“PODPASKI W SZKOLE DLA KAŻDEJ DZIEWCZYNY”

Zespół Szkół Nr 1 jest jedną z 224 szkół z całej Polski, która została zakwalifikowana do II edycji programu “Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”. Dzięki temu uczennice naszej szkoły będą miały zapewniony darmowy dostęp do podpasek przez cały rok szkolny 2022/2023. Jest to akcja Kulczyk Foundation i drogerii Rossmann. W toaletach damskich zostały umieszczone specjalne koszyczki z środkami higienicznymi. Wraz z ich dystrybucją przeprowadzimy również cykl lekcji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej. Wbrew powszechnym stereotypom, ubóstwo i wykluczenie menstruacyjne występują także w Polsce i w dużym stopniu dotyczą dziewczynek. Potwierdzają to badania Kulczyk Foundation z 2020 roku. Wynika z nich, że ponad połowa polskich nastolatek przynajmniej raz nie poszła do szkoły z powodu okresu. Jedna trzecia z nich nie jest przygotowana na nadejście pierwszej miesiączki. Co piąta młoda dziewczyna w Polsce musiała zwolnić się z lekcji z powodu braku środków higieny menstruacyjnej.
Realizowana inicjatywa jest również okazją dla zaangażowanych uczennic klas: IVT5f i IIITb na odbycie wolontariatu, który polega m.in. na promowaniu wiedzy na temat menstruacji wśród swoich koleżanek.
Dziękujemy fundacji Kulczyk Foundation oraz sieci Rossmann za szerzenie wiedzy na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej oraz obdarowanie naszej szkoły zapasem podpasek!
Info i foto: Monika Jabłońska – pedagog szkolny