemy kontynuować zdalnie. Jest to dla nas wszystkich: Uczniów, Nauczycieli, Rodziców nowa sytuacja, z którą musimy się zmierzyć.

Więcej/Mniej

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie już rozpoczął działania związane z przekazywaniem uczniom materiałów w powtórzeniu i utrwaleniu już zrealizowanych treści nauczania. Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie regulujące organizację zajęć edukacyjnych na odległość. W trakcie kształcenia na odległość należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie nauki przy komputerze lub urządzeniu mobilnym oraz zasadach bezpieczeństwa w sieci.

Informacja dla nauczycieli uczniów i rodziców -bhp i bezpieczeństwo w sieci
informacja dla rodziców jak zorganizować warunki pracy w domu

Dyrekcja ZS1
20.03.2020

KOMUNIKAT MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej od dnia 12 do 25 marca 2020 roku zostają zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie.

Proszę obserwować stronę internetową szkoły, na której będą pojawiały się kolejne komunikaty.


11.03.2020

"TO NIE SĄ KORONAFERIE..."

O sytuacji - z perspektywy uczniów - mówi przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie - Bartłomiej Buczak - "Jest to przede wszystkim duży eksperyment dla całego szkolnictwa. Dzieje się coś, czego do tej pory nie było. Większość uczniów, którzy mają czas wolny wie, że nie jest to czas tzw. koronaferii, tylko jest to czas, który powinniśmy mądrze wykorzystać. Moim zdaniem ta obowiązkowa przerwa może nam troszkę zdezorganizować przygotowania np. do matury czy egzaminów zawodowych, dlatego w tej chwili bardzo ważna jest samoorganizacja i umiejętne zarządzanie swoim czasem" - mówi nasz uczeń w wywiadzie przygotowanym przez Radio Lublin.

Więcej/Mniej
Link: https://radio.lublin.pl/…/szkoly-zamkniete-ale-to-nie-fer

Nasi uczniowie otrzymali już materiały przygotowane przez swoich nauczycieli, którzy do kontaktu wykorzystują e-mail i Facebook. Każdy uczeń może zadać pytanie, poprosić o dodatkową konsultację. Pomocą służą też wychowawcy.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
20.03.2020

JESTEŚMY ON-LINE!

Zgodnie z zaleceniami Ministra Edukacji Narodowej - Pana Dariusza Piontkowskiego wdrożyliśmy nauczanie zdalne. Uczniów zachęcamy do regularnego sprawdzania swoich skrzynek e-mailowych na które nauczyciele przesyłają różnego rodzaju materiały dydaktyczne służące lepszemu przyswojeniu treści. Część z nich do tego celu wykorzystuje również Facebook. Pamiętamy też o maturzystach, którzy otrzymują od nas zadania egzaminacyjne! Pozdrawiamy serdecznie i życzymy Wam wszystkim zdrowia!

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie
17.03.2020

O RYNKU PRACY...

W minionym tygodniu pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Hrubieszowie spotkali się z uczniami klas III i IV Technikum Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie.

Więcej/Mniej

Doradca zawodowy - Pani Renata Koralewska i pośrednik pracy - Pani Magdalena Załuska przeprowadziły zajęcia z młodzieżą dotyczące rynku pracy, problemu bezrobocia i form pomocy oferowanych przez urząd pracy. Prelegentki przedstawiły młodzieży aktualne potrzeby lokalnego rynku pracy. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie zawody są najczęściej poszukiwane oraz jakich umiejętności oczekują pracodawcy od kandydatów do pracy. Szczególną uwagę pracownicy urzędu zwrócili młodzieży na możliwość skorzystania ze staży, jako pomocy w wejściu na rynek pracy, bonu na zasiedlenie dla osoby bezrobotnej do 30 roku życia, który stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania oraz możliwości pozyskania jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Tekst: Monika Jabłońska - pedagog szkolny/Foto: Joanna Wieczorek-Smerdel
17.03.2020

1 % DLA JAROSŁAWA

"Nazywam się Jarosław Aleksandrowicz. Mieszkam w Hrubieszowie. Od ponad 20 lat jestem sparaliżowany po złamaniu kręgosłupa szyjnego. Zwracam się do Państwa o pomoc w zbiórce środków na rehabilitację i leczenie".
Pan Jarosław Aleksandrowicz jest synem długoletniego nauczyciela i wicedyrektora naszej szkoły - Pana Stanisława Aleksandrowicza.

Więcej/Mniej

Jeśli chcą Państwo przekazać swój 1 % podatku Jarosławowi, wystarczy podać numer KRS 0000270809, a w miejscu "Cel szczegółowy 1%" wpisać: Aleksandrowicz, 608.

Zachęcamy do pomocy!


02.02.2020

1% DLA ANGELIKI

29.04.2018 r. Angelika Zińkiewicz urodziła córeczkę Olę. W wyniku powikłań poporodowych, 03.05.2018 r. została operowana w PSK nr 4 w Lublinie. Rozpoznanie - spontaniczny krwiak śródmózgowy lewej półkuli mózgu z przebiciem do układu komorowego.
Chora wymaga ciągłej opieki leczniczo-pielęgnacyjnej. Jest podopieczną fundacji "Światło" w Toruniu. Koszty leczenia i rehabilitacji są bardzo wysokie, dlatego w imieniu rodziny prosimy o nawet najdrobniejszą pomoc finansową.

Więcej/Mniej

Pieniążki można wpłacać na numer konta:
34 1240 4009 1111 0000 4490 9943 w tytule wpisując: dla Angelika Zińkiewicz.

Jeśli chcą Państwo przekazać swój 1 % podatku Angelice, wystarczy podać numer KRS 0000183283, a w miejscu "Cel szczegółowy 1%" wpisać: Angelika Zińkiewicz.

Zachęcamy do pomocy!


02.02.2020

KILKA PYTAŃ DO STYPENDYSTKI..

Natalia Usowska jest obecnie uczennicą III klasy Technikum i kształci się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. W ubiegłym roku szkolnym uzyskała najwyższą średnią ocen w szkole (5.0) oraz wzorowe zachowanie. 10 stycznia 2020 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Prezesa Rady Ministrów stypendystom z województwa lubelskiego. Wśród nich była i nasza Natalia.

Więcej/Mniej

Natalia jest skromną, pracowitą i ambitną uczennicą, konsekwentnie realizującą swoje plany.
Zawsze uśmiechnięta i pomocna – zauważają Jej koleżanki i koledzy.
Tradycyjnie, zadaliśmy naszej stypendystce kilka pytań związanych z edukacją.
- Jakie są Twoje plany na przyszłość?
Moje plany na przyszłość są zapewne takie, jak u większości ludzi w moim wieku. Chciałabym ukończyć Technikum, do którego uczęszczam z dobrymi wynikami i zdać egzamin maturalny. Dzięki temu mogłabym się wybrać na wymarzone studia pielęgniarskie.
- Twoje ulubiony przedmioty to...?
Mam dwa ulubione przedmioty. Są to matematyka i chemia. Bardzo łatwo przyswajam wiedzę z nich, głównie dzięki nauczycielom, którzy w jasny i przystępny sposób wyjaśniają różne zagadnienia i zawsze są otwarci na wszelkie pytania, pozostając do naszej dyspozycji.
- Twój sposób na naukę?
Staram się uważnie i z zaangażowaniem uczestniczyć w lekcjach, dlatego dość mało czasu poświęcam na naukę w domu. Najczęściej wygląda to tak, że powtarzam materiał z lekcji, gdy mam zaplanowany sprawdzian bądź kartkówkę. Do nauki najczęściej wykorzystuję własne notatki. Starannie prowadzę zeszyty i staram się notować jak najwięcej. Zdarza mi się także korzystać z internetu. Najczęściej jest to w sytuacjach, gdy czegoś nie rozumiem.
- Kształcisz się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, czy jesteś zadowolona z wyboru zawodu?
Dzięki zawodowi, w którym zdobywam kwalifikacje, mam dużo więcej możliwości w życiu. Myślę, że wiedza, którą zdobywam w Technikum na pewno przyda mi się, nawet w życiu codziennym.

Z Natalią Usowską rozmawiał Daniel Buchowiecki
Foto: Archiwum prywatne NU
17.03.2020

WDRAŻAMY NAUCZANIE ON-LINE!

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej wdrażamy nauczanie zdalne.
Już wkrótce nasi uczniowie na swoje adresy e-mail będą otrzymywali materiały dydaktyczne przygotowane przez nauczycieli.

Więcej/Mniej

Przypominamy też o możliwości korzystania ze stron internetowych, na których można odnaleźć materiały do nauki i powtórek:

 1. 1 Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:
  https://cke.gov.pl/egzamin-matu…/egzamin-w-starej-formule/…/
 2. 2 Strona Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie:
  http://www.oke.krakow.pl/inf/staticpages/index.php…
 3. 3 Strona Ośrodka Rozwoju Edukacji:
  https://www.ore.edu.pl/
 4. 4 Strona Wydawnictwo Operon:
  https://operon.pl/O…/Egzaminy/Matura-z-Operonem/Baza-arkuszy

ZS nr 1 w Hrubieszowie
14.03.2020

WOJSKO CZEKA!

Żołnierze z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu spotkali się dziś z uczniami klas maturalnych i słuchaczami II klasy Liceum dla Dorosłych, aby opowiedzieć o specyfice swojej służby i zachęcić do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
12.03.2020

SPRAWDŹ SIĘ W ROLI PRACOWNIKA!

Już 2 kwietnia 2020 r. odbędzie się 17. edycja programu "Dzień Przedsiębiorczości", który organizuje Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Więcej/Mniej

Jak co roku, zadeklarowaliśmy swój udział w tej akcji. Jednodniowa praktyka pomaga młodym ludziom zweryfikować swoje wyobrażenia o pracy w wybranej przez siebie firmie. Zapraszamy chętnych uczniów do włączenia się w akcję. Zgłoszenia przyjmuje Pani Joanna Wawrzaszek - szkolny koordynator programu do 20 marca.

Tekst i foto: Joanna Wawrzaszek
11.03.2020

SZUKAMY WŁAŚNIE CIEBIE! DOŁĄCZ DO AKTYWNYCH!

Rusza druga tura projektu "Aktywni na 100 lat" Polskiego Czerwonego Krzyża. W ramach tego przedsięwzięcia szukamy 20 osób w wieku 15-29 lat.

Więcej/Mniej

Projekt przewiduje:

 1. 1 Szkolenia wstępne - 64 godziny (w podziale na 8 godzinne dni, łącznie - 8 dni szkoleń w okresie czerwiec - wrzesień)
 2. 2. Wolontariat i zaangażowanie w działalność Grupy SIM PCK - 10 miesięcy
 3. 3. Warsztaty tematyczne w podzielone na 9 bloków:
  • - Kompetencje miękkie
  • - Warsztaty aktywistyczne jak organizować wydarzenia na rzecz pomocy innym
  • - Kompetencje międzykulturowe
  • - Kompetencje społeczne w pracy wolontariusza
  • - Narzędzia i technologie multimedialne w pracy w NGO
  • - Tolerancja i akceptacja
  • - Zdrowie i zdrowy styl życia
  • - Pierwsza Pomoc
  • - Warsztaty manualne i rękodzielnicze
 4. 4. Zajęcia z coachingu.
 5. 5. Organizacja projektów lokalnych - 2 000 zł na organizację własnych mini projektów lokalnych.
Szukamy młodych, aktywnych, kreatywnych osób. Jeśli chcecie zrobić coś wartościowego, poznać ciekawych ludzi, pobyć w grupie - to serdecznie zapraszamy do współpracy. Czeka na Was cykl bezpłatnych szkoleń i udział w projekcie lokalnym.
Dołączcie do grupy wolontariuszy PCK, najstarszej polskiej organizacji humanitarnej.
Pomóż innym!
Zainwestuj w siebie (bezpłatne szkolenia i nawiązanie nowych kontaktów, dodatkowo współpraca z PCK w CV wygląda całkiem nieźle)!
Jak się zgłosić?
 • - Pobierz formularz zgłoszeniowy
 • - Uzupełnij formularz
 • - Dostarcz go do oddziału PCK w Hrubieszowie
Rekrutacja trwa do końca marca 2020 roku. Nie czekaj! Zgłoś się już dziś! Wejdź i przeczytaj instrukcję na
https://pck.lublin.pl/rekrutacja-do-projektu-aktywni-na-100-lat/

Deklaracja uczestnictwa
Formularz zgloszeniowy
Regulamin Rekrutacji i uczestnictwa

Koordynator projektu - Joanna Kornicka
11.03.2020

ŚWIAT ZAPACHÓW - POMYSŁ NA BIZNES

Jak być zadowolonym z tego, co się robi? Jak rozwijać własny biznes? W jaki sposób działa MLM? Między innymi odpowiedzi na te pytania poznali uczniowie klasy III tc z którymi w zeszły wtorek spotkały się: absolwentka naszej szkoły - Basia Szatan i Anna Naklicka zajmujące się sprzedażą naturalnych kosmetyków i popularnego ostatnio kolagenu.

Więcej/Mniej

Basia, bardzo dobrze wspomina swoją szkołę, która jak twierdzi - nauczyła ją życia. Z szacunkiem mówi także o wszystkich nauczycielach, szczególnie dobrze wspominając wychowawcę - Joannę Wawrzaszek.
Pracę etatową w markecie Kaufland z powodzeniem łączy ze sprzedażą kosmetyków.
Młodzieży podobała się szczególnie możliwość wypróbowania kosmetyków na własnej skórze, o których z prawdziwą pasją opowiadała Anna Naklicka - prowadząca stronę "Sekret Urody".
Uczniów interesowały także zasady ewentualnej współpracy.
Naszych gościom dziękujemy za ciekawe spotkanie promujące przedsiębiorczość.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
10.03.2020

WEŹ UDZIAŁ W VI EDYCJI SZKOLNEGO KONKURSU POLONISTYCZNEGO
"QL-TURA JĘZYKA NA CO DZIEŃ"!

Chart czy hart? Emancypacja, czyli? Co oznacza frazeologizm madejowe łoże? Co to jest peryfraza? Czym jest kolokwializm? Takich pytań mogą spodziewać się uczestnicy naszego konkursu. Zapraszamy do udziału! Szczegóły w regulaminie.

Organizatorzy
10.03.2020

ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ POŚWIĘCONEJ DZIAŁACZOWI PODZIEMIA

2 marca 2020 roku w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej działaczowi Podziemnej Organizacji Młodzieży Polskiej (POMP) - byłemu uczniowi Technikum Mechanicznego - Bronisławowi Sarzyńskiemu "Kmicicowi". Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej - podziemne organizacje młodzieżowe stanowiły ważny element tzw. II (antykomunistycznej) konspiracji. Były one spontaniczną odpowiedzią na niszczenie przez komunistów niezależności i niepodległości Państwa Polskiego oraz wartości chrześcijańskich. Młodzi mieszkańcy Lubelszczyzny także przyłączyli się do tych działań (...) Podziemna Organizacja Młodzieży Polskiej (POMP) działała od września 1949 r. do sierpnia 1950 r.

Więcej/Mniej

Nowa władza była surowo nastawiona do rolników mających więcej ziemi. Nazywano ich kułakami. Partia twierdziła, że dają oni zły przykład mniejszym gospodarstwom. Powstało nawet takie hasło: na kułaka tylko kułaka. Patrzyliśmy na to, jak niszczy się rolnictwo, walczy się z Kościołem, religią, wypacza się historię, a wpaja się młodzieży szkolnej ideały komsomołu.
W odpowiedzi na te represje w 1949 r. (daty dokładnej nie znam), chyba w sierpniu lub wrześniu, z inspiracji Bronisława Sarzyńskiego ps. "Wichura", później "Kmicic", powstała organizacja niepodległościowa, która przyjęła nazwę Podziemna Organizacja Młodzieży Polskiej. Zastępcą zostali Zygmunt Urbaniak i Zygfryd Kuźmiński. Przysięgę składałem u Józefa Borzęckiego, który mieszkał na stancji przy ul. 3 Maja w Hrubieszowie. Na ścianie był zawieszony krzyż. Przykładając palec prawej ręki złożyłem przysięgę na wierność organizacji, której celem była nieugięta walka z komunizmem panującym w Polsce. Jako hasło organizacyjno-programowe przyjęto słowa: "Wiara, Niezawisłość, Wolność". Natychmiast po zawiązaniu organizacji zaczęto rozwieszać plakaty oraz ulotki przeciwko ustrojowi komunistycznemu. Pisano "precz ze Stalinem i jego kołchozami", piętnowano terror ubecki, walkę z Kościołem i wiarą oraz zakłamaną propagandę. Ulotki pojawiły się w Czortowicach, Wojsławicach, Żwiatowie oraz Hrubieszowie. 20 grudnia 1949 r., w rocznicę urodzin Józefa Stalina, Bronisław Sarzyński, Zygmunt Urbaniak i Zygfryd Kuźmiński zniszczyli dekorację na cześć Stalina wywieszoną przed gmachem na zewnątrz naszego gimnazjum, umieszczoną w oknie klatki schodowej. Wielkich rozmiarów portret Stalina uderzony cegłą klinkierową rozleciał się na drobne kawałki. Zniszczono w tym samym czasie wielki transparent na frontonie Urzędu Skarbowego oraz transparent wywieszony na Inspektoracie Szkolnym. Akcja ta była w tym czasie tak duża, że postawiła na nogi UB, MO i ORMO na terenie całego powiatu hrubieszowskiego oraz tomaszowskiego. Po akcji ulotkowej Bronisław Sarzyński oznajmił, że Podziemna Organizacja Młodzieży Polskiej przechodzi do akcji czynnej - do rozbrajania MO i ORMO w celu zdobycia broni. W lipcu 1950 r. Bronisław Sarzyński wyjechał na stałe do Szczecina, a dowództwo organizacji przekazał Tadeuszowi Pachli. Przekazał mu także powielacz i wykonane już ulotki oraz całe archiwum. Z całą mocą już po wielu latach muszę stwierdzić, że organizacja miała charakter militarny związany z walką o wolną i suwerenną Polskę, a ulotki i listy z pogróżkami były tylko ostrzeżeniem, gdyż przez cały czas gromadziliśmy broń do walki orężnej, która była celem statutowym naszej organizacji. Chcę wspomnieć, że Bronisław Sarzyński posiadał pistolet VIS, ja natomiast miałem pistolet Nagant nr 4734, siedmiostrzałowy. Podsumowując, wydarzenia związane z działalnością organizacji chcę stwierdzić, że ulotki, jakie były rozwieszane w wielu miejscowościach, dodawały społeczeństwu otuchy, wiary i nadziei. Świadczyły o tym, że istnieje jeszcze w kraju jakaś siła, która jest w stanie przeciwstawić się systemowi, który zniewala Polskę – wspomina Kpt. Tadeusz Kosik "Zapałka" w wywiadzie, który odnajdziemy w Ogólnopolskim Kwartalniku "WYKLĘCI" nr 3(15) lipiec-wrzesień 2019 r.

Odsłonięcia tablicy ufundowanej przez IPN dokonał Starosta Hrubieszowski - Pani Maryla Symczuk, Dyrektor Biura Organizacji i Budżetu Urzędu Marszałkowskiego - Pan Sebastian Paul oraz Kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Zamościu - Pan Mariusz Tłuczek.

Tablica została poświęcona przez zaprzyjaźnionych księży. Uroczystość odsłonięcia tablicy połączona została z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święta, które jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata" powiedział Lech Kaczyński. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych przywrócono dopiero po kilkudziesięciu latach, dzięki staraniom wielu osób: rodzin, dawnych towarzyszy broni, dziennikarzy, naukowców i społeczników. Wraz z rosnącym zainteresowaniem historią podziemia niepodległościowego pojawiła się potrzeba godnego upamiętnienia tysięcy ludzi, którzy za swoją postawę zapłacili wysoką – nieraz ostateczną cenę - czytamy na stronie IPN.

Dyrektor lubelskiego Oddziału IPN Lublin - Pan Marcin Krzysztofik i Dyrektor szkoły - Pan Marek Kozielewicz przypomnieli historię Bronisława Sarzyńskiego. Urodził się 10 XI 1931 w Szpikołosach k. Hrubieszowa. Był on absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej i studentem Wydz. Matematyczno-Fizycznego i Wydz. Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego. Od VI 1946 do IV 1947 sprawował funkcję łącznika i zwiadowcy oddziału WiN pod dowództwem Alojzego Smaleja (ps. Witold). W roku 1949-1950 (w czasie nauki w Technikum Mechanicznym w Hrubieszowie został przywódcą Podziemnej Organizacji Młodzieży Polskiej w Hrubieszowie. Od VIII 1950 pracował jako ślusarz w Fabryce Okuć Metalowych w Szczecinie, a w IX 1950 został aresztowany przez UB, konwojowany do Hrubieszowa. W nocy 3/4 IX 1950 wyskoczył z pędzącego pociągu.16 II 1951 został aresztowany podczas obławy grupy operacyjnej UB-KBW w okolicy Białegostoku, następnie więziony w ZK w Białymstoku, a potem w Lublinie. 27 VI 1951 skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie na 12 lat więzienia, osadzony w ZK we Wronkach, następnie w Strzelcach Opolskich, w 1956 zwolniony na mocy amnestii. 1956–1960 prowadził warsztat mechaniczny w Szczecinie, następnie w Olsztynie, od 1960 w Gdyni. Od 1968 pracował jako nauczyciel w III LO w Gdańsku-Nowym Porcie. W VIII 1980 podjął pracę w IX LO w Gdańsku.Od IX 1980 w "S", założyciel "S" w IX LO. Od II 1981 przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania "S", od IV 1981 wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sekcji Oświaty i Wychowania "S"; uczestnik rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Oświaty i Wychowania ws. Karty Nauczyciela; w 1981 współzałożyciel niezależnego pisma oświatowego "Wiatr od Morza". 13–16 XII 1981 był współorganizatorem strajku w Stoczni Gdańskiej, członkiem Krajowego KS. W II 1982 nawiązał współpracę z Eugeniuszem Szumiejką i Bogdanem Borusewiczem. Został również współpracownikiem Ogólnopolskiego Komitetu Oporu, 1982–1988 RKK "S" w Gdańsku. W 1982 w swoim domu w Małym Kacku w Gdyni ukrywał B. Borusewicza i Alinę Pienkowską, następnie na potrzeby RKK zbudował drukarnię, w której do 1988 drukował (m.in. z synem Jarosławem Sarzyńskim i Bogdanem Borusewiczem) komunikaty, ulotki, książki, karty okolicznościowe. W 1987 był wydawcą i drukarzem podziemnej edycji pisma "Wiatr od Morza".W XII 1988 wyjechał z rodziną do USA i został zatrudniony w zakładach EDRO w Los Angeles na stanowisku konstruktora. 30 VIII 2000 mianowany przez prezydenta RP podporucznikiem Wojska Polskiego. W 2002 wrócił do Polski. Zmarł 5 IX 2003 w Gdyni - podają źródła historyczne.

Dyrektor szkoły wręczył też zachowane w szkole 70 - letnie świadectwo (VI 1950 r.) Pana Tadeusza Kosika - działacza Podziemnej Organizacji Młodzieży Polskiej Pani Helenie Kosik - wdowie po Tadeuszu Kosiku.

W uroczystości uczestniczyli znamienici goście. Wojewodę Lubelskiego reprezentował Dyrektor Biura Organizacji i Budżetu - Pan Sebastian Paul, Marszałka Województwa Lubelskiego reprezentował Pan Mariusz Tłuczek - kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Zamościu, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Dyrektor Oddziału IPN Lublin - Pan Marcin Krzysztofik oraz Pan Rafał Drabik i Pan Jacek Romanek, Starosta Hrubieszowski - Pani Maryla Symczuk, Przewodnicząca Rady Powiatu - Pani Aneta Karpiuk wraz z radnymi, Członek Zarządu Powiatu - Pani Marcelina Pogódz-Kukiełka, Dyrektor Wydziału Edukacji - Pan Dariusz Czujkowski, Przewodnicząca Rady Miasta - Pani Anna Naja, Burmistrz Miasta Hrubieszowa - Pani Marta Majewska. 25 Batalion Lekkiej Piechoty Zamość reprezentował Ppłk Wojciech Brykner, Dowódca 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego płk Jakub Garbowski oraz ppłk Mirosław Biszczat, Komendant Powiatowy Policji podinspektor Ryszard Wasiak, Komendant Straży Granicznej ppłk Dariusz Łopocki, Komendant Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Piotr Gronowicz, Komendant Straży Miejskiej - Pan Tadeusz Wdowiak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce - Pan Mariusz Nagadowski, Księża Parafii pw. MBNP - Ks. Prałat Andrzej Puzon, Parafii Św. Mikołaja - Ks. Grzegorz Szlązak, Parafii pw. Ducha Św. - Ks. Marek Giergiel, Parafii prawosławnej pw. ZNMP - Ks. Jan Kot, Wicedyrektor I LO im. Stanisława Staszica - Pan Jarosław Grzeszczuk, Wicedyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych - Pani Edyta Targońska. Środowisko Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie reprezentowali: Pan Wacław Mucha, Pani Lucyna Mosiądz reprezentująca Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Pan Ryszard Płonkowski - przedstawiciel Polskiej Młodzieży Walczącej, Pani Maryla Mielniczuk, Pani Stanisława Pisiewicz, "Solidarność" reprezentowała Pani Jadwiga Mazur, Pani Helena Kosik - żona Tadeusza Kosika "Zapałka" (zm. 07.10.2018) członka POMP, Komendant Hufca Hrubieszów - Związek Harcerstwa Polskiego - Pani Anna Kozar. Hrubieszowskie Środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej - Pan Bogumił Jakubowski - Jednostka Strzelecka 2020 im. 15 Pułku Piechoty "Wilków", Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Edyta Piwko.

