NARODOWE CZYTANIE 2022 W BIBLIOTECE POWIATOWEJ

Lekturą tegorocznej 11. edycji wydarzenia były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w polskiej literaturze. Dwusetna rocznica wydania dzieła przenosi nas do pięknego i tajemniczego świata, w którym codzienność i przyziemne ludzkie sprawy łączą się z tym, co nadprzyrodzone i nie do końca poznane…

Narodowe Czytanie to ważne i wartościowe wydarzenie, w które z przyjemnością angażuje się nasza biblioteka. W tym roku, w atmosferę mickiewiczowskiej lektury wprowadził nas Kabaret Olgi Lipińskiej z utworem „Świtezianka”, w niezapomnianym wykonaniu Krystyny Sienkiewicz i Bohdana Łazuki.

Wydarzenie rozpoczęliśmy od podsumowania naszego wakacyjnego konkursu – Zgadnij GDZIE, czyli „nasza książka na spacerze” oraz uroczystym wręczeniem nagród Laureatom i wszystkim Uczestnikom. Nagrody wraz z gratulacjami wręczyły – Starosta Hrubieszowski – Pani Aneta Karpiuk oraz Dyrektor Biblioteki Powiatowej – Pani Sylwia Heś.

Następnie rozpoczęliśmy wspólne czytanie, które zainaugurowała Starosta Hrubieszowski – Pani Aneta Karpiuk, odczytaniem Listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz lekturą jednej z najbardziej znanych ballad -„Romantyczność”, i tym samym zaprosiła do dalszego czytania kolejnych Lektorów.

Po przeczytaniu niemal wszystkich utworów tegorocznej lektury, mieliśmy okazję wysłuchać „Ballady współczesnej”, którą zaprezentowali członkowie Hrubieszowskiej Młodzieżowej Grupy Medialnej – Adrianna i Maciej oraz ich opiekun, a zarazem autor tekstu – Daniel Buchowiecki.

Na zakończenie wystąpił Waldek Kondraciuk, który w kameralnym, nastrojowym koncercie zaczarował nas swoim śpiewem i muzyką oraz wyjątkową, własną interpretacją „Niepewności” Adama Mickiewicza.

Każdy, kto był tego dnia z nami, otrzymał na pamiątkę, zakupiony ze środków Powiatu Hrubieszowskiego, egzemplarz „Ballad i romansów” z okolicznościową pieczęcią tegorocznej odsłony Narodowego Czytania, pamiątkowy magnes oraz mógł zrobić sobie zdjęcie przy fotograficznej ściance, przygotowanej specjalnie na to wydarzenie.

Składamy serdeczne podziękowania naszym wszystkim Gościom, Uczestnikom i Lektorom.

Dziękujemy, że jesteście z nami…i do zobaczenia za rok!

Info i foto: Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie