ZNAMIĘ! ZNAM JE? – JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED CZERNIAKIEM? I „PODSTĘPNE WZW”

W marcu w naszej szkole zakończyły się zajęcia z uczniami klas I i II Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia w ramach realizacji programów edukacyjnych przeciwdziałania czerniakowi „Znamię! Znam je? – jak chronić się przed czerniakiem?” i „Podstępne WZW”. Uczniowie na zajęciach prowadzonych przez pedagoga szkolnego – Monikę Jabłońską i higienistkę szkolną – Lucynę Kasprzak poznali, czym jest czerniak oraz czym charakteryzuje się jego dynamika wzrostu.
Panie zapoznały młodzież z „ABCDE” czerniaka oraz złotymi zasadami ochrony skóry. Przekazały również wiedzę dotyczącą ryzyka zakażenia HAV, HBV i HCV. Uświadomiły o zagrożeniach i zasadach profilaktyki w tym zakresie. Zajęcia te miały na celu wyposażenie młodzieży w wiedzę dotyczącą wyżej wymienionych tematów, miały też pobudzić młodzież do refleksji nad odpowiedzialnością w zakresie własnych zachowań zdrowotnych.
W Polsce umieralność na czerniaka jest o 20% wyższa niż w Europie, przy o 50% mniejszej częstości zachorowań. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność oraz brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka.
Co roku wzrasta również zapadalność na czerniaka wśród dzieci i osób poniżej 20 roku życia.
Świadomość Polaków na temat nowotworów skóry jest wciąż niska.
Monika Jabłońska – pedagog szkolny