Na szkolnym korytarzu pojawiła się także wystawa okolicznościowa przygotowana przez IPN, poświęcona działalności konspiracyjnej. Uroczystą akademię, na którą składały się recytacje i wokalne prezentacje, przybliżające ideę walki i niezłomną postawę żołnierzy zaprezentowała młodzież naszej szkoły przygotowana pod kierunkiem nauczycieli - Pana Leszka Tarnawskiego i Pana Krzysztofa Mazura. Wystąpili w niej: śpiew - Edyta Kowalczuk kl. III tb i Rafał Knysz - kl. I tc, muzyka - Paweł Guzik i Kacper Górak - kl. I tc oraz Wiktoria Gancarz - kl. II tb, Łukasz Baran, Krzysztof Gałan, Kamil Wiejak, Sebastian Szewczuk, Kędziora Karol, Sobczuk Norbert - kl. IV td. O przygotowanie dekoracji i sali zadbały: Pani Zofia Szwiec, Pani Anna Sioma-Krempla, Pani Dorota Bartko, Pani Joanna Błaszczuk i Pani Katarzyna Skawińska.

Uroczystość przebiegała w podniosłej i wzruszającej atmosferze.

Opracowanie: Społeczność szkolna ZS nr 1 w Hrubieszowie/ Foto: Daniel Buchowiecki
09.03.2020

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom, małym i dużym, życzymy pogody ducha, spełnienia marzeń, dużo miłości i wielu powodów do miłych wzruszeń.

Redakcja
08.03.2020

PROMUJ SWOJĄ MARKĘ!

Zbliża się szósta edycja przedsięwzięcia "Zawodowy strzał w 10! - wybierz swoją przyszłość".
Celem inicjatywy organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Lublinie - Delegatura w Zamościu jest pomoc uczniom najstarszych klas szkół podstawowych w świadomym wyborze dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej, a także wzmacnianie prestiżu szkolnictwa branżowego.

Więcej/Mniej

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zaprezentować lokalną firmę zajmującą się działalnością usługową lub produkcyjną do aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięciu, które odbędzie się 26 marca na terenie HOSIR-u. Wszelkich informacji odnośnie udziału w wydarzeniu udziela Wicedyrektor - Pan Zygmunt Ryszkiewicz - tel. (84) 696-33-38 Zdjęcia pochodzą z poprzedniej edycji "Zawodowego Strzału w 10"

Info i foto: Organizatorzy
06.03.2020

WYLOSUJ ANIOŁA

Wolontariusze SKC wraz z uczniami ZS nr 1 w Hrubieszowie włączyli się do akcji "Wylosuj Anioła dla dziecka z oddziału onkologicznego".

Więcej/Mniej

Jej celem była zbiórka artykułów szkolnych, książek, gier planszowych, poduszek i kocyków. Wielkie serce okazała uczennica Julia Łukaszczyk z klasy IIIb, która otrzymane w dniu ślubu pluszaki przekazała na rzecz akcji.
Zebrane artykuły zostały przekazane dzieciom przebywającym na oddziale onkologicznym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Anna Sioma-Krempla
06.03.2020

PETER BLACK W HDK-U

21 lutego uczniowie naszej szkoły wybrali się do Hrubieszowskiego Domu Kultury na spektakl "Peter Black". To artystyczne widowisko było wyjątkowe, ponieważ większość tekstów, które prezentowali aktorzy, było w języku angielskim.

Więcej/Mniej

Spektakl opowiadał historię człowieka, który w ciągu jednego dnia stracił wszystko i musiał zacząć od zera. Motywowany podstawowymi ludzkimi potrzebami nauczył się doceniać to, co w życiu jest najważniejsze.

Tekst i foto: AM
05.03.2020

LAS BLIŻEJ NAS...

Dziś uczniów klas III Tc i IV Ta odwiedził leśnik - Pani Patrycja Jakubowska, aby opowiedzieć o swojej pracy.
Pani Patrycja mówiła m.in.: o zmianach, jakie zachodzą w polskich lasach, o chorobach, szkodnikach i nierównej walce z nimi oraz gatunkach ptaków - chociażby żołnie, zimorodku czy orliku krzykliwym, które można spotkać w pobliżu Hrubieszowa.

Więcej/Mniej

Zwróciła uwagę na problem śmieci, które wywożone są właśnie do lasu. Chętnie odpowiadała na wszystkie pytania dotyczące zarówno zawodu leśnika, jak i leśnego ekosystemu, dzieląc się swoją pasją i wiedzą. Dziękujemy za miłe spotkanie.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
28.02.2020

CHCĄ POKONAĆ NOWOTWORY KRWI!

Kończymy tegoroczną edycję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, która przeprowadzana była w naszej szkole już po raz kolejny.

Więcej/Mniej

Wychowawcy klas III, IV i II LO dla Dorosłych przeprowadzili w swoich klasach zajęcia dotyczące celu kampanii #KOMÓRKOMANIA organizowanej przez Fundację DKMS, a w mijającym tygodniu nasi niezawodni i pracowici wolontariusze: Natalia Frąckiewicz, Miranda Brzozowska, Natalia Usowska, Oliwia Myszak, Kacper Sochan i Maciej Wyżyn zarejestrowali zainteresowanych pomocą uczniów.
Łącznie zgłosiło się 36 osób, które zadeklarowały swoją pomoc chorym na nowotwory krwi.

Koordynatorami akcji byli: Joanna Kornicka, Joanna Wieczorek-Smerdel i Daniel Buchowiecki.

Info i foto: Organizatorzy i wolontariusze
27.02.2020

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

"Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!" - to hasło tegorocznej kampanii kontynuowanej od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Więcej/Mniej

Celem jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego i świadomego korzystania z sieci.
W ramach obchodów tego wydarzenia na zajęciach z przedmiotu Bezpieczeństwo sieci komputerowych - uczniowie klasy IT5d (technik informatyk) wzięli udział w pogadance dotyczącej zagrożeń czyhających na młodych ludzi w Internecie oraz możliwych sposobów ochrony przed nimi.
Podsumowaniem lekcji było rozwiązanie quizu pod tytułem "Bezpieczeństwo w sieci." Uczniowie otrzymali naklejki, które na co dzień mają im przypominać o dobrych praktykach korzystania z Internetu.

Tekst i foto: Bartłomiej Kusiak
25.02.2020

WKRÓTCE ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ

"Podziemne organizacje młodzieżowe stanowiły ważny element tzw. II (antykomunistycznej) konspiracji. Były one spontaniczną odpowiedzią na niszczenie przez komunistów niezależności i niepodległości Państwa Polskiego oraz wartości chrześcijańskich.

Więcej/Mniej

Młodzi mieszkańcy Lubelszczyzny także przyłączyli się do tych działań (...) Hrubieszowscy uczniowie stworzyli dwa tajne związki: Polską Młodzież Walczącą oraz Podziemną Organizację Młodzieży Polskiej. Podziemna Organizacja Młodzieży Polskiej (POMP) działała od września 1949 r. do sierpnia 1950 r. Na jej czele stał uczeń hrubieszowskiego Technikum Mechanicznego Bronisław Sarzyński Kmicic, a jego zastępcą został Zygmunt Urbaniak" (informacja z broszury).
Już 2 marca w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność naszych byłych uczniów w wyżej wymienionej organizacji.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
21.02.2020

DRUKARKA 3D JUŻ I W NASZEJ SZKOLE

Drukarki 3D to urządzenia, które umożliwiają produkcję elementów i detali konstrukcyjnych systemów i urządzeń od podstaw, wykorzystując jako informacje źródłowe pliki cyfrowe. Drukują one trójwymiarowe przedmioty zwykle z tworzyw sztucznych. Takie urządzenie znajduje się w jednej z naszych pracowni informatycznych.

Info i foto: Daniel Buchowiecki
21.02.2020

WALENTYNKOWY KONKURS

Walentynkowy Konkurs z Języka Angielskiego "All You Need is Love" zorganizowany w ZS nr 1 w Hrubieszowie cieszył się olbrzymim powodzeniem.

Więcej/Mniej

Przystąpiło do niego 11 trzyosobowych drużyn z klas: IV TD, IVTC, IIITC, IIITB, IIIA, II A, IT5F i IT5C. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy musieli zmierzyć się z rozwiązaniem walentynkowej krzyżówki, wyszukaniem prawdziwych i fałszywych informacji na temat historii Dnia Świętego Walentego, uzupełnić luki w walentynkowym tekście, dokończyć wierszyki - walentynki , a na koniec rozszyfrować walentynkowe sekretne skróty , a nawet ułożyć własne sekretne wiadomości tekstowe, z możliwością wysłania ich do ukochanej osoby (oczywiście po zakończonym konkursie).
Do drugiego etapu zakwalifikowało się 6 drużyn z największą ilością punktów. Tym razem drużyny musiały wykazać się znajomością walentynkowych idiomów. Najlepiej zadania rozwiązała grupa z klasy III A w składzie: Wiśniewski Brandon, Grech Przemysław, Dąbrowski Bartosz, zajmując I miejsce w konkursie.
II miejsce zajęła drużyna z kl. IVTC: Bednarek Gabriel, Sagadyn Krystian, Wioleta Paszczuk i kolejno - III miejsce kl. IVTD w składzie: Gałan Krzysztof, Kanadys Paweł, Szewczuk Sebastian.
W walentynkowy nastrój wprowadzały nas utwory zaśpiewane przez uczennice naszej szkoły: Edytę Kowalczuk i Wiolettę Paszczuk oraz muzyczne przeboje przygotowane przez Szkolne Radio "School".
Na zakończenie Dyrektor szkoły - Pan Marek Kozielewicz wręczył nagrody, poprzedzając ten moment krótką, lecz piękną przemową na temat ważności przekazywania i wyrażania uczucia miłości do drugiej osoby w obecnym świecie.

A oto przykłady utworów naszych uczniów:
I think of you day and night
Will you be my valentine? (IVTC)

I think of you each day and night
Your smile is so bright
My heart makes me want to fight (II A)

I am yours,
You are mine
You love me
So do I. (II A)

I am yours,
you are mine
We are together
So it’s fine (II A)

I am yours
You are mine
Come to me
we are gonna have a good time! (IVTC)

My love, I miss you every day
My heart follows you all the way
Because you are my bear (II A)

My love, I miss you every day
When I’m sad and I see your smile Everything is gonna be okay (IVTC)

Tekst: Organizatorzy/ Foto: Jakub Lisiewicz
20.02.2020

ROZWÓJ HRUBIESZOWA - UDZIAŁ W ANKIECIE

Gmina Miejska Hrubieszów realizuje projekt mający na celu opracowanie koncepcji pn. "Rozwój lokalny Hrubieszowa - od partycypacji do realizacji" w II etapie konkursu organizowanego w ramach Programu "Rozwój lokalny". Projekt współfinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Więcej/Mniej

Badania ankietowe, które są przeprowadzane on-line odbywają się również w naszej szkole i dotyczą planów zawodowych młodzieży uczącej się w ostatnich klasach Technikum i Szkoły Branżowej I stopnia.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
12.02.2020

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Internet to obecnie symbol najnowocześniejszej technologii, wkraczającej do życia milionów użytkowników.
To szansa na rozwój, podniesienie kwalifikacji, kontakty, pracę, ale też miejsce, w którym coraz częściej łamane jest prawo i dochodzi do przestępstw.

