ZA NAMI “ZAWODOWY STRZAŁ W 10!”

Technik żywienia i usług gastronomicznych, informatyk, mechanik, rolnik – to tylko kilka z prezentowanych kierunków kształcenia, podczas inicjatywy „Zawodowy strzał w 10!”
Celem inicjatywy, która adresowana jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych, nauczycieli, doradców zawodowych, ale i społeczności lokalnej, jest przede wszystkim pomoc uczniom najstarszych klas szkół podstawowych w świadomym wyborze dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej, a także wzmacnianie prestiżu szkolnictwa branżowego. Absolwent szkoły branżowej lub technikum nie musi martwić się o dobrą, intratną pracę, jeśli wybrał określony zawód zgodnie z własnymi zainteresowaniami.
Warto także nadmienić, że jeśli ukończył technikum może zdawać egzamin maturalny i kontynuować naukę na dowolnych studiach.
Pan Tomasz Zieliński – poseł na Sejm Rzeczypospolitej i Wiceprzewodniczący komisji sejmowej ds. edukacji i nauki, Pani Monika Żur – Dyrektor zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pani Barbara Krawczyk, Pani Agnieszka Pachla i Pan Andrzej Świątek – Wizytatorzy z zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pan Marek Kata – Wicestarosta Powiatu Hrubieszowskiego i Pani Anna Wiśniewska – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie podkreślali ogromną rolę szkół branżowych i techników, które kształcą przyszłych fachowców, tak potrzebnych na rynku pracy.
Wiodące kierunki i osiągnięcia przedstawiali: Pani Ewa Kozaczuk, Pani Anna Balcerzak i Pan Grzegorz Laskowski – nauczyciele trzech hrubieszowskich szkół proponujących kształcenie w różnych zawodach.
21 marca odwiedzający Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie uczniowie mogli porozmawiać z młodzieżą i nauczycielami na temat poszczególnych zawodów kształcenia. Nie zabrakło pokazu pracowni informatycznej, kelnerskiej, gastronomicznej, budowlanej, spawalniczej i mechanicznej.
Można było spróbować wypieków przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Dodatkową atrakcją była prezentacja sprzętu rolniczego, którego właścicielem jest Zespół Szkół Nr 4 i rodzice uczniów tejże szkoły oraz możliwość skorzystania z usług młodych fryzjerek z Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Zainteresowani, którzy chcieliby swoją przyszłość związać z wojskiem, mogli uzyskać informacje od przedstawiciela Wojskowego Centrum Rekrutacji na temat pracy w tym resorcie.
Był również pokaz umiejętności i sprzętu jakim dysponują strażacy w czasie akcji ratowniczych i zasad udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie.
Można za Panem Tomaszem Zielińskim, który przytoczył słowa Ministra Edukacji Narodowej, wyrazić nadzieję, że „wspólne działanie przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych stworzyło wspaniałą okazję do wsparcia młodzieży w dokonywaniu samodzielnych, świadomych wyborów życiowych, które są przepustką do dalszej kariery zawodowej, a przede wszystkim impulsem do rozwijania własnych pasji i talentów”.
Za nami naprawdę wyjątkowy i pracowity dzień! Prawdziwe święto szkolnictwa zawodowego. Dziękujemy naszym wspaniałym gościom, a zwłaszcza uczniom szkół podstawowych, którzy zechcieli z nami spędzić ten szczególny czas.
Organizatorami inicjatywy byli: Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie, Zespół Szkół Nr 4 w Hrubieszowie oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego. Odbywała się ona pod patronatem Kuratorium Oświaty w Lublinie – Delegatura w Zamościu oraz Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie.
Zachęcamy absolwentów szkół podstawowych do wyboru technikum lub szkoły branżowej, dzięki którym można zdobyć kwalifikacje zawodowe i pracować, nie martwiąc się o przyszłość.
Kształcimy zawodowo! Zapraszamy!
Info i foto: Zespół ds. Promocji Szkoły