Rozwój branży budowlanej sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fachowców, którzy są w stanie wykonać precyzyjne i estetyczne prace budowlane i wykończeniowe. Zapotrzebowanie w tej dziedzinie nie ogranicza się tylko do rynku krajowego. Popyt na wykwalifikowanych pracowników w budownictwie jest równie duży, a fachowcy mogą liczyć na wysokie zarobki.
Absolwentów zawodu monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie zachęcamy do kontynuowania nauki w Branżowej Szkole II stopnia, która umożliwi zdobycie kolejnej kwalifikacji i wykształcenia średniego.
Technik robót wykończeniowych w budownictwie realizuje zadania zawodowe związane z wykonawstwem, nadzorowaniem i koordynowaniem wykańczania obiektów budowlanych mieszkaniowych, przemysłowych oraz usługowych. Należą do nich np.: wykonywanie wykończeń robót murarskich, montaż suchej zabudowy, roboty malarsko-tapeciarskie oraz roboty posadzkarskie i okładzinowe, z wykorzystaniem tworzyw sztucznych czy płytek ceramicznych.
O perspektywy pracy związanej z branżą budowlaną zapytaliśmy Pana Jacka Szumiatę, właściciela firmy specjalizującej się w dostarczaniu wysokiej jakości materiałów budowlanych oraz bram garażowych:
Zatrudniając pracownika zwracam uwagę na wykształcenie kierunkowe, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności oraz doświadczenie w danym zawodzie. Jeśli chodzi o umiejętności przydatne w pracy, ważne są zdolności organizacyjne i samodzielne podejmowanie decyzji oraz chęci do pracy. Technik robót wykończeniowych w budownictwie – brzmi dumnie i poważnie. To na pewno dobry zawód, w którym praktyka zawodowa jest niezbędna do tego, aby nabyć wiedzę potrzebną do jego wykonywania.
Deklaruję przyjęcie kilku absolwentów szkoły budowlanej na stanowiska: malarz malarni proszkowej, obsługi profesjonalnej piaskarki, montera ogrodzeń stalowych i murowanych. Potrzebuję także brukarzy – informuje nasz rozmówca.
Zebrał: Daniel Buchowiecki