Więcej/Mniej

11 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu 2020.
Już wkrótce przedstawimy relację z wybranych zajęć, podczas których omawiano zagadnienie.
Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są: Facebook Polska oraz Google Polska.
Patronatem honorowym akcję objęło: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Komenda Główna Policji.

Zebrał: Daniel Buchowiecki
11.02.2020

KOMÓRKOMANIA

Kilka lat tamu zorganizowaliśmy ją jako pierwsi w powiecie, teraz powracamy do niej po raz kolejny, licząc na pozytywny odbiór i świadomy udział chętnych, których pomoc może uratować czyjeś życie. Mowa o kampanii #KOMÓRKOMANIA skierowanej do uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli organizowanej przez Fundacja DKMS.

Więcej/Mniej

Jej celem jest przeprowadzenie akcji edukacyjno - informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji.
Zainteresowani wychowawcy otrzymają materiały edukacyjne, a już od 17 do 21 lutego w klasach III i IV i w Liceum dla Dorosłych pojawią się wolontariusze PCK.
Koordynatorami akcji są: Joanna Kornicka Wolontariat PCK Hrubieszów, Joanna Wieczorek-Smerdel i Daniel Buchowiecki. Jeden z filmów kampanii: KOMÓRKOMANIA

Organizatorzy
04.02.2020

CO SŁYCHAĆ W RADIU?

Szkolne Radio "School" w swej działalności wspiera dydaktyczno - wychowawczą rolę szkoły. Emitowane audycje radiowe są zgodne z zainteresowaniami i potrzebami całej społeczności szkolnej. Praca w radiu dotyczy przede wszystkim technicznej obsługi nagłośnienia i szkolnego radiowęzła. Poza tym uczniowie dokonują selekcji i wyboru odpowiednich piosenek emitowanych na długiej przerwie zgodnie z zaplanowaną ramówką.

Więcej/Mniej


Poniedziałek - Znamy języki obce
Wtorek - Rockowe granie
Środa - Piosenki na życzenie
Czwartek - Muzyka filmowa
Piątek - Ponadczasowe hity
Praca w radiu kształci kreatywność, rozwija umiejętności pracy w zespole, uczy odpowiedzialności i dbałości o szkolne mienie.
Radio szkolne angażuje się w obsługę nagłośnienia podczas akademii, uroczystości i innych szkolnych inicjatyw. Emituje ogłoszenia i audycje poświęcone ważnym wydarzeniom.
W celu usprawnienia funkcjonowania radia wyznaczone zostały dyżury uczniów na każdy dzień tygodnia. Dzięki nim na długiej przerwie możemy usłyszeć piosenki, które uprzyjemniają pobyt w szkole.
Redakcję radia tworzą:
Jan Pańko, Norbert Sobczuk, Kamil Wiejak - IV td
Adrian Wiązanka, Jakub Lisiewicz, Jakub Ciotuski, Piotr Buchajczuk, Dawid Wiśniewski, Paweł Solak - III tc
Stadnicki Jakub, Tuzin Kacper - II tb
Wiktoria Złotko - I tb.
Opiekunami szkolnego radia są nauczyciele naszej szkoły: Anna Olko i Jacek Wieleba.

Info: Szkolne Radio "School"/Foto: Daniel Buchowiecki/ Kamil Wiejak
10.02.2020

WALENTYNKOWY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Sprawdź swoją wiedzę dotyczącą języka angielskiego. Weź udział w konkursie. Szczegóły w regulaminie.
Zapraszamy!

Organizatorzy
04.02.2020

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE JĘZYKOWYM "MY TRIP TO LONDON"!

Szczegóły w regulaminie.
Zapraszamy!

Nauczyciele języka angielskiego/nauczyciele bibliotekarze
04.02.2020

IX EDYCJA OLIMPIADY "BUDUJ Z PASJĄ"

30 stycznia 2020 r. w Zespole Szkół Budowlanych w Lublinie odbyły się eliminacje wojewódzkie w IX edycji olimpiady budowlanej "Buduj z pasją". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Szymon Góral i Jakub Ostasz. Startowali w kwalifikacji BD04 - wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych. Obaj uczniowie kształcą się w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Więcej/Mniej

IX edycja olimpiady została zorganizowana przez Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej z siedzibą w Wieluniu, którego głównym celem jest promowanie edukacji zawodowej poprzez organizację kolejnych edycji zmagań adeptów branży budowlanych w ramach olimpiady. W olimpiadzie mogą brać udział uczniowie Technikum i Branżowej Szkoły I stopnia, kształcący się w zawodach budowlanych.

Formuła olimpiady na szczeblu regionalnym obejmowała: część teoretyczną-test - praca indywidualna i część praktyczną-zadanie problemowe, opisowo-obliczeniowe - praca w zespole dwuosobowym Wyniki olimpiady ogłoszone zostaną w lutym. Do etapu centralnego awansują dwie najlepsze drużyny z etapów wojewódzkich. Trzymamy kciuki za reprezentantów naszej szkoły! Uczniów do etapu wojewódzkiego Olimpiady przygotowywał Jacek Naja.

Tekst i foto: Jacek Naja
04.02.2020

WIELKI FINAŁ GORĄCYCH SERC

12 stycznia 2020r. odbył się 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie naszej szkoły, jak każdego roku, przyłączyli się do akcji.
Na terenie szkoły w piątek 10 stycznia przeprowadzono zbiórkę pieniędzy do puszek i rozdano serduszka, natomiast w niedzielę zbierano pieniądze na ulicach Hrubieszowa. Grupa SIM PCK Hrubieszów wspierała akcję WOŚP "Wiatr w żagle", w związku z tym przeprowadziła pokazy RKO oraz pozycji bocznej.

Więcej/Mniej

Z naszej szkoły kwestowały: Oliwia Kostrubiec IV tb, Natalia Frąckiewicz IV tc, Miranda Brzozowska IV tc i Wiktoria Rozwadowska III tb.
Dziewczęta łącznie zebrały kwotę 3 178 88 zł, która została przekazana na szczytny cel - na dziecięcą medycynę zabiegową na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.
Wolontariuszki WOŚP twierdzą, że kwestując, same wiele zyskały. Doświadczyły bowiem bezinteresownej życzliwości, wielu dobrych słów, uśmiechów od wszystkich tych, którzy poprzez wrzucenie do puszki choćby symbolicznej złotówki (a bywało, że i stu złotych) zdecydowali się wesprzeć najmłodszych.
Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda się również pozyskać fundusze na podobny, szczytny cel.

Samorząd UczniowskI
03.02.2020

SPOTKANIE Z FIZJOTERAPEUTĄ - ABSOLWENTEM NASZEJ SZKOŁY!

Rehabilitacja potrzebna jest pacjentom z ciężkimi dysfunkcjami narządu ruchu, głównie po urazach wielonarządowych, uszkodzeniach układu nerwowego lub po udarach mózgowych. Dzięki niej można odzyskać sprawność fizyczną i psychiczną, a także zdolność do pracy. Może ona zdecydowanie poprawić jakość życia.

Więcej/Mniej

Dziś uczniów klasy III Tc odwiedził absolwent szkoły Michał Majewski, który od kilkunastu lat z powodzeniem wykonuje zawód fizjoterapeuty.
Nasz gość obecnie współpracuje z OREW w Alojzowie.
Podczas zajęć, które odbyły się 29 stycznia, Michał omawiał m.in.: problemy dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, problemy związane ze skoliozami, informował także w jakich okolicznościach może dojść do udaru mózgu. Na koniec jeden z uczniów mógł na własnej skórze odczuć, w jaki sposób masaż klasyczny i techniki terapii manualnej pomagają i na doraźne bóle.
Michałowi dziękujemy za poświęcony czas i ciekawe spotkanie. Kto wie, może wśród uczniów jest przyszły fizjoterapeuta?

Tekst i foto: Daniel Buchowiecki
01.02.2020

STYPENDYSTKA PREZESA RADY MINISTRÓW

10 stycznia 2020 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Prezesa Rady Ministrów stypendystom z województwa lubelskiego.

Więcej/Mniej

Dyplomy z rąk Wojewody Lubelskiego Pana Lech Sprawka i Kuratora Oświaty Pani Teresy Misiuk otrzymało 234 uczniów. Jedną ze stypendystek jest uczennica naszego technikum Natalia Usowska, która kształci się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.
Przypomnijmy, że stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen w danej szkole. Natalia może poszczycić się wysoką średnią ocen (5.0) uzyskaną w roku szkolnym 2018/2019 i wzorowym zachowaniem.
Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy sukcesu, który potwierdza Jej pracowitość.

Zebrał: Daniel Buchowiecki/ Foto: Grzegorz Siek
15.01.2020

ETAP OKRĘGOWY OLIMPIADY WIEDZY O ŻYWIENIU I ŻYWNOŚCI

3 stycznia 2020 r. w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie odbyły się eliminacje okręgowe XXIV Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności.

Więcej/Mniej

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie reprezentowali:
Natalia Usowska (klasa IIITc) oraz Beniamin Błocian uczniowie (klasa: IVTb) kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Tematem wiodącym tegorocznej, XXIV edycji było "Żywienie a profilaktyka nadwagi i otyłości".
Głównym zadaniem olimpiady jest upowszechnianie szeroko rozumianej wiedzy o żywieniu i żywności, a także rozwijanie zainteresowań uczniów zagadnieniem. Program olimpiady obejmuje wiadomości z zakresu nauki o żywieniu i żywności, zaawansowaną wiedzę dotyczącą biologiczno-chemicznych aspektów żywienia, technologii żywności, technologii gastronomicznej z towaroznawstwem, a także wiadomości z zakresu gastronomii.
Harmonogram olimpiady obejmował m.in.: spotkanie organizacyjne uczestników i opiekunów z Komisją Okręgową reprezentowaną przez dr inż. Agnieszkę Malik - pracownika naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz mgr Beatę Filipkowską - starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Lublinie, eliminacje pisemne, które polegały na rozwiązaniu testu, na który składają się zadania z tematyki wiodącej i zadania z zakresu gastronomii i żywności i żywienia oraz wykład dr Katarzyny Skrzypczak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie "Znaczenie technologii gastronomicznej w racjonalnym żywieniu człowieka".
Od tej edycji, zgodnie z regulaminem, Komisja Okręgowa po zakończeniu eliminacji okręgowych pakuje karty odpowiedzi wraz z protokołem do bezpiecznej koperty i przesyła do Komitetu Głównego. Prace uczestników eliminacji okręgowych sprawdza Komisja Oceniająca powołana przez Przewodniczącego Komitetu Głównego. Wyniki olimpiady ogłoszone będą pod koniec stycznia. Trzymamy kciuki za reprezentantów naszej szkoły! Uczniów do Etapu Okręgowego Olimpiady przygotowywały: Joanna Janicka i Magdalena Jędruszczak.

Magdalena Jędruszczak
15.01.2020

XLIX EDYCJA TURNIEJU BUDOWLANEGO "ZŁOTA KIELNIA"

11 stycznia 2020 r. w Zespole Szkół Budowlanych w Lublinie odbyły się eliminacje okręgowe w XLIX edycji Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Dawid Pokrywka, Dawid Sadowski, Szymon Góral i Paweł Wroński. Startowali w kwalifikacjach: montaż systemów suchej zabudowy oraz wykonywanie robót posadzkarsko - okładzinowych. Wszyscy uczniowie kształcąc się w Szkole Branżowej i zdobywają zawód monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Więcej/Mniej

Etap okręgowy przygotowywany i przeprowadzany jest przez Komitety okręgowe w Gliwicach, Lublinie, Kędzierzynie-Koźlu, Poznaniu, Mińsku Mazowieckim i Toruniu. Zestawy zadań testowych i zadań praktycznych przygotowywane są przez Komitet Główny.
Formuła rywalizacji zbliżona jest do formuły zewnętrznych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Treści wiedzy zawodowej, zarówno teoretycznej jak i umiejętności praktycznych oparte są na standardach obowiązujących w każdym z zawodów.
Wyniki olimpiady ogłoszone będą w styczniu. Do etapu centralnego w danej kwalifikacji awansuje sześciu uczestników, którzy uzyskają najlepsze wyniki w cały kraju. Trzymamy kciuki za reprezentantów naszej szkoły!
Uczniów do Etapu Okręgowego Olimpiady przygotowywał Jacek Naja.

Tekst i foto: Jacek Naja
14.01.2020


STARSZE WIADOMOŚCI

↑ Powrót na początek

Projekt i wykonanie: Tomasz Pałyga
Kl. II SPa  2009r.
22-500 Hrubieszów ul. Zamojska 18a tel/fax (0-84)696-33-38